Διόρθωση παλιών δισκετών με bad sectors

pitsunami

RetroAdept
Joined
22 Αύγ 2007
Μηνύματα
838
Αντιδράσεις
13
Αφού πέρασα τα χίλια μύρια μέχρι να φτιάξω τον

σούπερ ρετρό υπολογιστή μου,τώρα έχω μπλέξει με τις δισκέτες!!!

Μέχρι στιγμής έχω δοκιμάσει 3-4 γνήσια παιχνίδια

και το κάθε ένα έχει απο μία τουλάχιστον δισκέτα με bad sectors.

Η καλή φυσική κατάσταση της δισκέτας μπορεί να ξαναγυρίσει με

καποιο πρόγραμμα? Δεν με πειράζει το format,99% τα βρίσκω

τα δεδομένα.

Έχω δοκιμάσει με το flobo floppy αλλά δεν βλέπω φώς,

έχει δοκιμάσει κανείς κάτι άλλο?
 
Δε θελει απλως φορματ, θελει ενα εργαλείο που να κανει low level format και να μαρκάρει τα bad sectors ώστε το λειτουργικό να μην τα ξαναχρησιμοποιήσει. Δεν ξερω τί λειτουργικό θα εχεις. Υποθέτω δε θα είναι κατι μεγαλυτερο από Windows 98, αρα θες ενα εργαλείο παλιό μεσα με τελη των 90's και μαλιστα dosένιο. Εγώ χρησιμοποιούσα παλια καποιο εργαλείο από τα norton utilities, δε θυμαμαι πιο ήταν. Αλλα μπορείς να βρεις αρκετα τετοια παλια αν ψάξεις ;) . Γνώμη μου είναι να φτιάξεις πρώτα τις δισκετες ενος παιχνιδιού χρησιμοποιώντας αλλες δισκετες όχι γνησιες, κατα προτίμηση καινουριες, βρισκεις ακομα ανετα. Να τις φορμάρεις low level με το εργαλείο που θα βρεις και να δοκιμασεις μ'αυτές. Ο λόγος που το λεω είναι ότι μπορεί να φταίει το φλοπι σου. Ειναι παλιό, 12ετίας ας πούμε; Ή ειναι καινουριο; Υποθετω θα ειναι κι αυτό ρετρό για να ταιριάζει με το υφος του συστήματος. Ενα χαλασμένο φλοπι χαλάει τις δισκέτες, να ξέρεις. Ιδίως αν ο άξονας όπου στηρίζεται η κεφαλή για να μετακινείται μεσα εξω, αν εχει πιασει μακα, το μοτερ ζορίζεται να κουνήσει την κεφαλή με αποτέλεσμα να γρατσουνάει το μαγνητικό υλικό. Εχω λαδώσει απειρες φορές τον αξονα αυτό, αλλα πολύ παλια όταν εργαζόμουν σε εταιρία πληροφορικής.
 
Rygar είπε:
Δε θελει απλως φορματ, θελει ενα εργαλείο που να κανει low level format και να μαρκάρει τα bad sectors ώστε το λειτουργικό να μην τα ξαναχρησιμοποιήσει. Δεν ξερω τί λειτουργικό θα εχεις. Υποθέτω δε θα είναι κατι μεγαλυτερο από Windows 98, αρα θες ενα εργαλείο παλιό μεσα με τελη των 90's και μαλιστα dosένιο. Εγώ χρησιμοποιούσα παλια καποιο εργαλείο από τα norton utilities, δε θυμαμαι πιο ήταν. Αλλα μπορείς να βρεις αρκετα τετοια παλια αν ψάξεις ;) . Γνώμη μου είναι να φτιάξεις πρώτα τις δισκετες ενος παιχνιδιού χρησιμοποιώντας αλλες δισκετες όχι γνησιες, κατα προτίμηση καινουριες, βρισκεις ακομα ανετα. Να τις φορμάρεις low level με το εργαλείο που θα βρεις και να δοκιμασεις μ'αυτές. Ο λόγος που το λεω είναι ότι μπορεί να φταίει το φλοπι σου. Ειναι παλιό, 12ετίας ας πούμε; Ή ειναι καινουριο; Υποθετω θα ειναι κι αυτό ρετρό για να ταιριάζει με το υφος του συστήματος. Ενα χαλασμένο φλοπι χαλάει τις δισκέτες, να ξέρεις. Ιδίως αν ο άξονας όπου στηρίζεται η κεφαλή για να μετακινείται μεσα εξω, αν εχει πιασει μακα, το μοτερ ζορίζεται να κουνήσει την κεφαλή με αποτέλεσμα να γρατσουνάει το μαγνητικό υλικό. Εχω λαδώσει απειρες φορές τον αξονα αυτό, αλλα πολύ παλια όταν εργαζόμουν σε εταιρία πληροφορικής.
Το floppy είναι παλιό όντως ,λές αυτο να μου τις χαλάει?? Θα βάλω καινούριο

και ας είναι πιο άσπρη η φάτσα του... χαχα.

Στο retro μηχανάκι έχω win98 και έτσι μπορώ να δουλέψω με ένα dos

προγραμματάκι,απλά ένα όνομα θα βοηθούσα μιας και

δεν έχω χρόνο για πολλά ψαξίματα!

Απο την άλλη αν μου μαρκάρει τα bad sector κάηκα,τα

παιχνίδια είναι 'τσίτα' μέσα στις δισκέτες,δεν θα έχω χώρο αρα

δεν μου κάνει! :(
 
Τα bad sectors δε φτιάχονται ρε! Μονο μαρκάρονται για να μην τα χρησιμοποιεί το λειτουργικό. Θα χασεις 512bytes αν αφορά μονο ενα sector. Για διαβασε λιγο εδώ.
 
Rygar είπε:
Τα bad sectors δε φτιάχονται ρε! Μονο μαρκάρονται για να μην τα χρησιμοποιεί το λειτουργικό. Θα χασεις 512bytes αν αφορά μονο ενα sector. Για διαβασε λιγο εδώ.
Τότε γιατί λένε repair bad sector??? Την πατησα δηλαδή αν όντως είναι

bad sector στις δισκέτες και δεν έχω περιθώριο για τα δεδομένα μου,

είναι καταδικασμένες...

:( damn
 
Φιλε ενα bad block στο σκληρό δίσκο ΔΕ φτιάχνεται, μαρκάρεται μονο ως bad και το σύστημα τον αποκλείει από μελλοντική χρήση. Αυτά τα repair tools, απλως μαρκάρουν το sector ως "κακό":D. Αλλα ρε συ πόσος ελευθερος χώρος μένει στις δισκέτες; Τοσα πολλά είναι τα δεδομένα που δε μενει ούτε 1ΚΒ ελευθερο;
 
Oσα γράφτηκαν για τους bad sectors, είναι σωστά.

Προτείνω να μην χρησιμοποιηθεί το οποιοδήποτε πρόγραμμα "διόρθωσης" (αφού όπως είπε και ο Rygar, θα τους μαρκάρει ως "άχρηστους").

Αν αποκλείσουμε την περίπτωση του να έχουμε προβληματικό drive (είτε λόγω μηχανισμού, είτε λόγω βρώμικης κεφαλής), τότε πλέον περνάμε στην δισκέττα.

Το παν είναι να *μην* έχει διαβρωθεί το μαγνητικό υλικό. Αν έχει συμβεί κάτι τέτοιο, τα ξεχνάμε τα δεδομένα.

Αν όμως απλά η δισκέττα έχει μαζέψει κάποια "μούχλα" σε ορισμένα σημεία, τότε μπορεί να... καθαριστεί (!) - όσο απίστευτο κι αν ακούγεται. (Ναί, το έχω επιχειρήσει - σε πάνω απο μία δισκέττες - κυρίως απο PC & Amiga, και ορισμένες φορές πιάνει !!).

Rygar είπε:
πόσος ελευθερος χώρος μένει στις δισκέτες; Τοσα πολλά είναι τα δεδομένα που δε μενει ούτε 1ΚΒ ελευθερο;
Παλιά, όταν κάναμε εγκατάσταση ορισμένα παιχνίδια απο δισκέττες, ήταν "τιγκαρισμένες" στο maximum.

Αυτό διότι στην ουσία είχαν συμπιεσμένα δεδομένα που ο installer αποσυμπίεζε κατά την εγκατάσταση (δηλαδή τα έβλεπε σαν "volumes", όπως όταν ζιπάρουμε κάτι και πιάνει πολλές δισκέττες, με την διαφορά πως ενώ εμείς μπορούμε να ορίσουμε πόσο χώρο θα πιάνει το αρχείο ανά δισκέττα όταν συμπιέζεται, οι εταιρίες software τις "τίγκαραν" για εξοικονόμηση χώρου/κόστους).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
billy είπε:
Oσα γράφτηκαν για τους bad sectors, είναι σωστά.Προτείνω να μην χρησιμοποιηθεί το οποιοδήποτε πρόγραμμα "διόρθωσης" (αφού όπως είπε και ο Rygar, θα τους μαρκάρει ως "άχρηστους").
Βασικά θελουμε να τους μαρκάρει ως άχρηστους ώστε η κεφαλη να μην περνάει πανω απ'αυτό το σημείο. Υπαρχουν low level disk editors που μπορείς να μαρκάρεις ως "bad" ενα sector ακόμα κι αν δεν είναι ή να το ξεμαρκάρεις. Ετσι λειτουργούσε μεχρι πριν 2-3 χρόνια η Siemens με τα license disks που συνόδευε τα προγράμματά της ως εναν τρόπο αποτροπής της αντιγραφής της δισκέτας αυτής.

billy είπε:
Παλιά, όταν κάναμε εγκατάσταση ορισμένα παιχνίδια απο δισκέττες, ήταν "τιγκαρισμένες" στο maximum.
Σωστά. Αν συμβαίνει κατι τετοιο, αν δηλαδή γράφεις dir και βλεπεις ήδη 0KB ελεύθερα, τότε δεν ξερω τί θα μπορούσε να γίνει.
 
billy είπε:
...Το παν είναι να *μην* έχει διαβρωθεί το μαγνητικό υλικό. Αν έχει συμβεί κάτι τέτοιο, τα ξεχνάμε τα δεδομένα. Αν όμως απλά η δισκέττα έχει μαζέψει κάποια "μούχλα" σε κάποια σημεία, τότε μπορεί να... καθαριστεί (!) - όσο απίστευτο κι αν ακούγεται. (Ναί, το έχω επιχειρήσει - σε πάνω απο μία δισκέττες - κυρίως απο PC & Amiga, και ορισμένες φορές πιάνει !!).
Δηλαδή πως τις είχες καθαρίσει?

billy είπε:
Παλιά, όταν κάναμε εγκατάσταση ορισμένα παιχνίδια απο δισκέττες, ήταν "τιγκαρισμένες" στο maximum. Αυτό διότι στην ουσία είχαν συμπιεσμένα δεδομένα που ο installer αποσυμπίεζε κατά την εγκατάσταση (δηλαδή τα έβλεπε σαν "volumes", όπως όταν ζιπάρουμε κάτι και πιάνει πολλές δισκέττες, με την διαφορά πως ενώ εμείς μπορούμε να ορίσουμε πόσο χώρο θα πιάνει το αρχείο ανά δισκέττα όταν συμπιέζεται, οι εταιρίες software τις "τίγκαραν" για εξοικονόμηση χώρου/κόστους).
Ακριβώς αυτο συμβαίνει με μια που ασχολήθηκα...γιαυτο αν μαρκαριστούν δεν χωράει μετά όλο το πακέτο αρχείων!
 
Rygar είπε:
Βασικά θελουμε να τους μαρκάρει ως άχρηστους ώστε η κεφαλη να μην περνάει πανω απ'αυτό το σημείο.
Exactamundo. :)

Rygar είπε:
Σωστά. Αν συμβαίνει κατι τετοιο, αν δηλαδή γράφεις dir και βλεπεις ήδη 0KB ελεύθερα, τότε δεν ξερω τί θα μπορούσε να γίνει.

pitsunami είπε:
...γι αυτο αν μαρκαριστούν δεν χωράει μετά όλο το πακέτο αρχείων!
Ακριβώς αυτό είναι το πρόβλημα, και δυστυχώς μου έχει τύχει και εμένα αρκετές φορές στο παρελθόν, αλλά και πρόσφατα.

pitsunami είπε:
Δηλαδή πως τις είχες καθαρίσει?
Λοιπόν, είχα δοκιμάσει το εξής "εξωφρενικό":

Πήρα μία μπατονέτα και έβρεξα την μία άκρη με καθαριστικό υγρό (απο εκείνο που στάζουμε πάνω στις "καθαριστικές δισκέττες" με το εσωτερικό πανάκι, για να καθαρίζουν τις κεφαλές των drives. Αν δεν υπάρχει πρόχειρο τέτοιο υγρό, μπορεί να χρησιμοποιηθεί και καθαρό οινόπνευμα - το έχω δοκιμάσει και αυτό).

Δεν είναι ανάγκη να μπεί τόσο πολύ που να... στάζει η μπατονέτα !! Ισα-ίσα να βραχεί θέλουμε.

Στην συνέχεια κρατούσα ανοικτό το μεταλλικό κάλυμα της δισκέττας για να μπορώ να βλέπω την μαγνητική επιφάνεια, και με το άλλο χέρι γύριζα σιγά-σιγά την ροδέλα στο κέντρο (ορατή απο την β' πλευρά), ώστε να τσεκάρω για τυχόν "μούχλα" απο υγρασία, κλπ. (ειδικά όσοι έχουν αποθηκευμένες δισκέττες σε τίποτα... ανήλιαγα υπόγεια, ή αγοράζουν games απο την -γνωστή για το κλίμα της- Αγγλία στο ebay, πιθανότατα να έχουν πετύχει αυτά τα "ιδιόμορφα" σημάδια).

Σημειωτέον πως θα πρέπει να τσεκάρετε *και* την κάτω πλευρά της δισκέττας για τέτοια σημάδια.

Οταν βρούμε σημείο καλυμμένο με αυτού του είδους το στίγμα, το τρίβουμε ελαφρά με την βρεγμένη άκρη για να φύγει η "μπίχλα", και αμέσως μετά σκουπίζουμε με την καθαρή. :p (μη γελάτε, "βρώμικες" δισκέττες για Amiga που δεν διαβαζόντουσαν, τις έχω "επαναφέρει" με αυτόν τον τρόπο !! Απίστευτο, κι όμως αληθινό)

Τώρα, αν *δεν* παρατηρηθεί εξαρχής κάποιο στίγμα ή ουσία στην επιφάνεια, ίσως να έχει αρχίσει να απομαγνητίζεται (ή ακόμα χειρότερα να έχει "ξυστεί") το μαγνητικό υλικό σε ορισμένα σημεία, οπότε συνήθως την "ξεχνάμε" την δισκέττα (εγώ τουλάχιστον δεν έχω κατορθώσει να αντιγράψω αρχεία απο τέτοιου είδους περίπτωση προβληματικής δισκέττας).

Η παραπάνω "μέθοδος" φυσικά, είναι η "έσχατη λύση" που λένε !! (οπότε μην ακούσω κανέναν να φωνάζει "ΑΑΑΑΑΑ !! ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΗ ΔΙΣΚΕΤΤΑ - ΘΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΕΙΣ" :D )

Δηλαδή τα παραπάνω τα εφαρμόζουμε σε περίπτωση που το μέλημά μας είναι να επιχειρήσουμε να σώσουμε τα δεδομένα μίας δισκέττας, η οποία μας είναι έτσι κι αλλιώς "άχρηστη" χωρίς αυτά.

(διαφορετικά, μπορούμε την απλά να την φορμάρουμε, να μαρκάρουμε τους bad sectors, και να την έχουμε για αποθήκευση δεδομένων στους εναπομείναντες "υγειείς" sectors).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να προσθέσω ότι εφόσον μια δισκέτα έχει κάποια bad sectors, είναι σχεδόν σίγουρο ότι η ζημιά θα εξαπλωθεί και θα αποκτήσει κι άλλα στο μέλλον. Οπότε ακόμα και αν μαρκαριστούν με πρόγραμμα ώστε να μην χρησιμοποιούνται και η δισκέτα δουλεύει ξανά, αυτό που πρέπει να γίνει είναι να αντιγραφούν κάπου αλλού τα αρχεία και η δισκέτα να αποσυρθεί.

Επίσης, νομίζω ότι και η εντολή format του DOS μαρκάρει τα bad sectors, δηλαδή δεν είναι απαραίτητο κάποιο άλλο εξειδικευμένο πρόγραμμα. Αν κάνω λάθος σε αυτό διορθώστε με, αλλά θα είναι και παράλογο να μην το κάνει. Αν θυμάμαι καλά, για πείραμα είχα τρυπήσει δισκέτα με πινέζα. Αμέσως μετά δεν διαβαζόταν κάποια αρχεία, αλλά μετά από format μπορούσε να χρησιμοποιηθεί.

Μια ιδέα για τις δισκέτες που είναι τίγκα και έχουν bad sectors είναι να τις φορμάρεις με άλλη χωρητικότητα (κάτι σαν 1,68 και 1,72 kB αν θυμάμαι καλά). Αυτό γινόταν με κάποια DOS ή Windows προγράμματα, δεν υπάρχει περίπτωση να θυμηθώ ποια... Φυσικά ακόμα και αν αυτό έπιανε, θα ήταν παροδικό (για ό,τι είπα στην 1η §).
 
Συμφωνώ 100% με την πρώτη παράγραφο. Γι'αυτό κι εμείς στη δουλειά όταν ενας δίσκος εχει εστω και ενα bad block, τον πεταμε :D .
 
Πράγματι, η... "εξάπλωση" αυτή είναι αρκετά συνηθισμένο φαινόμενο !!

Αλλοτε με πιό αραιή συχνότητα (π.χ. να σου "χτυπήσει" κι άλλος bad sector μετά απο 7-8 μήνες χρήσης της δισκέττας), και άλλοτε πολύ συχνότερα (π.χ. να "ξεφυτρώνουν" κάθε εβδομάδα και απο λίγοι bad sectors :D )

Vag είπε:
Επίσης, νομίζω ότι και η εντολή format του DOS μαρκάρει τα bad sectors, δηλαδή δεν είναι απαραίτητο κάποιο άλλο εξειδικευμένο πρόγραμμα. Αν κάνω λάθος σε αυτό διορθώστε με, αλλά θα είναι και παράλογο να μην το κάνει.
Nαί, έτσι γίνεται με το format. :)

Κάποια προγράμματα που αναφέρθηκαν παραπάνω (όπως τα Norton Utilities), απλά προσέφεραν ορισμένες επιπλέον δυνατότητες, όπως π.χ. ελαφρώς "ισχυρότερο" scan ώστε να εντοπίζονται και κάποιοι "αδύναμοι" σέκτορες, καθώς και δυνατότητα για προσπάθεια μεταφοράς data απο κάποιους "επικίνδυνους" sectors, σε "καθαρούς", ώστε να "διασωθούν".

Εχω καιρό βέβαια να ασχοληθώ με τέτοιου είδους utilities (απο την εποχή που είχα τον '386 μου), αλλά πρέπει να είχαν μία τέτοια λειτουργία.

Κάτι άλλο τώρα: (@pitsunami)

Αν δεν γίνομαι πολύ αδιάκριτος, θα ήθελα να ρωτήσω ποιές δισκέττες, και απο ποιά παιχνίδια, έχουν πρόβλημα;
 
billy είπε:
...Κάτι άλλο τώρα: (@pitsunami)Αν δεν γίνομαι πολύ αδιάκριτος, θα ήθελα να ρωτήσω ποιές δισκέττες, και απο ποιά παιχνίδια, έχουν πρόβλημα;
Μέχρι στιγμής έχω βρεί το ultima underworld : stygian abyss και το betrayal at krondor.

Πολύ φοβάμαι όμως πως θα μεγαλώσει η λίστα οσο προχωράω.

Αυτο που με απασχολεί είναι οι ετικέτες στις γνήσιες δισκέτες.

Τα δεδομένα βρίσκονται πάνω κάτω.
 
Εγώ θα σου πρότεινα να βάλεις τις γνήσιες στο κουτί τους ,και να γράψεις τα games σε καινούριες. Έτσι κι αλλιώς η ετικέτα έχει την αξία της, και όχι τα δεδομένα που έχει μέσα. Αν τώρα σώνει και ντε, θέλεις να τρέχεις τα παιχνίδια σου από τις γνήσιες δισκέτες, η μόνο λύση και κάπως επικίνδυνη που δεν θα σου την συνιστούσα , είναι να ξεκουμπώσεις τις δισκέτες με προσοχή χωρίς να χαλάσεις το πλαστικό, και να αντικαταστήσεις μέσα το δισκάκι.ΠΡΟΣΟΧΗ όμως μην τις καταστρέψεις, ή τους χαλάσεις τη μόστρα.

Τέλος, υπάρχει και η λύση της.... κατάψυξης, αλλά μόνο σε περίπτωση πως θες να πάρεις απεγνωσμένα τα data από την δισκέτα.
 
pitsunami είπε:
Μέχρι στιγμής έχω βρεί το ultima underworld : stygian abyss και το betrayal at krondor.Πολύ φοβάμαι όμως πως θα μεγαλώσει η λίστα οσο προχωράω.

Αυτο που με απασχολεί είναι οι ετικέτες στις γνήσιες δισκέτες.

Τα δεδομένα βρίσκονται πάνω κάτω.
Ωχ !! ...και είναι και "βαρβάτα" games.

Nαί, όντως, προβλήματα με bad sectors *σίγουρα* να τα περιμένεις σε τόσο παλιά παιχνίδια.

Ευτυχώς, όπως είπες και εσύ, τα δεδομένα τα βρίσκεις σχετικά εύκολα (ακόμα και τα αυθεντικά), αλλά το θέμα είναι οι ίδιες οι δισκέττες, και κυρίως η πρόσοψή τους (ειδικά αν είναι "πρεσσαριστή" με χρώμα, και λιγότερο εκείνες με "ετικέττα").

Πάντως την μέθοδο αλλαγής με άνοιγμα του πλαστικού που προτείνει ο gremlinakos δεν την έχω επιχειρήσει (μόνο πιό απλά πράγματα, όπως αντικατάσταση προβληματικού μεταλλικού καλύματος, με κάποιο κανονικό).
 
pitsunami είπε:
Αυτο που με απασχολεί είναι οι ετικέτες στις γνήσιες δισκέτες.

Τα δεδομένα βρίσκονται πάνω κάτω.
Και ποιος στο εγγυάται ότι καποιο από τα γνήσια παιχνίδια που τώρα παίζουν ΟΚ, δε θα σου σκάσουν καποιο bad block;;

gremlinakos είπε:
Εγώ θα σου πρότεινα να βάλεις τις γνήσιες στο κουτί τους ,και να γράψεις τα games σε καινούριες.
Ακριβώς αυτό!

gremlinakos είπε:
η μόνο λύση και κάπως επικίνδυνη που δεν θα σου την συνιστούσα , είναι να ξεκουμπώσεις τις δισκέτες με προσοχή χωρίς να χαλάσεις το πλαστικό, και να αντικαταστήσεις μέσα το δισκάκι.ΠΡΟΣΟΧΗ όμως μην τις καταστρέψεις, ή τους χαλάσεις τη μόστρα.
Το σκέφτηκα κι εγώ και μαλιστα χτες δοκίμασα να ανοίξω μια καινουρια δισκέτα. Ανοίγει με μια φαλτσέτα, όμως είναι δύσκολο να βαλεις το ελατήριο για το συρόμενο πορτάκι, το οποίο λίγο να στραβώσει, η δισκέτα θα φρακάρει μεσα στο φλόπι!!!! Δε θα βγαίνει δηλαδή όταν πατας το eject.

Προτείνω να τις αφήσεις ως έχουν, στο κουτάκι τους (αν εχουν), και να παίξεις τα παιχνίδια από αντιγραμμένες δισκετες. Αλλωστε στην ουσία δε θα τα έπαιζες από τις γνήσιες, απλώς θα τα εγκαθιστούσες, άρα μια φορά θα τις χρησιμοποιούσες, αν σώνει και ντε θες να εχεις τη ρετρό αίσθηση σα να είσαι στα 90'ς. Να πεις ότι π.χ ειναι Α500 που οκ τα παιχνίδια τρέχουν όλα από δισκετες, ναι, θες να βλέπεις και την ετικέτα όταν τις χρησιμοποιείς (εδώ είναι που χρειάζεται οπωσδήποτε η backup δισκέτα), αλλα για το πισί κατά τη γνώμη μου δεν αξίζει.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δοκίμασα με το καθάρισμα με οινόπνευμα----τίποτα,

Δοκίμασα με lowformat προγράμματα----τίποτα!

Άρα πάω για αλλαγή εσωτερικού.

Το ultima έχει μόνο ετικέτα που πιάνει μόνο το μπροστινό,το

betrayal όμως θέλει άνοιγμα απο την πάνω μεριά για να μην σκιστεί.

Wish me luck... :)
 
Καπταγιάννη, γνώμη μου είναι να μην τις πειράξεις. Ασε τις ως εχουν, και κανε install από κοπιαρισμενες. Αν κανεις ζημιά και τις σπάσεις, θα είναι χειρότερα μετά.
 
Rygar είπε:
Καπταγιάννη, γνώμη μου είναι να μην τις πειράξεις. Ασε τις ως εχουν, και κανε install από κοπιαρισμενες. Αν κανεις ζημιά και τις σπάσεις, θα είναι χειρότερα μετά.
Ναι,συμφωνω και εγω..το καλυτερο ειναι να τις σκαναρεις και να κολλησεις τις ετικεττες σε καινουργιες δισκεττες,αν θες να εχεις την ρετρο αισθηση
 
Πίσω
Μπλουζα