Γκοφρέτα Σαφάρι

Με εστειλες χροοοοονια πισω :)
 
με εστειλες ενα πολυ ομορφο ταξιδι πισω στο χρονο........

καπου ......35 χρονια πριν
 
Η αγαπημένη μου ! ... Πως το λέγαν μωρέ το τραγουδάκι της διαφήμησης ?... "Σαφάρι - Σαφάρι και ποιος δεν θα την πάρει...."
 
....μου έφερνε ο παππούς μου τέτοιες.......βρε παιδιά......παράξενα συναισθήματα με όλα αυτά τα στιγμιαία flash back που υφιστάμεθα ( sic ) σε αυτό το forum.....παράξενα συναισθήματα με την καλή έννοια.......τι να πω.....ευχαριστούμε πολύ gomfaie......!
 
Θυμαμαι να εχω κανει "ταπετσαρια" τον ενα τοιχο της κουζινας του σπιτιου που μεναμε παλια, με τα αυτοκολητα αγριων ζωων που εδινε το Σαφαρι.
 
Τι ποσταρε ο ανθρωπας! Εν τω μεταξυ η καταχωρηση απο μονη της ειναι ρετρο μνημειο. Εικονογραφηση με μαρκαδορους ακομα και το προιον! Κλασσικο τυπωμα 80'ς περιοδικου με κουνημενη τετραχρωμια.
 
Θεικο post ! και η καλυτερη γκοφρετα ever ! (αν εχεις και τη σοκολατα ΜΕΛΟ αμυγδαλου πας καρφι για honoured membership :D )
 
Παρατηρήστε στη διαφήμιση, ότι ο νέγρος παρουσιάζεται ως αχθοφόρος.

Στην εποχή μας, η συγκεκριμένη διαφήμιση/αφίσα ασφαλώς θα είχε απαγορευτεί ξερά.

Είναι πράγματι αξιοπερίεργο/αστείο/ενδιαφέρον, ότι 20 χρόνια πριν,

όχι μόνο επιτρεπόταν αλλά στόχευε και σε παιδικό κοινό !
 
Φιλε gomfaios προσθεσε και την πηγη των φωτογραφιων
 
οπως ειχα ξαναπει καποιες φωτο δεν ειναι δικες μου,τις βρηκα σε ενα σιτε με κομικς που λεγεται mycomics.gr oι υπολοιπες που ποσταρω ειναι απο περιοδικα και κομικς που εχω κρατησει απο δεκαετειες 70,80,90 και σκαναρω.καποιες αλλες τις εχω βρει μεσω google...

στην ουσια καμια δεν μου ανηκει απλα τις μεταφερω για να μοιραστουμε αναμνησεις...


Paspartoo είπε:
Θεικο post ! και η καλυτερη γκοφρετα ever ! (αν εχεις και τη σοκολατα ΜΕΛΟ αμυγδαλου πας καρφι για honoured membership :D )
δεν ξερω τι σημαινει #)honoured...αλλα φιλε paspartoo σου βρηκα σημερα αυτα

απο τις σοκολατες μελο(η φωτο ειναι απο τα παιδια στο greekcomicks) :flower:

134874.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
13245.jpg

Αυτό με έφερε χρόοοοοοοοονια πίσω.........
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
exetlaios είπε:
Παρατηρήστε στη διαφήμιση, ότι ο νέγρος παρουσιάζεται ως αχθοφόρος.Στην εποχή μας, η συγκεκριμένη διαφήμιση/αφίσα ασφαλώς θα είχε απαγορευτεί ξερά.

Είναι πράγματι αξιοπερίεργο/αστείο/ενδιαφέρον, ότι 20 χρόνια πριν,

όχι μόνο επιτρεπόταν αλλά στόχευε και σε παιδικό κοινό !
Ωραια παρατηρηση! Επισης ενδιαφερον θα ηταν οτι το παιδικο κοινο τοτε... εμεις... ουτε καν ειχε κανει αυτη την συνδεση και εβλεπε τον νεγρο αχθοφορο απλα σαν φολκλορ της ζουγκλας (οπως φανταζομαι και σχεδιαστηκε). Σημερα θα ειχαν πλακωσει ολοι οι πολιτικως ορθοι τον σχεδιαστη και θα εκαναν τοση βαβουρα που θα εμποτιζαν στο τελος τα μυαλα των παιδιων και του κοινου γενικοτερα ακριβως με το αρνητικο μηνυμα που η αρχικη προθεση ηταν να στηλιτευσουν.

Αναλογα σκηνικα μπορουμε να δουμε στην ολη υστερια με τον Μπομπ Σφουγγαρακη καιτα γκευ υπονοουμενα που ακομα δεν εχω δει...
 
Τι έχετε ξεθάψει βρε παιδιά;;;; :eek:

Σχεδόν δεν τα θυμόμουν...
 
απιστευτο τα θυμαμαι αν δεν κανω λαθος περιπου το 78 και κανανε μαλλον 3δρχ,μου ανοιξε η ορεξη χε χε
 
Απίστευτο, την θυμάμαι σαν χθες... μέχρι και την γεύση της.

Αλήθεια, τι σημαίνει η λέξη "γκοφρέτα";

Και μια που μιλήσατε για Melo, θυμάται κανείς ένα εργοστάσιο της λίγο

έξω από Θεσσαλονίκη στον δρόμο προς Έδεσσα;

Υ.Γ.: Καλωσήρθες Panzer!
 
την ειχα ξεχασει τωρα που την ειδα θα ηθελα ενα κουτι χιχιχι.
 
Μόλις είδα το θρεντάκι, θυμάμαι ότι στο δημοτικό όλα τα παιδιά κέρναγαν την τάξη με "Σαφάρι" σε γιορτές κ γενέθλια.
 
εισαι μεγαλος αληταμπουρας!!!! :D :D:D:D
 
Πίσω
Μπλουζα