[Δεσύλλας] Κυβόλεξο - Κυβάριθμοι

Aggalitsas

Retro Member
Joined
17 Ιουν 2011
Μηνύματα
194
Αντιδράσεις
22
Θυμάστε το κυβόλεξο?

Ήταν ένα επιτραπέζιο που περιείχε μικρά κυβάκια με τα γράμματα του αλφαβήτου,ένα μικρό κουβαδάκι για να τα ανακατεύεις και μια κλεψύδρα. Έπαιρνε ο καθένας μερικα γράμματα κι έπρεπε προτού τελειώσει ο χρόνος να σχηματίσει λέξεις. Όποιος συγκέντρωνε τη μεγαλύτερη συνολική βαθμολογία κέρδιζε.

Το είχε μια φίλη μου και παίζαμε συχνά. Προσπαθώ να θυμηθώ από ποιά εταιρία κυκλοφορούσε-μάλλον όχι πολύ γνωστή. Το έχει κανείς να ανεβάσει καμιά φωτογραφία?
 
το θυμαμαι!! βρηκα και μια φωτογραφια στο ιντερνετ 132000024.jpg αυτο που ειχα εγω ειχε μαυρο κυπελακι,η κλεψυδρα ηταν κοκκινη και το κουτι διαφορετικο(λογικο να το αλλαξαν αφου περασαν και τοσα χρονια..) Στο σαιτ που βρηκα τη φωτο αναφερει την εταιρια "Δεσσυλας"

βρηκα και μια αλλη αναφορα εδω http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?12718-%D7%F1%EF%ED%FC%EB%E5%EE%EF

μοιαζει παρα πολυ με το δικο μου,απ οτι βλεπω η εταιρια ειναι "ΜΒ games nilco"
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπράβο katerinak! Το πρώτο είναι και το είχε η φίλη μου στα χρώματα που το είχες κι εσύ!!! Πολύ χάρηκα που το είδα μετά από τόσα χρόνια! Το χρονόλεξο δεν το είχα δει, ούτε το ήξερα, αλλά απ' ό,τι φαίνεται είναι το ίδιο παιχνίδι!
 
Στην ιδια λογικη ηταν και το Κυβαριθμοι.

Το βρηκα στο εξοχικο της συζυγου και παραθετω φωτοζ

Το κουτι

45816.jpg45817.jpg45818.jpg

Οι οδηγιες

45819.jpg

Το εσωτερικο

45820.jpg45821.jpg45822.jpg
 
Από το επιτραπέζιο Κυβάριθμοι μου άρεσε περισσότερο η κλεψύδρα που μετρούσε το χρόνο...Το ''ποτηράκι'' που ανακάτευες τους αριθμούς χρησιμοποιόταν και ως πραγματικό ποτήρι και οι κύβοι με τους αριθμούς ως ζάρι σε άλλα επιτραπέζια παιχνίδια (!).
 
τελικα,μετα τις φωτογραφιες που εβαλε ο Wally( :thanx2: :thanx2:) ,αναγνωρισα και τα χαρτακια με το σημα

οποτε με σιγουρια μπορω να πω οτι το κυβολεξο μου ηταν της εταιριας "Δεσυλλας"
 
Έτσι πιστεύω κι εγώ katerinak! Το κυβόλεξο είχε σίγουρα την ίδια κλεψύδρα και το ίδιο ποτηράκι!

Σ' ευχαριστούμε πολύ Wally για τις φωτογραφίες! :flower:
 
Μετα τους Κυβαριθμους του Πανου πιο πανω ^^^^ βρεθηκε και το Κυβολεξο!!! :D
111414.jpg111413.jpg111412.jpg
Κυβολεξο micro 1985...


Πηγη φωτο: ebay
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το έχω κι εγώ στην εκδοχή που δείχνει η φωτογραφία που ανέβασε η katerinak. Δεν ξέρω πότε κυκλοφόρησε η συγκεκριμένη εκδοχή. Εγώ πρέπει να την πήρα γύρω στο 2000.
Η πρώτη εκδοχή πρέπει να είναι αυτή που επισυνάπτω (την βρήκα να αναφέρεται ως 1990 σε μια αγγελία πώλησης).
Η τρέχουσα εκδοχή του Δεσύλλα είναι επίσης διαφορετική, και με περισσότερους κύβους (20 αντί για 16).
 

Συνημμένα

  • κυβόλεξο 1990.jpg
    κυβόλεξο 1990.jpg
    382,2 KB · Προβολές: 6
Πίσω
Μπλουζα