Διαφημίσεις κοριτσίστικων παιχνιδιών στο Μίκυ Μάους

mytinyworld

RetroNuts!
Joined
18 Σεπ 2009
Μηνύματα
1.859
Αντιδράσεις
89
Και επειδή με μπρίζωσε η Αναστασία και μιας και το έχω υποσχεθεί εδώ και καιρό (αλλά συνέχεια το αναβάλλω #) ) κάθισα και μάζεψα μερικές διαφημίσεις από το περιοδικο Μίκυ Μάους της δεκαετίας του 1980. Θα σας αναφέρω και την ακριβή ημεροχρονολογία του αντίστοιχου περιοδικού, καθώς αυτό πιστεύω ότι είναι το πιο σημαντικό για την ιστορία κυρίως των εκάστοτε παιχνιδιών!

Και ξεκινάμε με το Μωράκι της el greco.

Από το τεύχος της 1/2/1985.

fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Perfect αυτό σίγουρα είναι χρήσιμο ευχαριστούμε mytiny!!! :D

Εννοείτε αν ποτέ βρεις διαφήμιση από σπιρτούλια θα την ποστάρεις ε? ;)
 
Εννοείται El Greco Fanatic!

Στη συνέχεια Παταπούφα, από το τεύχος που κυκλοφόρησε 24/5/1985

fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αχ MytinyWorld μου!!! Ζηλευω το θρεντ σου!!! #) Εχει υπεροχα ελληνικα παιχνιδια, οχι οπως το δικο μου το...ευρωπαικο!8) Τρομαρα μου... :xm:

Αυτο το μωρακι της Ελ Γκρεκο το ειχα και εγω!!!! Πωπω!!! Το ειχα ξεχασει παντελως! :D
 
Αναστασία μου, εσύ είσαι το "μάτι" μας στην Ευρώπη! Παιδιά, εδώ http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=12907 θα δείτε τι παιχνίδια διαφήμιζε το αντίστοιχο κόμικ στην Ιταλία! Γιατί ή ειμαστε ευρωπαϊκή ένωση ή δεν είμαστε! :D
 
Πολύ καλή ιδέα MytinyWorld! ;) Φυσικά έχω όλες τις διαφημίσεις των μικρών μου πόνυ, απο τα Μίκυ Μάους του 1980. :) Ξεκινάνε απο 1983 με το στάβλο σπιτάκι, και φτάνουνε μέχρι και το 1987 που ήταν και η τελευταία διαφήμιση της el greco, με τα παραμυθένια πόνυ. Enjoy.. :D

Picture2028copy-1.jpgPicture2036copy-1.jpgPicture2041copy-1.jpgPicture2048copy-1.jpgPicture2058copy-1.jpgPicture2065copy-1.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπραβο βρε παιδια, ετσι να δω κι εγω καμια ελληνικη διαφημιση γιατι εχω φλομωσει στο ιταλικο... :precry:
 
Ευχαριστούμε bibi-bo για τις φωτογραφίες από τα πόνυ.

Σας δείχνω λοιπόν κι εγώ ποιες διαφημίσεις των πόνυ βρήκα, με την ημεροχρονολογία τους, για την καταγραφή της "ιστορίας" των παιχνιδιών αυτών.

Στάβλος σπιτάκι από το τεύχος που κυκλοφόρησε 10.1.1986

fetch


Σαλονάκι ομορφιάς από το τεύχος που κυκλοφόρησε 25.10.1985

fetch


Και συνεχίζουμε με διαφημίσεις bibi-bo!

Από το τεύχος που κυκλοφόρησε την 1/2/1985 η bibi-bo star!

fetch


Και δύο ακόμη διαφημίσεις από το τεύχος της 10.1.1986

fetch


fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ όμορφη παρουσίαση Mytiny μου!!! :clap: :clap: :clap:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευτυχως που οταν ημουν μικρη τα Μικυ Μαους ηταν απολυτως απαγορευμενα απο το σπιτι μου, :eek: γιατι αν εβλεπα ολα αυτα τα παιχνιδια, και την ΒΙΒΙΒΟ με αυτες τις ντουλαπες, και τα ρουχα και τα λουσα, παιδια, θα αισθανομουν πολυ στερημενο, (χωρις να μου ελειψε η αγαπη φυσικα :flower: ), λογω αφαντης νονας και γενικα σφιγμενου ζωναριου!!! :D

Και οριστε τα αποτελεσματα!!! Να χαζευω, μεγαλοκοπελα πλεον, ολες αυτες τις ομορφες διαφημισεις που μας βαζει η MytinyWorld, και να καμαρωνω τις κουκλες που τωρα εχω!!! :D :D:D

Ειδατε ομως, γυρισε ο τροχος και ειδα και εγω στα γεραματα τις ελληνικες διαφημισεις του Μικυ Μαους μεσω ιντερνετ απο την Ιταλια!!!

Τι κουφη που ειναι η ζωη....8) :cool:

Στο ημερολογιο της ΒΙΒΙΒΟ χαριζανε μαζι και 4 ολοκληρους μαρκαδορους!!! Καταξοδευτηκανε εεεε! Γραφανε τουλαχιστον; :D
 
Barbie. Τώρα μαζί σας! Γνωρίστε την!

Και ναι, εδώ είναι η απόδειξη ότι η barbie ήρθε στην Ελλάδα το 1988!

Barbie. Τώρα μαζί σας! Γνωρίστε την! Στο τεύχος που κυκλοφόρησε 12/2/1988.

fetch


Και ένα ολόκληρο ένθετο στο τεύχος που κυκλοφόρησε στις 25/5/1988, μας προτείνει να γνωρίσουμε αυτή τη "νέα" κούκλα. Βρισκόμαστε στη δύση της bibi-bo.... :(

fetch


fetch


fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απιθανο αυτο το ντοκουμεντο!!!!! Τωρα δηλαδη ξερουμε ποτε ακριβως ηρθε η Μπαρμπι στην Ελλαδα!!!! Τελεια!!! :D :D

Αχ και αυτη η Μπαρμπι...δεν μπορουσε να καθησει στα αυγα της... :xm:

Μια χαρα ημασταν με την bibi-bo... Οταν ειδα την Μπαρμπι για πρωτη φορα σε μια βιτρινα, επαθα ερωτα, και μαζευα λεφτα δραχμη δραχμη να παω να την παρω!!!! :eek:

Θυμαμαι οτι εκανε μια αστρονομικη τιμη...3000 δραχμες μια Μπαρμπι με ενα απλο ρουχαλακι της συμφορας...μα θυμαμαι καλα;;;;
 
Σίγουρα ήταν πιο ακριβή κούκλα! Σήμερα όποτε βρίσκω ρούχα ή κούκλα barbie της δεκαετίας του 1990 (από 1988, 1989, 1990 δεν έχω βρει ακόμη τίποτα) είναι εμφανώς πιο ακριβά από sindy! Πήρα την crystal barbie του 1992 πρόσφατα 23? καθώς το κουτί είχε τιμή 7.500δρχ!!!!!
 
Οποτε καλα θυμαμαι οτι μαζευα φασουλι το φασουλι τα 3 χιλιαρικα!!! :xm:

Και οταν πηγα και την αγορασα την καμαρωνα λες και ητανε καμια πριγκηπισσα, παρολο που φοραγε ενα ρουχο φουξια μονοκομματο και κλαρωτο. Χαλια ητανε...8) Αλλα ειχε κατι μαλλια...την χαζευα. Ειχα βαλει στην ακρη και την Σιντυ, που ειχα απο δευτερο χερι, και την bibi-bο ρολερ!

Εψαξα στο ενθετο τευχος σου μπας και την δω, MytinyWorld μου, αλλα δεν ειναι καμια απο αυτες. Εμ με τετοιο κλαρωτο σιγα να μην την διαφημιζανε κιολας...

Μαλλον ηταν τυπου Basic Barbie.

Για εκεινη την πρωτη Barbie και τα 3 φαρμακωμενα χιλιαρικα που κοστιζε τοτε το 80, ακομα πληρωνω...και εβαλα και την μανα μου και την αδερφη μου να μου τις αγοραζουνε τωρα απο τα παζαρια!!! :D Ηταν απωθημενο εεεε....

Αυτη η τελευταια με το κρεββατι "Φως των Αστρων" που φοραει την ρομπα απο τουλι δεν ειναι πανεμορφη;:dribble:

Αμα ειχε η δικη μου με το κλαρωτο 3000 δρχ και κατι, αυτη ποσο να ειχε αραγε; :eek: Σιγουρα θα χρειαζομουνα πολλα φασουλια να την αγορασω.
 
Μάλλον αυτή που λες Αναστασία πρέπει να ήταν κάποια απλή έκδοση, γιατί δεν νομίζω ότι έκανε μόνο 3.000δρχ μια barbie το 1988... :xm: Πρέπει να ήταν πιο ακριβή. Η bibi-bo ρόλερ μου που πρέπει να είναι από το 1983-1984 γράφει το κουτί της ότι έκανε 3.000δρχ. Η barbie του 1988 λογικά πρέπει να ήταν πιο ακριβή...

Αχ, Αναστασία μου, ας μη μιλάμε γι'αυτά τα απωθημένα.... Κάπως έτσι έχω γεμίσει κούκλες, ρούχα και αξεσουάρ στα γεράματα.. #) :D
 
Καλά τώρα αυτό δεν το περίμενα, Να σαι καλα Μytiny, μόλις έιδα τις φωτο που ανέβασες, πραγματικά σε ένα σετ πήγε το μάτι μου αμέσως. Αυτό το σπίτι, της Barbie με το ασανσέρ. #) Θυμάται κανείς απο πότε έιναι? 1986 - 1987 μήπως? Το εχω δεί σε διάφορες εκδοχές απο το 1975, 1981, 1983, μέχρι και το 1987 καλα ναι και εως σήμερα το μουσικό του 2009 χεχε. :p Αν κάποιος το είχε απο παιδική ηλικία αυτό απο τη φώτο, η θυμάται κάτι σχετικά με αυτό, θα ήταν ότι καλύτερο για να με κατατοπίσει επτέλους. χεχε .. ;)

EDIT; Αναστασία μου αυτη η τελευταία Barbie που κάθεται στο Dream Glow bed, με το φοβερό νεγκλιζέ, ειναι και εμένα απο τις αγαπημένες μου. Αυτό που ψάχνω, είναι την ίδια περίοδιο Φωτεινό όνειρο απο τη γλυκία μας bibi-bo. Άφαντη η φιλη μας η Ελληνιδα. χμμμ.. :xm:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Διαφημίσεις κοριτσίστικων παιχνιδιών στο Μίκυ Μάους

Παιδιά σας υπερευχαριστώ για τις υπέροχες διαφημίσεις των παιδικών μας παιχνιδιών που βάλατε! :thanx2:

Πολυαγαπημένη μου mytinyworld :bow: αυτό για τις διαφημίσεις της bibi-bo!!!!!!!!!
 
Να'στε καλά παιδιά! :)

Bibi-bo, μάλλον από το 1987-1988 είναι αυτό το σπίτι, μιας και διαφημιζόταν τον Μάιο του 1988 στο περιοδικό. Εξάλλου, νωρίτερα δεν υπήρχε η barbie στην Ελλάδα, άρα οι προηγούμενες εκδόσεις που λες δεν κυκλοφόρησαν στην Ελλάδα. Πληροφοριακά να σου πω ότι το σπίτι αυτό, όπως και το άλλο με τη τριγωνική σκεπή βρίσκονται και στο λεύκωμα της barbie, στην ίδια σελίδα και τα δύο, στην ενότητα της superstar barbie, δηλαδή στην δεκαετία του 1980. Ελπίζω να βοήθησα λίγο!

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Βarbie τζην. Από το τεύχος που κυκλοφόρησε 4/8/1989.

fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευχαριστώ για τη βοήθεια σου mytiny. ;) Έχεις δίκιο τότε βγήκε στην Ελλάδα έτσι και αλλιώς. Τρέχω να δώ το λέυκωμα. :thumbup: ΟΥΑΟΥ! Ο_ο Ευχαριστούμε για τη φωτο αυτή. Είναι απίστευτο θυμάμαι τις Τζίν φορεσιές. Νομίζω πως δεν υπήρχε κούκλα που φόραγε κάποιο απο τα ρούχα σε κουτί σωστά?.. η μήπως υπήρχε? χεχε :cool: Κατα κάποιο τρόπο αυτη ειναι σαν την "Feeling Fun" Barbie που κυκλοφόρισε στην Αμερική το 1988 επίσης με καντρυ, τζιν ρουχαλάκι. ;) Οι ευρωπαικές εκδόσεις μου αρέσουνε σίγουρα πιό πολύ. #) :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παιδια σας παρακολουθω με πολυ ενδιαφερον και μαθαινω ενα σωρο πραγματα! Ευτυχως που τα μαθαινω τωρα και οχι τοτε μικρο παιδι και ερμαιο των διαφημισεων!!!!8) :xm: :D

Μακαρι να βρεις το Φωτεινο Ονειρο που ψαχνεις, bibi-bo μας, και να μπορεσεις να το μοιραστεις μαζι μας με φωτογραφικο υλικο!!! :)

Και εγω πιστευω οτι οι ευρωπαικες εκδοσεις ηταν πιο καλογουστες. Οπως και να το κανεις, το αμερικανικο στυλ ειναι καπως...εξαντρίκ...εξατζερέ :D
 
Πίσω
Μπλουζα