Διπλοπεννιές (1966)

hannele

RetroMasteR
Joined
2 Νοέ 2013
Μηνύματα
2.642
Αντιδράσεις
4.798
Διπλοπεννιές (1966)

RetroDB link : http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Διπλοπεννιές

Υπόθεση:

Ο Γρηγόρης και η Μαρίνα είναι ένα νιόπαντρο ερωτευμένο ζευγάρι που προσπαθεί να τα βγάλει πέρα οικονομικά έχοντας μοναδικό τους εισόδημα το μεροκάματο του Γρηγόρη ως μπογιατζής στις οικοδομές του κυρ-Βασίλη στον Πειραιά.

Η τύχη τους αλλάζει ριζικά όταν ο μπουζουξής κυρ-Βαγγέλης μαγεύεται από τη φωνή του Γρηγόρη (ακούγοντας τον να τραγουδάει τυχαία στην οικοδομή) και τον παίρνει να δουλέψει μαζί του ως τραγουδιστής, στο μαγαζί του κυρ-Λευτέρη, όπου εργάζεται και ο ίδιος με την ορχήστρα του.

Ο Γρηγόρης πολύ γρήγορα εξελίσσεται σε μεγάλο όνομα του λαϊκού τραγουδιού, όμως μαζί με την επιτυχία έρχονται και τα πρώτα σύννεφα στο γάμο του με τη Μαρίνα, η οποία νιώθει ότι χάνει τον άντρα της από την πλούσια και σέξι θαυμάστρια Ρίτα που τον γυροφέρνει.

Τα πράγματα περιπλέκονται ακόμη περισσότερο όταν και η Μαρίνα γίνεται μεγάλη φίρμα, μετά από προτροπή του μαγαζάτορα κυρ-Λευτέρη να ασχοληθεί και αυτή με το τραγούδι.

Η ρήξη στο ζευγάρι αναπόφευκτη λόγω του επαγγελματικού ανταγωνισμού, με το Γρηγόρη να εγκαταλείπει το παλκοσένικο που του διέλυσε το γάμο, και να επιστρέφει στην παλιά του δουλειά στην οικοδομή.

Η εγκυμοσύνη όμως της Μαρίνας φέρνει και το happy end στην ταινία με την οριστική επανασύνδεση του ζευγαριού, την επάνοδο του Γρηγόρη στο κέντρο αλλά και την ίδια να εγκαταλείπει την καριέρα της προκειμένου να αφοσιωθεί πλέον ως σύζυγος και μητέρα στην...πολύτεκνη οικογένεια τους!

Ηθοποιοί:

Μαρίνα Μεθενιώτη: Αλίκη Βουγιουκλάκη

Γρηγόρης Μεθενιώτης: Δημήτρης Παπαμιχαήλ

μπουζουξής-μαέστρος κυρ-Βαγγέλης: Βασίλης Αυλωνίτης

μαγαζάτορας κυρ-Λευτέρης: Διονύσης Παπαγιαννόπουλος

Ρίτα, θαυμάστρια Γρηγόρη: Ρίκα Διαλυνά

Περικλής, θαυμαστής Μαρίνας: Άρης Μαλλιαγρός

κυρ-Βασίλης, εργολάβος οικοδομής: Νικήτας Πλατής

ορχήστρα Βαγγέλη:

(μπουζουξής) Σταμάτης Κόκοτας

(μπουζουξής) Πέτρος Λοχαίτης

(μπουζουξής) Ανδρέας Τσάκωνας

(πιανίστας) Αλέκος Ζαρταλούδης

σερβιτόρος Κανέλλος: Χρόνης Εξαρχάκος

λουλουδού: Σάσα Καστούρα

οικοδόμοι: Ντίνος Καρύδης, Σάκης Τσολακάκης

πωλητής καταστήματος: Μπάμπης Ανθόπουλος


γειτόνισσα: Βάσω Μεριδιώτου


φίλος Ρίτας: Γιώργος Μεσσάλας

αστυνομικός: Φιλήμων Μεθυμάκης

Παραγωγή: Δαμασκηνός Μιχαηλίδης

Σκηνοθεσία: Γιώργος Σκαλενάκης

Σενάριο: Αλέκος Σακελλάριος

Μουσική: Σταύρος Ξαρχάκος

Στίχοι: Νίκος Γκάτσος

 

 

 


Προβολή συνημμένου 124286


 


Προβολή συνημμένου 124287


 


Προβολή συνημμένου 124288


 


Προβολή συνημμένου 124289


 


Προβολή συνημμένου 124290


 


Προβολή συνημμένου 124291


 


Προβολή συνημμένου 124293


 


Προβολή συνημμένου 124294





Τα τραγούδια «Μάτια Βουρκωμένα», «Λευτέρης», «Στου Όθωνα τα χρόνια» και «Αποχαιρετισμός» βρίσκονται στη λίστα των εμπορικότερων και δημοφιλέστερων τραγουδιών του παλιού ελληνικού κινηματογράφου. Τραγουδήθηκαν στην πορεία και από μεγάλους ερμηνευτές του πενταγράμμου, με πιο γνωστή ερμηνεία αυτή του Σταμάτη Κόκκοτα, ο οποίος έπαιζε και στην ταινία.

 


Στην ταινία ακούμε ξανά και το τραγούδι «Υπομονή», το οποίο είχε κάνει το ντεμπούτο του ένα χρόνο πριν στην ταινία «Μοντέρνα Σταχτοπούτα».

 


Προβολή συνημμένου 124295





Η ταινία βγήκε έξω από τα σύνορα της χώρας και παρουσιάστηκε στο Φεστιβάλ του Σαν Σεμπαστιάν και στο Φεστιβάλ των Κανών με τον τίτλο «Dancing the sirtaki».




Προβολή συνημμένου 124296


 


Προβολή συνημμένου 124298


 

 


Δυστυχως η ταινία τα τελευταία χρονια που προβαλλεται στην tv εχει υποστεί αρκετες αλλοιώσεις και εχει χασει την αρχική μορφή της. Σε αυτο το
link ειναι οι αυθεντικοί τίτλοι της ταινίας




Τοποθεσίες των γυρισμάτων:

Ένα μεγάλο κομμάτι της ταινίας γυρίστηκε στην πόλη του Δημήτρη Παπαμιχαήλ, στον Πειραιά. Τα μέρη όπου έγιναν τα γυρίσματα υπάρχουν στο thread «Που γυρίστηκαν οι Ελληνικές ταινίες» στα posts

44 (το κέντρο του κυρ-Λευτέρη που τραγουδούσε ο Γρήγορης με τον κυρ-Βασίλη)

677 (η πύλη του Αδριανού όπου και περνούν από μπροστά τραγουδώντας το τραγούδι Υπομονή)

1105 (η πολυκατοικία στο Πασαλιμάνι που έβαφε ο Γρηγόρης)

1195 (η πλατεία στο Πασαλιμάνι στο τέλος της ταινίας με το ζευγάρι και τα παιδιά τους)

1196 (το σημείο όπου ο Γρηγόρης παίρνει το λεωφορείο για να πάει στην οικοδομή)

1199 (το μαγαζί όπου ο Γρηγόρης αγοράζει το κουστούμι)

1201 (το σπίτι του Γρηγόρη και της Μαρίνας στην Πλάκα)

1206 (η στοά όπου ο Γρηγόρης και η Μαρίνα πέφτουν με το μηχανάκι)

1322 (η ακτή Πρωτοψάλτη στην Καστέλα όπου συζητούν ο κυρ-Βαγγέλης με τους μουσικούς του)


1336 (το σπίτι του Γρηγόρη και της Μαρίνας εσωτερικά)

 

 


Ατάκες:




(Γρηγόρης) -Μαέστρο πες μου αντρίκεια! εσύ θα άντεχες να βλέπεις τη γυναίκα σου πάνω στο τραπέζι να χορεύει τσιφτετέλι;;

(μαέστρος Βαγγέλης) -Μωρέ εγώ θα άντεχα! το τραπέζι δεν θα άντεχε γιατί η κυρία Παναγιώτα είναι 120 κιλά!!

(Γρηγόρης) - Να μου ζεστάνεις λίγο νερό να πλυθώ.

(Μαρίνα) - Χθες δεν πλύθηκες βρε Γρηγόρη;;;

(Γρηγόρης) - Και επειδή πλύθηκα χθες, δεν πρέπει να πλυθώ άλλη τετραετία;;; Και που είσαι...Να μου βγάλεις μια φανέλα και ένα σώβρακο!

(Μαρίνα) -Σώβρακο? χθες δεν άλλαξες βρε Γρηγόρη;;

(Γρήγορης) -Αφού σου λέω θα πάω σε σπίτι να τραγουδήσω!

(Μαρίνα) -Ε! και τι βρε Γρηγόρη;;; μήπως λογαριάζεις να τραγουδήσεις με το σώβρακο;;




(Μαρίνα) -Και ήρθες από την δουλειά σου κατευθείαν εδώ;

(Γρήγορης) -Όχι πέρασα πρώτα από το Βασιλικό Κήπο να ταΐσω τις πάπιες!

(μπουζουξής) -Ο Ζακώτας ρε! με το μουστακάκι! που έχει το γράψει το "Καημέ μου σε περπάτησα και μου 'μεινες στο δρόμο!"

(μαέστρος Βαγγέλης) - Α! ξέρω ποιον λες! αυτός δεν έχει παίξει και σε μια ταινία που λέγεται "Μάνα! γιατί με σπούδασες!";;;

 


Προβολή συνημμένου 124301



σκηνή απο το γύρισμα



 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
από τις αγαπημένες μου ταινίες, μου αρέσουν πολύ τα τραγούδια της...
 
Αγαπημένη ταινία. Ήταν η πρώτη ταινία μεγάλου μήκους του Γιώργου Σκαλενάκη.
 
διαφημιστικη καταχωρηση της ταινιας

j7uqmb.jpg
j7uqmb.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η συγκεκριμενη ταινια δεν μου αρεσε, με το φιναλε που δινει. Η Μαρινα εγκαταλειπει το τραγουδι για το παιδι, και ο Γρηγορης βρισκει το κολπο να την κανει να το ξεχασει μια για παντα, κανοντας της πολλα παιδια.

Επισης επιστρεφει στο τραγουδι, αφου το εγκατελειψε Μαρινα, γιατι δεν αντεχε τον ανταγωνισμο μαζι της, αλλα οι θαυμαστριες που ειχε νωριτερα μια χαρα του ειχαν κατσει.
 
Από πρόσφατη προβολή της ταινίας σε υψηλή ευκρίνεια.

44817987805_197d185942_o.png


44817987195_b1ba02a4c5_o.png


45732105261_16306c5314_o.png
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
131913993_10158184156608191_832266385765946801_n.jpg
Με τον σκηνοθέτη Γιώργο Σκαλενάκη σε διάλειμμα του γυρίσματος
 
Πίσω
Μπλουζα