Δημιουργία computer game από τα μέλη του retromaniax?

0raid

RetroActive
Joined
1 Μάρ 2010
Μηνύματα
264
Αντιδράσεις
11
με βασανίζει εδώ και αρκετά χρόνια αυτή η ιδέα , και είπα να την μοιραστώ μαζί σας!

τι θα λέγατε να φτιάχναμε ένα computer game? μιας και είμαστε αρκετοί εδώ μέσα με γνώσεις , θα μπορούσε ο καθένας να αναλάβει ένα τομέα σενάριο , γραφικά , interface , ήχος κτλ....

μπορούμε να το ξεκινήσουμε (πχ σε Amiga) και μετά να το μεταφέρουμε και στους υπολοιπους retro-υπολογιστές......

αν πραγματικά σας αρέσει η ιδέα μπορούμε να ξεκινήσουμε αρχικά προς το είδος.....adventure? arcade? Shoot em Up? puzzle?
 
είναι πολύ καλή ιδέα,πάντως νομίζω ότι έχει συζητηθεί και παλαιότερα χωρίς αποτέλεσμα...
 
Η φαντασίωση εκατομμυρίων χρηστων

αν και δεν είναι ακριβώς retro

πρέπει να είναι ένα remake του Daggerfall με πιο σύγχρονα γραφικά.

Αν είναι ανθρωπίνως δυνατόν βέβαια να γίνει κάτι τέτοιο.

Αν έβγαινε εννοείται θα περίμενα απέξω να ανοίξει ο Παπασωτηρίου ,

όπως έκανα το 2006 με το Oblivion ...
 
δεν νομίζω ότι μπορούμε να κάνουμε remake παιχνιδιών μιας και υπάρχουν δικαιώματα.....οποτε πάμε για δικό μας σενάριο
 
Εξαιρετικά απίθανο να γίνει κάτι μέσα από ένα φόρουμ. Απαιτείται μια ομάδα που να γνωρίζεται καλά και που να είναι διατεθειμένη να διαθέσει τον απαιτούμενο χρόνο.
 
Το είχαμε συζητήσει και εδώ. Απλά το θέμα κόλλησε στο αν θα τα πέρναμε από την Νvidia ή την Ati, για να τρέχει το παιχνίδι μας καλύτερα στις κάρτες της μιας από τις δύο εταιρίες :p

Όσο για ένα remake του Daggerfall(που είναι ρετρο αφού είναι προ του 1997 :) ), νομίζω ότι θα μας αποζημιώσει το νέο Elder Scroll, όταν με το καλό βγει :cool:
 
εγώ πάντως μπορώ να αναλάβω την μουσική , sound effects , και ένα μέρος από τα γραφικά....
 
έχουμε μιλήσει ήδη με τον alkis21 και συμφωνήσαμε να φτιάξουμε ένα adventure....

όποιος άλλος παιδιά ενδιαφέρεται να συμμετέχει σε αυτήν την προσπάθεια ας γράψει!
 
Eξαιρετικη ιδεα παιδια.Αν χρειαστειτε κατι και μπορω να βοηθησω,δεν εχετε παρα να μου το ζητησετε!
 
Μέσα και εγώ. Αν και από Amiga programming τα έχω παρατήσει χρόνια, το ξαναπιάνω το θέμα. Έχω εμπειρία σε D3D programming και γενικά σε 2D σε Windows περιβάλλον. Θα το ήθελα πολύ να συνεργαστούμε.

Προτείνω να ορίσουμε κάποια συνάντηση προκειμένου να συζητήσουμε το θέμα.
 
Παιδιά σε PC θα είναι το παιχνίδι. Δεν έχει νόημα να βγει σε Amiga δεδομένου ότι λίγοι έχουν σκληρό δίσκο και είναι μανίκι να παιδευόμαστε να το χωρίσουμε σε ADF... ο σκοπός είναι να το παίξει και κανείς.

0raid σου χρωστάω ένα project plan, sorry αλλά δεν είχα καθόλου χρόνο τις τελευταίες ημέρες.
 
όπως έγραψε και ο alkis21 , το παιχνίδι θα είναι για PC , τώρα στην πορεία θα δούμε και μπορεί να το μεταφέρουμε και σε αλλα format (πχ amiga) , dont worry άλκη και εγώ είχα την βάπτιση του ανηψιου μου το σαββατοκύριακο και δεν είχα χρόνο

χαίρομαι divined που θέλεις να βοηθήσεις , ναι πιστεύω πως μια συνάντηση πρέπει να γίνει ώστε να συζητήσουμε κάποια πράγματα από κοντά
 
Πιθανότατα (ανάλογα με τον χρόνο που απαιτείται/μπορώ να διαθέσω) θα προσπαθήσω να βοηθήσω κι εγώ όπου μπορώ...

Έχουμε μέχρι στιγμής καταλήξει κάπου (π.χ. genre, τι εργαλεία/γλώσσες θα χρησιμοποιηθούν κ.λπ.)?
 
Θα έχετε νεώτερα σύντομα.
 
Olorin είπε:
Πιθανότατα (ανάλογα με τον χρόνο που απαιτείται/μπορώ να διαθέσω) θα προσπαθήσω να βοηθήσω κι εγώ όπου μπορώ...
Τι έγινε ρε Νότη, σου βάλανε καμμιά εργασία από το πανεπιστήμιο; ;)
 
Maddog είπε:
Τι έγινε ρε Νότη, σου βάλανε καμμιά εργασία από το πανεπιστήμιο; ;)
Έτσι όπως ήρθαν τα πράγματα, μακάρι να είχα εργασία για το πανεπιστήμιο... Θα σας τα πω από κοντά κάποια στιγμή φαντάζομαι...

Κυρίως λόγω byteme είμαι πηγμένος αυτή τη στιγμή (σε βαθμό κανονικής 8ωρης εργασίας, πλέον), αλλά φαντάζομαι αν είναι να γίνει κάτι τέτοιο θα μπορέσω να ξεκλέψω λίγο χρόνο...
 
Είχα πρότήνει και στο προηγούμενο thread την δημιουργία ενός text adventure, γιατι είναι σχετικά απλό στην κατασκευή και μπορούν να συμμετέχουν πολλοί στο σεναρίο.
 
Συμφωνώ για το text adventure... Μπορεί να γίνει και σχετικά εύκολα, port στα μηχανάκια μας...

Άντε να το κάνουμε Graphic Adventure, με λίγο ζόρι...

Ρε μήπως να φτιάχναμε ένα Demo σε Atari ST/Amiga, για αρχή; CrisTOOOOOOSSSS!!!! (DCK is calling!) :D
 
Ο σκοπός είναι να φτιάξουμε κάτι που να θέλει να παίξει και κανείς... Όπως και να'χει, με τον 0raid έχουμε πλέον φύγει από το κομμάτι του "what if?" και πολύ σύντομα θα έχουμε πολύ συγκεκριμένο project plan να σας παρουσιάσουμε.

Φυσικά, κανείς δεν απαγορεύει να ξεκινήσουν δύο διαφορετικά projects αν κάποια άλλα μέλη θελήσουν να φτιάξουν κάτι εντελώς διαφορετικό. :)
 
Πίσω
Μπλουζα