ΔΙΑΒΑΣΕ ΜΕ (1936)

Ουφ! Για μια στιγμη νομισα οτι θα ειχαν ανεβει στο φορουμ τσιτσιδες κορασιδες... :)

Μηπως μπορεις να μας παραθεσεις μερικα στοιχεια για το περιοδικο? (εκδοτικος οικος, συντακτικο προωπικο, διευθυνσεις κτλ)
 
Wally είπε:
Ουφ! Για μια στιγμη νομισα οτι θα ειχαν ανεβει στο φορουμ τσιτσιδες κορασιδες... :)
Μηπως μπορεις να μας παραθεσεις μερικα στοιχεια για το περιοδικο? (εκδοτικος οικος, συντακτικο προωπικο, διευθυνσεις κτλ)
Τα στοιχεία του είναι στη δεύτερη εικόνα. Επειδή δεν φαίνονται καλά, θα τα γράψω:

ΔΙΑΒΑΣΕ ΜΕ ΕΒΔΟΜΑΔΙΑΙΟ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΚΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ: ΑΛ. ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΕΠΙ ΤΗΣ ΥΛΗΣ: ΜΙΧ. ΧΑΝΝΟΥΣΗΣ ΓΡΑΦΕΙΑ: ΛΥΚΟΥΡΓΟΥ 8 -ΤΗΛ. 21-122 ΤΥΠΟΓΡΑΦΕΙΑ ΚΑΡΟΡΗ 11 - ΤΗΛ. 22-555 ΑΘΗΝΑΙ. Το συγκεκριμένο είναι το τεύχος 87/13.12.1936 - Έτος Β'.

Αν επιτρέπεται, μπορώ να αναδημοσιέυσω ορισμένες σελίδες, μόνο που δεν ξέρω σε τι ποιότητα θα βγουν.
 
Αν μπορεις ανεβασε μερικες.
 
gomfaios είπε:
Παράλειψή μου! Στην τελευταία σελίδα:

ΣΥΝΔΡΟΜΑΙ:

ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΥ: Για ένα χρόνο δρ.260. για έξι μήνες δρχ. 130 για τρεις δρχ. 70

ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ: Για ένα χρόνο Λιρ. 1.10.0 Για έξι μήνες Σελ. 15 Για τρεις Σελ. 8

Παραθέτω την σελίδα αυτή, όπου είναι και το ποστ ρεσταντ,

diavaseme 003.jpg

Το οπισθόφυλλο με την απαραίτητη διαφήμιση,

diavaseme 004.jpg

Και τις σελίδες 3, όπου δημοσιεύονται τα παλαιότερα τεύχη (5 δρχ για όποιον ήθελε τότε να τα αποκτήσει, "ελεύθερα ταχυδρομικών τελών", "επιβάρυνσις 3 δρχ." για το εξωτερικό) και σελ.4, όπου δημοσιεύεται ολοσέλιδη φωτογραφία της Δομνίτσας Λανίτου, της πρώτης Ελληνίδας αθλήτριας στίβου που είχε πάρει μέρος σε Ολυμπιακούς Αγώνες (του 1936 στο Βερολίνο). Μπορείτε να βρείτε αφιερώματα για την κ. Λανίτου στο Ιντερνετ.

diavaseme 005.jpg,

Δεν ξέρω αν υπάρχει τρόπος να μεγεθυνθούν οι εικόνες, αν κάποιος το ξέρει, ας το κάνει και ας το πει και σε μένα :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα