Γραφικά VS Gameplay

Metalcandyman

Billy Mitchell εκ Σερρών
Joined
23 Απρ 2011
Μηνύματα
9.313
Αντιδράσεις
5.849
Με την κυκλοφορια του Wii U αλλα και της επερχομενες κυκλοφοριες των ps4 και xbox αρχισε νεος κυκλως αναλυσεων(οχι οτι σταματησε και ποτε)για τα γραφικα που θα εχουν τα παιχνιδια στης νεες κονσολες για την ισχυ γενικοτερα των κονσολων αυτων κλπ.Ολοι μας εδω μεσα εχουμε ασχοληθει με παρα πολλα παιχνιδια και κονσολες οπως εννοοιται και με τα Arcades αλλοι λιγοτερο και αλλοι περισσοτερο.Εχουμε δει παιχνιδαρες που μπορει να υστερουσαν στα γραφικα σε σχεση με αλλα ομως σαν παιχνιδια και στον τομεα του Gameplay νικουσαν ολα τα αλλα κατα κρατος.Επισης εχουμε δει πολλα παιχνιδια που το μονο αξιολογο που ειχαν ηταν τα λαμπερα και καλογυαλισμενα γραφικα και απο gameplay ηταν μουφα.Φυσικα υπαρχουν και καποια αλλα που συδιαζουν και καλο gameplay και καλα γραφικα αλλα ολα αυτα ειναι η μειοψηφια και οχι η πλειοψηφια.Σχεδον ολοι θυμομαστε παιχνιδια οπως Ghosts'n'goblins,Cabal,shinobi,Golden Axe,Pacman,Snow Bros,Bubble Bobble,Karnov,Xain'd Sleena με το απλοικο αλλα παραληλα αιθηστικο τους gameplay οπως και εκατονταδες σε παλαιοτερες 8μπιτες η 16αμπιτες κονσολες αλλα ομως υπαρχουν παιχνιδια που κυκλοφορησαν ενα,δυο χρονια πριν και επειδη το μονο που αξιζε ηταν τα γραφικα τους καλα καλα δεν τα θυμομαστε.

Πολλοι απο δω μεσα σε διαφορες κουβεντες που γεινονται στα διαφορα θεματα δεινουν την εντυπωση οτι το μονο που τους νοιαζη ειναι τα γραφικα,γραφικα,γραφικα και παλι γραφικα και ποση μνημη ram θα εχει η ταδε κονσολα,τι επεξεργαστη,τι καρτα γραφικων,ποσα πολυγωνα θα εμφανιζει και ενα σωρο τεχνικους ορους που ακομα και αυτος που τα γραφει μπορει να μην εχει ιδεα τι σημαινουν οι περισσοτεροι απο τους τεχνικους ορους που αραδιαζει.Και επειδη αυτο το πραμα μεγαλωνει σαν επιδημια αντι να λεμε το forum Retromaniax καλητερα να το πουμε Futuremaniax η Nextgenmaniax που θα κολαει περισσοτερο στον τομεα των Videogames συμφωνα με της αποψεις που εχουν πολλοι.

Ετσι λοιπον ερχομαι να ρωτησω το εξης.Τι σας ενδιαφερει περισσοτερο να εχει ενα παιχνιδι γραφικαρες αλλα απο gameplay να ειναι μαπα και οταν το τερματισετε να νοιωθετε λες και κανατε αγγαρια η να ειναι πολυ μικρο οπως ειναι τα περισσοτερα συγχρονα παιχνιδια η να μην ηστε ικανοποιημενη γενικοτερα η ενα παιχνιδι που μπορει να υστερει σε γραφικα αλλα απο gameplay ειναι φανταστικο,ειναι σχετικα μεγαλο και μολις το τερματισετε να στεναχωριεστε γιατι τελειωσε και θα θελατε να μην ειχε τελειωση.Γραφικα λοιπον η gameplay;;;Σταρατα,ντομπρα και [edited] τι προτιμαει ο καθενας η το ενα η το αλλο και οχι απαντησεις του τυπου ''υπαρχουν καποια παιχνιδια που τα συνδιαζουν και τα δυο η 50% gameplay και 50% gγραφικα για να ειναι ολοι ικανοποιημενη''.

Εγω για να απαντησω στην ερωτηση δεν με απασχολουν τα γραφικα δεν με νοιαζουν καθολου και αυτο που με νοιαζη ειναι το Gameplay.Δεν μπορω να παιζω παιχνιδια με φανταστικα γραφικα και ολο το παιχνιδι να ειναι σαν ταινια του σινεμα και γω να χρειαζονται να επεμβω πατωντας κανενα κουμπι που και που.Δεν μπορω να παιζω παιχνιδια με υπεροχα γραφικα που να τελειωνουν χωρις να το παρω χαμπαρι λογο της ανυπαρκτης διαρκειας τους.Γουσταρω να παιζω παιχνιδια που παιζαμε στα arcades και σε παλαιοτερες κονσολες με την πολυ μεγαλη δυσκολια με το απλοικο gameplay και με πολλα να εχουν μικρη διαρκεια αλλα να σε αποζημιωνουν 100%.Αυτα ειναι τα Hardcore παιχνιδια για πραγματικους Hardcore Gamers και οχι το μουφα Hardcore που βαζουν διπλα σε ενα Halo η Call of Duty η Assassins creed κλπ.

Γραφικα η Gameplay λοιπον;;;;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κι εγένετω poll!

Gameplay ασυζητητί.

Μπορώ να συγχωρήσω τα χάλια γραφικά σ' ένα παιχνίδι (άλλωστε το έχω κάνει πολλές φορές), αλλά δε μπορώ ν' αντέξω ένα χάλια gameplay! ;)
 
Βλέποντάς το ξερά και ψυχρά, προτιμώ να ναυαγήσω σε ένα νησί παρέα με ένα Pac-Man παρά με ένα Dragon's Lair.

*Ομως* υπάρχουν παιχνιδάρες του τύπου Metal Gear Solid 2 και Resident Evil 4, όπου παρέχουν και τα δύο.

Τι ψηφίζω; Gameplay...
 
Καταρχην μην μπερδευουμε την παλια σχολη με την σημερινη λεγοντας οτι η παλια δεν ειχε καλα γραφικα και τα καλα γραφικα ηρθαν σημερα ,το αυτο με το gameplay.


Και το Pacman στην εποχη του οταν το παιζαμε ειχε φοβερα γραφικα,το ιδιο και το Snow bros το ιδιο και το R-Type.Καθε εποχη με τα στανταρντ της,την τεχνολογια στα ορια της και τα οσα ξεραμε και ειχαμε δει.



Τωρα οσον αφορα το διλημα gameplay η γραφικα και τα δυο,το παιχνιδι για να ειναι καλο πρεπει να εχει και τα δυο σε ισσοροπια..



Κανεις δεν θελει τα μπλοκ γραφικα και κανεις δεν θελει το ρηχο gameplay.



Αν λειπει καποιο υλικο χαλαει η συνταγη,playable ναι παντα θα ειναι ,αλλα για να το δωσεις το 10 χρειαζονται και τα δυο.
 
D@redevil είπε:
Κι εγένετω poll!
Gameplay ασυζητητί.

Μπορώ να συγχωρήσω τα χάλια γραφικά σ' ένα παιχνίδι (άλλωστε το έχω κάνει πολλές φορές), αλλά δε μπορώ ν' αντέξω ένα χάλια gameplay! ;)
Mε καλυψε απολυτα η Μαριανα!!
 
Πολλά από τα αγαπημένα μου παιχνίδια έχουν όχι απλά μέτρια, αλλά χάλια γραφικά (για την εποχή τους).

To No1 αγαπημένο μου παιχνίδι στις κονσόλες είναι το F-Zero X στο οποίο Nintendo θυσίασε τα γραφικά για χάρη της ταχύτητας, των 60fps με τα 30 σκάφη και του τέλειου χειρισμού.

Το αγαπημένο μου παιχνίδι στο PC εξακολουθεί να είναι το Dungeon Keeper. Από γραφικά, το παιχνίδι πάντα ήταν μέτριο, με low res sprites και πολύ πιξέλιασμα (όταν βγήκε το 97 ούτε καν υποστήριζε 3D κάρτες που τότε είχαν γίνει standard). Παρόλα αυτά δεν χορταίνω να παίζω. Ακόμα και σήμερα προτιμώ να το ξανατερματήσω (για 10η φορά?) παρά να παίξω ένα εντυπωσιακό, αλλά τελείως ρηχό, σύγχρονο παιχνίδι με ουαου γραφικά.

Οπότε μόνο τα αγαπημένα μου παιχνίδια να λάβω υπόψην, διαπιστώνω ότι τα γραφικά είναι low priority για μένα. Gameplay και μόνο gameplay. Οκ, δεν λέω όχι στα καλά γραφικά αλλά προτιμώ, ας πούμε, τα 60fps από τα περισσότερα εφέ, την καλύτερη ανάλυση κλπ. Για να μην πω ότι θεωρώ και τον ήχο πιο σημαντικό από τα γραφικά και γίνω... γραφικός. Αλλά ναι, όταν ένα παιχνίδι έχει πολύ καλή μουσική και sound design το ευχαριστιέμαι ακόμα και αν έχει μέτρια γραφικά. Αν όμως έχει αδιάφορη μουσική και generic ηχητικά εφέ, χωρίς φαντασία και ατμόσφαιρα, το βαριέμαι γρήγορα ακόμα και αν έχει καλά γραφικά, εκτός και αν έχει πολύ καλό gameplay που να με κάνει να κολλήσω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
angel_grig είπε:
Mε καλυψε απολυτα η Μαριανα!!
Με καλυψε ο Γρηγορης τον οποιο καλυψε η Μαριανα!!!! :D

Το ξερω....καηκατε...:burn:
 
Αν μιλαμε για την τωρινη γενια παιχνιδιων/κονσολων το θεμα των γραφικων νομιζω πως δεν μας πολυ-αποσχολει με την εννοια οτι πανω κατω τα γραφικα ξερουμε οτι θα ειναι πολυ καλα.Κονσολες σαν το wii u,PS3 κτλ εχουν την δυνατοτητα εξαρχης να αποδωσουν ενα τελειο οπτικο αποτελεσμα.Οποτε γνωμη μου ειναι οτι στις μερες μας,μας αποσχολει μονο το θεμα του αν ενα παιχνιδι εχει να μας προσφερει διασκεαση.Το ιδανικο ειναι να γινεται συνδιασμος των δυο αυτων στοιχειων για να ευχαριστιομαστε στο επαρκο ενα παιχνιδι.Αν ειναι να απαντησω στο ερωτημα θα ελεγα και γω με την σειρα μου gameplay
 
Υπάρχει μια σειρά παιχνιδιών που μου έρχεται κατ ευθείαν στο μυαλό όταν σκάει μύτη αυτή η ερώτηση: Grand Theft Auto.

San Andreas vs IV σημειώσατε ένα, οπότε εάν έπρεπε να διαλέξω θα έλεγα gameplay.
 
Gameplay φυσικά!

Χωρίς βεβαία αυτό να σημαίνει ότι κα ιτα γραφικά δεν παίζουν τον ρόλο τους.. Όμως το να προτιμήσεις ένα παιχνίδι μόνο για τα γραφικά του, μάλλον είναι αστείο..
 
Gameplay προφανώς. Τα γραφικά δε με ενδιαφέρουν και πολύ, να πω την αλήθεια ποτέ δε με ενδιέφεραν καθώς κοιτάζοντας στο παρελθόν οι τίτλοι που με εντυπωσίασαν τότε είχαν κυρίως ένα σεβαστό gameplay. Εάν όμως αυτό συνδυάζεται με ευκρινή γραφικά, τότε ευπρόσδεκτα να είναι....ε μη μας βγουν και τα μάτια! :p
 
Το gameplay ειναι το πιο βασικο σε ενα παιχνιδι αλλα και τα γραφικα μετρανε στο συνολο ενως παιχνιδιου. Αν ενα παιχνιδι εχει και τα 2 σε καλο βαθμο ακομα καλυτερα. Δεν μπορουμε ομως οταν λεμε γραφικα να εννουμε τα σημερινα παιχνιδια με τα παιχνιδια του Snes η του Mega drive ειναι ανομοια πραγματα. Εγω θα πω 60 -40 υπερ του gameplay αλλα αφου δεν υπαρχει επιλογη θα βαλω και τα δυο το ιδιο!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μη-δίλημμα για μένα. Είναι σαν να με ρωτάς "Λεφτά ή υγεία;". Μια χαρά είναι τα λεφτά, δεν με χαλάνε καθόλου, αλλά ένα είναι το πολυτιμότερο αγαθό. Το gameplay.
 
Ψηφίζω gameplay, γιατί αυτό είναι το "συστατικό" που τείνει να δίνει σε ένα παιχνίδι "διαχρονικό" playability. Τα γραφικά όσο καλά και να είναι την δεδομένη στιγμή που κυκλοφορεί ένα game, σίγουρα θα ξεπεραστούν.

(π.χ. το ότι έχω διάθεση αυτή τη στιγμή να λιώσω παίζοντας Rogue, ασφαλώς δεν οφείλεται στο ότι νοστάλγησα τα φοβερά γραφικά του. :D ).

Εννοείται βέβαια ότι δεν πρέπει να σνομπάρουμε πλήρως το θέμα των εντυπωσιακών graphics (τα οποία μάλιστα κάποιες φορές σπρώχνουν την τεχνολογία ενός μηχανήματος στα όριά του), καθώς είναι μέρος του όλου "πακέτου" που κάνει ένα παιχνίδι ακόμα πιό εθιστικό και επιθυμητό.

Πρώτα απ' όλα έρχεται το gameplay λοιπόν (ως το απόλυτα απαραίτητο requirement), αλλά η ταυτόχρονη ύπαρξη καλών graphics σίγουρα είναι ένα ιδιαίτερα καλοδεχούμενο bonus !!
 
Gameplay και κονσόλες. Αν ήθελα γραφικά θα είχα παραμείνει στο pc - gaming και θα έσπαγα τα νεύρα μου καθημερινά.

Baldur's Gate Dark Alliance vs Halo 4; Σημειώσατε 1.
 
Χμμμμ...ας το δουμε και απο αλλο πρισμα.

Προσωπικα θα ανεχθω κακα γραφικα απο μια Indie προσπαθεια αν διαθετει καλο gameplay. Οχι μονο θα τα ανεχθω μαλιστα...δεν θα με νοιαξει κιολας.

ΟΜΩΣ...δεν θα ανεχθω μεγαλες εταιριες, που κοστολογουν ακριβα το software τους, το οποιο τρεχει σε ακριβα κοστολογημενα μηχανηματα (κονσολες), να διαθετουν κακα τεχνικα χαρακτηριστικα! Το να προσπερασει μια εταιρεια (με ενα ψευτοδιλλημα του τυπου "αναπτυξαμε το gameplay και δεν δωσαμε πολυ σημασια στα γραφικα") την αναγκη για τεχνικη αρτιοτητα, το θεωρω καταμουτρη κοροιδια. Οπως επισης το να λανσαρει μια εταιρια την αποψη οτι στο ταδε νεο hardware μας, μας νοιαζει πιο πολυ το gameplay, με κανει εξαλο. Διοτι ολα τα παραπανω γινονται για να γλυτωσουν φραγκα και για να εχουν καλυτερο ταμειο at the end of the day.

Σε μια εποχη που οι artists ειναι πολυ διαδεμενο επαγγελμα, που υπαρχουν ετοιμες λυσεις για μηχανες γραφικων αν καποιος δεν μπορει να σηκωσει αναπτυξη απο το μηδεν, που η "σιλικονη" ειναι φθηνη, δεν πρεπει να γινονται τετοιες (με την κακιστη εννοια) εκπτωσεις. Να επαναλαβω οτι εξαιρω τα Indie.

Συμφωνω με Aardy οτι τα παλια παιχνιδια-επιτυχιες ηταν και αξιοπρεπεστατα τεχνικα. Το καθε arcade στα τελη του 70, αρχες 80...τα γραφικα του ειχε κραχτη. Kαι τα περισσοτερα ειναι τοσο καλα φτιαγμενα που ακομα και σημερα δεν ξενιζουν. Πχ χαλαει καποιον απο εσας το Karnov? Οταν το ειχα πρωτοδει το 1988 μου ειχε φυγει η ουγια και συνεχιζει να μου αρεσει ως τεχνικο πακετο.

Για να μην κουραζω. Μια εμπορικη εταιρεια πρεπει να προσφερει και τα δυο. Οτι λειπει ειναι παντα εκ του πονηρου και στοχο εχει να ελαφρωσει με μικροτερο κοστος τη τσεπη του καταναλωτη.
 
Πανω απο ολα η

παιδια - πανω απο ολα !...
 
Το gameplay είναι αυτό που σε κρατάει σε ένα παιχνίδι, ειδικά αν είναι mmo/rpg. Τα γραφικά όμως είναι ένας μεγάλος παράγοντας που ολοκληρώνει το παιχνίδι και το κάνει να διαφέρει από τις μετριότητες. Ανάλογα βέβαια και το είδος, τράβα παίξε PES2013 με HDMI και μετά γύρνα το στο SCART και θα κλείσεις την οθόνη (ποίος νοιάζεται για το gameplay, όταν με δυσκολία διακρίνεις τα πόδια του παίκτη).

Ίσως το gameplay να μετράει ελάχιστα παραπάνω, αλλά χωρίς την ύπαρξη τουλάχιστον μέτριων/καλών γραφικών προκοπή δεν κάνει.

Να δώσω και μερικά παραδείγματα καλού gameplay με αρχαία γραφικά που νου έρχονται στο μυαλό:

Diablo II

Ultima Online

Age of Empires II

Ένα από αυτά τα παιχνίδια να έβγαινε σήμερα με όχι τέλεια αλλά αξιοπρεπή γραφικά θα ήταν απλά ΠΑΙΧΝΙΔΑΡΑ!

Μια μίξη και των δύο είναι το καλύτερο, ένα πολύ καλό gameplay με μέτρια γραφικά ή πολύ καλά γραφικά με μέτριο gameplay μου φαντάζουν το ίδιο.

Οπότε ψήφησα το 3ο!
 
Gameplay εννοείται. Αλλά κακά τα ψέματα, τα γραφικά παίζουν σημαντικό ρόλο αρκετές φορές στην ατμόσφαιρα ενός παιχνιδιού (κυρίως στα rpg και στα action). Kαι δεν μιλάω τόσο για τον ρεαλισμό τους (αν και βοηθάνε σε αρκετά παιχνίδια) όσο για το στυλ τους. Χαρακτηριστικό παράδειγμα αποτελεί το Κirby's Epic Yarn για το Wii. Mπορεί το PS3 και το Xbox360 να είναι πιο ισχυρά μηχανήματα αλλά το στυλ γραφικών του Kirby's Epic Yarn τα οποιά παίζουν καθοριστικό ρόλο στο gameplay του παιχνιδιού το κάνουν να δείχνει απλά υπέροχο κι ό,τι πιο όμορφο έχω δει από άποψης γραφικών τα τελευταία χρόνια.
 
Πίσω
Μπλουζα