Διαφημίσεις εντομοκτόνων, εντομοαπωθητικών και άλλων συναφών προϊόντων

Rinus Cesar

RetroNuts!
Joined
22 Ιουν 2009
Μηνύματα
1.417
Αντιδράσεις
274
Οι διαφημίσεις εντομοκτόνων,εντομοαπωθητικών, ταμπλετών και λοιπών προϊόντων, κατάλληλων για την απομάκρυνση κουνουπιών, κατσαρίδων κλπ κλπ, ήταν πολύ συχνές εκεί στα 80ς !!! Μάλιστα, όποτε έφτανε το καλοκαιράκι, τις διαφημίσεις προϊόντων για απομάκρυνση κουνουπιών τις βλέπαμε στις μικρές μας οθόνες κάθε λίγο και λιγάκι !!! Ας θυμηθούμε μερικές από αυτές :

- Κάνω "σεφτέ" με εκείνη τη φοβερή διαφήμιση του Baygon πράσινου, όπου πρωταγωνιστούσε ο Πουλικάκος, υποδυόμενος τον φυλακισμένο !!! Δεν χρειάζεται να περιγράψω τίποτα, απλά ... δείτε το βιντεάκι και απολαύστε το [πολύ χάρηκα που το βρήκα στο Youtube] !!! Οι ... "φωνούλες" των κατσαριδακίων "όλα τα λεφτά" !!! Επίσης, αν δεν απατώμαι, η διαφήμιση αυτή πήρε βραβείο σε κάποιο φεστιβάλ διαφημίσεων !!! Μάλλον όχι άδικα :

Σε καποιο κουίζ για τηλεοπτικές διαφημίσεις, που είχα αναρτήσει πριν μερικούς μήνες, είχα θέσει την ερώτηση :"ποια τα ονόματα των κατσαρίδων σε αυτο το σποτ ???" και ο Wally είχε απαντήσει σωστά ;) ;) :D .......

- Και από τον Πουλικάκο ... περνάμε σε έναν άλλο αγαπημένο ηθοποιό, τον Χρήστο Βαλαβανίδη !!! Αυτόν τον θυμάμαι, περί το 1983 / 1984, στη διαφήμιση του εντομοαπωθητικού Pengo [ξέρετε, οι ταμπλέτες που τις έβαζες σε μία μικρή ηλεκτρική συσκευή, την οποία την έβαζες στην μπρίζα !!! Κι όταν η ταμπλέτα "καιγόταν", την άλλαζες με άλλη ταμπλέτα !!! Δεν γνωρίζω αν αυτό το "μαραφέτι" κυκλοφορεί ακόμη ή είναι "μουσειακό είδος"] !!! Λοιπόν, στο σποτ βλέπαμε τον Βαλαβανίδη να έχει φορέσει πυτζάμες, παντοφλίτσες και ... να ετοιμάζεται για ύπνο !!! Και πριν κοιμηθεί μονολογεί σχεδόν τραγουδιστά και όλος χαρά : "Κουνουπάκια, αντίο κουνουπάκια, τώρα ήρθε το Πένγκο" !!! Ανοιγει ένα συρτάρι για να βγάλει τις εν λόγω "θαυματουργές ταμπλέτες"¨αλλά ... το συρτάρι είναι άδειο !!! Και λέει : "Πένγκο ??? Πένγκο ??? Πένγκο !!!" και ... από το βάθος του συρταριού εμφανίζεται ξαφνικά ένα κουτί με ταμπλέτες Πένγκο !!!

- Το επόμενο σποτ είμαι σίγουρος ότι θα το θυμόσαστε πολλοί εδώ στο retromaniax !!! Το χρονολογώ περί το 1982 αλλά παιζόταν για αρκετά χρόνια στην Κρατική Τηλεόραση !!! Δίπλα σε ένα μάτι κουζίνας βλέπαμε μια κατσαρίδα - καρτούν να μονολογεί με μια βραχνή φωνή : "Ωωωω τι συμφορά !!! Ούτε μια κατσαρίδα ζωντανή !!! Ούτε ένα τόσο δα κατσαριδάκι !!! Καταραμένο Aroxol !!! " !!! Και πριν τελειώσει την κατάρα της ... πάρτην κάτω την κατσαρίδα, την έφαγε κι αυτή το Αροξόλ :eek: o_O .....

ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ
 
Rinus Cesar μηπως εννοεις τη συσκευη που βλεπουμε στη διαφημιση

στα 00:41 λεπτα ;
 
Ναι, ναι, αυτή τη συσκευή εννοώ !!! Αυτό το μαραφέτι που έβαζες από πάνω του την ταμπλέτα [στο κέντρο του, που θύμιζε ... σχάρα ή ψηστιέρα σε μινιατούρα ενα πράμα :eek: :cool: :p :eek: ] και μετά το έβαζες στην μπρίζα !!! Εσείς οι μικρότεροι από εμάς το προλάβατε ??? Κυκλοφορεί ακόμη στο εμπόριο ??? [υπήρχαν κι άλλοι ... "retro τρόποι" για να διώχνουμε τα κουνούπια, αλλά ... με αυτούς - όπως και με τις διαφημίσεις τους - θα ασχοληθώ σε επόμενα ποστς ... ] ....

Τέλος, θα αναφερθώ στη διαφήμιση Aroxol που δεν χώρεσε στο βίντεο που παραθέτει η προλαλήσασα [βλέπουμε λίγα sec από την έναρξή της] : Η διαφήμιση έλεγε : "Πατάει η κατσαρίδα, την σκοτώνει το Αροξόλ !!! Πατάει το μυρμήγκι, το σκοτώνει το Αροξόλ" !!! Και ... βλέπαμε διάφορα έντομα - καρτούνς να πατούν στον "κύκλο", που ήταν ψεκασμένος με Αροξόλ, και ... πάρτα κάτω !!!!
 
H "ψηστιέρα" της ταμπλέτας, σε διάφορες παραλλαγές νομίζω ότι υπάρχει ακόμα, παρόλο που ο μεγαλύτερος ανταγωνιστής των εντομοαποθητικών δεν ήταν άλλος παρά...οι συρόμενες σίτες στα καινούργια διαμερίσματα. Ωστόσο, όλο και κάποιο παλιό εξοχικό θα υπάρχει για το καλοκαίρι, οπότε...

Α, και μια που είπα για καλοκαιρινά σπίτια, να μην ξεχάσουμε και τον αρχι-προκάτοχο όλων των αντικουνουπικών, την περίφημη κίτρινη λάμπα, σε κάποια βεράντα, γεννημένη για να μαζεύει γύρω της όλα τα κουνούπια !

Μεγάλη, πραγματικά, καινοτομία, που διαφημίστηκε δεόντως,ηταν, στις συσκευές με υγρό, αρχικά το περιστρεφόμενο φις (για να τοποθετείται κατακόρυφα όπως κι αν ήταν βαλμένες οι τρύπες της πρίζας), και στη συνέχεια (πολύ μετά βέβαια) οι αντίστοιχες τέτοιες συσκευές με διακόπτη, ή ακόμα και με φωτοκύτταρο. Τις άφηνες στην πρίζα μονίμως και δε χρειάζονταν βάλε-βγάλε.

Βασιλιάς-ρετρό στα εντομοαπωθητικά υπήρξε το περίφημο φιδάκι KATOL (εξελίχτηκε σε PYROX mat). Για το τελευταίο σίγουρα υπήρξε διαφήμιση (δεν τη θυμάμαι), αλλά ίσως να υπήρξε και για το KATOL.

Ίσως το πιο γνωστό τραγουδάκι από τέτοια διαφήμιση να είναι το "Μια κατσαριδούλα, η μικρή Τερέζα, πάτησε στο TEZA και τέζα !" (με μια μικρή δόση ηδονής).

Εντελώς αμυδρά θυμάμαι μια διαφήμιση, νομίζω του AROXOL : Μια κορυφαία νοικοκυρά αναφωνούσε "Στο σπίτι μου που λάμπει, ΚΑΤΣΑΡΙΔΕΣ;" (πεταγόταν ο Μαυρομάτης) "ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ !".

Δεν έλειψε και κάποια που προσπαθούσε να "ψυχαναλύσει" τις κατσαρίδες, με τρία items, που θυμάμαι μόνο τα δύο :

-.......


-Οι κατσαρίδες είναι "σκοτεινοί τύποι"...



-Οι κατσαρίδες τρελλαίνονται για μπύρα...





Ολα αυτά εντελώς αμυδρά, και χωρίς, δυστυχώς, οπτικό υλικό...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rinus Cesar είπε:
Ναι, ναι, αυτή τη συσκευή εννοώ !!! Αυτό το μαραφέτι που έβαζες από πάνω του την ταμπλέτα [στο κέντρο του, που θύμιζε ... σχάρα ή ψηστιέρα σε μινιατούρα ενα πράμα :eek: :cool: :p :eek: ] και μετά το έβαζες στην μπρίζα !!! Εσείς οι μικρότεροι από εμάς το προλάβατε ??? Κυκλοφορεί ακόμη στο εμπόριο ??? [υπήρχαν κι άλλοι ... "retro τρόποι" για να διώχνουμε τα κουνούπια, αλλά ... με αυτούς - όπως και με τις διαφημίσεις τους - θα ασχοληθώ σε επόμενα ποστς ... ] ....

Τέλος, θα αναφερθώ στη διαφήμιση Aroxol που δεν χώρεσε στο βίντεο που παραθέτει η προλαλήσασα [βλέπουμε λίγα sec από την έναρξή της] : Η διαφήμιση έλεγε : "Πατάει η κατσαρίδα, την σκοτώνει το Αροξόλ !!! Πατάει το μυρμήγκι, το σκοτώνει το Αροξόλ" !!! Και ... βλέπαμε διάφορα έντομα - καρτούνς να πατούν στον "κύκλο", που ήταν ψεκασμένος με Αροξόλ, και ... πάρτα κάτω !!!!
εγω την προλαβα σιγουρα αυτη τη συσκευη,μαλιστα σε καφε χρωμα

αν δεν κανω λαθος πρεπει να την εχουμε ακομα στο χωριο αν και εκει δεν τα "πιανει" τα κουνουπια.. ειναι τεραστια,αφου τα λενε "στουκας" ,δεν καταλαβαινουν αυτα ουτε απο ταμπλετες ουτε απο "φιδακια" ..

panp μαλλον εννοεις

τη διαφημιση αν και δε λεει ολοκληρο το τραγουδακι,λειπει το "πατησε το ΤΕΖΑ και τεζα"
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπράβο panp, με κάλυψες σε πολλά από αυτά που ήθελα να γράψω [ενώ αναφέρεις και πληροφορίες που εγώ δεν γνώριζα] !!! Κι εγω για φιδάκια CATOL ήθελα να γράψω [όπως θα θυμάστε, είχαν χρώμα πράσινο και ένα από τα αγαπημένα μου "παιδικά θεάματα" στο εξοχικό μας ήταν να βλέπω αυτό το πράσινο "φιδάκι" να καίγεται σιγά - σιγά !!!] !!!

Για το Πυρόξ Ματ θυμάμαι μια ανδρική φωνή σε κάποιο σποτ να λέει : Πυρόξ [μικρή παύση] ΜΑΤ !!! Ε

Επίσης, σε ένα σποτ για κάποιο προϊόν [δεν θυμάμαι για ποιο] μια οικογένεια ετοιμάζεται για ύπνο και τον μπαμπά να λέει : "Άντε πάλι απόψε μάχη με τα κουνούπια" !!! Και η μαμά : "Και το μεγάλο μας όπλο???" Τώρα, αν το "μεγάλο τους όπλο" ήταν ταμπλέτα ή φιδάκι ... πραγματικά δεν θυμάμαι ....

Για αρκετά χρόνια παιζόταν κι ένα σποτ όπου κάποιος ταλαίπωρος προσπαθει να κοιμηθεί στην κούνια του κήπου !!! Και τον ξυπνάει απότομα η γυναίκα του λέγοντάς του σε έντονο ύφος : "Γιατί δεν πας να κοιμηθείς Χριστιανέ μου ???" Κι αυτός, αφού "σοκαριστεί" απ' το απότομο ξύπνημα ["άααχ!!!"] απαντά με ταλαιπωρημένο ύφος : "Πώς να κοιμηθώ ρε γυναίκα ??? Κλειστά παράθυρα, ζέστη. Ανοιχτά παράθυρα κουνούπια, αααααχ" !!!, όπου το "αααχ" η κραυγή πόνου από κάποιο κουνούπι που τον τσίμπησε !!! Δεν θυμάμαι, όμως, για ποιο προϊόν ήταν αυτή η διαφήμιση ....

panp είπε:
Ίσως το πιο γνωστό τραγουδάκι από τέτοια διαφήμιση να είναι το "Μια κατσαριδούλα, η μικρή Τερέζα, πάτησε στο TEZA και τέζα !" (με μια μικρή δόση ηδονής).
...
... κι ήρθαν οι δικοί της να πάρουν την Τερέζα

μα ΄πάτησαν στο ΤΕΖΑ και τέεζα !!!
 
Rinus Cesar είπε:
Επίσης, σε ένα σποτ για κάποιο προϊόν [δεν θυμάμαι για ποιο] μια οικογένεια ετοιμάζεται για ύπνο και τον μπαμπά να λέει : "Άντε πάλι απόψε μάχη με τα κουνούπια" !!! Και η μαμά : "Και το μεγάλο μας όπλο???" Τώρα, αν το "μεγάλο τους όπλο" ήταν ταμπλέτα ή φιδάκι ... πραγματικά δεν θυμάμαι ....

Για αρκετά χρόνια παιζόταν κι ένα σποτ όπου κάποιος ταλαίπωρος προσπαθει να κοιμηθεί στην κούνια του κήπου !!! Και τον ξυπνάει απότομα η γυναίκα του λέγοντάς του σε έντονο ύφος : "Γιατί δεν πας να κοιμηθείς Χριστιανέ μου ???" Κι αυτός, αφού "σοκαριστεί" απ' το απότομο ξύπνημα ["άααχ!!!"] απαντά με ταλαιπωρημένο ύφος : "Πώς να κοιμηθώ ρε γυναίκα ??? Κλειστά παράθυρα, ζέστη. Ανοιχτά παράθυρα κουνούπια, αααααχ" !!!, όπου το "αααχ" η κραυγή πόνου από κάποιο κουνούπι που τον τσίμπησε !!! Δεν θυμάμαι, όμως, για ποιο προϊόν ήταν αυτή η διαφήμιση ....
Το πρώτο πρέπει να ήταν το SPIRA MAT, νομίζω ΚΑΙ φιδάκι ΚΑΙ ταμπλέτα. Όσο για το δεύτερο, χμμμ...μάλλον ΑΥΤΟ πρέπει να ήταν για το PUROX MAT. Επίσης υπήρξε κι ένα...επαλειφόμενο στο δέρμα, το περίφημο AUTAN (από τις μεγαλύτερες μούφες), το οποίο είχε κι αυτό τηλεοπτική διαφήμιση, αγνώστων λοιπών στοιχείων...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
μια άλλη διαφήμιση έλεγε: ''οπλοφορώ με Aroxol!''...
 
διαφημιση "pyrox-mat" (1980) :


σχολιο του uploader Akis Papadopoulos: "Διαφήμιση του κουνουποκτόνου συστήματος "Pyrox-mat" και...ΠΥΥΥΥΥΥΡΡΡΡΡΡ!!!!!!!!!

Προβλήθηκε ασπρόμαυρη το 1980 έως το 82,για να κλήσει τον κύκλο της το 1983 έγχρωμη πια"
 
Ωωωω ... η πλέον ευχάριστη έκπληξη είναι να περιγράφουμε στα ποστ μας ό,τι θυμόμαστε από τα παλιά διαφημιστικά σποτ και, μετά από λίγες μέρες ... να τα βλέπουμε να ανεβαίνουν από AkisTv ή από άλλους uploaders !!! Να, όπως συνέβη με το σποτ του ΠΥΡΟΞ ΜΑΤ !!! Όπως θα παρατηρήσετε, ο ηθοποιός που παίζει στο ΠΥΡΟΞ ΜΑΤ έπαιξε και στην - περίπου της ίδιας εποχής - διαφήμιση "Εσείς πόσα πορτοκάλια φάγατε σήμερα" ??? Και ... σύμπτωσις : Και στις δύο διαφημίσεις ετοιμάζεται να κοιμηθεί !!!

Τέλος ... στην ίδια διαφήμιση μπορείτε να πάρετε μια γεύση σχετικά με το "με ποιον τρόπο διώχναμε τα κουνούπια εκεί στα 80ς" [καλά, καλά, μη γελάτε εσείς οι μικρούληδες :D :D:D] : Πριν πέσουμε για ύπνο, βάζαμε στη μπρίζα αυτό το "μαραφέτι" και ... στο κέντρο του βάζαμε την ταμπλέτα, η οποία, όπως θυμάμαι, είχε κάπως βελούδινη υφή [ήταν μαλακιά] !!! Και την άλλη μέρα το πρωί, η ταμπλέτα ήταν μαυρισμένη πάνω στο "μαραφέτι" [αν και νομίζω ότι τα κουνούπια δεν "χαμπαριάζανε" από αυτήν] !!! Θυμάμαι σαν ... χτες τη φωνή της μητέρας μου, όταν πήγαινα, ως 8-10χρονο παιδάκι, να ακουμπήσω την ταμπλέτα [είτε πριν τη χρήση της, είτε μαυρισμένη] : "αααα, μην την πιάνεις, έχει δηλητήριο" :zip: :zip:!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
panp είπε:
Το πρώτο πρέπει να ήταν το SPIRA MAT, νομίζω ΚΑΙ φιδάκι ΚΑΙ ταμπλέτα. Όσο για το δεύτερο, χμμμ...μάλλον ΑΥΤΟ πρέπει να ήταν για το PUROX MAT. Επίσης υπήρξε κι ένα...επαλειφόμενο στο δέρμα, το περίφημο AUTAN (από τις μεγαλύτερες μούφες), το οποίο είχε κι αυτό τηλεοπτική διαφήμιση, αγνώστων λοιπών στοιχείων...
To AUTAN υπάρχει ακόμα... αλλά σε πιο όμορφη συσκευασία. Δεν είναι μούφα...αλλά βρομούσε (βρομάει ακόμα;; ;) τόσο πολύ, που όχι κουνούπι, αλλά ούτε και άνθρωπος δεν σε πλησίαζε!

Κάτι αντίστοιχο ήταν και το... "κουνουπέλαιο" που μας έδιναν στο στρατό! Το στρατόπεδό μας ήταν κοντά σε βάλτο, και τα κουνούπια ήταν ελικόπτερα παντός καιρού!

Φιδάκια, ταμπλέτες, και σπρέι δεν τα έπιαναν... το κουνουπέλαιο όμως τα κατάφερνε!

Θυμάμαι το πρώτο μου βράδυ εκεί... ξύπνησα από το ζουζουνιτό τους... μόλις άνοιξα τα μάτια μου, είδα από επάνω μου ένα σύννεφο από κουνούπια!
 
Μιας και αναφέρθηκε το AUTAN .... θυμάμαι την εξής διαφήμιση : Είναι δυο νέοι, ένα αγόρι και ένα κορίτσι, στο θερινό σινεμαδάκι !!! Και τη στιγμή που η οθόνη του σινεμά δείχνει τη Gilda / Ρίτα Χέηγουορθ να τραγουδά Put A Blame on Mame boy, το αγόρι αγκαλιάζει την κοπέλα, αλλά αυτή .... τσαφ !!! του δίνει ένα "χαστούκι" στην παλάμη !!! Το αγόρι τραβάει το χέρι του απορημένο, όμως .... η κοπέλα το "χαστούκι" δεν το προόριζε για την παλάμη του αγοριού [αυτή ... μάλλον ήταν καλοδεχόύμενη !!!], αλλά ... για ένα κουνούπι που την ίδια στιγμή την τσιμπούσε [καλά λένε στο χωριό μου : "τα πάντα είναι θέμα του σωστού timing"] !!! Όμως ... αντί για τον κώνωπα "πέτυχε" την παλάμη του αγοριού !!! Και τη λύση ... την έδωσε το Autan : ένα πασάλειμα με αυτό το υγρό και ... μπορούσε, πλέον, το ζευγαράκι να απολαύσει Gilda, αγκαλιασματάκια στο σινεμά κλπ χωρίς ... την απνεπιθύμητη παρέα των κουνουπιών !!! Αυτή η διαφήμιση - τη χρονολογώ περί το 1988 / 1990 - μάς "άγγιξε" εμάς τους εφήβους των 80ς, καθόσον πολλοί από εμάς τα πρώτα - έστω και δειλά & ντροπαλά - αγκαλιάσματα με συνομήλικά μας κορίτσια τα "ανταλλάξαμε" στα θερινά σινεμαδάκια !!!Όσο για το Autan ... όντως, δεν θα έλεγα ότι είχε και την καλύτερη μυρωδιά [κι εγώ εκείνα τα χρόνια είχα πασαλειφτεί αρκετές φορές με δαύτο, αν και ... τα κουνούπια και πάλι δεν "χαμπαριάζανε" καθόλου !!! ] !!!
 
Rinus Cesar είπε:
Μιας και αναφέρθηκε το AUTAN .... θυμάμαι την εξής διαφήμιση : Είναι δυο νέοι, ένα αγόρι και ένα κορίτσι, στο θερινό σινεμαδάκι !!! Και τη στιγμή που η οθόνη του σινεμά δείχνει τη Gilda / Ρίτα Χέηγουορθ να τραγουδά Put A Blame on Mame boy, το αγόρι αγκαλιάζει την κοπέλα, αλλά αυτή .... τσαφ !!! του δίνει ένα "χαστούκι" στην παλάμη !!! Το αγόρι τραβάει το χέρι του απορημένο, όμως .... η κοπέλα το "χαστούκι" δεν το προόριζε για την παλάμη του αγοριού [αυτή ... μάλλον ήταν καλοδεχόύμενη !!!], αλλά ... για ένα κουνούπι που την ίδια στιγμή την τσιμπούσε [καλά λένε στο χωριό μου : "τα πάντα είναι θέμα του σωστού timing"] !!! Όμως ... αντί για τον κώνωπα "πέτυχε" την παλάμη του αγοριού !!! Και τη λύση ... την έδωσε το Autan : ένα πασάλειμα με αυτό το υγρό και ... μπορούσε, πλέον, το ζευγαράκι να απολαύσει Gilda, αγκαλιασματάκια στο σινεμά κλπ χωρίς ... την απνεπιθύμητη παρέα των κουνουπιών !!! Αυτή η διαφήμιση - τη χρονολογώ περί το 1988 / 1990 - μάς "άγγιξε" εμάς τους εφήβους των 80ς, καθόσον πολλοί από εμάς τα πρώτα - έστω και δειλά & ντροπαλά - αγκαλιάσματα με συνομήλικά μας κορίτσια τα "ανταλλάξαμε" στα θερινά σινεμαδάκια !!!Όσο για το Autan ... όντως, δεν θα έλεγα ότι είχε και την καλύτερη μυρωδιά [κι εγώ εκείνα τα χρόνια είχα πασαλειφτεί αρκετές φορές με δαύτο, αν και ... τα κουνούπια και πάλι δεν "χαμπαριάζανε" καθόλου !!! ] !!!
σαν να τη θυμαμαι κι εγω αυτη τη διαφημιση,μακαρι να βρεθει μιας που ειναι πιο προσφατη σε συγκριση με τις αλλες που ανεβηκαν στο γιουτιουμπ.

Autan δε δοκιμασαμε ποτε κανεις στην οικογενεια,εκτος απ τα κλασσικα "φιδακια" και τις ταμπλετες καποιες φορες αλειφτηκαμε με μπλε οινοπνευμα,βαρια η μυρωδια του αλλα επρεπε να δοκιμασουμε.Δε θυμαμαι αν ειχε αποτελεσμα με τα κουνουπια "στουκας" στο χωριο,οπως ξαναεγραψα: αυτα δεν καταλαβαιναν(καταλαβαινουν)τιποτα,ηταν(ειναι) και μεγαλυτερα σε μεγεθος απ αυτα της πολης.Περνουσαν(περναν)ακομα και μεσα απο μακρια παντελονια και μπλουζες :eek:
 
Πάντως η μόνη λύση στις "δύσκολες" συνθήκες, κι ας είναι off-topic, ήταν η συσκευή υπερήχων. Αυτό ήταν κάτι σαν στυλό που το έπιανες στο τσεπάκι του πουκάμισου, και εξέπεμπε έναν υπέρηχο, σε συχνότητα μη ακουστή από το ανθρώπινο αυτί, αλλά σαφώς ακουστή από το...κουνουπίσιο. Ο ιπτάμενος φίλος τρεπόταν σε φυγή χωρίς να κάτσει να το συζητήσει...

Με τη συσκευή αυτή εντυπωσίασαν κάποιοι συγγενείς μου στρατιωτικοί, όταν διαβιούσαν στο Διδυμότειχο καμιά δεκαπενταριά χρόνια πριν. Στα τραπέζια τότε, να σκεφτείτε, το φιδάκι υπήρχε έτοιμο, στημένο στη βάση του, όπως το σταχτοδοχείο και το αλατοπίπερο. Η πόλη έχει (ή τουλάχιστον τότε είχε) τρομερό πρόβλημα κουνουπιών εξ' αιτίας του ποταμού που περνάει δίπλα, και η συσκευή αποδείχτηκε σωτήρια.

Μάλιστα οι παρέες τους αναρρωτιώνταν, όταν κάθονταν όλοι σε ένα τραπέζι μαζί, πώς σε εκείνο δεν πλησίαζε κουνούπι, μην ξέροντας φυσικά γιατί.

Οι συσκευές αυτές αναπτύχθηκαν, μετά βγήκαν και για τρωκτικά, αλλά από κάποια βάσιμη άποψη ή παραφιλολογία (δεν ξέρω τι από τα δύο) ότι τελικά κάνουν ζημιά και στον ανθρώπινο εγκέφαλο (σε τρελλαίνουν, κοινώς), τελικά εξαφανίστηκαν...
 
Τέλος ... στην ίδια διαφήμιση μπορείτε να πάρετε μια γεύση σχετικά με το "με ποιον τρόπο διώχναμε τα κουνούπια εκεί στα 80ς" [καλά, καλά, μη γελάτε εσείς οι μικρούληδες :D :D:D] : Πριν πέσουμε για ύπνο, βάζαμε στη μπρίζα αυτό το "μαραφέτι" και ... στο κέντρο του βάζαμε την ταμπλέτα, η οποία, όπως θυμάμαι, είχε κάπως βελούδινη υφή [ήταν μαλακιά] !!! Και την άλλη μέρα το πρωί, η ταμπλέτα ήταν μαυρισμένη πάνω στο "μαραφέτι" [αν και νομίζω ότι τα κουνούπια δεν "χαμπαριάζανε" από αυτήν] !!! Θυμάμαι σαν ... χτες τη φωνή της μητέρας μου, όταν πήγαινα, ως 8-10χρονο παιδάκι, να ακουμπήσω την ταμπλέτα [είτε πριν τη χρήση της, είτε μαυρισμένη] : "αααα, μην την πιάνεις, έχει δηλητήριο" :zip: :zip:!!!!

Mια από τα ίδια! Είχαμε συσκευή για τα κουνούπια που έμπαινε η ταμπλέτα στο πάνω μέρος. Μου άρεσε να τοποθετώ και να βγάζω την ταμπλέτα, φροντίζοντας να πλύνω μετά τα χεριά μου! Εντύπωση μου έκανε ότι η ταμπλέτα μετά από πολλές ώρες χρήσης στη συσκευή, είχε αποχρωματιστεί και είχε πάρει ένα άσπρο χρώμα...
 
Rinus Cesar είπε:
Ωωωω ... η πλέον ευχάριστη έκπληξη είναι να περιγράφουμε στα ποστ μας ό,τι θυμόμαστε από τα παλιά διαφημιστικά σποτ και, μετά από λίγες μέρες ... να τα βλέπουμε να ανεβαίνουν από AkisTv ή από άλλους uploaders !!! Να, όπως συνέβη με το σποτ του ΠΥΡΟΞ ΜΑΤ !!! Όπως θα παρατηρήσετε, ο ηθοποιός που παίζει στο ΠΥΡΟΞ ΜΑΤ έπαιξε και στην - περίπου της ίδιας εποχής - διαφήμιση "Εσείς πόσα πορτοκάλια φάγατε σήμερα" ??? Και ... σύμπτωσις : Και στις δύο διαφημίσεις ετοιμάζεται να κοιμηθεί !!!
Τέλος ... στην ίδια διαφήμιση μπορείτε να πάρετε μια γεύση σχετικά με το "με ποιον τρόπο διώχναμε τα κουνούπια εκεί στα 80ς" [καλά, καλά, μη γελάτε εσείς οι μικρούληδες :D :D:D] : Πριν πέσουμε για ύπνο, βάζαμε στη μπρίζα αυτό το "μαραφέτι" και ... στο κέντρο του βάζαμε την ταμπλέτα, η οποία, όπως θυμάμαι, είχε κάπως βελούδινη υφή [ήταν μαλακιά] !!! Και την άλλη μέρα το πρωί, η ταμπλέτα ήταν μαυρισμένη πάνω στο "μαραφέτι" [αν και νομίζω ότι τα κουνούπια δεν "χαμπαριάζανε" από αυτήν] !!! Θυμάμαι σαν ... χτες τη φωνή της μητέρας μου, όταν πήγαινα, ως 8-10χρονο παιδάκι, να ακουμπήσω την ταμπλέτα [είτε πριν τη χρήση της, είτε μαυρισμένη] : "αααα, μην την πιάνεις, έχει δηλητήριο" :zip: :zip:!!!!

Είχαμε συσκευή για τα κουνούπια που έμπαινε στην πρίζα και η ταμπλέτα, μετά από πολλές ώρες χρήσης, έπαιρνε ένα άσπρο χρώμα...Μου άρεσε να τοποθετώ και να βγάζω την ταμπλέτα, φροντίζοντας να πλένω μετά τα χέρια μου...
 
BETTY BOOP είπε:
Είχαμε συσκευή για τα κουνούπια που έμπαινε στην πρίζα και η ταμπλέτα, μετά από πολλές ώρες χρήσης, έπαιρνε ένα άσπρο χρώμα...Μου άρεσε να τοποθετώ και να βγάζω την ταμπλέτα, φροντίζοντας να πλένω μετά τα χέρια μου...
Nαι, θυμάμαι κι εγώ ότι η ταμπλέτα είχε χρώμα κάπως "γαλαζωπό" και, μετά από ώρες χρήσης, άσπριζε !!! Οι δικοί μου, όμως, την αφήνανε .... μέχρι να μαυρίσει :eek: o_Oo_O !!!!
 
Και για να μη "μολυνθείς", έσπρωχνες με την καινούργια ταμπλέτα την παλιά, να πέσει στα σκουπίδια (ούτε την καινούργια ακουμπούσες, αφού μισοάνοιγες το αλουμινόχαρτό της και την έσπρωχνες έξω - έμοιαζε με εξουδετέρωση χειροβομβίδας το όλο θέμα !)
 
panp είπε:
Και για να μη "μολυνθείς", έσπρωχνες με την καινούργια ταμπλέτα την παλιά, να πέσει στα σκουπίδια (ούτε την καινούργια ακουμπούσες, αφού μισοάνοιγες το αλουμινόχαρτό της και την έσπρωχνες έξω - έμοιαζε με εξουδετέρωση χειροβομβίδας το όλο θέμα !)

Για να μη ''μολυνθείς''...(???!!!). Στις συσκευές αυτές ήταν δύσκολο να βγει η παλιά ταμπλέτα (είχαν σαν σχαράκι από πάνω) γι' αυτό την ''έσπρωχνες'' με την καινούρια...
 
Πίσω
Μπλουζα