* Γ' Λυκείου (Κορμός)

Μαρία ilia είπε:
Και εγώ που πίστευα ότι δεν θα τα ξαναέβλεπα μπροστά μου:nervous:
Σκέφτομαι να μετονομάσουμε την κατηγορία σε 'Εφιάλτης στο Δρόμο για το Σχολείο" ή "Πανικός στα θρανία" :p
 
Αυτό το βιβλίο της φιλοσοφίας ήταν πολύ κακογραμμένο ή ιδέα μου είναι ;
 
Ήταν φρικτό ! Ότι έπρεπε για να γίνει απωθητική, ακόμα και η φιλοσοφία !
 
tzias57 είπε:
Αυτό το βιβλίο της φιλοσοφίας ήταν πολύ κακογραμμένο ή ιδέα μου είναι ;

Eίδατε σε τι καλή κατάσταση τα διατηρώ;;; Απόδειξη πως δεν τα άνοιξα ποτέ... :p

Και που να δείτε των Θρησκευτικών ... Brand new!!! #)

12480.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τώρα αν σας πω ότι το βιβλίο της Iστορίας ήταν απο τα αγαπημένα μου θα με βρίσετε πολύ;;;

(Ιστορία σπουδασα, what did you expect? :p )
 
exetlaios είπε:
Ήταν φρικτό ! Ότι έπρεπε για να γίνει απωθητική, ακόμα και η φιλοσοφία !
Και σε συνδυασμό με έναν κακίστης μεταδοτικότητας καθηγητή, κλάφτα Χαράλαμπε!! :(
 
Πόσο αδικημενα ηταν τα μαθηματα κορμου..

Ποσες φορες δεν ειχα το βιβλιο της δεσμης στα γονατα μου, για την επομενη ωρα, γιατι... φυσικα οι ατελειωτες ωρες των φροντιστηριων και η υλη που επρεπε να βγαλω εκει, ελαχιστο χρονο μου αφηναν να κανω και τις ασκησεις των μαθηματων δεσμης..

Του δε κορμου.. ευτυχως ειχα καλη μνημη και θυμομουν το μαθημα απο την προηγουμενη (και λιγο πεταχτα μια ματια στο διαλειμμα)

Οι ωρες του κορμου ομως ηταν απο τις πιο ωραιες. Το μαθημα πιο χαλαρο, τα αστεια περισσοτερα.

Μονο που πια ο καθενας στον κοσμο του. Σαν ξενοι μεταξυ μας. Το τμημα μας ηταν αυτο της δεσμης. Εκει ειχαμε κοινους στοχους. Οι ωρες του κορμου ηταν για τους περισσοτερους χαμενες ωρες :(

(και μετα ηρθε φυσικα το απολυτηριο λυκειου, που μας "εκδικηθηκε" που δεν προσεξαμε τα μαθηματα κορμου :xm: )
 
Πόσο αδικημενα ηταν τα μαθηματα κορμου..
Ποσες φορες δεν ειχα το βιβλιο της δεσμης στα γονατα μου, για την επομενη ωρα, γιατι... φυσικα οι ατελειωτες ωρες των φροντιστηριων και η υλη που επρεπε να βγαλω εκει, ελαχιστο χρονο μου αφηναν να κανω και τις ασκησεις των μαθηματων δεσμης..

Του δε κορμου.. ευτυχως ειχα καλη μνημη και θυμομουν το μαθημα απο την προηγουμενη (και λιγο πεταχτα μια ματια στο διαλειμμα)

Οι ωρες του κορμου ομως ηταν απο τις πιο ωραιες. Το μαθημα πιο χαλαρο, τα αστεια περισσοτερα.

Μονο που πια ο καθενας στον κοσμο του. Σαν ξενοι μεταξυ μας. Το τμημα μας ηταν αυτο της δεσμης. Εκει ειχαμε κοινους στοχους. Οι ωρες του κορμου ηταν για τους περισσοτερους χαμενες ωρες :(

(και μετα ηρθε φυσικα το απολυτηριο λυκειου, που μας "εκδικηθηκε" που δεν προσεξαμε τα μαθηματα κορμου :xm: )
Εμείς δεν τα είχαμε αυτά... Εγώ βλέπεις ήμουν του "νέου συστήματος" [edit]εκφρασεις[edit] Θυμάστε; Κάτσε καλά Γεράσιμε κλπ κλπ! Οπότε αναγκαστικά επρεπε να δώσουμε βαρύτητα σε ΟΛΑ μα ΟΛΑ τα μαθηματα γιατι τα δίναμε όλα πανελλαδικά. Ακόμα και τα θρησκευτικά! Ω ναι!!! Ακόμα θυμάμαι τα νεύρα που είχα όταν έπρεπε να διαβάσω θρησκευτικά και κείμενα για πανελλαδικές! Μα θρησκευτικά? ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΑ???????? (Ασε που δίναμε πανελλαδικές ΚΑΙ στη Β' λυκείου!) Φρίκη! Ακόμα τα θυμάμαι και συγχίζομαι!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μόνο ο χρόνος το έχει αγγίξει...
bb4.gif




Να και τα Στοιχεία Δημοκρατικού Πολιτεύματος :xm:

12482.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το βιβλίο των Νέων Ελληνικών του Κορμού. :)

12532.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ! Μαμάαααααααα...
 
Παρακαλώ να προστεθεί το 6 στο Gate 7 :cool:
 
Παρακαλώ να μου απαγορευθεί η θέαση του παρόντος, και οποιουδήποτε παρόμοιας θεματολογίας νηματίου. Έλεος. :animeek:

:rofl:
 
:D Γεια σας, διαβαζω το φορουμ εδω και καποιες μερες και μου αρεσει παρα πολυ γιατι αν και νεα σε ηλικια μου αρεσουν πολυ θεματα, προσωπα , καταστασεις που αφορουν το παρελθον.Επεσα εδω τυχαια ψαχνοντας για καποιους ηθοποιους του παλιου ελληνικου κινηματογραφου και κολλησα στις συζητησεις σας!!!

 


Σχετικα με το θεμα ηθελα να αναφερω πως δεν ηξερα οτι υπηρχε μαθημα πολιτικης επιστημης στη Γ Λυκειου παλια...μακαρι να το ειχα προλαβει.... για πιο λογο το κατηργησαν αραγε...;;;Σπαουδαζω τη συγκεκριμενη επιστημη(επι πτυχιο πλεον) και ξερω οτι γινονται προσπαθειες να εισαχθει μαθημα "αγωγης του πολιτη" αλλα δε τυγχανει μεγαλης αποδοχης απο το υπ. Παιδειας.
:(

Juanita είπε:
Να και τα Στοιχεία Δημοκρατικού Πολιτεύματος :xm:

fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
serano915 είπε:
Εμείς δεν τα είχαμε αυτά... Εγώ βλέπεις ήμουν του "νέου συστήματος" (μη χε#$%@) Θυμάστε; Κάτσε καλά Γεράσιμε κλπ κλπ! Οπότε αναγκαστικά επρεπε να δώσουμε βαρύτητα σε ΟΛΑ μα ΟΛΑ τα μαθηματα γιατι τα δίναμε όλα πανελλαδικά. Ακόμα και τα θρησκευτικά! Ω ναι!!! Ακόμα θυμάμαι τα νεύρα που είχα όταν έπρεπε να διαβάσω θρησκευτικά και κείμενα για πανελλαδικές! Μα θρησκευτικά? ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΑ???????? (Ασε που δίναμε πανελλαδικές ΚΑΙ στη Β' λυκείου!) Φρίκη! Ακόμα τα θυμάμαι και συγχίζομαι!
Μια από τα ίδια και από εδώ! Τελικά τι νόημα είχαν οι πανελλήνιες στη Β Λυκείου;
 
Το βιβλιο της φιλοσοφίας αν δεν μ απατα η μνημη μου ηταν ενα με πολλες σελιδες και συνέχεια είχαμε φιλοσοφία τις τελευταιες ωρες με το μυαλο στο κουδούνι!!
 
Φιλοσοφία και Στοιχεία ΔΠ... Τη Φιλοσοφία την θυμάμαι ως εξώφυλλο αλλά δεν θυμάμαι να την έχω διδαχθεί. Παραλίγο να είχα μείνει μεταξετεστέος στα ΣΔΠ και να μην έδινα καν πανελλήνιες. Ευτυχώς το πράγμα είχε θετική έκβαση (στις εξετάσεις ήμουν αδιάφορος αλλά τουλάχιστον πήρα 04 και όχι π.χ. 01. Και έτσι πέρασα με 10. Το σημείο ήταν κομβικό, με έκανε να καταλάβω ότι η αδιαφορία μπορεί να έχει και ανυπολόγιστες συνέπειες. Αυτά το 1995. Πλέον έχω συνολικά 3 πτυχία, διδακτορικό κλπ ^_^ /emoticons/happy@2x.png 2x" width="20" height="20" />

Τίποτα όμως από αυτά δεν θα γινόταν αν έμενα ΣΔΠ. Θυμάμαι είχα κάνει λάθος το πολίτευμα (έγραψα αβασίλευτη αντί για κοινοβουλευτική δημοκρατία). Και πάνω-κάτω δεν είχα γράψει τίποτε άλλο.

Εν τω μεταξύ είχα και 99 απουσίες (50 + 49) και νομίζω ότι δεν είχα παρακολουθήσει ποτέ Φιλοσοφία (έπαιζα μπάσκετ με άλλα τμήματα όταν είχαν γυμναστική).

Δηλ. έφερα τα πράγματα στο όριό τους, αλλά πήρα και ένα καλό μάθημα, καλύτερο από αυτά που δίνονται στα θρανία.
 
-

BETTY BOOP είπε:
Μια από τα ίδια και από εδώ! Τελικά τι νόημα είχαν οι πανελλήνιες στη Β Λυκείου;
Κανένα προφανώς! Αφού καταργήθηκαν μετά από 3-4 χρόνια. Μόνο και μόνο για να κάνουν το πείραμα, πάνω στις δικές μας πλάτες!

XRI_NI είπε:
:D Γεια σας, διαβαζω το φορουμ εδω και καποιες μερες και μου αρεσει παρα πολυ γιατι αν και νεα σε ηλικια μου αρεσουν πολυ θεματα, προσωπα , καταστασεις που αφορουν το παρελθον.Επεσα εδω τυχαια ψαχνοντας για καποιους ηθοποιους του παλιου ελληνικου κινηματογραφου και κολλησα στις συζητησεις σας!!! 


Σχετικα με το θεμα ηθελα να αναφερω πως δεν ηξερα οτι υπηρχε μαθημα πολιτικης επιστημης στη Γ Λυκειου παλια...μακαρι να το ειχα προλαβει.... για πιο λογο το κατηργησαν αραγε...;;;Σπαουδαζω τη συγκεκριμενη επιστημη(επι πτυχιο πλεον) και ξερω οτι γινονται προσπαθειες να εισαχθει μαθημα "αγωγης του πολιτη" αλλα δε τυγχανει μεγαλης αποδοχης απο το υπ. Παιδειας.


 


Στοιχεία δημοκρατικού πολιτεύματος θυμάμαι είχαμε στη Γ' γυμνασίου με ακριβώς αυτόν τον τίτλο. Ήταν από τα αγαπημένα μου μαθήματα.

Αυτό ήταν το βιβλίο:

stoixeia.jpg

Στο λύκειο, τη χρονιά που ήμουν στη Β' λυκείου (1999-2000) είχαμε το μάθημα Εισαγωγή στο Δίκαιο και τους Πολιτικούς Θεσμούς, και μάλιστα όπως είπα και παραπάνω το δίναμε πανελλαδικά. Τώρα δεν ξέρω αν έχουν καταργήσει το συγκεκριμένο μάθημα. (αν ναι, κρίμα)

Το εξώφυλλο δεν μπορώ να το βρώ, αλλά ήταν παρόμοιο με αυτό: 234176.jpg

που μάλλον είναι βοήθημα.
 
Πίσω
Μπλουζα