Γνωρίζει κανείς αυτό το 9pin joystick?

dkssprs

RetroActive
Joined
16 Δεκ 2008
Μηνύματα
594
Αντιδράσεις
331
Εχθές μου έκαναν δώρο στην ονομαστική μου εορτή το άγνωστο σε εμένα joystick της παρακάτω φωτογραφίας.

Προβολή συνημμένου 92522

Επάνω του φέρει ανάγλυφα "superjoystick" , "PIM express" , "ELITE" και στην κάτω πλευρά αναγράφει "MADE BY GREECE"

Διαθέτει autofire και έναν πολύ ωραίο στην αίσθηση μοχλό 8 κατευθύνσεων.

Γνωρίζει κανείς οποιαδήποτε πληροφορία σχετικά με το joystick;

Το είχε κανείς σας;
 
Δεν ηξερα οτι η PIM που αντιπροσωπευε αρκετους video games (8bit) οικους του εξωτερικου, εκτος απο περιοδικο εβγαζε και hardware!
 
Ααααχ το είχα εγώ πιτσιρικάς! Είναι όντως Ελληνικό, αλλά δεν έχει σχέση με πχ τα Tomahawk στην ποιότητα και στην αίσθηση. To περίβλημα είναι πλαστικό, ο μηχανισμός όμως είχε αποδειχθεί αξιοπρεπέστατος. Υπήρχε και σε 15 pins έκδοση για pc (αυτή είχα). Δυστυχώς απ' όταν εξαφανίστηκε μυστηριωδώς από την αποθήκη που ήταν αποθηκευμένο (=κλασσικά κάποιος γονιός θα θεώρησε πως ο γιος του μεγάλωσε πια για να ξαναπαίξει με τέτοια πράγματα και το σούταρε μαζί με άλλα πολλά :) ) δεν κατάφερα να το ξαναβρώ πουθενά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Konc χαίρομαι που στο ξαναθύμησα.

Μάλλον φαίνεται να μην ήταν το πιο διάσημο joystick στην εποχή του.

Με τρώει το χέρι μου να το κάνω usb. Το μόνο που με φρενάρει είναι ότι έχει ουσιαστικά μόνο ένα action button δεδομένου ότι το άλλο το έχει στην αντίπερα όχθη.
 
Χα! Έχω το Superstick 2000 από την PIM, μάλλον μεταγενέστερη έκδοση... :)
 
dkssprs είπε:
Konc χαίρομαι που στο ξαναθύμησα.
Μάλλον φαίνεται να μην ήταν το πιο διάσημο joystick στην εποχή του.

Με τρώει το χέρι μου να το κάνω usb. Το μόνο που με φρενάρει είναι ότι έχει ουσιαστικά μόνο ένα action button δεδομένου ότι το άλλο το έχει στην αντίπερα όχθη.
Όχι, προς Θεού! Θα σου πάρω εγώ όσα USB θέλεις και θα τα ανταλλάξω :D

(σοβαρά τώρα, κρίμα είναι. Αν θέλεις τόσο πολύ να το συνδέσεις σε USB πάρε έναν adaptor να τον χρησιμοποιήσεις και σε άλλα retro-joysticks που πιθανά να έχεις/αποκτήσεις)
 
Πίσω
Μπλουζα