[Δεσύλλας] Ταξιδεύοντας στην Ελλάδα (1987)

stayros

Moderator
Διαχειριστές
Joined
16 Νοέ 2011
Μηνύματα
7.716
Αντιδράσεις
1.765
Αποκλειστικη παρουσιαση στο retromaniax!!!



Ταυτοτητα παιχνιδιου


Τιτλος:
Ταξιδευοντας στην Ελλαδα


Εταιρια:
Δεσυλλας


Ετος:
1987


Ειδος:
Γνωσεων/Ερωτησεων


Ηλικιες:
9 και ανω


Παιχτες:
απο 2 εως 8


Περιεχομενα:
1 ταμπλο με τον χαρτη της Ελλαδος, 8 πιονια, 144 καρτες ταξιδιου,


64 καρτες ερωτησεων, 1 ζαρι


Λιγα λογια για το παιχνιδι....




Ενα υπεροχο εκπαιδευτικο παιχνιδι γνωσεων και ερωτησεων για την Ελλαδα, όπου τα παιδια μπορουν να μαθουν και να ανακαλυψουν πολλα ενδιαφεροντα μερη -τουριστικα,γεωγραφικα,ιστορικα - παιζοντας.





Το κουτι (μπροστα & πισω οψη)

105222.jpg

105224.jpg


Περιεχομενα


105232.jpg

Το ταμπλο του παιχνιδιου

105223.jpg


Οδηγιες


105226.jpg
105227.jpg
105228.jpg

Το παιχνιδι

105233.jpg

Λεπτομερειες

105225.jpg

105230.jpg

Καταλογος παιχνιδιων

105217.jpg
105218.jpg
105219.jpg
105220.jpg
 

Συνημμένα

  • 105229.jpg
    105229.jpg
    102,3 KB · Προβολές: 0
  • 105222.jpg
    105222.jpg
    88,5 KB · Προβολές: 0
  • 105221.jpg
    105221.jpg
    156,6 KB · Προβολές: 0
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φυσικά και το έχω! Έχω και το Bingo του Δεσυλλα :) Παίζαμε με στραγαλια κάθε πρωτοχρονια :)

Έχω και το Rummikub, αλλά δεν είναι του Δεσύλα (νομιζω είναι Ravensburger)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καινουργιο αποκτημα Σταυρο??
 
Συγχαρητήρια Σταύρο για άλλη μια πολύ καλή παρουσίαση, έτσι όπως ξέρεις εσύ να κάνεις, σε ένα πολύ σπάνιο επιτραπέζιο καθώς επίσης και στον πλούσιο κατάλογο του Δεσύλλας, μιας εταιρίας που μας έχει αποδείξει πως είναι απ΄της καλύτερες ελληνικές που έχουμε γνωρίσει τα παιδικά μας χρόνια αλλά και στην εποχή που ζούμε!!
 
Πολύ ωραίο! Σταύρο, δυό ερωτήσεις, αν ξέρεις: Εκτός από Ταξιδεύοντας στην Ελλάδα και Ευρώπη που βλέπω στη λίστα, υπήρχε και Ταξιδεύοντας στον κόσμο; Κάτι τέτοιο βρήκα στο Google:

pic1.jpg

Kαι δεύτερον, σου λέει τίποτα ένα παιχνίδι με κάρτες, το Euro Rummy; To είχα παλιά και χάθηκε, αποτελούνταν από κάρτες που έδειχναν τις Ευρωπαϊκές χώρες, και στόχος ήταν να συγκεντρώσεις 5 ή 6 ευρωπαϊκές χώρες που να συνορεύουν μεταξύ τους. Νομίζω ότι ήταν Δεσύλλας, αλλά δεν είμαι σίγουρη και δεν μπορώ να το βρω πουθενά.
 
To ειχα και εγω καποτε.

Ευχαριστουμε για την παρουσιαση Σταυρο!
 
boomer είπε:
Συγχαρητήρια Σταύρο για άλλη μια πολύ καλή παρουσίαση, έτσι όπως ξέρεις εσύ να κάνεις, σε ένα πολύ σπάνιο επιτραπέζιο καθώς επίσης και στον πλούσιο κατάλογο του Δεσύλλας, μιας εταιρίας που μας έχει αποδείξει πως είναι απ΄της καλύτερες ελληνικές που έχουμε γνωρίσει τα παιδικά μας χρόνια αλλά και στην εποχή που ζούμε!!
Να'σαι καλα boomer, σε ευχαριστω πολυ!!!:[

perlastar είπε:
Πολύ ωραίο! Σταύρο, δυό ερωτήσεις, αν ξέρεις: Εκτός από Ταξιδεύοντας στην Ελλάδα και Ευρώπη που βλέπω στη λίστα, υπήρχε και Ταξιδεύοντας στον κόσμο;
Το "Ταξιδευοντας στην Ελλαδα" και το "Ταξιδευοντας στην Ευρωπη" ηταν του '87, οπως αλλωστε βλεπουμε και στον καταλογο. :)

Το "Ταξιδευοντας στον Κοσμο" απο googlαρισμα που εκανα δειχνει καινουργιο και απο τις περιγραφες που δινουν,συνεχιζει να

"παταει" στα χναρια των δυο προαναφερθεντων επιτραπεζιων. :)

perlastar είπε:
Kαι δεύτερον, σου λέει τίποτα ένα παιχνίδι με κάρτες, το Euro Rummy; To είχα παλιά και χάθηκε, αποτελούνταν από κάρτες που έδειχναν τις Ευρωπαϊκές χώρες, και στόχος ήταν να συγκεντρώσεις 5 ή 6 ευρωπαϊκές χώρες που να συνορεύουν μεταξύ τους. Νομίζω ότι ήταν Δεσύλλας, αλλά δεν είμαι σίγουρη και δεν μπορώ να το βρω πουθενά.
Κατι υπαρχει στο BoardGameGeek ( Euro Rummy ) αλλα δεν δινει και πολλες πληροφοριες..... :(

Ajax87 είπε:
To ειχα και εγω καποτε.Ευχαριστουμε για την παρουσιαση Σταυρο!
Παντοτε χαρα μου να προσφερω οπως μπορω Γιαννη...:[
 
Καταπληκτική παρουσίαση και άκρως επαγγελματική φωτογράφιση!!! :thumbup:

Δε το γνώριζα το παιχνιδι, δυστυχώς, γιατί φαίνεται πολύ καλό...
 
Πολύ ωραίο εύρημα!

Από τον κατάλογο αναγνώρισα το παιχνίδι ΚΟΥΙΖ που είχα...
 
DINO είπε:
Καταπληκτική παρουσίαση και άκρως επαγγελματική φωτογράφιση!!! :thumbup:
Σε ευχαριστω πολυ Ντινο,να 'σαι καλα!!!! :thanx2:

Αληθεια....οι ανασκαφες στην Ρετροπολη...σταματησαν?:what:

Μηπως τα πλακωσε το χωμα παλι?:biglaugh:



BETTY BOOP είπε:
Πολύ ωραίο εύρημα!
Σε ευχαριστω Χριστινακι!!! :flower:
 
stayros είπε:
Αληθεια....οι ανασκαφες στην Ρετροπολη...σταματησαν?:what:

Μηπως τα πλακωσε το χωμα παλι?:biglaugh:
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!!!!!

Έχουμε νεότερα ευρήματα (δε μπορούσαμε να μην έχουμε άλλωστε μετά από αυτά που συμβαίνουν στην "ανταγωνιστική" Αμφίπολη)...

Θα "ανέβουν" asap!!!
 
Oκ, σ'ευχαριστώ για τις απαντήσεις Σταύρο!
 
Πω ρε συ! Τι με θύμησες! :)

Κάποια φάση το έπαιζα με συγκεκριμένους φίλους / παρέα που χαθήκαμε τώρα πια!.....

Απίστευτο παιχνίδι (και φυσικά, απίστευτη παρουσίαση! :thumbup: )
 
D@redevil είπε:
Πω ρε συ! Τι με θύμησες! :)
Κάποια φάση το έπαιζα με συγκεκριμένους φίλους / παρέα που χαθήκαμε τώρα πια!.....

Απίστευτο παιχνίδι (και φυσικά, απίστευτη παρουσίαση! :thumbup: )
Καλεεεεεεε....που ησουν εσυ?????!!!!!!!!! :eek:

Devil is back..... :d@redevil .....Yeahhhhhhhhh..... :d@redevil


Να 'σαι καλα Μαριαννα μου!!!!!! :flower:
 
Χαμένη στον κόσμο των μεγάλων! :(

Ευτυχώς όμως, μπήκα κι έκανα οφθαλμόλουτρο στο υποφόρουμ των παιχνιδιών! Κι εσύ, κι ο Dinάκος, ζωγραφίσατε πάλι! :flower:
 
Είχα παίξει το «Ταξιδεύοντας στην Ελλάδα» και πήγα να το αγοράσω. Δεν το βρήκα αλλά αγόρασα το «Ταξιδεύοντας στον Κόσμο».
 
Το ξέθαψα πριν κανά μήνα και άρχισα να το παίζω με τη μάνα μου :p

Έχω την έκδοση του 1998 (τσέκαρα τη συσκευασία όταν το κατέβασα από το πατάρι). Είναι ακριβώς το ίδιο σαν κουτί και σαν ταμπλό, απλά το μόνο που αλλάζει είναι οι κάρτες. Έχουν το ίδιο μέγεθος με τις κάρτες ερωτήσεων, και δεν είναι ολόκληρες βαμμένες στο αντίστοιχο χρώμα των κατηγοριών. Είναι κατά βάση λευκές, με περίγραμμα στο χρώμα της κατηγορίας μπροστά, και στο πίσω μέρος ένα σκίτσο με ένα καράβι, ένα αεροπλάνο και ένα λεωφορείο, πάλι στο αντίστοιχο χρώμα της κατηγορίας.

Περιττό να πω ότι ήταν πολύ κόμοδο σα δώρο γενεθλίων, πολύ ψαρωτικό, και γενικά ήταν "το καλό δώρο" σε παιδί της τετάρτης δημοτικού (την περίοδο που μαθαίναμε νομούς-πρωτεύουσες). Δεν έπαυε, βέβαια, να είναι ακριβό, οπότε συνήθως στο έφερνε ένα παιδί, ο πιο κολλητός (τουλάχιστον έτσι είχε γίνει σ' εμένα). Στην πέμπτη έπαιζε το "Ταξιδεύοντας στην Ευρώπη" και στην έκτη το "Ταξιδεύοντας στον κόσμο". Το κακό με αυτά τα δύο παιχνίδια είναι ότι βγήκαν εκτός πραγματικότητας γρήγορα, μιας και ειδικά στην Ευρώπη τα σύνορα έχουν αλλάξει τα τελευταία 25 χρόνια.
 
off topic αλλά το "ταξιδεύοντας στην Ευρώπη" υπάρχει κάπου σαν παρουσίαση;
 

blackcatgirl είπε:
off topic αλλά το "ταξιδεύοντας στην Ευρώπη" υπάρχει κάπου σαν παρουσίαση;
1@blackcatgirl[/USER]

Καθολου off topic η ερωτηση σου, ισα-ισα πολυ ευλογη. :)

Οχι, δεν υπαρχει παρουσιαση για το επιτραπεζιο, οποτε μπορεις να την κανεις και ενημερωνω μετα και την σχετικη λιστα. ;)

By the way, μιας και παρατηρησα οτι εισαι νεο μελος, περνα μια απο εδω για το επισημο καλωσορισμα. :)

Καιρο εχουμε να φαμε γλυκακι.... :D
 
Πίσω
Μπλουζα