Διαφορές - ομοιότητες

domniki

RetroJunkie™
Joined
16 Mαϊ 2007
Μηνύματα
3.506
Αντιδράσεις
2.230
Οταν μικρη εβλεπα φανατικα την σειρα, δεν ηξερα οτι υπηρχε περιοδικο (Manga) Candy-Candy. Μετα απο χρονια, οταν τυχαια σε καποιο περιπτερο βρηκα μερικα τευχη, τα αγορασα ολα. Ομως τιποτα δεν ηταν ιδιο με το anime. Η εικονογραφηση ηταν εντελως διαφορετικη, και τα λαμπερα ματια των ηρωων ηταν εντλως σκουρα-μαυρα. Αυτο ηταν που μου εκανε τη μεγαλυτερη εντυπωση.

Τις διαφορες στην πλοκη δεν μπορεσα να την καταλαβω, γιατι ειχα μονο λιγα τευχη, αλλα οταν αργοτερα διαβασα ολη την σειρα στο Internet, ειδα οτι ηταν τεραστιες. Ο Κλυν, το αγαπημενο ρακουν δεν υπαρχει στο manga! Πολλα fillers, επεισοδια με "κομπαρσους", δεν αναφερονται πουθενα, η υποθεση ειναι σαφως φτωχοτερη.

Προσωπικα, ψηφιζω anime: η πρωτη μου αγαπη και παντοτινη (κατι σαν τη σοκολατα γαλακτος). Η ΤΟΕΙ μπορει να εκανε πολλα λαθη, ομως το τελικο αποτελεσμα ηταν η σειρα που βλεπαμε μικροι να χαραχτει στην καρδια μας με χρυσα γραμματα.
 
Απ: Διαφορες-ομοιοτητες

Ψηφίζω και εγώ υπέρ του anime! Η ΤΟΕΙ κατόρθωσε με τις δικές της πινελιές να αγγίξει τις ψυχές όλων μας!
 
Απ: Διαφορες-ομοιοτητες

Θα ψηφίσω κι εγώ φυσικά anime! Όπως και να το κάνουμε θεωρώ πως μέσα από αυτό μάθαμε την Κάντυ. Στην παιδική μου ηλικία δεν είχα ιδέα ούτε τι είναι μάνγκα ούτε τι είναι anime. Για να είμαι ειλικρινής τότε δεν είχα καν ιδέα πως η Κάντυ ήταν Γιαπωνέζικη. ʼλλωστε το μόνο που το μαρτυρούσε κάτα κάποιο τρόπο ήταν τα περίεργα γράμματα στο τέλος κάθε επεισοδίου.


Το περιοδικό ξεκίνησα βέβαια και εγώ να το παίρνω εκείνη την εποχή όπως όλα τα κοριτσάκια. Αυτό που κυρίως με ενθουσίαζε ήταν οι αφίσες! Θυμάμαι ακόμα μία τεράστια με την Κάντυ και τον ʼντονυ, ο οποίος ανακάλυψα πρόσφατα πως ήταν μάλλον ο πρίγκηπας του λόφου τελικά!
::)


Αργότερα βέβαια σταμάτησα να παίρνω το περιοδικό. ʼλλωστε εκείνη την εποχή ήταν αδύνατο να πείσω τη μητέρα μου να μου αγοράζει κάθε εβδομάδα ένα περιοδικό.



Σαν παιδί συνέχισα να βλέπω την Κάντυ στην τηλεόραση όσο αυτό ήταν εφικτό. Σημασία έχει πως ποτέ δεν την ξέχασα και μάλιστα ήρθε μία μέρα που άρχισα να την ξαναψάχνω.



Μετά από μεγάλη διαδρομή έμαθα ότι η Κάντυ είναι Γιαπωνέζικη δημιουργία, πέρι μάνγκα κτλ. Η ιστορία σε γενικές γραμμές είναι η ίδια, δεν διαφέρει και πολύ κατά την άποψη μου αν και υπάρχουν αρκετές διαφορές.


 


Οπωσδήποτε όμως το anime είναι για εμένα ένας σταθμός σε ολόκληρη τη ζωή μου οπότε είναι πολύ λογικό να το προτιμώ. ^-^
 
Απ: Διαφορες-ομοιοτητες

Ξεφυλλιζοντας τα λιγα περιοδικα που ειχα, ανακαλυψα οτι ο Αντονυ ειναι σαφως ευννοημενος απο την σκιτσογραφο.

Παραδειγμα η παρακατω εικονα

candy1ajg5.jpg


Ο Τερρυ δεν εχει αντιστοιχες στιγμες-συννεφακια, τουλαχιστον δεν τις εχω δει. Φυσικα δεν εχω δει και τα περιοδικα με τα επιμαχα επεισοδια του χωρισμου στις σκαλες, αλλα στα σχολικα δεν υπαρχουν τοσες "μαγικες" στιγμες οπως στην τηλεοπτικη σειρα. Εκει που ο Τερρυ ειναι ολοκληρος μεσα στο συννεφο, που σε καθε του ματια αστερια πεφτουν απο τα γαλαζια του ματια (μαζεψτε με, μου 'ρχεται κατι οταν θυμαμαι τα σχολικα επεισοδια).

Οσο για τον Αλμπερτ, που λεγεται οτι στο περιοδικο ειναι ξεκαθαρη η καταληξη του με την Καντυ στο τελος, δεν εχω δει τιποτα. Αν εχει κανεις να ποσταρει καμια ωραια φωτογραφια απο περιοδικο, παρακαλω ας μας διαφωτισει.
 
Απ: Διαφορες-ομοιοτητες

:[ domniki μου, ηρεμα με τις φωτο του Αντονυ, πηγα να παθω καρδιακο!!

κ εγω ειμαι υπερ του ανιμε, αλλα μονο κ μονο απο συνηθεια.

το μανγκα δεν το επαιρνα τοτε, κυριως γιατι εβρισκα το artwork των εξωφυλλων ελεεινο ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ! (Οσοι τα εχετ δει καταλαβαινετε..) . Στο παραμεσα υλικο, αυτο που με ενοχλουσε (ως παιδι) ηταν τα ματια. Δεν ειχαν την καθαροτητα του σχεδιου του ανιμε, συνηθως ηταν μουτζουρες κ ενω πλεον καταλαβαινω περισσοτερα επι του θεματος, εξακολουθω να αγαπαω τον σχεδιασμο του ανιμε σε αυτο το κομματι.

Απο εκει κ περα, καταλαβαινω πως παντα τα μανγκα εχουν την αυθεντικη ιστορια, οπως ακριβως ηθελε ο/η μανγκακα να την διηγηθει. Τα ανιμε εχουν πολλες επεμβασεις απο τις εταιριες παραγωγης, αλλα οπως κ να το κανουμε, ειναι πιο "ευπεπτο" για τον φαν. Η εικονα, η κινηση. Συν το γεγονος οτι πλεον δεν την παλευω να διαβαζω απο το p.c., θελω το μανγκα στα χερια μου, σε μορφη βιβλιου.

ο Αντονακης μου ειναι ομορφος παντου, στα ματια μας Αντονικιας. Εσεις κρινετε πιο ουδετερα μια κ δεν εχετε την ψυχωση μου, λολ! παρολα αυτα, ειναι πολυ αδικημενος κ εμφανιζεται λιγο ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ, κ αυτο με εκνευριζει!! > :(
 
Απ: Διαφορες-ομοιοτητες

Είμαι υπέρμαχος των πρωτότυπων


αλλά "γνώρισα" την Κάντυ και τους φίλους της



μέσα από τα αυτοκόλλητα ('79 - '80) και πολύ αργότερα από το anime!


 


Ως γνήσια Ζυγός δεν μπορώ να αποφασίσω ποιό μου αρέσει περισσότερο..
:D


Αλλά στο Manga ο ’λμπερτ περνάει περισσότερο ουσιαστικό χρόνο με την Candy



σε αντίθεση με τον Τέρρυ που η συμμετοχή του είναι λιγότερη από το Αnime.



 
Από τις βασικές διαφορές είναι στο θάνατο του Στήαρ.

Anime: Η θεία Ελρόυ επιτρέπει στην Κάντυ να παραστεί στην

κηδεία του Στήαρ. Όταν επιστρέφει σπίτι της είναι μόνη της

και αναπολεί τον Άλμπερτ

Manga: Η θεία απαγορεύει στην Κάντυ να παραστεί στην κηδεία

του φίλου της. Παραμένει μόνη της στο παρεκκλήσι και παρακαλάει

μόνη της για τη σωτηρία της ψυχής του Στήαρ.

Το απροσδόκητο είναι η συνάντηση που έχει με τον πατέρα του Άντονυ

που την αγκαλιάζει και της λέει πόσο τυχερός ήταν ο γιός του που τη

γνώρισε. Αργότερα τη βρίσκει ο Άλμπερτ και σκαρφαλώνουν παρέα σ' ένα

δέντρο όπου η Κάντυ αναπολεί τις όμορφες στιγμές που πέρασε με το Στήαρ.

Το συγκλονιστικό για μένα στην Κάντυ είναι που ο Άλμπερτ (ποιός άλλος....)

έβρισκε πάντα τρόπο κρύβοντας τη δική του απόγνωση - θλίψη να

ανοίγει την αγκαλιά του και να παρηγορεί την Κάντυ.

Θρηνούσε την απώλεια της αδερφής του, των γονιών του

και το χειρότερο όλων του ανηψιού του, και παρόλα αυτά ήταν

πάντα εκεί να αμβλύνει τη θλίψη της Κάντυ
 
Bλεποντας τωρα ενα amv για τον Αλμπερτ που περιειχε καποιες εικονες απο τα περιοδικα, καταλαβα οτι στα περιοδικα ειναι εντελως ξεκαθαρο οτι στο τελος η Καντυ βρισκει τον πριγκιπα του λοφου και τον ερωτευεται. Απλα επειδη ειμαι γνησιο τεκνο της τηλεοπτικης σειρας, το ζευγαρι Καντυ-Αλμπερτ μου ηρθε λιγο ξαφνικο στο τελευταιο επεισοδιο. Δεν μας προετοιμασε η συγγραφεας αρκετα και ετσι δεν ερχεται σαν μια φυσικη καταληξη μιας πορειες 115 επεισοδιων. 70 επεισοδια μας προετοιμαζει για κατι αλλο και μετα ερχεται η ψυχρολουσια.

Επισης μου εχουν πει οτι ο ρολος του Αρτσυ ειναι πολυ πιο εντονος στην κηδεια του Στιαρ στο περιοδικο, ενω στο anime η κηδεια περναει πολυ γρηγορα.
 
domniki είπε:
Επισης μου εχουν πει οτι ο ρολος του Αρτσυ ειναι πολυ πιο εντονος στην κηδεια του Στιαρ στο περιοδικο, ενω στο anime η κηδεια περναει πολυ γρηγορα.
Στο Anime πέρασε και δεν άγγιξε...

Στο Manga δείχνει πως ο Άρτσυ αρνείται να δεχτεί το θάνατο του αδερφού του.

Ειδικά στο σημείο που παίζει με την γκάιντα ενώ είχαν υποσχεθεί πως μετά το θάνατο

του Άντονυ δε θα ξανάπαιζαν μου έχει σηκωθεί η τρίχα...

@Domniki διάβασέ το οπωσδήποτε. Ένα τετραήμερο τώρα ρίχνω μαύρο κλάμα.

Σίγουρα δεν υπάρχει Αργύρης, και το σχέδιο υστερεί... όμως "κλείνει" περισσότερα κενά.
 
Πραγματικά στο μάνγκα ορισμένα σημεία είναι πολύ καλύτερα όπως αυτό που ανέφερε η Juanita με τον Άρτσι, μετά τον θάνατο του Στήαρ. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί δεν τα μετέφεραν αυτά και στο ανιμε.

Μου φαίνεται χαζό να έχει δέκα επεισόδια στα ορυχεία η ΤΟΕΙ, που δεν υπήρξαν ποτέ στο μάνγκα και να μη μεταφέρει τόσο σημαντικές λεπτομέρειες της ιστορίας.

Θυμάμαι που λέγατε τις προάλλες για τα filler. Εντάξει δεν λέω υπήρχαν κάποια filler που ήταν καλά και διδακτικά κτλ κτλ. Αλλά νομίζω ότι σε κάποια σημεία το παράκαναν. Εμένα τουλάχιστον με κούρασαν. Δεν ήταν ανάγκη για τόσα πολλά και δεν καταλαβαίνω γιατί έβαλαν άσχετο υλικό αφήνοντας απ' έξω πολύ σημαντικό υλικό.

Όποιος μου λύσει την απορία κερδίζει δωράκι!
 
Hachiko είπε:
Δεν ήταν ανάγκη για τόσα πολλά και δεν καταλαβαίνω γιατί έβαλαν άσχετο υλικό αφήνοντας απ' έξω πολύ σημαντικό υλικό.Όποιος μου λύσει την απορία κερδίζει δωράκι!
Μαλλον πρεπει να βρουμε καποιον που δουλευε στην ΤΟΕΙ στο project της Candy και να τον ρωτησουμε... #)

Να και μια αλλη φωτογραφια του manga οπου ο Αντονυ ειναι πολυ ωραιος

antony1iy9.jpg


Kαι μια αγαπημενη απο το anime

antony2pr4.jpg


antony2pr4.jpg

antony1iy9.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
domniki είπε:
Kαι μια αγαπημενη απο το anime

antony2pr4.jpg

Το παιδί δίνει ρέστα...

Οι γκιλοτίνες παραγγέλθηκαν;;;;;;

@Domniki, υπάρχει κάπου το μάνγκα έγχρωμο;;;;
 
Απ' όσο ξέρω το μάνγκα δεν υπάρχει κάπου έγχρωμο αλλά μόνο ασπρόμαυρο. Από εκεί και πέρα υπάρχει και αυτό που κυκλοφορούσε στην Ελλάδα και είναι έγχρωμο. Κάποιες φίλες το έχουν στη συλλογή τους.

Απλά το Ελληνικό δεν τελειώνει εκεί που τελειώνει κανονικά το Γιαπωνέζικο. Συνεχίζει παρακάτω με κάτι απίστευτα τρελές ιστορίες (που δεν ξέρω ποιος τις σκέφτηκε, πάντως όχι η Μιζούκι) και τελειώνει όπου η Κάντυ μένει με τον Τέρρυ.
 
Hachiko είπε:
Απ' όσο ξέρω το μάνγκα δεν υπάρχει κάπου έγχρωμο αλλά μόνο ασπρόμαυρο. Από εκεί και πέρα υπάρχει και αυτό που κυκλοφορούσε στην Ελλάδα και είναι έγχρωμο. Κάποιες φίλες το έχουν στη συλλογή τους.Απλά το Ελληνικό δεν τελειώνει εκεί που τελειώνει κανονικά το Γιαπωνέζικο. Συνεχίζει παρακάτω με κάτι απίστευτα τρελές ιστορίες (που δεν ξέρω ποιος τις σκέφτηκε, πάντως όχι η Μιζούκι) και τελειώνει όπου η Κάντυ μένει με τον Τέρρυ.
Το περιοδικό το έπαιρνα μανιωδώς και δε μου έλειπε τεύχος.

Μάλιστα, σε κάποιο τεύχος είναι και τα στοιχεία μου για να αλληλογραφήσω με

Κάντυ φανς.

Απλά, είχα τη φαεινή ιδέα να τα δανείσω (ΟΛΑ) σε μιά συμφοιτήτρια το '89.

Έκτοτε, τα περιμένω ακόμα...

Το μάνγκα το έχω και εγώ σε ασπρόμαυρο :(
 
Νομίζω πως η συμφοιτήτρια χρειάζετα καρμανιόλα! χε χε χε!

Αχ βρε Juanita μου, δεν δανείζονται αυτά αλλά την έχω πατήσει κι εγώ έτσι πολλές φορές στο παρελθόν με βιβλία.

Κατά που πέφτει συμφοιτήτρια να πάμε να την τακτοποιήσουμε;
 
Juanita είπε:
Απλά, είχα τη φαεινή ιδέα να τα δανείσω (ΟΛΑ) σε μιά συμφοιτήτρια το '89.

Έκτοτε, τα περιμένω ακόμα...

:(
Βοηθεια χριστιανοι! Τωρα χρειαζεται μια γκιλοτινα! Ελεος καλοι μου ανθρωποι! Θελουμε αμεσως στοιχεια της συμφοιτητριας για να την απειλεισουμε να γυρισει τα τευχη πισω :super:

juanita εισαι μεγαλη καρδια που χαρισες τα τευχη σου. Καλα κανω και ειμαι τερας σκληροτητας σε κατι τετοια :sure:
 
domniki είπε:
Βοηθεια χριστιανοι! Τωρα χρειαζεται μια γκιλοτινα! Ελεος καλοι μου ανθρωποι! Θελουμε αμεσως στοιχεια της συμφοιτητριας για να την απειλεισουμε να γυρισει τα τευχη πισω :super:
juanita εισαι μεγαλη καρδια που χαρισες τα τευχη σου. Καλα κανω και ειμαι τερας σκληροτητας σε κατι τετοια :sure:
Δεν ήθελα να τα χαρίσω... :cry:

Μέχρι που σκέφτομαι να πάω στο "Εχεις πακέτο" :brick: να την αναζητήσω...
 
Juanita είπε:
Μέχρι που σκέφτομαι να πάω στο "Εχεις πακέτο" :brick: να την αναζητήσω...

Kαλοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο (που λεει και ο Τερρυ) ;)
 
Ο θείος Γουίλλιαμ!

Στο anime η Κάντυ ανακαλύπτει πως ο Άλμπερτ (της) είναι και ο θείος Γουίλλιαμ.

(Προς στιγμήν θα της πέρασε και από το μυαλό πως γράφοντας γράμματα και στους

δύο τσάμπα δουλειά έκανε... Άσχετο.)

Ο Άλμπερτ που ασφυκτιά μέσα στο σπίτι και στα ηλίθια ρούχα που φορά, της προτείνει

μιά βόλτα με το άλογο με στολή ιππασίας και αργότερα στο τελείως ξεκάρφωτο της προτείνει

να πάει για λίγο στο σπίτι της Πόνη (έχοντας βέβαια κατανού να της αποκαλύψει το μεγάλο μυστικό).

Στο manga τα πράγματα είναι πιό ρομαντικά. Ο Άλμπερτ ανταλλάζει με την Κάντυ ματιές

γεμάτες ευγνωμοσύνη και έρωτα. Στη συνέχεια κάνουν μιά ρομαντική βόλτα με την βάρκα

του Στήαρ που ο Άλμπερτ είχε φροντίσει να επισκευάσει (με την κλασική - φυσικά - κατάληξη). Η Κάντυ επιστρέφει σπίτι για τον αρραβώνα και όταν έρχεται η ώρα ανακοινώνει σε όλους πως δεν σκοπεύει να χαραμίσει δευτερόλεπτο κοντά στο Νηλ. Η ΜΘ Ελρόυ είναι στα πρόθυρα του εγκεφαλικού από τις φωνές και τότε εμφανίζεται πανηγυρικά ο κούκλος Άλμπερτ που τους λέει πως κάτι τέτοιο είναι ενάντια στη θέλησή του. Ο Νηλ τρέχει να κρυφτεί πίσω από τα φουστάνια της μάνας του μετά τη ρεζίλα και όλοι σχολιάζουν πόσο

κούκλος είναι ο ΜΘ Γουίλλιαμ.

Αργότερα, ο Άλμπερτ σε συμφωνία με Άρτσυ, Άννυ Πάτυ κα Πόνη και Αδερφή Μαρία

κανονίζουν παρτάκι έκπληξη στην Κάντυ η οποία τρέχει στο λόφο της για να ανακαλύψει πως ο Άλμπερτ της είναι και ο Πρίγκηπάς της.

Η Κάντυ τον αγκαλιάζει με λατρεία και (εδώ η Μιζούκι μας ξενερώνει) ο Άλμπερτ σκέφτεται πως δε θα την ξεχάσει ποτέ...
 
Ο θείος Γουίλλιαμ!

Στο anime η Κάντυ ανακαλύπτει πως ο Άλμπερτ (της) είναι και ο θείος Γουίλλιαμ.

(Προς στιγμήν θα της πέρασε και από το μυαλό πως γράφοντας γράμματα και στους

δύο τσάμπα δουλειά έκανε... Άσχετο.)

Ο Άλμπερτ που ασφυκτιά μέσα στο σπίτι και στα ηλίθια ρούχα που φορά, της προτείνει

μιά βόλτα με το άλογο με στολή ιππασίας και αργότερα στο τελείως ξενέρωτο της προτείνει

να πάει για λίγο στο σπίτι της Πόνη (έχοντας βέβαια κατανού να της αποκαλύψει το μεγάλο μυστικό).

Στο manga τα πράγματα είναι πιό ρομαντικά. Ο Άλμπερτ ανταλλάζει με την Κάντυ ματιές

γεμάτες ευγνωμοσύνη και έρωτα. Στη συνέχεια κάνουν μιά ρομαντική βόλτα με την βάρκα

του Στήαρ που ο Άλμπερτ είχε φροντίσει να επισκευάσει (με την κλασική - φυσικά - κατάληξη). Η Κάντυ επιστρέφει σπίτι για τον αρραβώνα και όταν έρχεται η ώρα ανακοινώνει σε όλους πως δεν σκοπεύει να χαραμίσει δευτερόλεπτο κοντά στο Νηλ. Η ΜΘ Ελρόυ είναι στα πρόθυρα του εγκεφαλικού από τις φωνές και εμφανίζεται πανηγυρικά ο κούκλος Άλμπερτ και τους λέει πως κάτι τέτοιο είναι ενάντια στη θέλησή του. Ο Νηλ τρέχει να κρυφτεί πίσω από τα φουστάνια της μάνας του μετά τη ρεζίλα και όλοι σχολιάζουν πόσο

κούκλος είναι ο ΜΘ Γουίλλιαμ.

Αργότερα, ο Άλμπερτ σε συμφωνία με Άρτσυ, Άννυ Πάτυ κα Πόνη και Αδερφή Μαρία

κανονίζουν παρτάκι έκπληξη στην Κάντυ η οποία τρέχει στο λόφο της για να ανακαλύψει πως ο Άλμπερτ της είναι και ο Πρίγκηπάς της.

Η Κάντυ τον κοιτά με λατρεία και (εδω η Μιζούκι μας ξενερώνει τελείως) ο Άλμπερτ

σκέφτεται πως δε θα την ξεχάσει ποτέ...
 
Πίσω
Μπλουζα