Γύψινο διακοσμητικό τοίχου

katerinak

Expert
Joined
26 Ιουλ 2010
Μηνύματα
19.182
Αντιδράσεις
2.902
Θυμαμαι μια περιοδο που ενας θειος μου ασχολιοταν -οταν ειχε ελευθερο χρονο- με το να φτιαχνει γυψινα διακοσμητικα τοιχου.Καποια απ τα καλουπια που χρησιμοποιουσε ηταν φτιαγμενα απο υλικο οπως ο κλοουν που ειδαμε στη σειρα "Οδος Ανθεων"

82478.jpg

ειχε φτιαξει με το ιδιο καλουπι 3 ιδια γυψινα διακοσμητικα(ενα για καθε παιδικο δωματιο): ειχαν ενα ντροπαλο στρουμφακι που ηθελε να προσφερει λουλουδια στη στρουμφιτα.

Οταν ο γυψος στεγνωνε μετα τον χρωματιζε με νερομπογιες εχοντας σαν "οδηγο" τα χρωματα του καλουπιου

Το δικο μας νομιζω οτι βρισκεται ακομη στο δωματιο που μοιραζομασταν με την αδερφη μου

Δε σταματησε ομως σ αυτα τα καλουπια,χρησιμοποιουσε και το καλουπι απο πιατακια που ειχαν διαφορα αναγλυφα σχεδια,κυριως αυτα των γλυκων του κουταλιου.Καποια απ αυτα τα διακοσμητικα στολιζαν τον τοιχο της κουζινας

Δεν ξερω αν ηταν της μοδας τοτε αλλά φανταζομαι οτι καπου αλλου θα το ειδε ο θειος μου και αρχισε να ασχολειται για ενα διαστημα μ αυτο το χομπυ.

Εχει ασχοληθει καποιος συγγενης ή γνωστος σας με κατι αντιστοιχο;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Lol!.... Η Kambia! :supergrin:

Φτιάχνει (μαζί με τη μικρή) μέχρι και σήμερα και τα μπογιατίζουν! :D

Σε κάτι ρετρότερο, αυτό που θυμάμαι είναι ότι κάναμε τέτοια στον προσκοπισμό, όταν ήμουν λυκόπουλο (ηλικία δημοτικού, δηλαδή). Συνήθως ήταν στολίδια για δέντρο και όχι για τοίχους ή τα κολλούσαμε με σιλικόνη πάνω στα ημερολόγια που πουλούσαμε.....

Ήταν ενδιαφέρον χόμπυ θυμάμαι...
 
Καναμε οταν ειμασταν πιτσιρικια.

Μαλλον γιατι ηταν ευκολο υλικο.

Καλουπια φτιαχναμε μονοι μας.

Και οπως ειπατε τα χρωματιζαμε με νερομπογιες.
 
pardalotzatziki πώς φτιαχνατε μονοι σας τα καλουπια;
 
στη σειρα " το διλημμα" φαινεται κρεμασμενο ενα διακοσμητικο που ειχαμε (μπορει ακομα να εχουμε) με ενα σκυλακι κι ενα γατακι που ειχε στην πισω πλευρα "αναγλυφο" το σχεδιο με τα δυο ζωακια οποτε θα μπορουσαν κι αυτα να γινουν γυψινο καδρακι αν και τελικα δεν εγιναν...

todi.JPG
 
αχ αυτός είναι ο γύψος καλλιτεχνίας!τον πουλάνε στο praktiker καθώς και στα περισσότερα καταστήματα σιδηρικών. εγώ ως μάστορας ξέρω μόνο τον γύψο οικοδομών αλλά θυμάμαι αμυδρά κάτι τέτοια γύψινα διακοσμητικά.
 
αχ αυτός είναι ο γύψος καλλιτεχνίας!τον πουλάνε στο praktiker καθώς και στα περισσότερα καταστήματα σιδηρικών. εγώ ως μάστορας ξέρω μόνο τον γύψο οικοδομών αλλά θυμάμαι αμυδρά κάτι τέτοια γύψινα διακοσμητικά.
κι ο θειος μου σε οικοδομη δουλευε οποτε σιγουρα θα χρησιμοποιουσε γυψο οικοδομων, η αληθεια ειναι οτι περασαν πολλα χρονια απο τοτε και δε θυμαμαι πως εφτιαχνε αυτο το γυψο
 
τι εννοείς Κατερίνα πως τον φτιάχνει ο γύψος αυτός είναι σε τσουβάλι, Γλάρος (η μάρκα του) και κατά κόρον τον χρησιμοποιούσαν παλιά για ηλεκτρικές εγκαταστάσεις κυρίως μιας και στεγνώνει αμέσως και είναι πολύ σκληρός και η λάσπη τότε είχε πολύ λίγο τσιμέντο και δεν κρατούσε καλά εγώ παίρνω απ το Praktiker τσουβαλάκι των 5 κιλών Knauf 2,6€ και φτάνει για ένα πίνακα και περισσεύει και λιγάκι απλώς ανακατεύεις με νερό και στεγνώνει γρήγορα δηλ. ότι πρέπει για μερεμέτια!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
τι εννοείς Κατερίνα πως τον φτιάχνει ο γύψος αυτός είναι σε τσουβάλι, Γλάρος (η μάρκα του) και κατά κόρον τον χρησιμοποιούσαν παλιά για ηλεκτρικές εγκαταστάσεις κυρίως μιας και στεγνώνει αμέσως και είναι πολύ σκληρός και η λάσπη τότε είχε πολύ λίγο τσιμέντο και δεν κρατούσε καλά εγώ παίρνω απ το Praktiker τσουβαλάκι των 5 κιλών Knauf 2,6€ και φτάνει για ένα πίνακα και περισσεύει και λιγάκι απλώς ανακατεύεις με νερό και στεγνώνει γρήγορα δηλ. ότι πρέπει για μερεμέτια!
αυτο που θελω να πω ειναι οτι δε θυμαμαι τι ανακατευε για να φτιαξει αυτον το γυψο, νομιζω οτι τον αφηνε ωρες στο καλουπι να στεγνωσει πριν τον ξεφορμαρει και αρχισει το βαψιμο
 
α τώρα κατάλαβα!εννοείς λοιπόν γύψο καλλιτεχνίας, για καλούπια, ροζέτες κλπ!αν δεν κάνω λάθος τον βάζουν αυτούσιο, δηλ χωρίς άμμο.αυτόν που λέω εγώ, είναι για να χτίσεις διακόπτες, πρίζες, πίνακες κλπ.σκληραίνει πολύ γρήγορα!
 
α τώρα κατάλαβα!εννοείς λοιπόν γύψο καλλιτεχνίας, για καλούπια, ροζέτες κλπ!αν δεν κάνω λάθος τον βάζουν αυτούσιο, δηλ χωρίς άμμο.αυτόν που λέω εγώ, είναι για να χτίσεις διακόπτες, πρίζες, πίνακες κλπ.σκληραίνει πολύ γρήγορα!
μαλλον τετοιος θα ηταν ο γυψος, δε μπορω να πω με σιγουρια γιατι ημουν μικρη και περισσοτερο ενδιαφερον για μενα ειχε η διαδικασια αφαιρεσης του καλουπιου και κυριως το βαψιμο- χρωματισμα με νερομπογιες που εκανε ο θειος μου στο γυψινο διακοσμητικο που απεικονιζε ενα στρουμφακι που κρατουσε λουλουδια και τα εκανε δωρο στη στρουμφιτα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Υποψιάζομαι ότι τώρα με τον όρο "γύψο", "στόκο" και τέτοια εννοούνται και υλικά που παίζουν παρόμοιο ρόλο με αυτό των παλιότερων αν και έχουν διαφορετική σύσταση (ο γύψος π.χ. ήταν άνυδρο θειικό ασβέστιο που απορροφούσε νερό και σκλήραινε, αλλά έπαιρνε κάμποση ώρα να στεγνώσει... πολύ αμφιβάλλω αν όλες οι ουσίες που έχουν αυτό το όνομα είναι "γύψος" με αυτή την έννοια). Παρόμοιο πράγμα είναι τα χλώρια του πλυσίματος (σχεδόν κανένα δεν έχει ή εκλύει χλώριο εκτός από τη χλωρίνη), το λουλάκι, το ταλκ (που τώρα συνήθως είναι άμυλο αραβοσίτου, όχι το ορυκτό τάλκης) κλπ κλπ
 
Πίσω
Μπλουζα