Διαφημιστικά ελληνικών ταινιών

tonytony

retron00b (sick admin's joke!)
Joined
14 Σεπ 2008
Μηνύματα
28.363
Αντιδράσεις
49.421
5.jpg


15.jpg


Προβολή συνημμένου 105951 Προβολή συνημμένου 105952

3.jpg
4.jpg


Τα συγκεκριμένα διαφημιστικά που αναφέρονται εδώ ΔΕΝ είναι κινηματογραφικές αφίσες αλλά διαφημιστικά της εποχής εκείνης , τα οποία δημοσιεύονταν ως επί το πλείστον σε εφημερίδες...

16.jpg
7.jpg


Προβολή συνημμένου 105953 Προβολή συνημμένου 105954 Προβολή συνημμένου 105955 Προβολή συνημμένου 105956
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Προσέξτε την παρατήρηση στο διαφημιστικό της "Μαρία της Σιωπής" που λέει "μια ταινία που ικανοποιείται μόνο απ'την μεγάλη οθόνη και την μαγεία της έγχρωμης εικόνας". Η τηλεόραση είχε αρχίσει να μπαίνει για τα καλά στη ζωή του Έλληνα και να εκτοπίζει τον ελληνικό κινηματογράφο.
 
Θα μου επιτρέψετε να ξεφύγω λίγο από το θέμα (των ελληνικών ταινιών) και να προσθέσω ένα διαφημιστικό που βρήκα , ειδικά για τη φίλη μας bambinella! :flower:

38.jpg


51.jpg
52.jpg


52.jpg

38.jpg

51.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και ο Θεος επλασε τη γυναικα.....

Η ταινια που γυρισε το 1956 ο Ροζε Βαντιμ, συζυγος της πρωταγωνιστριας, και που εκανε τη Μπριζιτ διασημη σε ολο τον κοσμο. Στη Γαλλια γνωρισε αποτυχια με αποτελεσμα να απογοητευτουν τρομερα οι συντελεστες της. Οταν ομως η ταινια πηγε στην Αμερικη η επιτυχια ηταν τεραστια και απροσμενη.

Σε ευχαριστω πολυ για την αφιερωση, tonytony!!
 
53.jpg
54.jpg


55.jpg
56.jpg


Στο "Κορίτσι με τα παραμύθια" γράφει "Έναρξις από 10ης πρωινής"! Αλήθεια ποιος πήγαινε από τις 10 το πρωί σινεμά??? :xm: Εντύπωση μου κάνει!

56.jpg

53.jpg

54.jpg

55.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θα σου απαντησω εγω, Αντωνη....

Τη δεκαετια του '50 ηταν πολυ της μοδας οι κυριες του καλου κοσμου να βγαινουν εξω το πρωι για τα ψωνια τους (ρουχα, αρωματα, κ.λ.π.) αφου πρωτα περνουσαν απο καποιο σινεμα για να δουνε καμια ταινια της αρεσκειας του, ξενη συνηθως.

Προβλημα με τις δουλειες του σπιτιου δεν ειχαν γιατι γι' αυτες φροντιζε η υπηρεσια τους.
 
bambinella 100 είπε:
Θα σου απαντησω εγω, Αντωνη....Τη δεκαετια του '50 ηταν πολυ της μοδας οι κυριες του καλου κοσμου να βγαινουν εξω το πρωι για τα ψωνια τους (ρουχα, αρωματα, κ.λ.π.) αφου πρωτα περνουσαν απο καποιο σινεμα για να δουνε καμια ταινια της αρεσκειας του, ξενη συνηθως.

Προβλημα με τις δουλειες του σπιτιου δεν ειχαν γιατι γι' αυτες φροντιζε η υπηρεσια τους.
Αααα έτσι! Ειλικρινά δεν το ήξερα. Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
 
Πω πω τι πληροφορίες! Καλό αυτό με το πρωινό σινεμά!! Αντί για καφέ πεταγόμαστε ένα σινεμαδάκι!
 
87.jpg


86.jpg


89.jpg
88.jpg


90.jpg


91.jpg


.

129.jpg


132.jpg
131.jpg
130.jpg


134.jpg


135.jpg
133.jpg


50.jpg
49.jpg
48.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
51.jpg


52.jpg


53.jpg


53.jpg

51.jpg

52.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
116.jpg


Διαβάστε τι γράφει κάτω κάτω! Πως στην επίσημη πρεμιέρα της ταινίας θα παραβρεθούν όλοι οι πρωταγωνιστές της ταινίας!!! Τι ωραίες εποχές...

 


115.jpg


Και ένα τελευταίο διαφημιστικό το οποίο μας "μαρτυρά" πως ο γάμος της Αλίκης και του Δημήτρη έχει μαγνητοσκοπηθεί και κάπου υπάρχει!!! Μακάρι να τον βλέπαμε κάποτε...

115.jpg

116.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
tonytony θέλω μια τεράστια χάρη!!!αν είναι εύκολο να προσθέσεις κανένα διαφημιστικούλι απο την αγαπημένη μου ταινία την ''Ιστορία μιας Κάλπικης Λίρας''...

τότε τις έλεγαν ρεκλάμες τις διαφημίσεις...όντως υπέροχες εποχές!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
dimitri10b είπε:
tonytony θέλω μια τεράστια χάρη!!!αν είναι εύκολο να προσθέσεις κανένα διαφημιστικούλι απο την αγαπημένη μου ταινία την ''Ιστορία μιας Κάλπικης Λίρας''...
τότε τις έλεγαν ρεκλάμες τις διαφημίσεις...όντως υπέροχες εποχές!!!
Λες να έχω φίλε μου και να μην το βάζω??? Δεν έχω όμως...
 
δεν πειράζει!!!και αυτά είναι υπέρ-υπερ-αρκετά!!! :)
 
Πίσω
Μπλουζα