Διαφημίσεις ΠΑΤΙΣΤΑΣ (από το 1915)

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.460
Αντιδράσεις
1.034
Σε 4 χρόνια ο ΠΑΤΙΣΤΑΣ κλείνει έναν αιώνα !

Με αφορμή αυτή την επερχόμενη "επέτειο" είπα να ανοίξω το παρόν θρεντ.

Αν και τον ΠΑΤΙΣΤΑ τον "αγαπήσαμε" όλοι από την (ίδια επί δεκαετίες) τηλεοπτική διαφήμισή του,

ας θυμηθούμε και ορισμένες από της έντυπες διαφημίσεις του.

attachment.php


attachment.php
 
Εξαιρετικες, αν σκεφτεις οτι δεν υπηρχε Φωτοσοπ :)
 
Καλημερα και καλή σαρακοστή σε όλους σας. Χαζευοντας στο ιντεερνετ επεσα πανω στην κλασική διαφημιση του πατιστα και αναρωτιεμαι γιατι αυτο το καταστημα πλεον εχει μαραζωσει. ζηταω βοηθεια κυριως από τους μεγαλυτερος ή από οσους ξερουν σχετικά. αυτο το μαγαζί στην εποχή του ήταν πρωτο όνομα; πηγαινε δηλαδη πολυς κοσμος εκει; οι ιδιοκτητες του τι να απεγιναν αραγε; το μαγαζι υπαρχει ακομα λογικά ε; ειχε τιποτα οικονομικες στενοτητες και τα σχετικα; φανταζομαι οτι ενας απο τους λογους που ριμαξε ειναι και τα μεγαλ απολυκαταστηματα τυπου χόντος.
 
Η καθετη πτωση ξεκινησε απο τη δεκαετια του '80, οταν εκανε την εμφανιση του ο πρωτος "Χοντος".

Μεχρι σημερα η αλυσιδα καταστηματων Χοντου συνεχιζει να κανει το μεγαλυτερο τζιρο στο χωρο των καλλυντικων. Οποτε το μελλον του Πατιστα ηταν προδιαγεγραμμενο.
 
Υπαρχει παντως ακομα. Η μανα μου, εδω και δυο δεκαετιες, μου ψωνιζει την Kouros μου απο εκει...(οσο και αν τα τελευταια χρονια η MsWally προσπαθει να μεθοδευσει αλλαγη κολωνιας)
 
Η αλήθεια είναι ότι τώρα που είδα τον τίτλο του θρεντ αναρωτήθηκα κι εγώ "τι απέγινε ο ΠΑΤΙΣΤΑΣ"...

Όσο διάβαζα τις απαντήσεις σας, μου ήρθε στο μυαλό και άλλο ένα μεγάλο όνομα στο χώρο των καλλυντικών (τουλάχιστον για τη Θεσσαλονίκη), ο Μπέζας.

Φαντάζομαι ότι δεν είναι μόνο ο Hondos που έκανε "ζημιά" σε τέτοια μαγαζιά (Πατίστας, Μπέζας κτλ). Ήταν η αδυναμία των ελληνικών εταιριών να συναγωνιστούν το marketing του Hondos και των άλλων.

Σαν σε όνειρο θυμάμαι τη διαφήμιση του Patista, "ντυμένη" με τη μουσική του

.
 
Η καλλιγραμμη κυρια που χορευει στην κλασικη πλεον τηλεοπτικη διαφημιση του Πατιστα, ειναι η Καρολινα Πισσανου, συζυγος του Παυλου.

Ο Παυλος Πισσανος εφτιαξε τις μακετες πολλων ελληνικων ταινιων και ηταν επισης ο παραγωγος της εν λογω διαφημισης.
 
bambinella 100 είπε:
Η καλλιγραμμη κυρια που χορευει στην κλασικη πλεον τηλεοπτικη διαφημιση του Πατιστα, ειναι η Καρολινα Πισσανου, συζυγος του Παυλου.Ο Παυλος Πισσανος εφτιαξε τις μακετες πολλων ελληνικων ταινιων και ηταν επισης ο παραγωγος της εν λογω διαφημισης.
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες (τις οποίες δε γνώριζα να είμαι ειλικρινής)! Για μένα η κυριούλα ήταν πάντα μια μαύρη σκια που χόρευε! :D

Ποτέ (ακόμα και τώρα που αναζητούσα τη διαφήμιση) δε σκέφτηκα καν ν' αναρωτηθώ "ποια υποδυόταν την εν λόγω χορεύτρια"! Είτε κάπου στο υποσυνείδητό μου, νόμιζα ότι επρόκειτο για ξένη αρτίστα, είτε γιατί νόμιζα ότι ήταν σχεδιαστικό τρυκ (και στην τελική, τι σημασία είχε αφού δεν ξέραμε το πρόσωπό της?! :D )

Κοίτα να δεις τελικά που έμελλε να μου λυθεί η απορία, προτού καν να γεννηθεί! :)
 
Στη σελιδα του οποιου (του Παυλου Πισσανου εννοω) διαβαζω οτι το τελευταιο του βιβλιο ηταν υποψηφιο για Νομπελ Λογοτεχνιας 2011 (???)

Μεχρι προτινως εκανε τηλεοπτικες εκπομπες φιλοσοφικου περιεχομενου που παρακολουθουσα.

Ειχα διαβασει και την δικαστικη διαμαχη με την Λαμπετη.

Γενικα πολυ ενδιαφερουσα προσωπικοτητα ο Π Πισσανος.
 
Πολυ ενδιαφερουσα και πολυσχιδης προσωπικοτητα ο Πισσανος, πραγματι.

Εχω παρακολουθησει κι εγω παρα πολλες εκμπομπες του και ναι, το τελευταιο του βιβλιο (συμφωνα με τηλεοπτικη διαφημιση που ακομα προβαλλεται) ηταν υποψηφιο για Νομπελ.
 
Ναι, κι εγώ έχω γράψει κάτι εκθέσεις στο δημοτικό που ήταν υποψήφιες για το Νόμπελ, ας μη λέμε ποιάς χρονιάς καλύτερα.

Ρε παιδιά ας σοβαρευτούμε. Για τα Νόμπελ δεν είναι υποψήφια βιβλία αλλά συγγραφείς, και για το σύνολο του έργου τους, όχι για ένα βιβλίο. Και εκείνοι που είναι υποψήφιοι και δεν το παίρνουν δεν γίνονται γενικά γνωστοί. Δεν είναι Όσκαρ τα Νόμπελ. Μάλλον για Νόμπελ μυθοπλασίας (με τη μορφή του βαρώνου Μυγχάουζεν) θα πρέπει να προταθεί. Επειδή γράφει μια μπαρούφα στη σελίδα του θα είναι κι αλήθεια κι όλας?
 
bambinella 100 είπε:
Η καλλιγραμμη κυρια που χορευει στην κλασικη πλεον τηλεοπτικη διαφημιση του Πατιστα, ειναι η Καρολινα Πισσανου, συζυγος του Παυλου.Ο Παυλος Πισσανος εφτιαξε τις μακετες πολλων ελληνικων ταινιων και ηταν επισης ο παραγωγος της εν λογω διαφημισης.
Θα υποβάλλω την ενσταση μου εδώ διότι στα σχόλια τυο γιουτιουμπ αναφερουν καποιοι οτι η χορευτρια ειναι η Βερα γκούμα. Κατα πόσο βεβαια ειναι αληθές δεν το γνωρίζω.
 
Παραειναι χοντρο ομως για να ειναι ψεμα. Δηλαδη ο Πισσανος εβγαλε απ' το μυαλο του οτι ηταν υποψηφιος για Νομπελ το 2011;

Δεν καταλαβαινει οτι μια τετοια δηλωση εφοσον ειναι ψευδης, θα τον εκθεσει ανεπανορθωτα;

Τον ειχα για σοβαρο ανθρωπο κι οχι για φαντασιοπληκτο, αλλα απο την αλλη ποτε δεν μπορεις να ξερεις στα σιγουρα τι κουβαλαει καθε ανθρωπος στο κεφαλι του.

Τελος παντων, καποιες σχετικες πληροφοριες βρηκα εδω κι ο καθενας ας βγαλει τα συμπερασματα του:

http://politismosrethymno.blogspot.com/2011/03/blog-post_7470.html
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα έβγαλα κι ακόμη γελάω
 
Γειά σας παιδιά

στη περιοχή μου πάντως(Αγιος Δημήτριος) υπάρχει κατάστημα Πατίστας, φυσικά η ταμπέλα είναι στα λατινικά δηλαδή, "Patistas" υποθέτω ότι είναι το ίδιο κατάστημα....
 
bambinella 100 είπε:
Η καλλιγραμμη κυρια που χορευει στην κλασικη πλεον τηλεοπτικη διαφημιση του Πατιστα, ειναι η Καρολινα Πισσανου, συζυγος του Παυλου.Ο Παυλος Πισσανος εφτιαξε τις μακετες πολλων ελληνικων ταινιων και ηταν επισης ο παραγωγος της εν λογω διαφημισης.
Eίμαι σχεδόν βέβαιος ότι έχει στο αρχείο του το negative της εν λόγω διαφήμισης.

Πολύ θα θέλα να το έβλεπα, καθώς και την διαφήμιση με καινούργιο telecine σε HD! (ή σε 4Κ)

Και μια έντυπη διαφήμιση της εταιρίας από το 1973!

attachment.php
 
δύο διαφημίσεις

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα