Δημοσκόπηση ρετροπαιχνιδιών

katerinak

Expert
Joined
26 Ιουλ 2010
Μηνύματα
19.182
Αντιδράσεις
2.886
Ποιο ή ποια απο τα παρακατω ρετροπαιχνιδια ηταν αυτα που προτιμουσατε περισσοτερο ;

1.κουκλες/κουκλακια


2.αυτοκινητακια



3.playmobil



4.επιτραπεζια



5.παζλ



6.χειροτεχνιες/κατασκευες με πλαστελινη



7.πλαστικες φιγουρες ηρωων κινουμενων σχεδιων



8.παιχνιδια της γειτονιας / αλανας (κρυφτο,κυνηγητο,κουτσο,μηλα κλπ)



9.αυτοσχεδια παιχνιδια



10.αλλο


ΥΓ : Αν θελετε μπορειτε να γραψετε και λεπτομερειες
 
Playmobil εννοειται!!!! Ατελειωτες ωρες παιχνιδιου τοτε, ατελειωτες ωρες ενασχολησης και τωρα.Αγαπημενα και τοτε και τωρα... :D :D. Τοτε γιατι απλα επαιζα με αυτα και δημιουργουσα ολοκληρες ιστοριες, τωρα γιατι και παλι ασχολουμαι με αυτα και φτιαχνω διοραματα,κατασκευες,συνδυασμους για να βγαλω νεες μοναδικες φιγουρες κλπ.Δαγκωτο λοιπον...Playmobil!!!!!!!!!!:animeek::animeek:
 
Kambia σ ευχαριστω πολυ και αυτη τη φορα που ενεργοποιησες τη δημοσκοπηση πολλαπλων επιλογων :)

τωρα μπορουμε να ψηφισουμε!!
 
Μου αρεσαν οι κουκλες, τα παιχνιδια της γειτονιας με τα αλλα παιδια, και τα αυτοσχεδια :)
 
Playmobil φυσικά!!!!!Αλλά μία ψήφος που έβαλα,δεν μετρήθηκε!
 
Κουκλες βεβαια με ιδιαιτερη αγαπη στις μεγαλες ρετροκουκλες που καποιες σωθηκαν ακομα. Συγνωμη Μπιμπιμπο μου!

...και παιχνιδια στην γειτονια βεβαια.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Action figures ηρώων με διαφορά. Ακολουθούν οι μινιατούρες σε σακουλάκια και μετά τα μη-βαρετά (χρονοβόρα) επιτραπέζια.
 
ψηφισα τα παρακατω:

κουκλες και κουκλακια : αγαπημενες η bibi bo,η happy happy και οι μεγαλες ρετροκουκλες

Playmobil : ειχα καμποσα

επιτραπεζια:μιστερ ποπ(το παιζαμε με τα ξαδερφια μου οταν πηγαινα στο σπιτι τους),παιχνιδια μνημης(αυτα με τις καρτουλες ),στουντιο ζωγραφικης και αλλα

παζλ:τα πρωτα μου ηταν με τα στρουμφακια!

χειροτεχνιες: φυσικα των εκδοσεων Καμπανα

παιχνιδια της γειτονιας: κρυφτο,μηλα,κουτσο,στρατιωτακια ακουνητα,αμιλητα,αγελαστα και αλλα
 
Τα ψηφισα ολα εκτος απο τις πλαστικες φιγουρες ηρωων και τις κουκλες/κουκλακια.
 
Playmobil και ξερό ψωμί
 
Ολα τα παιχνιδια τα προτιμουσα αλλα τα περισσοτερο που μου αρεσαν και ψηφισα ειναι:

α) αυτοκινητακια, οπου μου αρεσαν κυριως τα μικρα σε μινιατουρες απο πλαστικο

ή μεταλλικο υλικο, (joy toy, polfi toys κτλ.) ;)

β) τα παιχνιδια που παιζαμε στην γειτονια τα απογευματα κρυφτο, κυνηγητο, μηλα,

πολεμο και ποσα αλλα... ::) : :) ::)
 
Κατ' αρχάς το poll είναι εκπληκτικό! Εύγε! :)

Σε δεύτερη φάση, πιστεύω ότι ο χρόνος της ερώτησης είναι λάθος! Αντί για παρατατικό, πιστεύω ότι θα ήταν πιο σωστό να βάζαμε ενεστώτα! :p

Και στο θέμα μας: Ψήφισα τα πάντα! Ναι, μέχρι και το "άλλο" γιατί πουθενά δεν αναφέρονται παιχνίδια με χαρτιά (τράπουλα)! :D

Αναλυτικά:

1.κουκλες/κουκλακια = Μια και μοναδική φορά στη ζωή μου με τα μικρά μου πόνυ! Με τα λούτρινα κουκλάκια όμως (αρκουδάκια κ.λ.π.), έχω τρέλα μέχρι και σήμερα! :D

2.αυτοκινητακια = Δεν έλειπαν από τη συλλογή μου, καθώς ήταν το μοναδικό παιχνίδι που άρεζε στον μπαμπά μου κι έτσι παίζαμε μαζί! Ε, στο τέλος άρχισαν να μ' αρέσουν!

3.playmobil = Αυτά (μαζί με τα Lego) ήταν αγαπημένα! Ούτε μπορώ να θυμηθώ πόσα είχα σε playmobil (τα lego θυμάμαι ότι είχα 2 μεγάλους κουβάδες & ΜΟΥ ΤΑ ΠΕΤΑΞΑΝ! :precry: )

4.επιτραπεζια = Ομοίως αγαπημένα παιχνίδια, που με συντροφεύουν μέχρι και σήμερα, με καλή παρέα που παίζει για το χαβαλέ & όχι για να κερδίσει (κι έχω και σχετικά πρόσφατο παράδειγμα στο μυαλό μου με μεγάλο άνθρωπο! :p )

5.παζλ = Ανέκαθεν! Αλλά θέλουν χρόνο κι αυτά, που πλέον δεν έχω! Ψήνομαι πάντως ν' αρχίσω να φτιάχνω 3D puzzles που έχουν κυκλοφορήσει εδώ και μερικά χρόνια! ;)

6.χειροτεχνιες/κατασκευες με πλαστελινη = Ετοιμαζόμουν να γράψω ότι "Βέβαια, όταν ήμουν παιδί!....", αλλά μόλις θυμήθηκα ότι το Σάββατο που μας πέρασε, έπαιζα με την πλαστελίνη της κόρης της κολλητής μου, οπότε γράψτε λάθος! :p

7.πλαστικες φιγουρες ηρωων κινουμενων σχεδιων = πλέον όχι, αλλά παλαιότερα είχα μια αξιοπρεπέστατη συλλογή από G.I. Joe (μου άρεζε πολύ η σειρά - τι να κάνω! :p )

8.παιχνιδια της γειτονιας / αλανας (κρυφτο,κυνηγητο,κουτσο,μηλα κλπ) = Τζαμί, λάστιχο, μακριά γαϊδάρα!.... Ουουουουού! Ένα και δυο να 'ταν! Ν' αναφέρω ότι πολλά απ' αυτά τα έπαιζα μέχρι και πέντε χρόνια πριν (βαθμοφόρος σε προσκοπάκια γαρ! :p )

9.αυτοσχεδια παιχνιδια = πολλά! Λεκτικά, παντομίμες, ταχύτητας, δύναμης, επιδεξιότητας!.... Όταν βαριέμαι, ακόμα και σήμερα! :)

10.αλλο = Θυμάμαι να παίζω ξερή με τη συγχωρεμένη τη γιαγιά μου (που πάντα με άφηνε να κερδίζω! :D ), μουτζούρη στο σχολείο και κάτι που το λέγαμε "γαιδάρα" και είχε άπειρο γέλιο! Είχε ο καθένας από 4 χαρτιά και με το "1,2,3", αλλάζαμε χαρτί προς μια φορά -συνήθως δεξιά! Όποιος μάζευε πρώτος την τετράδα του έβαζε το χέρι στο κέντρο κι έλεγε "γαϊδάρα". Αμέσως όλοι έπρεπε να βάλουμε το χέρι μας στο δικό του. Ο τελευταίος αποκτούσε μια γραμμούλα & στις 5 γραμμές του βγάζαμε θελήματα ή αγγαρείες που έπρεπε να κάνει! :D

Αυτά! (σίγουρα είναι κι άλλα, όμως πρωί - πρωί, αυτά μου ήρθαν στο μυαλό! :p )
 
playmobil : Μεγάλη αγάπη και παντοτινή

τα παιχνίδια της γειτονιάς και της αλάνας με ιδιαίτερη προτίμηση στο Τζαμί και την Αμπάριζα

puzzle (ακόμα το έχω το μικρόβιο!) και συναρμολογούμενα / χειροτεχνίες

και επιτραπέζια για να περνάει η ώρα με την αδερφή μου στο σπίτι
 
Ψηφισα: :cool:

1.πλαστικες φιγουρες ηρωων κινουμενων σχεδιων {thundercats,στρουμφακια,ντισνευ,ηρωες απο ταινιες και γενικα μεγαλη πορωση μεχρι και τωρα!!}

 


2.παιχνιδια της γειτονιας / αλανας {Κρυφτο,αμπαριζα,μηλα,μπανανα ξεμπανανα κ.α}

 


3.επιτραπεζια {ghost castle,μαντεψε ποιος και πολλα αλλα περιπετειας}
 
Ψήφισα

-κούκλες/κουκλάκια με ιδιαίτερη προτίμηση στις bibibo,barbie με τον εξοπλισμό τους (κουζίνα, ντουλάπα, μπάνιο) και μικρά μου πόνυ (με το σπιτάκι τους)

-playmobil: μεγάλη μου αγάπη, μου άρεσαν οι φιγούρες και έπαιζα ατέλειωτες ώρες φτιάχνοντας φανταστικές ιστορίες

-αυτοκινητάκια: είχα αυτοκινητάκια που τα έβαζα μαζί με τα playmobil

-επιτραπέζια και παζλ: για τις βαρετές ώρες το χειμώνα αλλά και το καλοκαίρι με παρέα (για να αποφεύγουμε τα τρεχάματα)

-κατασκευές με πλαστελίνη: χαρά και δημιουργικός ελεύθερος χρόνος

-παιχνίδια της γειτονιάς: το καλοκαιράκι με μεγάλη παρέα!
 
Τα στοιχεια της δημοσκοπησης δειχνουν οτι τα αγαπημενα μας παιχνιδια ηταν αυτα που παιζαμε στη γειτονια και στις αλανες :)

Πριν λιγο βρηκα 6 βιντεο που πιστευω οτι αξιζει να τα δουμε για να θυμηθουμε λεπτομερειες σχετικα με το πώς παιζονταν αυτα τα παιχνιδια,ο uploader εκανε καταπληκτικη δουλεια και του αξιζουν συγχαρητηρια!!!

Θα προσθεσω το λινκ του 1ου βιντεο,τα υπολοιπα οποιος θελει μπορει να τα δει στο καναλι του ORFFEAS :

 
Ψηφισα κουκλες και επιτραπεζια.

Το λιγοτερο ωραιο για μενα, ηταν το παζλ. Ακομα ζαλιζομαι οταν το σκεφτομαι!
 
βρηκα πριν λιγο ενα λινκ που εχει ενδιαφερον γιατι εξηγει τον τροπο που παιζονταν καποια παιχνιδια της γειτονιας,ορισμενα απ αυτα σιγουρα τα παιζαμε κι εμεις ως παιδια :flower:
 
Playmobil και τα παιχνιδια που πεζαμε στης γειτονιες :D
 
μιλάτε σοβαρά!!!! τώρα μόλις μαθαίνω οτι υπήρχαν και άλλα παιχνίδια εκτός απο playmobil ....
 
Πίσω
Μπλουζα