* Γ' Λυκείου (1η δέσμη)

Kambia

Retired Admin
Joined
11 Ιαν 2008
Μηνύματα
13.665
Αντιδράσεις
1.383
Χημεια

12448.jpg

και το βιβλιο των λυσεων για τις ασκησεις
12449.jpg


Φυσικη

12452.jpg
Αναλυση

12450.jpg
Αναλυτικη Γεωμετρια

12446.jpg
Και τα βιβλια των λυσεων για τις ασκησεις
12451.jpg

Η φυσικη και η χημεια ηταν κοινά βιβλια με την Β' Δεσμη
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
αααχχ η Δεσμη μου :)

Τι ξενυχτια ειχα τραβηξει τραβηξει η ερμη.. για να μαθω αυτη την υλη!

Τι σχολειο τι φροντιστηρια, τι διαβασμα και ελαχιστος υπνος

Ειδικα το σχολειο..

που στην διπλα αιθουσα ηταν θυμαμαι η Τριτη Δεσμη, η αιωνια αντιπαλοτητα
 
Ευγε καμπιούλα!! Ούτε που τα γνωρίζω, τριτοδεσμίτης γαρ. Καλά έκανες και ανέβασες το βιβλίο της Φυσικής γραμμένο ως έχει ;)
 
Ωραία... Μετά τα "βιβλία διακοπών"(στην πραγματικότητα βιβλία στέρησης διακοπών) χτυπάει και η δέσμη τώρα. Δέσαμε... :rofl:

Άπειρες ώρες διαβάσματος, άγχους, πίεσης, φροντιστηρίων με κάφρους καθηγητές...

Από το βιβλίο της Χημείας μπορούσα να απαγγείλω εδάφια μέχρι και το δεύτερο έτος του "πανεπιστημίου"... Έμπρακτη απόδειξη της επιτυχίας του "εκπαιδευτικού" μας συστήματος... :frypan:

Στον αγύριστο! :headbangdude:
 
Ασε, ασε σε νιωθω απολυτα... Ακομα τον ορισμο της όσμωσης τον θυμαμαι σαν να τον εμαθα χθες χαχαχαχαχα
 
Omenforever είπε:
Από το βιβλίο της Χημείας μπορούσα να απαγγείλω εδάφια μέχρι και το δεύτερο έτος του "πανεπιστημίου"... Έμπρακτη απόδειξη της επιτυχίας του "εκπαιδευτικού" μας συστήματος... :frypan:

Στον αγύριστο! :headbangdude:
"Το άζωτο αναγνωρίζεται εργαστηριακά από την χαρακτηριστική οσμή της καιόμενης τρίχας"

"Το κύκλοτρο είναι μια διάταξη επιτάχυνσης σωματιδίων που αποτελείται από δύο ημικυλινδρικά τμήματα σχήματος D"

κεφάλαιο 4.11 IIRC..
 
Αυτά τα κολλοειδή όλο SOS ήταν και ποτέ δεν έπεφταν...
 
Η θερμοδυναμικη στην φυσικη, επεσε την χρονια που εδινα εγω (7 χρονια ειχε να ξαναμπει)

και οσο για την χημεια.. την οργανικη δεν μπορεσα ποτε να την χωνεψω.

θυμαται κανεις τα βοηθηματα που ειχαμε για τα δυο αυτα βιβλια; παιζαν τα βιβλια του Σαββαλα και του Δημοπουλου στην φυσικη (εμεις ειχαμε του Σαββαλα).

Στην χημεια παλι, δεν θυμαμαι ποια ειχα, αν και ειχα παρει 3 (σειρα ηταν) απο τον ιδιο συγγραφεα.

Τι ασκησεις εχω κανει η ερμη..και σε τι ποσοτητες μας τις εδιναν καθε φορα

"καντε τις ασκησεις (στην χημεια) απο τις 3 πρωτες σελιδες" ελεγε ο καθηγητης.

Σιγα βρε φιλε μιλαμε για 30 ασκησεις μονο στο ενα μαθημα.. και αλλες τοσες στα μαθηματικα (για φροντιστηριο μιλαμε).

Ποτε να διαβασεις τα μαθηματα του σχολειου της Δεσμης, και.. μην μιλησω για μαθηματα κορμου.

Και ποτε? στις 10.30 το βραδυ γυριζα καθε βραδυ σπιτι. Σαββατο παλι μαθημα, και καθε Κυριακη απο 3 διαγωνισματα το μηνα.

Θυμαμαι ακομη ποσα πρωινα με επαιρνε σχεδον ο υπνος στην ταξη απο το ξενυχτι. Η μεγαλυτερη πολυτελεια για μας τοτε ηταν ο υπνος. Ζηλευα τους δικους μου που κοιμοταν και γω ξενυχτουσα μεχρι αργα :(

Τι χρονια και αυτη...
 
Ολο για την τριτη δεσμη μιλαμε και ζηλεψα :cry:

Η πρωτη, ηταν η καλυτερη ;)
 
Ποιος ανόητος έλεγε πως τα βιβλία «δεν πρέπει να καίγονται»; :)
 
Απορία : ποιος μπορεσε και έμαθε απ'εξω τους τύπους της οργανικής χημείας;

Εγω δεν μπορεσα, προτιμουσα την ανοργανη
 
Απ' έξω κι ανακατωτά μη σου πω... τότε μπορούσα να σου γράψω και τον χημικό τύπο της κόκα κόλας, και πλέον δεν θυμάμαι καλά-καλά πως γράφεται το νερό. Είναι απίστευτο που πήγε όλη αυτή "γνώση".... εντάξει, με μαθηματικά και ηλεκτρισμό συνέχιζα να ασχολούμαι για πολλά χρόνια αλλά η μηχανική και η χημεία για μένα πλέον είναι σαν θολό όνειρο...
 
Λορένα είπε:
Απορία : ποιος μπορεσε και έμαθε απ'εξω τους τύπους της οργανικής χημείας;
Εγω δεν μπορεσα, προτιμουσα την ανοργανη

δεν θυμάμαι αν τους είχα μάθει... έχω κενό μνήμης

και εγώ φυσικά την ανόργανη προτιμούσα.

και πόσο μου σπάγανε τα νεύρα κάτι καθηγητές που λέγανε ότι η οργανική είναι πιο εύκολη και ωραία... δεν μπορούσα να το καταλάβω :eeek:

για μένα η χημεία δεν ήταν καν θολό όνειρο. ήταν κανονικός εφιάλτης και ευτυχώς δεν χρειάστηκε να ξανασχοληθώ, αν και υπήρχε στη σχολή επιλεγόμενο το οποίο φυσικά και ΔΕΝ επέλεξα :headbangdude:
 
@Kambia

Μόνο οι Queen και τα τραγούδια τους μπορώ να πω ότι μου άρεσαν.Τα βιβλία στην πυρά!Άκου 1η δέσμη...μπρρρρ(φρίκη!)
 
Δείτε τι έπαθα...Είχα όλα τα βιβλία της Δέσμης σε σχεδόν άριστη κατάσταση και ο αδελφός μου τα πέταξε για να βάλει την συλλογή του με ΚΟΜΙΞ..Έχει κανείς μήπως το βιβλίο της Άλγεβρας Γ' Λυκείου Α'Δέσμης σε pdf???
 
Γ' Λυκείου (1η δέσμη)

Χθες,γυρνώντας από ένα περίπατο,ενώ περνούσα δίπλα από ένα μισάνοιχτο κάδο ανακύκλωσης πήρε το μάτι μου τη λέξη "φυσική".περίεργος γι'αυτό που παρατήρησα,άνοιξα το κάδο και μέσα ανακάλυψα δύο σακούλες με παλιά σχολικά βιβλία! εννοείται πως τα πήρα χωρίς δεύτερη σκέψη! αποφάσισα λοιπόν να τα σκανάρω και τώρα θα σας παρουσιάσω τα ευρήματά μου :D .

τρίτη λυκείου
21570.jpg21573.jpg21574.jpg21572.jpg21569.jpg21571.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τι μου θυμήσατε...

Μόλις τα ξέθαψα απ' το χρονοντούλαπο. :p

Ναι, είναι τ' αγαπημένα μου. :cool:

Γ-Λυκείου-1η-δέσμη (1).jpgΓ-Λυκείου-1η-δέσμη (2).jpgΓ-Λυκείου-1η-δέσμη (3).jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
geolabis είπε:
Δείτε τι έπαθα...Είχα όλα τα βιβλία της Δέσμης σε σχεδόν άριστη κατάσταση και ο αδελφός μου τα πέταξε για να βάλει την συλλογή του με ΚΟΜΙΞ..Έχει κανείς μήπως το βιβλίο της Άλγεβρας Γ' Λυκείου Α'Δέσμης σε pdf???
Αν καπως σε παρηγορει.. το εσωτερικο των μαθηματικων που διδασκεται τωρα στην Γ΄ λυκειου (κατευθυνσης), ειναι το ιδιο.

Λιγο η σειρα που διδασκονται αλλαξε
 
Kambia είπε:
Αναλυση

picture.php


Αναλυτικη Γεωμετρια

picture.php


Και τα βιβλια των λυσεων για τις ασκησεις

picture.php


Η φυσικη και η χημεια ηταν κοινά βιβλια με την Β' Δεσμη
Τα συγκεκριμένα βιβλία μαθηματικών μπορούμε να τα κατεβάσουμε από κάπου ή τέλοσπαντων να τα αγοράσουμε με κάποιο τρόπο; Ξέρει κανείς;

snoopy είπε:
Τι μου θυμήσατε...Μόλις τα ξέθαψα απ' το χρονοντούλαπο. :p

Ναι, είναι τ' αγαπημένα μου. :cool:

picture.php


picture.php


picture.php
Ομοίως και γι' αυτά τα βιβλία, υπάρχει "φως" κάπου, για εμάς τους ρομαντικούς της παλαιότερης γενιάς; Ή θα βλέπουμε μόνο καμια φωτογραφία τους; Ευχαριστώ.
 
Και εγώ τρίτη δέσμη. :D Πω πω, μαθηματικά, φυσική και χημεία ήταν τα χειρότερα μου. Τα μισούσα όλη μου την ζωή, δεν καταλάβαινα τίποτα και με το ζόρι περνούσα με την βάση κάθε χρόνο. Μου έριχναν και τον μέσο όρο!

Δεν μου λείπει τίποτα απο Γυμνάσιο και Λύκειο, το εκπαιδευτικό μας σύστημα είναι μίζερο, βαρετό, στείρο και άθλιο. Βλέπω τα βιβλία, θυμάμαι το διάβασμα, την αγωνία και τις εξετάσεις, και νιώθω κάτι στο στομάχι μου.
 
Πίσω
Μπλουζα