Γνωστά ορχηστρικά που δεν ξέραμε τίτλο / καλλιτέχνη

manos311

RetroActive
Joined
9 Φεβ 2012
Μηνύματα
1.430
Αντιδράσεις
3.044
Πολλές φορές έχουμε ακούσει κάποιο ορχηστρικό κομμάτι από διαφήμιση, εκπομπή ή ταινία, και δεν μπορούμε να το βρούμε επειδή ακριβώς δεν έχει στίχους. Σκέφτηκα να ανοίξω αυτό το θέμα, που ο καθένας θα μπορεί να δημοσιεύει τα ορχηστρικά κομμάτια που έψαχνε καιρό να βρει, και αν θέλει από πού τα είχε ακούσει και πως τα βρήκε. Σίγουρα θα ανακαλύψουμε κομμάτια που ψάχναμε καιρό, μέσα από τις δημοσιεύσεις των άλλων.

Παρακαλώ για κάθε κομμάτι να βάζετε τουλάχιστον τίτλο και καλλιτέχνη, όχι μόνο συνδέσμους Youtube, έτσι ώστε αν το βίντεο σβηστεί να μπορούμε να βρούμε εναλλακτικό σύνδεσμο.

Και ξεκινάω:

Yello - Hawaiian Chance

Το συγκεκριμένο κομμάτι το είχα ακούσει σε κάποια διαφήμιση ανδρικών καλλυντικών, σε σήμα εκπομπής σχετικής με εθνική άμυνα, και σε προεκλογική εκστρατεία. Κάποια μέρα στο στρατό, το άκουσα να παίζει κάπου έξω από το στρατόπεδο, και μετά άκουσα και το Rhythm Divine των Yello, οπότε υπέθεσα ότι μπορεί να είναι των ίδιων (άλλωστε θύμιζε και το The Race). Μετά από χρόνια όταν πια είχα Internet, θυμήθηκα και αναζήτησα το άλμπουμ, και άκουσα σε preview τα κομμάτια, και το βρήκα.

 
Στον Alan Parsons είμαι ειδικός, το κομμάτι το ξέρω πολύ πριν το ακούσει ο Ιορδάνης (ο Jordan:D). Το πρώτο είναι πολύ ωραίο, το ξέρω, αλλά φυσικά όπως λέει και ο τιτλος του θρεντ "δεν ξέρω ποιός το έχει καλλιτεχνήσει":D. Το μεσαίο δεν το ξέρω, πρώτη φορά το ακούω. Χαλκίδα άλλωστε δεν ακούγαμε 984, μονο τοπικά κανάλια.

Αυτό που έχω να βάλω εγώ και που έχει ξαναμπεί και αλλού, αλλά ταιριάζει τέλεια με τον τίτλο του θρεντ, αφου κανείς δεν ήξερε τον καλλιτέχνη, είναι το πιο κάτω:

Michael Cretu - The times of our lives

Και φυσικά όσοι άκουγαν πιο παλια ΕΡΑ ΣΠΟΡ, θα το θυμηθούν αμέσως.

σσ. Εξαιτίας του φίλου dim εμαθα πριν 6-7 χρόνια ποιός ηταν ο καλλιτέχνης.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εντυπωσιακό κομμάτι ήταν και το "Mirage" του Jean Luc Ponty. To άκουγα συνεχώς ως σήμα σε διάφορες εκπομπές, και μόνο όταν η ΕΡΤ έβγαλε μια συλλογή "The beautiful Music Collection", πήγα, την πήρα, κι έμαθα τίτλο και καλλιτέχνη. (Πήγα και την πήρα, επειδή άκουγα στη διαφήμιση -που δεν είχε τίτλους- ότι το περιείχε).


Αλήθεια, υπάρχει θέμα "Ρετρό εποχιακές συλλογές τραγουδιών"; Του στυλ "17 χρυσές αναμνήσεις". "Τα λαϊκά της νύχτας" κλπ;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
σε εκπομπες και κυριως ντοκιμαντερ της ΕΡΤ ακουγα το Struggle for pleasure του Wim Mertens

[edit] Aυτό το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο λόγω υποβολής αξίωσης πνευματικών δικαιωμάτων από το χρήστη Bjorn De Leeuw[edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στα 90ς έπαιζε πολύ σε εκπομπές και ρεπορτάζ. Έμαθα ποιο είναι χάρις στο retromaniax... :)

[edit] O λογαριασμός YouTube με τον οποίον σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
...Το κομμάτι του Michel Cretu ....ΕΡΑΣΠΟΡ - Κυριακή στα γήπεδα....δεν ήξερα μέχρι και σήμερα ποιανού ήταν!

Sky - Hotta

Ακουγόταν αρχές του '80 σε διαφήμιση για απορρυπαντικό πλυντηρίων ή για...πλυντήρια,δεν είμαι σίγουρος.


Alan Parsons Project - The Gold Bug

Χρησιμοποιήθηκε σε αρκετές εκπομπές της ΕΡΤ όπως και αρκετά ακόμα κομμάτια τους,από αθλητικά μέχρι διαλείμματα - με το γνωστό αναλογικό ρολόι στην οθόνη

[edit] O λογαριασμός YouTube με τον οποίον σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων [edit]

Roger Hodgson - In Jeopardy

Αν και δεν είναι ορχηστρικό,ακουγόταν μόνο η εισαγωγή του στην διαφήμιση που έπαιζε και δεν υπήρχαν στίχοι,ήταν της La Tipa,αυτή που έλεγε ότι μια σταγόνα τραβάει τους άντρες απ'τη μύτη....

http://en.musicplayon.com/play?v=658865

Τα κομμάτια έμαθα αργότερα και εντελώς τυχαία ποιοι ήταν οι δημιουργοί τους.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επίσης, από αυτό το site έμαθα για τη μουσική του "Μεθοριακού Σταθμού" και των "Ιερόσυλων".
 
RIO είπε:
Στα 90ς έπαιζε πολύ σε εκπομπές και ρεπορτάζ. Έμαθα ποιο είναι χάρις στο retromaniax... :)

[edit] O λογαριασμός YouTube με τον οποίον σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων [edit]
Ed Alleyne-Johnson - Purple Electric Violin Concerto - 01 - Oxford Suite Part I - (1992)

katerinak είπε:
σε εκπομπες και κυριως ντοκιμαντερ της ΕΡΤ ακουγα το Struggle for pleasure του Wim Mertens[edit] Aυτό το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο λόγω υποβολής αξίωσης πνευματικών δικαιωμάτων από το χρήστη Bjorn De Leeuw[edit]

Rygar είπε:
Στον Alan Parsons είμαι ειδικός, το κομμάτι το ξέρω πολύ πριν το ακούσει ο Ιορδάνης (ο Jordan:D). Το πρώτο είναι πολύ ωραίο, το ξέρω, αλλά φυσικά όπως λέει και ο τιτλος του θρεντ "δεν ξέρω ποιός το έχει καλλιτεχνήσει":D. Το μεσαίο δεν το ξέρω, πρώτη φορά το ακούω. Χαλκίδα άλλωστε δεν ακούγαμε 984, μονο τοπικά κανάλια.
Αυτό που έχω να βάλω εγώ και που έχει ξαναμπεί και αλλού, αλλά ταιριάζει τέλεια με τον τίτλο του θρεντ, αφου κανείς δεν ήξερε τον καλλιτέχνη, είναι το πιο κάτω:

Michael Cretu - The times of our lives

Ωραία κομμάτια όλα, τα δύο πρώτα μόλις τα έμαθα, το τρίτο το είχα ξαναδεί σε άλλο θρεντ, και να θυμίσω επίσης ότι εκτός από την ΕΡΑ ΣΠΟΡ ήταν μουσικό θέμα και στο τηλεπαιχνίδι "Κούρσα με το Χρόνο", με τον Κώστα Καρρά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΦΖΠ1 είπε:
Επίσης, από αυτό το site έμαθα για τη μουσική του "Μεθοριακού Σταθμού" και των "Ιερόσυλων".
Diana Ross - Lovin' Livin' and Givin' 1978. Δεν είναι ορχηστρικό, αλλά η εισαγωγή του τραγουδιού ήταν το μουσικό θέμα των σειρών Ιερόσυλοι, Αξιόπιστοι, και Βεντέτα

 
...Το κομμάτι του Michel Cretu ....ΕΡΑΣΠΟΡ - Κυριακή στα γήπεδα....δεν ήξερα μέχρι και σήμερα ποιανού ήταν!
Sky - Hotta

Ακουγόταν αρχές του '80 σε διαφήμιση για απορρυπαντικό πλυντηρίων ή για...πλυντήρια,δεν είμαι σίγουρος.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
το μελος grigorios1972 αναφερει στο ποστ οτι το παρακατω κομματι απ το αλμπουμ Ommadawn του Mike Oldfield ακουγοταν σε πολλες εκπομπες της ΕΤ1,κυριως ντοκιμαντερ και ανασκοπησεις παλαιοτερων γεγονοτων.Φυσικα το ακουμε και στην "αυτοκρατορια των εικονων"

[video=youtube;RNaZmX-NmQo]

 
Ennio Morricone - Chi Mai

Από την ταινία Le Professionnel

[edit] dead picture [edit]

Barry White & Love Unlimited Orchestra - Love's Theme

Το θυμάμαι σαν μουσική στο τηλεοπτικό σποτ για τις Σχολές Τουριστικών Επαγγελμάτων (περίπου 1981). Το άκουσα επίσης σε μια ραδιοφωνική εκπομπή αφιέρωμα στα ορχηστρικά τραγούδια, και από εκεί έμαθα τίτλο και καλλιτέχνη.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπράβο παιδιά,πολλές αναμνήσεις! @ manos311 πραγματικά πολύ ενημερωμένος !

Emerson,Lake & Palmer - Fanfare For The Common Man

Έπαιζε σε εκπομπή της ΕΡΤ με αθλητικά


Asia - Only Time Will Tell

Δεν είναι ορχηστρικό,απλά ακουγόταν μόνο η εισαγωγή του,ήταν το σήμα στο ξεκίνημα των ειδήσεων του Galaxy 92

[edit] O λογαριασμός YouTube με τον οποίον σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων [edit]

Alan Parsons Project - Fall Of The House Of Usher - Arrival

Ήταν το σήμα στο τέλος των ειδήσεων του Galaxy 92 & είχανε χρησιμοποιήσει μόνο το τελευταίο μέρος απο κομμάτι.

[edit] O λογαριασμός YouTube με τον οποίον σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Dave Brubeck - Unsquare Dance

Χρησιμοποιήθηκε στην παλιά διαφήμιση της Aqua Velva, με τον τύπο που χτύπαγε ρυθμικά τα μάγουλά του. Το ανακάλυψα όταν στο μάθημα της μουσικής στο κολέγιο, ο καθηγητής μας το έπαιξε επειδή έχει ασυνήθιστο ρυθμό 7/8.

 
...Το Green Onions το είχε στο ξεκίνημα της εκπομπής του στον Capital ο Γ.Πολυχρονίου...

Jean Michel Jarre - Zoolook

Το είχε σαν σήμα το ''Μουσικό Καλειδοσκόπιο" στην ΕΡΤ-3 τα απογεύματα.

 
Herb Alpert - Rise 1979

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα