Διαφημιστικές εκστρατείες & τηλεοπτικά σποτ κατά των ναρκωτικών

RIO

Retro Horrormaniac
Joined
12 Νοέ 2009
Μηνύματα
20.821
Αντιδράσεις
67.040
Θυμάται κανείς, μια παλιά διαφήμιση στην κρατική κατά των ναρκωτικών, που ακουγόταν το Fragile του Sting; Αν θυμάμαι καλά, έδειχνε μια τάξη και τον καθηγητή να παίρνει παρουσίες. Κάποια στιγμή, δεν έπαιρνε απάντηση για κάποιο όνομα και όλοι στεκόντουσαν αμίλητοι και θλιμμένοι. Μου είχε μείνει σαν από τις πιο καταθλιπτικές διαφημίσεις ( ήμουν και μικρός επηρεάζεσαι όσο να' ναι εύκολα)...
 
Nαι την θυμάμαι αυτή με ένα άδειο θρανίο στο τελευταίο πλάνο και με το όνομα που εκφώνησε ο καθηγητής να επαναλαμβάνετε σαν απόηχος. (πρέπει να ήταν αρχές 90ς)

Πολύ Επίσης θυμάμαι μια διαφήμιση - κοινωνικής προσφοράς - του Αντ-1 με εκφώνηση Μαστοράκη που έδειχνε ένα αυγό να σκάει σε ένα τηγάνι και πήγαινε κάπως έτσι "Αυτά είναι ναρκωτικά και αυτό ήταν το μυαλό σου"
 
τη θυμαμαι αυτη τη διαφημιση,νομιζω το ονομα του μαθητη που φωναζε ο καθηγητης οταν επαιρνε τις παρουσιες ηταν το "Γιαννικας Αντωνιος" και μαλλον στο τελος επεφτε η καρεκλα με αργη κινηση στο πατωμα..
 
Πω και εγώ την θυμάμαι...

Από τις πρώτες "διαφημίσεις" που θυμάμαι με νόημα.

Μου είχε μείνει τόσο έντονα στο μυαλό που την συνδύαζα πάντα όταν άκουγα τότε στις ειδήσεις "κι άλλος νεκρός απο τα ναρκωτικά".
 
Γιαννίκας Αντώνιος;

Γιαννίκας Αντώνιος!

*δάκρυ της κοπέλας*

*καρέκλα που πέφτει*

Πρέπει να βρεθεί αυτή η διαφήμιση.
 
Τελικά έκανε και σε άλλους εντύπωση, αυτή η διαφήμιση. Μπράβο που θυμάστε το όνομα...
 
Μου ήρθε φλασιά και για μια άλλη πολύ παλιά διαφήμιση, για ναρκωτικά. Έδειχνε ένα καραβάκι να πλέει μέσα σε μια λίμνη , γεμάτη με φωτογραφίες θυμάτων από τα ναρκωτικά και από πίσω ακουγόταν το "ήταν ένα μικρό καράβι"... Έψαξα στο yt, αλλά δυστυχώς δεν είχε τίποτα. Τελικά, τότε ήξεραν να κάνουν ανατριχιαστικές διαφημίσεις...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τις θυμάμαι και τις 2 διαφημίσεις. Η πρώτη για μένα παραμένει τρομακτική. Και μόνο που δείχνει τη καρέκλα να πέφτει με τη πλάτη στο πάτωμα νομίζω τα λέει όλα...
 
νομιζω οτι η διαφημιση με το μαθητη Γιαννικα Αντωνιο ειναι πιο παλια απ αυτη με το καραβι,αν κανω λαθος διορθωστε με
 
Διαφήμιση για τα ναρκωτικά της Νεολαίας ΠΑΣΟΚ

 
μπορουμε να τις βρουμε καπου αυτες τις διαφημισεις με τα ναρκωτικα? ισως καποιος που κρατουσε υλικο σε κασετες?

εγω παλι θυμαμαι μια αλλη που με εχει μεινει στο μυαλο. ηταν περιπου πριν 10 χρονια.

ηταν καπως "animated" αλλα τα γραφικα του ηταν πολυ χαλια και τρομακτικα. ηχο δεν ειχε. ξεκινουσε δειχνοντας ενα σπιτι. τοτε εμπαινε απο το παραθυρο ενας κλεφτεις ο οποιος σκοτωνε μια γρια και τις εκλεβε κατι κοσμηματα απο το κομοδινο. μετα εδειχνε τον κλεφτη σε ενα δικαστηριο και τον δικαζαν. αποφασισαν να τον κρεμασουν. τοτε εμφανιστηκαν 2 σκελετοι και αρχισαν να ξιφομαχουν. την συνεχεια δεν την θυμαμαι αλλα τωρα που το γραφω εχω ανατριχιασει... το θυμαται κανεις? θυμαται κανεις τι γινοταν μετα? δεν ειμαι σιγουρος αν ηταν σε διαφημιση με ναρκωτικα!
 
RIO είπε:
Μου ήρθε φλασιά και για μια άλλη πολύ παλιά διαφήμιση, για ναρκωτικά. Έδειχνε ένα καραβάκι να πλέει μέσα σε μια λίμνη , γεμάτη με φωτογραφίες θυμάτων από τα ναρκωτικά και από πίσω ακουγόταν το "ήταν ένα μικρό καράβι"... Έψαξα στο yt, αλλά δυστυχώς δεν είχε τίποτα. Τελικά, τότε ήξεραν να κάνουν ανατριχιαστικές διαφημίσεις...

, στο 12:57... (ας είναι καλά ο mhmerotategiatipino και η katerinak που μπορούμε να τη βλέπουμε σήμερα)
Πραγματικά πολύ τρομακτική διαφήμιση. :precry2:
 
Είδα την παραπάνω διαφήμιση με τα ναρκωτικά (...ήταν ένα μικρό καράβι...), πότε προβλήθηκε; Τρομακτική...
 
BETTY BOOP είπε:
Είδα την παραπάνω διαφήμιση με τα ναρκωτικά (...ήταν ένα μικρό καράβι...), πότε προβλήθηκε; Τρομακτική...
Σύμφωνα με την ένδειξη στο βίντεο, το 1990.
 
Πραγματικά αυτή είναι, που την ανακαλύψατε; :) Πάντως την είχα για παλιότερη....
 
nwntas είπε:
Σύμφωνα με την ένδειξη στο βίντεο, το 1990.
Nαι, δεν το πρόσεξα...

Οι διαφημίσεις για την προφύλαξη από τα ναρκωτικά θεωρούνται ''κοινωνικού'' περιεχομένου; (υπάρχει σχετικό θέμα).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
BETTY BOOP είπε:
Οι διαφημίσεις για την προφύλαξη από τα ναρκωτικά θεωρούνται ''κοινωνικού'' περιεχομένου; (υπάρχει σχετικό θέμα).
Ναι, διότι αφορούν ένα κοινωνικό θέμα (αγωγή υγείας).
 
Πίσω
Μπλουζα