Διαγραφή επιλεγμένων MAME ROMs?

Gryzor

Human RetroDatabase
Joined
8 Ιαν 2006
Μηνύματα
2.759
Αντιδράσεις
68
Καλησπέρα...

Υπάρχει κάποιο εργαλείο μέσα από το οποίο μπορώ έυκολα και γρήγορα να σβήσω τις ROMs για τα παιχνίδια που δεν με ενδιαφέρουν; Να κάνω Delete πάνω στο entry του παιχνιδιού, πχ, και να σβήνει και τα αντίστοιχα αρχεία;

Ευχαριστώ...
 
Από ότι ξέρω όχι.

Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να βρεις το όνομα της ROM του παιχνιδιού από τη στήλη "Directory" και στη συνέχεια να σβήσεις το αρχείο με αυτό το όνομα από το φάκελο "roms".

Edit: Ρίξε και μαι ματιά εδω http://mcm.mameworld.info/
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Aυτό είναι που θέλω να αποφύγω, με τόσες ROMs που έχει κάθε σετ πλέον... :(

Πήγα να δοκιμάσω το CMC αλλά τα catver.ini/mcm.ini δεν υπάρχουν πλέον! Επίσης, δυστυχώς υποστηρίζει μόνο *κατηγορίες*. Χρήσιμο για όλα τα γιαπωνέζικα Mahjong, αλλά... :(

Ευχαριστώ πάντως!
 
Όντως ένα από τα μεγάλα "προβλήματα" του mame, ειδικά στις τελευταίες εκδόσεις που το romset είναι τεράστιο!

Gryzor, χειροκίνητα, και καλό κουράγιο, όπως έκανα κι εγώ.......
 
Στο μακρύ παρελθόν είχα αναπτύξει μία μέθοδο μέσω του MCM με την βοήθεια των excel/word για την εύκολη και ομαδική διαγραφή roms που δεν θα ήθελα να υπάρχουν σε κάποιο set (απώτερος σκοπός ήταν η δημιουργία ενός mame-essentials_DVD), δεν είδα όμως κανένα ενδιαφέρον οπότε σταμάτησα να ασχολούμαι.

Εάν θέλεις να δοκιμάσεις και εσύ ρίξε μία ματιά στις διαδικασίες που περιγράφω ΕΔΩ

Οι καινούργιες πάντα λίστες για το catver.ini αλλά και πολύ περισσότερες "χρήσιμες" λίστες - κατηγορίες θα βρεις ΕΔΩ

Εάν γίνει κάποιο χοντρό ξεκαθάρισμα μέσω της μεθόδου αυτής και επιθυμείς ακόμη περισσότερο, τότε μπορείς απλά σε κάθε παιχνίδι που θέλεις να σβήσεις, να κάνεις στο mameui ένα add στα favorites και να ακολουθήσεις μετά με το favorites.ini που δημιουργεί την μέθοδο του MCM / deletefavs.bat κάτι... εάν δεις ότι έχεις πρόβλημα πες μου να το κοιτάξω γιατί είναι κάτι που είχα κάνει προ αρχαιοτάτων χρόνων.
 
Χμ, περιμένω να ενεργοποιηθεί ο λογαριασμός μου στο mame.gr - έχω ξεχάσει παντελώς τον παλιό και δεν μπορώ να το δω χωρίς να έχω κάνει εισαγωγή στο σύστημα. Θα το δω πάντως, ευχαριστώ!!!!!
 
Δεν μου εγκρίνουν το λογαριασμό... γίνεται να κάνεις ένα mirror εδώ; :(
 
OK, ελπίζω το παρακάτω να σε βοηθήσει, αλλιώς ρίξε σύρμα...

το site του clrmame έχει αλλάξει, θα το βρεις ΕΔΩ
 
Aχα! Το κοιτάω αμέσως... :)
 
To εφαρμόζω αυτή τη στιγμή... σημειώσεις:

-Δεν είχα συνειδητοποιήσει ότι με το category cleanup μπορείς να γλιτώσεις τόσα! Έδιωξα καμμιά 700αριά!

-Το βήμα με το excel έχει απλοποιηθεί πλέον (νομίζω και τότε δεν ήταν τόσο πολύπλοκο, αλλά τέλος πάντων) με το text import wizard που μπορεί από το paste να χωρίσει αυτόματα τις στήλες

-Αντί για τις φόρμουλες που περιγράφεις, όταν έχουν χωριστεί οι στήλες, σε μία τρίτη γράφεις:

Κώδικας:
=A2&"=clone"
και αποκτάς το περιεχόμενο των κλώνων για το catver - πολύ πιο απλό, γλιτώνεις τη μανούρα με το excel και το word. Με ένα διπλό κλικ στο τετραγωνάκι/expander του κελιού που μόλις δημιουργήθηκε, φτιάχνεται όλη η λίστα μέσα σε κλάσματα δευτερολέπτου!

Επισυνάπτω και το clones.ini που έφτιαξα, ξεφορτώνεται πάνω από 4000 τίτλους. Επίσης, επισυνάπτω και το bat που τους διαγράφει χωρίς να χρειάζεται κανένα εργαλείο...

Συνολικά έβγαλα από τη μέση πάνω από 5000 αρχεία. Όμως, το catver που βρήκα δεν έχει τα non-working, οπότε ξέρεις ποιο είναι το command line switch για να φτιάξει κανείς τέτοια λίστα; Δεν βρήκα κάτι...

Ευχαριστώ και πάλι!

Σ'ευχαριστώ ιδιαιτέρως - τώρα είναι πολύ πιο διαχειρίσιμο
 
Βλακεία το παρακάτω, αφού και το ΜΑΜΕ τα αγαπημένα τα σώζει σε αντίστοιχο αρχείο... ευχαριστώ για την επισήμανση.

Αλλαγή στη διαδικασία:

Μετά το ξεκαθάρισμα μέσω κατηγοριών, προσθέτουμε αυτά που θέλουμε στα αγαπημένα. Τα περνάμε με την παραπάνω μέθοδο σε ένα favs.ini το οποίο το σερβίρουμε στο MCM. Αντί όμως για διαγραφή, επιλέγουμε rename, το οποίο αλλάζει την κατάληξη σε .mcm . Αφού τα μεταφέρουμε (πανεύκολο) σε ένα φάκελο που θέλουμε, τα μετονομάζουμε με ένα από τα άπειρα προγράμματα file renaming που υπάρχουν σε .zip και... έτοιμοι! :)

Aαα νομίζω βρήκα κάτι ενδιαφέρον...
Κατέβασα το http://qmc2.arcadehits.net/wordpress/ , το οποίο είναι frontend για το ΜΑΜΕ και το οποίο σώζει τα favorites σε ένα κοινό txt αρχείο το οποίο περιέχει τα ονόματα των ROMs.

Πλέον, για να διαγράψω όσα δεν θέλω, θα τα προσθέσω στα Favs και μετά θα περάσω το αρχείο από τη διαδικασία που περιγράψαμε παραπάνω... πρόβλημα ελύθη οριστικώς!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λοιπόν αυτό με τα not working είναι ένα θέμα, δεν είχα δει ότι τα βγάλανε... ΟΚ, να το παλέψουμε και αυτό λιγάκι, θέλεις;

Δεν ξέρω εάν με το πρόγραμμα ROMLister μπορείς να κάνεις δουλειά... Τελικά από ότι είδα νομίζω ότι μπορεί να βγάλει και σε απευθείας bat αρχείο μόνο τα playable (ή σε txt λίστα). Επίσης, αν "παίξεις" λίγο με τις λίστες XML του mameui32.exe/controls.xml/catver.ini να κάνεις από εκεί ένα βαρβάτο πρώτο ξεκαθάρισμα βάσει κλώνων, τύπων παιχνιδιού, πλήκτρα χειρισμού και δεν ξέρω και εγώ τί άλλο.

Τσίμπα το από εδώ: http://www.waste.org/~winkles/ROMLister/
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Προσεχτε μονο γιατι υπαρχουν ορισμενα παιχνιδια στα οποια ο κλωνος δουλευει σωστα και το πρωτοτυπο οχι. Πχ choplifter απο την αρχη ετσι ηταν. Δεν ξερω αν το φτιαξαν προσφατα
 
@Ambu: ναι! Το κάνει! Έχω φτιάξει μία λίστα με working/no-clones, αλλά ο μόνος ενδιασμός μου είναι ότι σε βάζει να επιλέξεις Ή upright 'Η cocktail, και δεν είμαι σίγουρος για την επίπτωση αυτού...??

@bspus: πολύ σωστή η επισήμανση, απλά σκέφτομαι ότι θα είναι πολύ πιο εύκολο όταν βρω κάτι τέτοιο να βάλω χεράτα τη ROM που πρέπει, μια που θα έχω γλιτώσει τόσο κόπο και χώρο... ευχαριστώ για το παράδειγμα, πάντως, μια που το Choplifter μου αρέσει ιδιαίτερα :D
 
20 games στα ~4300 parents (working/not working)

ace attacker

aligator hunt

cobra commando

counter run

cycle shooting

dancing stage featuring dreans come true

dragon world II

fix eight

free kick

gigas

gp-rider

jansou

jockey club

killing blade, the

knights of valour / sangoku senki

seibu cup soccer

shooting master

slap fight

space bugger

witch card

Για τα upright/coctail... τα ίδια είδα έβγαλε δεν είδα διαφορά τί να σου πω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα