Δεινόσαυροι De Agostini

retrosilektis

Retro Member
Joined
26 Απρ 2010
Μηνύματα
123
Αντιδράσεις
23
καλησπερα.λοιπον ηθελα να μαθω ποσα ηταν τελικα τα τευχη αυτης της πρωτης σειρας της de agostini καθως εχω μεχρι καποιο αριθμο αλλα δεν θυμαμαι ποσα εχουν βγει.αν ξερει καποιος ας στειλει.
 
Δε θυμάται κανείς αυτή τη σειρά;

Κυκλοφόρησε (αν θυμάμαι καλά, γιατί ήμουν πολύ μικρούλης τότε) το 1994-1995. Σε κάθε τεύχος δινόταν μαζί και ένα κομμάτι από το σκελετό ενός τυραννόσαυρου, το οποίο φωσφόριζε! Όταν ολοκληρωνόταν ο σκελετός, δινόταν μαζί και το εξωτερικό περίβλημα του τυραννόσαυρου. Στο τεύχος δίνονταν πληροφορίες για διάφορα είδη δεινοσαύρων, ιστορικά στοιχεία για τις γεωλογικές εποχές, επιστημονικές μέθοδοι για ανασκαφή και χρονολόγηση οστών και λοιπά θέματα σχετικά με τους δεινόσαυρους. Και το ακόμα πιο εντυπωσιακό, στο κέντρο κάθε τεύχους υπήρχε ένα δισέλιδο σαλόνι με τρισδιάστατες φωτογραφίες/αναπαραστάσεις δεινοσαύρων! Στο πρώτο τεύχος έδινε δώρο τα τρισδιάστατα γυαλιά που είχαν σχήμα δεινοσαύρου (του τυραννόσαυρου αν θυμάμαι καλά) και ήταν κολλημένα στο εξώφυλλο, το οποίο είχε τον ίδιο ζωγραφισμένο δεινόσαυρο με το σχήμα των γυαλιών, ενώ τα κομμάτια του σκελετού ήταν από το κρανίο του τυραννόσαυρου.

Το πρώτο τεύχος το είχαμε πάρει σε δύο αντίτυπα, ένα για μένα, ένα για τον αδερφό μου για να μη γκρινιάζουμε. Βέβαια αδυνατούσα να διαβάσω το τεύχος, μου έχουν μείνει όμως έντονα οι εικόνες και δη οι τρισδιάστατες! Ήταν αρκετά πετυχημένες και είχαν μια χρωματική κλίμακα μπλε/μωβ ώστε να είναι πιο πετυχημένη η τρισδιάστατη αίσθηση. Όσο για το ότι τα κομμάτια του σκελετού φωσφόριζαν το ανακαλύψαμε με επεισοδιακό τρόπο ένα βράδυ! Είχαμε πέσει για ύπνο και από τη βιβλιοθήκη βλέπαμε κάτι πράσινο να φέγγει! Είχαμε τρομάξει και όταν τελικά ξυπνήσαμε και τους γονείς μας, στο ψάξιμο βρήκαμε αυτά τα κομμάτια, ήταν χωμένα πίσω από άλλα πράγματα. Δεν είχα την τύχη να ολοκληρώσω τη συλλογή. Όπως και με τη συλλογή "Πώς λειτουργεί το σώμα μου;" πήρα μόνο το πρώτο τεύχος. Είχα όμως την τύχη να δω ολοκληρωμένο τον τυραννόσαυρο, γιατί ένα παιδί στο προνήπιο (ναι, παραήμουν μικρούλης τοτε, συγγνώμη) είχε πάρει τη συλλογή και μας τον είχε φέρει να παίξουμε, μέχρι που αναγκάστηκαν οι νηπιαγωγοί να του το πάρουν απ'τα χέρια γιατι μας είχε απορροφήσει και δε συμμετέχαμε στις δραστηριότητες.
 
Τη θυμάμαι τη σειρά περιοδικών με τους δεινόσαυρους. Ήταν πετυχημένη, είχα πάρει το πρώτο τεύχος από το οποίο είχα πετάξει τα γυαλιά (!!!) γιατί δεν ήξερα τι σήμαινε η λέξη ''τρισδιάστατος'' (?) και κράτησα το πρώτο κομμάτι από τον σκελετό του δεινόσαυρου. Μου έκανε εντύπωση φυσικά το ότι φωσφόριζε αλλά δεν πήρα άλλα τεύχη, για να ολοκληρώσω τη σειρά και τον σκελετό. Πρέπει να είχαν κυκλοφορήσει καμιά εικοσαριά τεύχη (ένα κάθε εβδομάδα ίσως) με τα κομμάτια του σκελετού κάθε φορά...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
το επαιρνα οταν βγηκε

τωρα μου εχουν μεινει μονο τα περιοδικα

τον σκελετο τον εχασα
 
imperium είπε:
το επαιρνα οταν βγηκετωρα μου εχουν μεινει μονο τα περιοδικα

τον σκελετο τον εχασα
Τέλεια! Θα μπορούσες, αν σου είναι εύκολο, να σκανάρεις ή να φωτογραφήσεις ένα-δύο εξώφυλλα και μία-δύο σελίδες από κάποια τεύχη, έτσι για να θυμηθούμε τη σειρά; Δε νομίζω να επιτρέπεται κάτι παραπάνω από 2-3 σελίδες, γιατί η De Agostini υπάρχει ακόμη σαν εταιρεία και λογικά τίθενται θέματα περί πνευματικής ιδιοκτησίας και εμπορικής εκμετάλλευσης του περιεχομένου της σειράς. Έτσι δεν είναι;
 
ναι οποτε μπορεσω θα ανεβασω φωτο
 
Είχε γίνει ο χαμός τότε! Το πρώτο τεύχος, είχε εξαντληθεί σε λίγες ώρες...
 
RIO είπε:
Είχε γίνει ο χαμός τότε! Το πρώτο τεύχος, είχε εξαντληθεί σε λίγες ώρες...
Ήτανε και η μόδα με το Τζουράσικ Παρκ, οπότε το θέμα "δεινόσαυροι" πουλούσε αρκετά. Πολλές σειρές παιδικών βιβλίων έκτοτε έβγαζαν και τεύχος σχετικό με τους δεινόσαυρους.
 
Δεν εχω τα τευχη αλλα εχω αυτα...DeAgostini Δεινοσαυρος.jpg...ελπιζω να ξυπνησα καποιες κοιμωμενες μνημες... :)
 
Καλά Σταύρο μας έστειλες τώρα!!!!!!!!!!! Να 'σαι καλά!!!!!!!!!!!
 
D@redevil είπε:
Δε μες λες, αυτός δεν είναι ο σκελετός που "φωσφόριζε'" στο σκοτάδι?!?!
Τι πόσταρες τώρα! :)
Αυτος ακριβως! :)
 
θα προσπαθήσω αύριο κιόλας να ανεβάσω μία φωτογραφία με κάποια εξώφυλλα. Θυμίζω ότι στη μέση του περιοδικού υπήρχαν δύο 3D εικόνες και είχε δώρο και ένα ζευγάρι γυαλιά στερεοσκοπικά.
 
DSC02317.jpg

DSC02318.jpg Δυστυχώς δεν μπορώ να βρω τα τεύχη του περιοδικού. :( Βρήκα όμως τα 3D γυαλιά! Η έρευνα θα συνεχιστεί και θα επανέλθω με φωτογραφίες...
 
Πετάει η ομάδα!!! Αυτά τα γυαλιά, θυμάμαι, ήταν κολλημένα στο εξώφυλλο του πρώτου τεύχους που είχε ακριβώς τον ίδιο δεινόσαυρο!
 
θα το παλεψω κι εγω που εχω τα πρωτα τευχη να ανεβασω φωτογραφιες

δεν εχω και τοσο καλο κινητο
 
ξερουμε ποσα τευχη βγηκαν τελικα απο τη σειρα?
 
αν θυμαμαι καλα οταν ολοκληρωθηκαν τα κομματια του δεινοσαυρου αρχισαν να δινουν δωρο καρτες?? απο τι βλεπω παντως εδω ειχε γινει θεμα στην σουηδια σε σχεση με τον αριθμο τευχων http://curia.europa.eu/el/actu/communiques/cp97/cp9745el.htm
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι καθώς ήμουν δεινοσαυράκιας από μικρός τα μάζευα αυτά μανιωδώς!

Πρέπει να έχω κοντά στα 40 τεύχη με τελευταίο το νούμερο 41, δεν ξέρω όμως αν αυτό ήταν το τελευταίο καθώς

η μειωμένη ζήτηση τα έκανε όλο και πιο δυσεύρετα όταν προχώρησε αρκετά η σειρά.

Έχετε φωτό του πρώτου και του τελευταίου τεύχους καθώς και μία από μερικές κάρτες που αποτελούσαν ένα είδος παιχνιδιού

που λεγόταν σαυρομαχίες, ο κάθε δεινόσαυρος είχε τα χαρακτηριστικά του και το μέγεθος του στο πίσω μέρος της κάρτας μαζί με βαθμολογία σε άμυνα και επίθεση.

http://imageshack.us/photo/my-images/809/1000278b.jpg/ 1000278b.jpg

http://imageshack.us/photo/my-images/593/1000279e.jpg/ 1000279e.jpg

http://imageshack.us/photo/my-images/833/1000280e.jpg/ 1000280e.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να 'σαι καλά για τις αναμνήσεις που μας ξύπνησες!!! Αυτό το πρώτο τεύχος είχα μόνο και το θυμάμαι χαρακτηριστικά, ειδικά το δεινόσαυρο-τρισδιάστατα γυαλιά σε όρθια στάση!
 
Πίσω
Μπλουζα