Διαφημίσεις της ΓΙΩΤΗΣ

katerinak

Expert
Joined
26 Ιουλ 2010
Μηνύματα
19.182
Αντιδράσεις
2.886
Στο σάιτ της ΓΙΩΤΗΣ βρηκα πολλες ρετροδιαφημισεις τηλεοπτικες,εντυπες και ραδιοφωνικες και πραγματικα αξιζει τον κοπο να επισκεφτουμε την ιστοσελιδα για το σπανιο υλικο που διαθετει.Υπαρχει και ρετρο και πιο προσφατο υλικο.Ειναι αξιολογη και αξιεπαινη η προσπαθεια αυτη της ΓΙΩΤΗΣ και της αξιζουν συγχαρητηρια.

Γενικα το λινκ των διαφημιστικων ειναι : http://www.jotis.gr/164/

Οι τηλεοπτικες διαφημισεις βρισκονται : http://www.jotis.gr/218/ στα αριστερα στη στηλη αν κανουμε κλικ στην κατηγορια που μας αρεσει μπορουμε να βρουμε διαφημισεις ζαχαροπλαστικης,μαγειρικης,επιδορπια,ροφηματα,βρεφικα,αλευρα,ανθος αραβοσιτου κλπ

Για να δουμε το αντιστοιχο βιντεο αρκει ενα απλο κλικ στην εικονα που μας ενδιαφερει

Οι ραδιοφωνικες διαφημισεις βρισκονται : http://www.jotis.gr/171/el/ ειναι μονο 3

Τελος,οι εντυπες διαφημισεις που ειναι και οι πιο σπανιες : http://www.jotis.gr/207/ ,υπαρχει πολυ υλικο αρκει ενα κλικ στην αριστερη στηλη στην κατηγορια που μας ενδιαφερει

Σιγουρα θα θυμηθειτε κι εσεις πολλα απ αυτα τα τηλεοπτικα διαφημιστικα :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Με μια πρωτη ματια, φαινονται ολες τοσο ρετρο, ομορφες και νοσταλγικες!

Η ελληνικη αυτη βιομηχανια, μια απο τις λιγες εναπομεινασες, μεγαλωσε γενιες και γενιες απο Ελληνοπουλα. Ευχομαι να διατηρησει το ελληνικο αυτο στοιχειο της, να μην την κλεισουν οπως τοσες αλλες και να μην πεσει σε χερια ξενων.
 
Να 'σαι καλά Κατερίνα!!!

Επιτέλους ξαναείδα (αν και πετσοκομμένη) τη διαφήμιση του Γιώτης Garni με τη φωνή του Κηλαηδόνη! Και φυσικά τη διαφήμιση της μπεσαμέλ Γιώτης με το σλόγκαν "τώρα τις κατσαρόλες κρεμάστε τις ψηλά" και με τη φοβερή μουσική υπόκρουση. Ακόμη, τη διαφήμιση με το σλόγκαν "όχι φαρίνα ό,τι κι ό,τι, μόνο φαρίνα Γιώτη"! Δυστυχώς δεν παίζει η περίφημη διαφήμιση με το αγοράκι και το κοριτσάκι και το σλόγκαν "έχεις γάλα; φτιάξε κρέμα γιώτης!" που είχε γίνει ατάκα και τη λέγαμε συνέχεια ως παιδιά, με διάφορες παραλλαγές βέβαια, τις περισσότερες φορές διανθισμένες με "ωραιότατο λεξιλόγιο" :p

Και μέσα σε όλα, θυμήθηκα μια διαφήμιση, που δυστυχώς δεν υπάρχει στη σελίδα, για τη φαρίν λακτέ Γιώτης, με ένα τραγουδάκι που έλεγε "Γιώτης φαρίν λακτέ..." με γυναικεία γλυκιά φωνή, και συνέχιζε, αν θυμάμαι καλά, μια απαλή, παιδική, σχεδόν μωρουδιακή φωνή.

Υ.Γ.: με τις τόσες διαφημίσεις, μου ήρθε μια λιγούρα για άνθος αραβοσίτου... μάλλον θα βάλω να φτιάξω! Πάντα έχουμε καβάτζα στο σπίτι άνθος αραβοσίτου για αυτές τις ξαφνικές λιγούρες για γλυκό. Γενικά, όπως είπε και η bambinella πιο πάνω, η βιομηχανία του Γιώτη έχει καταφέρει και έχει κρατήσει το ελληνικό της στοιχείο και τα προϊόντα της είναι όλα ένα κι ένα και ανέθρεψαν γενιές και γενιές ελληνόπουλων! Οι κρέμες που έτρωγα μωρό Γιώτης ήταν, το άνθος αραβοσίτου επίσης, οι μπεσαμέλ που χρησιμοποιεί ακόμα η μητέρα μου Γιώτης κι αυτή! Ελπίζω να επιζήσει αυτή η βιομηχανία για πολλά πολλά χρόνια ακόμα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εχω μια ιδιαιτερη αγαπη στην αισθητικη του '50, γι' αυτο παραθετω ορισμενες εντυπες διαφημισεις της εταιριας, απο εκεινη την εποχη.....

Πηγη

palies_diafimiseis_giotis.jpggiotis.jpgpalies_diafimiseis_giotis.jpgpalies_diafimiseis_giotis.jpgpalies_diafimiseis_gioti.jpgpalies_diafimiseis_giotis.jpgpalies_diafimiseis_giotis1.jpgithaquegr_diafimiseis_gioti.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ευχαριστουμε πολυ Βιβη για τις εντυπες διαφημισεις!!!!!αν δεν κανω λαθος οι συγκεκριμενες δεν υπαρχουν στην ιστοσελιδα της ΓΙΩΤΗΣ
 
Οχι δεν υπαρχουν, γι' αυτο τις εβαλα εδω. Πιστευω πως ειναι τρομερα καλαισθητες.
 
nwntas είπε:
Να 'σαι καλά Κατερίνα!!!Επιτέλους ξαναείδα (αν και πετσοκομμένη) τη διαφήμιση του Γιώτης Garni με τη φωνή του Κηλαηδόνη! χρόνια ακόμα!
Κι εγώ, φίλε μου, για πολλά χρόνια αυτήν την εντύπωση είχα : Ότι σε αυτές τις διαφημίσεις [π.χ. Γιώτης Γκαρνί, "Προσάρ, σαφώς ανώτερος αφρός" κλπ] τραγουδούσε ο ίδιος ο Κηλαηδόνης !!! Κάποια στιγμή, όμως, διάβασα μια συνέντευξή του στο περιοδικό ΔΙΦΩΝΟ, στο πλαίσιο κάποιου θέματος σχετικού με τις μουσικές σε διαφημίσεις !!! Εκεί ο Κηλαηδόνης μάς πληροφόρησε ότι έγραψε, μεν, τη μουσική σε όλες αυτές τις διαφημίσεις, αλλά με τη συμφωνία να μην τις τραγουδήσει ο ίδιος !!! Έτσι, τις τραγούδησε άλλος, που η φωνή του έμοιαζε τρομερά με τη φωνή του Κηλαηδόνη :eek: o_O !!!

"Γιώτης φαρίν λακτέ..."

 


Προφανώς εννοείς : "Γιώτης Φαρίν Λακτέ, γερά παιδιά από κούνιααα" ....

Τα φακελάκια με τις κρέμες Γιώτης [που έχει αναρτήσει η bambinella] τα θυμάμαι να υπάρχουν σε ... μεγάλες ποσότητες στο παλιό σπίτι της συγχωρεμένης της γιαγιάς μου !!! Η μητέρα μου και ο θείος μου [αδελφός της μητέρας μου] με αυτές μεγάλωσαν !!! Εγώ και ο αδελφός μου δεν τις τιμήσαμε δεόντως ......
 
Παρακαλώ μην πετάξεις παλιές συσκευασίες προϊόντων! Αν δεν τις θέλεις, τις θέλω εγώ! Διαφορετικά, αν μπορείς βάλε φωτογραφίες :)
 
Από την ιστοσελίδα της ΓΙΩΤΗΣ και τις τηλεοπτικές διαφημίσεις μου άρεσαν ιδιαίτερα η διαφήμιση του ζελέ με θέμα από τις 9μιση εβδομάδες, της κρέμας καραμελέ με το τραγούδι Poetry in motion, η σαντιγύ ΓΙΩΤΗΣ garni (όπου σαντιγί Γιώτης garni...). Θυμάμαι ακόμα και τη διαφήμιση με τα παιδάκια ''έχεις γάλα,φτιάξε κρέμα γιώτης!'' καθώς και τη διαφήμιση με τις βρεφικές κρέμες και τη γλυκιά φωνή που τραγουδούσε ''Γιώτης φαρίν λακτέ...''.Αν θυμάμαι καλά η τελευταία διαφήμιση έδειχνε μια μαμά να ταίζει το μωράκι της.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
O Γιώτης είναι και ο μόνος που κράτησε την παλιά αισθητική και στις καινούριες διαφημίσεις (όπως με τον στρουμπουλό μάγειρα) αλλα και το τραγουδάκι φυσικά
 
υπαρχει ακομη μια διαφημιση στο youtube ανεβασμενη απ τον nick76604,προκειται για το "ανθος ορυζης ΓΙΩΤΗΣ " στα 01:05 - 01:27 λεπτα του βιντεο ,η συγκεκριμενη δεν υπαρχει στην ιστοσελιδα της ΓΙΩΤΗΣ .Ευχαριστουμε πολυ Νικο!!!!!!!!

[edit] Ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων. [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Kαι επίσης η διαφήμιση "Έχεις γάλα,φτιάξε κρέμα Γιώτης" υπάρχει στο site της ΓΙΩΤΗΣ αλλά δεν παίζει!!!!!!!!!!!!!1
 
Rinus Cesar είπε:
Κι εγώ, φίλε μου, για πολλά χρόνια αυτήν την εντύπωση είχα : Ότι σε αυτές τις διαφημίσεις [π.χ. Γιώτης Γκαρνί, "Προσάρ, σαφώς ανώτερος αφρός" κλπ] τραγουδούσε ο ίδιος ο Κηλαηδόνης !!! Κάποια στιγμή, όμως, διάβασα μια συνέντευξή του στο περιοδικό ΔΙΦΩΝΟ, στο πλαίσιο κάποιου θέματος σχετικού με τις μουσικές σε διαφημίσεις !!! Εκεί ο Κηλαηδόνης μάς πληροφόρησε ότι έγραψε, μεν, τη μουσική σε όλες αυτές τις διαφημίσεις, αλλά με τη συμφωνία να μην τις τραγουδήσει ο ίδιος !!! Έτσι, τις τραγούδησε άλλος, που η φωνή του έμοιαζε τρομερά με τη φωνή του Κηλαηδόνη :eek: o_O !!!

"Γιώτης φαρίν λακτέ..."

 


Προφανώς εννοείς : "Γιώτης Φαρίν Λακτέ, γερά παιδιά από κούνιααα" ....

Τα φακελάκια με τις κρέμες Γιώτης [που έχει αναρτήσει η bambinella] τα θυμάμαι να υπάρχουν σε ... μεγάλες ποσότητες στο παλιό σπίτι της συγχωρεμένης της γιαγιάς μου !!! Η μητέρα μου και ο θείος μου [αδελφός της μητέρας μου] με αυτές μεγάλωσαν !!! Εγώ και ο αδελφός μου δεν τις τιμήσαμε δεόντως ......
Αλήθεια; Δεν ήταν ο Κηλαηδόνης;;; Αυτή τη φωνή την έχω ακούσει και στο διαφημιστικό του απορρυπαντικού Σκοτ, κάπου στο youtube την ειχα πετύχει. Κοίτα να δεις... απομυθοποίηση!

Όσο για τη Γιώτης φαρίν λακτέ, ίσως το σλόγκαν στο τέλος να ήταν αυτό, απλά ήταν ένα τραγουδάκι που τραγουδούσε μια μητέρα στο παιδί της και, όπως λέει και η Betty Boop, το σποτ έδειχνε μια μητέρα να ταΐζει το μωρό της.
 
Μια καταπληκτική εταιρία, που όπως είπε και πολύ σωστά η Bambinella, έχει γράψει τη δική της ιστορία στις γενιές μας!

Προσωπική αδυναμία, το φρουί ζελέ Γιώτης! Must γεύση για το καλοκαίρι & όταν ήμουν παιδί, έκανα τρελές ικεσίες στη μαμά μου για να μου φτιάξει!
 
Η διαφήμιση του Γιώτης Φαρίν Λακτέ που τραγουδούσε μια μητέρα με ένα μωρό έλεγε:

Γιώτης Φαρίν Λακτέ


Κι εμένα απ'την καρδιά σου



Γιώτης Φαρίν Λακτέ



Και κράταμε στην αγκαλιά σου
 
thebest20 είπε:
Η διαφήμιση του Γιώτης Φαρίν Λακτέ που τραγουδούσε μια μητέρα με ένα μωρό έλεγε:
Γιώτης Φαρίν Λακτέ


Κι εμένα απ'την καρδιά σου



Γιώτης Φαρίν Λακτέ



Και κράταμε στην αγκαλιά σου
Νομίζω πως το ακριβές τραγουδάκι ήταν:

Γιώτης Φαρίν Λακτέ


κι ένα γέλιο απ' την καρδιά σου



Γιώτης, Φαρίν Λακτέ



και κράτα με στην αγκαλιά σου



........................................



Άλλο δεν σου ζητώ



χάρισ' το στο μωρό σου!
 
Kambia είπε:
Εγώ νόμιζα οτι έλεγε "Ευχαριστώ το μωρό σου!"
Ναι, κι εγώ το ίδιο άκουγα. Νομίζω κάπου θα υπάρχει / μπορεί να βρεθεί κάποιο βιντεάκι για να το ακούσουμε :)
 
νομιζα οτι στο τελος ελεγε "σ αγαπω,το μωρο σου" ..Μακαρι να βρεθει κι αυτη η διαφημιση για να λυσουμε και την απορια μας :)
 
Ήμουν 3-4 χρονών όταν έπαιζε η διαφήμιση,και δεν τη θυμάμαι καλά!Επίσης δεν θυμάμαι αυτό στο τέλος "ευχαριστώ το μωρό σου" κλπ!
 
Πίσω
Μπλουζα