Δημοτικό....30 χρόνια μετά!!!

stayros

Moderator
Διαχειριστές
Joined
16 Νοέ 2011
Μηνύματα
7.716
Αντιδράσεις
1.765
Με αφορμη την σημερινη μερα και τις εκλογες,μιας και τα σχολεια μετατρεπονται σε εκλογικα κεντρα,βρηκα ευκαιρια

να τραβηξω μερικες φωτογραφιες απο το παλιο μου Δημοτικο Σχολειο!!!

Η αληθεια ειναι,οτι παρολο που μενω κοντα στο Δημοτικο Σχολειο,δεν εχω την δυνατοτητα/ευκαιρια να το επισκεφθω

σε κανονικες συνθηκες,παρα μονο καθε εκλογικη περιοδο.

Οι αναμνησεις οταν περναω την πορτα του παλιου μου Σχολειου σε καθε εκλογες....πολλες!!!

Τα πειραγματα,τα γελια,τα κυνηγητα,τα διαλειμματα,οι δασκαλοι,οι συμμαθητες,οι ταξεις,τα μαθηματα,οι σκανδαλιες...

αρχιζουν να ερχονται με ρυθμους τοσο γρηγορους στο μυαλο,που καθισταται σχεδον αδυνατο να τις αποτυπωσω!!!

Σημερα ομως - μιας και πηγα νωρις για ψηφο και δεν ειχε και πολυ κοσμο - ειπα να αποτυπωσω μερικες απο αυτες

και να τις μοιραστω μαζι σας.Οι φωτογραφιες ειναι τραβηγμενες απο τον δευτερο οροφο του σχολειου,

ο πρωτος οροφος εχει μετατραπει σε εκλογικο κεντρο,ωπου τα πραγματα ηταν πιο ησυχα και δεν υπηρχε ψυχη!

Ανεβαινοντας την σκαλα,συνανταμε τα καδρα με τους Ηρωες του 1821.

Ιδια και απαραλλαχτα οπως ακριβως τα θυμομουν....

attachment.php


attachment.php


....το μονο που εχει αλλαξει,ειναι τα χρωματα....

το χρωμα στην κουπαστη της σκαλας,που απο πορτοκαλι που ηταν βαμμενη,πλεον ειναι μπλε.

Και το χρωμα στην σκαλα και στον τοιχο,που απο μπεζ που ηταν βαμμενα,

ειναι πλεον βαμμενα γαλαζιο και λευκο.

Φτανοντας στο 2ο οροφο βλεπουμε τις βρυσες.....

attachment.php


...ποσα και ποσα μπουγελα δεν παιχτηκαν μπροστα τους κατα το κλεισιμο του Σχολειου

στο τελος καθε Σχολικης περιοδου.... :wub:

Κι εδω συνανταμε αλλαγες....οχι ως προς τις βρυσες,που εχουν μεινει ακριβως ιδιες,

(βρυσες,πλακακια,το ραφι ακομα και τα ντουλαπια απο κατω εχουν παραμεινει ιδια)

αλλα στα χρωματα του τοιχου,ωπου απο λευκο που ηταν βαμμενος,

εχει πλεον βαφτει σε ενα υπολευκο στο πανω μερος και σε ανοιχτο ροζ στο κατω!

Ακριβως διπλα απο τις βρυσες,ειναι ο διαδρομος με τις ταξεις της Πεμπτης και της Τεταρτης...

attachment.php


attachment.php


...εδω οι αλλαγες εχουν να κανουν με το χρωμα στις πορτες,ωπου απο πορτοκαλι εχει αλλαξει σε μπλε.

Απεναντι απο τις βρυσες βλεπουμε τον τοιχο με τα υπολοιπα καδρα των Ηρωων του 1821,

στο βαθος δεξια διακρινονται οι ταξεις της Εκτης...

attachment.php


...τα τμηματα της Εκτης ταξης και μια ακομα αιθουσα που εμεις δεν ειχαμε....το Χημειο (το βλεπουμε στα αριστερα)!!!

attachment.php


Ηθελα να τραβηξω κι αλλες φωτο απο τα γραφεια των Δασκαλων και το Κυλικειο που υπηρχαν στο ισογειο

αλλα με πηραν χαμπαρι.... :precry: ....δεν πτοουμαστε,σε καποιες μελλοντικες εκλογες θα νικησει το φωτογραφικο δαιμονιο!!! :D
 
Ωραίο θέμα Σταύρο. Εγώ πάλι ποτέ δεν είχα την τύχη να επισκευθώ το δημοτικό μου καθώς είτε ψήφιζα στο χωριό του πατέρα μου είτε τώρα που είμαι σε άλλη πόλη ψηφίζω σε τελείως άλλο σχολείο. Θα ήθελα πολύ να μπορούσα να το δω πως είναι τώρα...
 
Πεφτω απ' τα συννεφα. Εχουν ακομα τις εικονες των Ηρωων της ελληνικης Επαναστασεως σε καποια σχολεια; Νομιζα πως τους ειχαν πεταξει στον καλαθο των αχρηστων μαζι με ο,τι αλλο θυμιζει Ελλαδα και θρησκεια. Οταν πηγαινω να παρω τον ελεγχο της κορης μου, και τωρα και παλαιοτερα, δε βλεπω ποτε τετοιο πραγμα. Εχω να τα δω αυτα απο τοτε που πηγαινα σχολειο εγω.

Κοιτα να δεις τι καλα παιδια που ειναι και τα ειχα παρεξηγησει! :p
 
Ωραίες φωτογραφίες. Το δικό μου δημοτικό, δυστυχώς, έχει γκρεμιστεί :cry:
 
johnny19818 είπε:
Ωραίο θέμα Σταύρο. Θα ήθελα πολύ να μπορούσα να το δω πως είναι τώρα...
Να 'σαι καλα Γιαννη! :thanx2:

Αν σου δωθει ποτε η ευκαιρια,καντο... ;)

bambinella 100 είπε:
Πεφτω απ' τα συννεφα. Εχουν ακομα τις εικονες των Ηρωων της ελληνικης Επαναστασεως σε καποια σχολεια;
Βιβη,κι εγω εξεπλαγην ευχαριστα μολις ειδα τα καδρα με το Ηρωες τους '21. :eek:

Ειναι κατι που ειχα να δω απο μαθητουδι και πολυ το χαρηκα!!! :D

Σε παλιοτερες εκλογες ουτε καν τα ειχα προσεξει....πηγαινα και εβγαινα σφαιρα!!!! :go:

Kambia είπε:
Ωραίες φωτογραφίες.
Σε ευχαριστω Ναταλι! :flower:

Kambia είπε:
Το δικό μου δημοτικό, δυστυχώς, έχει γκρεμιστεί :cry:
Κριμα.... :(
 
τι; σε πήραν χαμπάρι που έβγαζες φωτογραφίες; Μα ήταν για καλό σκοπό...

Ωραίες οι φωτογραφίες...

Δεν έχω βρεθεί στα σχολεία (Δημοτικό, Γυμνάσιο και Λύκειο) που πήγαινα, λόγω διαμονής σε άλλη περιοχή από αυτή στην οποία βρίσκονταν...Πάντως το σχολείο όπου ασκώ το εκλογικό μου δικαίωμα μου φάνηκε αδιάφορο...

Όμως είχα συμμετάσχει σε σεμινάριο που διοργάνωσε η Διεύθυνση του παλιού μου σχολείου. Βρέθηκα σε νέους χώρους, αυτούς του Γυμνασίου και Λυκείου λόγω επέκτασης του σχολείου στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση, δεν μπορώ να πω ότι μου άρεσαν... Κοντά στους νέους αυτούς χώρους ήταν και το παλιό μου Δημοτικό, έκανα μια βόλτα εκεί και είδα κάποιες αλλαγές, μία που θυμάμαι ήταν τα κάγκελα βαμμένα πράσινα (!) τώρα ενώ ήταν άσπρα. Δεν μπήκα μέσα γιατί ήταν κλειστά.

Στο σχολείο που ήμουν Γυμνάσιο και Λύκειο έκανα βόλτα μια μέρα αλλά αλλιώς το θυμόμουν και αλλιώς το βρήκα...

Στις δυο αυτές περιπτώσεις με έπιασε η νοσταλγία...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
BETTY BOOP είπε:
Μα ήταν για καλό σκοπό...
Τα δυο οργανα της ταξεως ομως που ηταν εκει δεν το γνωριζαν!!!!! :takethat:

-: "Βρε καλοι μου,βρε χρυσοι μου....εδω πηγαινα σχολειο,τις θελω για αρχειο!"

-: "Απαγορευεται κυριε....ειναι Κρατικη Περιουσια!"

Και ευτυχως που εφυγα και με αυτες.... :precry:

Λες πια και φωτογραφιζα το Μαξιμου και θα εβγαζα τις φωτο στην μαυρη αγορα!!!!! :eek:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ερώτηση: μήπως το σχολείο βρίσκεται στη Νέα Ιωνία; Διότι έχει "εκπληκτικές ομοιότητες" με το δικό μου...
 
Καμια σχεση με Νεα Ιωνια φιλε Νωντα! ;)
 
stayros είπε:
Τα δυο οργανα της ταξεως ομως που ηταν εκει δεν το γνωριζαν!!!!! :takethat:
-: "Βρε καλοι μου,βρε χρυσοι μου....εδω πηγαινα σχολειο,τις θελω για αρχειο!"

-: "Απαγορευεται κυριε....ειναι Κρατικη Περιουσια!"

Και ευτυχως που εφυγα και με αυτες.... :precry:

Λες πια και φωτογραφιζα το Μαξιμου και θα εβγαζα τις φωτο στην μαυρη αγορα!!!!! :eek:
δεν γνώριζαν από αναμνήσεις τα όργανα!!! :eek:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
stayros είπε:
Καμια σχεση με Νεα Ιωνια φιλε Νωντα! ;)
Τότε απλά το αρχιτεκτονικό σχέδιο έχει χρησιμοποιηθεί για να χτιστούν ένα κάρο σχολεία στα τέλη δεκαετίας '70 - αρχές δεκαετίας '80. Έτσι ακριβώς ήταν το "καινούριο" κτίριο του δημοτικού μου.

Οι μπροστινές σκάλες έβγαζαν ακριβώς στο μεγάλο παράθυρο με το νεροχύτη. Δεξιά ήταν ο διάδρομος με τις τρεις αίθουσες, που συνήθως τις έπαιρναν τα τμήματα της πέμπτης και της έκτης. Εκεί δεξιά, στο χώρο που δημιουργούσε το ξύλινο παραβάν, ήταν το δικό μας χημείο, το οποίο βρωμούσε κλεισούρα και χημικά, μ εκείνες τις πορφυροκαφέ κουρτίνες, τις γυάλινες προθήκες με τα χημικά και τον ανοιγμένο άνθρωπο, δίπλα στη μεταλλική ντουλάπα με την τηλεόραση και το βίντεο. Στην άλλη πλευρά του ορόφου, η "αλάνα", με δύο παγκάκια στην άκρη. Οι δύο αίθουσες, εκείνη που λες αριστερά ως χημείο και η άλλη στην εσοχή, ήταν τα νηπιαγωγεία (στο "χημείο" πήγαινα εγώ νηπιαγωγείο), και στην τρίτη αίθουσα πήγαινε συνήθως ή το ένα τμήμα της πέμπτης ή το ένα τμήμα της τετάρτης.

Ειλικρινά μου ξύπνησες αναμνήσεις, και τις έχω φρέσκες τις εικόνες, λόγω εκλογών, γιατί σήμερα έκανα μια μίνι περατζάδα στο δικό μου σχολείο.
 
nwntas είπε:
Τότε απλά το αρχιτεκτονικό σχέδιο έχει χρησιμοποιηθεί για να χτιστούν ένα κάρο σχολεία στα τέλη δεκαετίας '70 - αρχές δεκαετίας '80. Έτσι ακριβώς ήταν το "καινούριο" κτίριο του δημοτικού μου.
Το Δημοτικο μου Σχολειο ηταν αυτο....

attachment.php


...εξωτερικα εχει μεινει ιδιο και απαραλακτο,το μονο που εχει αλλαξει ειναι το χρωμα στις πορτες,

απο πορτοκαλι εχουν γινει μπλε τωρα.

Για ευνοητους λογους δεν αναφερω πηγη. ;) Οτι πληροφορια....pm me!!! ;)
 
Και το δημοτικό σχολείο μου ήταν κάπως έτσι εξωτερικά, και μάλιστα φωτογραφία του υπήρχε και στο βιβλίο της Κοινωνικής και πολιτικής αγωγής (νομίζω στο βιβλίο της έκτης)! Ξυπνάς αναμνήσεις...
 
Με πιάνει ένα άγχος κάθε φορά που μπαίνω σε σχολείο (ευτυχώς μόνο στις εκλογές). Δεν ξέρω γιατί αφού το δημοτικό μου έχει μείνει σαν μια γλυκιά ανάμνηση. Το γυμνάσιο και το λύκειο δεν θέλω ούτε να τα θυμάμαι. Το δημοτικό στον άνω Κορυδαλλό (πάνω από την πλατεία κανάρια για όσους γνωρίζουν) την τελευταία φορά που το είδα από έξω (πριν από χρόνια) ήταν εμφανισιακά το ίδιο. Τις ίδιες φωτογραφίες πάντως είχε και αυτό το δημοτικό. Φαντάζομαι αυτές θα υπάρχουν σε κάθε δημοτικό. Το τεχνικό λύκειο του Κορυδαλλού δεν το ξαναείδα από τότε. Άχαρο κτήριο ήταν πάντως και μέσα και έξω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
nwntas είπε:
Και το δημοτικό σχολείο μου ήταν κάπως έτσι εξωτερικά, και μάλιστα φωτογραφία του υπήρχε και στο βιβλίο της Κοινωνικής και πολιτικής αγωγής (νομίζω στο βιβλίο της έκτης)! Ξυπνάς αναμνήσεις...
να κατι που δεν ξεραμε...εχεις εικονα του σχολειου στο βιβλιο;

:flower:
 
Μου θυμίζει το σχολειο της κόρης μου σε περιοχή του Πειραιά...
 
Μόνο εγώ θεωρώ τα σχολικά κτήρια (και τα περισσότερα κρατικά κτήρια) απαίσια και θλιβερά απ΄όλες τις απόψεις;

(Μια χαρά πέρασα τα σχολικά μου χρόνια, οπότε δεν είναι λόγω ψυχολογικών... :p )
 
Παντως ολα τα δημοσια σχολεια καθε βαθμιδας, μου φαινονταν οτι ειχαν το ιδιο ''καλουπι'', σε αντιθεση με τα ιδιωτικα σχολεια καθε βαθμιδας τα οποια ειχαν τη διαμορφωση που ηθελε καθε ιδιοκτητης...
 
nwntas είπε:
Και το δημοτικό σχολείο μου ήταν κάπως έτσι εξωτερικά, και μάλιστα φωτογραφία του υπήρχε και στο βιβλίο της Κοινωνικής και πολιτικής αγωγής (νομίζω στο βιβλίο της έκτης)! Ξυπνάς αναμνήσεις...
μηπως ηταν αυτο το σχολειο (πρωτη εικονα αριστερα της σελιδας);

η σελιδα ειναι απο το βιβλιο της Κοινωνικης και Πολιτικης Αγωγής της ΣΤ' ταξης

τιτλος μαθηματος: τα οικονομικα του κρατους image.JPG

image.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα