Δολοφόνος consoles στο Ν. Ηράκλειο

alkis21

ΚickOff World Champ 2013
Joined
16 Οκτ 2008
Μηνύματα
2.603
Αντιδράσεις
199
Σήμερα το πρωί αντίκρισα στη γειτονιά μου ένα αποτρόπαιο θέαμα μες στη βροχή. Ένα ασύλληπτο πλήθος από ρετρό κονσόλες και περιοδικά πεταμένα μπροστά στον κάδο των αχρήστων!

picture.php


Ζητώ συγγνώμη για την κακή ποιότητα της εικόνας αλλά έτρεμαν τα χέρια μου από το μένος... Αν δεν έβρεχε θα επιχειρούσα να τα πάρω αλλά φυσικά είχαν γίνει χάλια. Είδα μέσα στον σωρό Mega Drive, CD32, Master System και άλλα... επίσης τα περιοδικά δεν ήταν κλασσικά Pixels κτλ. αλλά ξένα έντυπα που σημαίνει ότι ο τύπος ήταν ψαγμένος! Προφανώς κάποια εξαγριωμένη σύζυγος οδήγησε τον συναγωνιστή σε αυτή την πράξη απόγνωσης. Δεν υπάρχει κατάστημα στη γειτονιά επομένως σίγουρα πρόκειται για ιδιώτη.

Μα καλά, πεταμένα στην άκρη του δρόμου; Ούτε καν σε ανακύκλωση;
 
Πω πω και κουτί από Gameboy.

Δυστυχώς δεν είναι όλοι παλαβοί σαν και μας. Δεν μπορώ να πω τίποτε για αυτόν που το πέταξε. Λυπάμαι απλά.
 
Φρίκη για εμάς που καταλαβαίνουμε την αξία τους!!!

Κρίμα...
 
θα παρακαλουσα να μη δημοσιευοντε τετοια θεματα!δεν ειμαστε για να το ριξουμε στα ψυχοφαρμακα!κριμα.πολυ κριμα.
 
Άλκη σε ποια γειτονιά γίνονται αυτά; Πάω να στήσω σκηνή μπορεί να έχει και άλλα χαχαχα ! Κρίμα πάντως, ίσως θα έπρεπε να πάρεις τις κονσόλες τουλάχιστον, όλο και κάποια άκρη θα έβγαζες!
 
Ο τύπος, πάντως, αν όντως το έκανε η γυναίκα του, θα καλοπεράσει.

Κριτήριο δικό μου για την επιλογή της συζύγου και γενικά στο να προχωρήσω στο "κρέμασμα" ήταν η κατά 1000% αποδοχή της τρέλας μου περί των video games. Είχε γίνει εξήγηση ότι όχι μόνο θα σταματήσω να παίζω, αλλά θα αρχίσω να παίρνω και τις κονσόλες που ήθελα.

Γενικά έχω ακούσει από τα πεθερικά φράσεις "αυτές τις βλακείες πότε θα τις πετάξεις" και "πότε θα σοβαρέψεις επιτέλους", κάτι που οδήγησε στο να έχουν να πατήσουν στο σπίτι εδώ και 2 χρόνια.

Έχω πει ότι τα video games είναι στάση ζωής. Με έχουν σώσει από πολύ σοβαρά προβλήματα στα 26 χρόνια που ασχολούμαι μαζί τους, είναι τα μοναδικά πράγματα που μου αρέσει και μου άρεσε με τη ψυχή μου να ασχολούμαι και αυτό δεν θα αλλάξει ποτέ.

Αυτά περί συζύγων.
 
pooky(1) είπε:
Ο τύπος, πάντως, αν όντως το έκανε η γυναίκα του, θα καλοπεράσει.
Κριτήριο δικό μου για την επιλογή της συζύγου και γενικά στο να προχωρήσω στο "κρέμασμα" ήταν η κατά 1000% αποδοχή της τρέλας μου περί των video games. Είχε γίνει εξήγηση ότι όχι μόνο θα σταματήσω να παίζω, αλλά θα αρχίσω να παίρνω και τις κονσόλες που ήθελα.

Γενικά έχω ακούσει από τα πεθερικά φράσεις "αυτές τις βλακείες πότε θα τις πετάξεις" και "πότε θα σοβαρέψεις επιτέλους", κάτι που οδήγησε στο να έχουν να πατήσουν στο σπίτι εδώ και 2 χρόνια.

Έχω πει ότι τα video games είναι στάση ζωής. Με έχουν σώσει από πολύ σοβαρά προβλήματα στα 26 χρόνια που ασχολούμαι μαζί τους, είναι τα μοναδικά πράγματα που μου αρέσει και μου άρεσε με τη ψυχή μου να ασχολούμαι και αυτό δεν θα αλλάξει ποτέ.

Αυτά περί συζύγων.

Τώρα που το σκέφτομαι λέτε να ήταν "μαμά εν δράση" καθαρισμού δωματίου, όλοι μας την έχουμε πατήσει επειδή άθελα της βεβαία μας πέταξε κάτι σημαντικό απο τα ρετρό μας υπάρχοντα.

@pooky το σύμπαν συνωμότησε πάντως για σένα και απο ότι μου έχεις πει βεβαία είναι και εκείνη λάτρης των videogames οπότε κανείς και καμιά μάχη στα παιχνίδια και γενικά έχεις κάποιον να συναγωνίζεστε μαζί!

Εγώ περιμένω να μεγαλώσει λίγο η κόρη για να την "μειώσω" :D
 
Θα συμφωνήσω. Δηλαδή γιατί η γυναίκα να έχει ένα εκατομμύριο ζευγάρια παπούτσια ή τσάντες; Στην τελική ο καθένας, είτε άντρας είτε γυναίκα, έχει μία τρέλα με κάτι γιατί να πρέπει να τον διώξεις από αυτό; Αφού αυτό τον εκφράζει και τον ευχαριστεί!
 
Μιας και το εχω κανει και εγω στο πολυ προσφατο παρελθον, δεν ειναι ολα ασπρο μαυρο. Oι λογοι που μπορει να τα παρατησε διπλα στους καδους το παλικαρι ειναι πολλοι. Απο απλη αλαγη χομπυ, ενδιαφεροντων και ενα σωρο αλλα..
 
Κοίτα να δεις που συνωμότησε το σύμπαν και έβρεχε, αλλιώς θα είχες κάνει γερή μπάζα!!!!

Κρίμα για τα μηχανήματα...
 
Θα συμφωνήσω. Δηλαδή γιατί η γυναίκα να έχει ένα εκατομμύριο ζευγάρια παπούτσια ή τσάντες; Στην τελική ο καθένας, είτε άντρας είτε γυναίκα, έχει μία τρέλα με κάτι γιατί να πρέπει να τον διώξεις από αυτό; Αφού αυτό τον εκφράζει και τον ευχαριστεί!
Εμένα πάντως μου κάνει δώρα για το PC :) (Και εγώ από τα Burberries, αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία :biglaugh: )
 
Με ένα καλό απορροφητικό πανί, οινόπνευμα εκεί που μπορεί να πέσει για να εξατμιστεί το έξτρα νερό, και καλοριφέρ αρκετά μπορούν να σωθούν, κακώς βρε έπρεπε να τα βουτήξεις επι τόπου.

Όσο για το πέταμα, εντάξει, δεν ξέρουμε τι παίχτηκε. (αμέσως να φταίει γυναίκα εσείς
yapyapyapf.gif
ne8.gif
) Και ποιος δεν έχει πετάξει πράγματα κάποτε και βαρούσε μετά το κεφάλι του; :)
 
ναι ρε σεις, δεν εκτιμάνε όλοι τα παλιά.... Οι γιαγιάδες μας δεν είχαν κάτι ΥΠΕΡΟΧΑ παλιά αντικείμενα κ όταν τους έλεγες ότι τα θες σε κοιτούσαν καλά καλά?
 
Όπως πολύ σωστά έγραψε και ο φίλος phil ένα σωρό λόγους μπορεί να είχε ο άνθρωπος που τα πέταξε στα σκουπίδια.

Δεν βλέπουν όλοι οι κάτοχοι με τις ρετρό απόψεις που βλέπουμε εμείς. Τι και αν η Α4000 tower αγγίζει στο ebay τα 1000 ευρώ; Tι και αν το Neo Geo AES είναι στα ακόμη στα ύψη; Για τους περισσότερους δεν είναι τίποτα άλλο εκτός από πολύ παλιά μηχανήματα και αντικειμενικά αυτό είναι και τίποτα παραπάνω. Το ρετρό feeling και οι νοσταλγίες είναι για λίγα άτομα σαν εμάς εδώ.
 
Captain Kal είπε:
Εμένα πάντως μου κάνει δώρα για το PC :) (Και εγώ από τα Burberries, αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία :biglaugh: )
Εμ έτσι είναι αυτά αγαπητέ! Δούναι και λαβείν! Έτερον εκάτερον πως το λένε; :hurrah:

Αν και πιστέψτε με, το ενδιαφέρον όλων των γυναικών δεν υπόκειται στις τσάντες και τα παπούτσια. Όχι μόνο τουλάχιστον.

Η βροχή πάντως δεν κράτησε πολύ, ίσως κάτι σώζεται ακόμα.
 
Βρε παιδιά η αντίρρηση μου δεν είναι που τα πέταξε ο άνθρωπος. Κάποιο λόγο θα είχε σίγουρα - αν και η παρουσία ειδικά των περιοδικών με κάνει και σκέφτομαι ότι δεν ήταν απλός user αλλά "ένας από εμάς" που μάλλον θα βαράει το κεφάλι του σε λίγα χρόνια.

Αυτό που με τρελαίνει είναι που δεν τα χάρισε κάπου... Ξέρετε πολλούς που να έχουν 10 ρετρό κονσόλες και 200 ξένα περιοδικά και να μην έχει ούτε ένα φίλο που να ενδιαφέρεται ακόμα για retrogaming;
 
alkis21 είπε:
Βρε παιδιά η αντίρρηση μου δεν είναι που τα πέταξε ο άνθρωπος. Κάποιο λόγο θα είχε σίγουρα - αν και η παρουσία ειδικά των περιοδικών με κάνει και σκέφτομαι ότι δεν ήταν απλός user αλλά "ένας από εμάς" που μάλλον θα βαράει το κεφάλι του σε λίγα χρόνια.
Αυτό που με τρελαίνει είναι που δεν τα χάρισε κάπου... Ξέρετε πολλούς που να έχουν 10 ρετρό κονσόλες και 200 ξένα περιοδικά και να μην έχει ούτε ένα φίλο που να ενδιαφέρεται ακόμα για retrogaming;
1ον πήγαινε να τα πάρεις!!!!!!

2ον κ μένα μια φίλη μου συνέχεια "ουφφφ πώς κάνεις έτσι πια με τα παλιά...???"
 
alkis21 είπε:
Αυτό που με τρελαίνει είναι που δεν τα χάρισε κάπου... Ξέρετε πολλούς που να έχουν 10 ρετρό κονσόλες και 200 ξένα περιοδικά και να μην έχει ούτε ένα φίλο που να ενδιαφέρεται ακόμα για retrogaming;
Μη σου κάνει καθόλου εντύπωση, παίζει απίστευτη καγκουριά εκεί έξω. Και καλά τώρα έχουμε το ίντερνετ. Πριν το ίντερνετ που αν δεν ήσουν τυχερός να βρεις 2,3,5 άτομα να γουστάρουν τα ίδια, την έβγαζες μόνος σου; Το έχουμε συζητήσει στο θέμα του τι δεν μας άρεσε στα 80's. Ακόμα και σήμερα παρά το νετ, υπάρχουν επικοινωνιακά στεγανά στην κοινωνία μας, και χόμπυ που ακόμα είναι για λίγους.

Πες μου πως τα μάζεψες τελικά.
aww.gif
 
phil_vr είπε:
Μιας και το εχω κανει και εγω στο πολυ προσφατο παρελθον, δεν ειναι ολα ασπρο μαυρο. Oι λογοι που μπορει να τα παρατησε διπλα στους καδους το παλικαρι ειναι πολλοι. Απο απλη αλαγη χομπυ, ενδιαφεροντων και ενα σωρο αλλα..
Αμαν!!!! Τι δήλωση είναι αυτή; :eek:

Να μη ξαναπάρεις Acer ποτέ στη ζωή σου! :p :p
 
Πεταξα πολυ πραμα pooky με την επιστροφη μου. Ειλικρινα δεν ηξερα τι να τα κανω και ξερεις πανω κατω τι υπηρχε στο σπιτι μου. :)

Ο λευκος ST που ειχα φτιαξει, μια Α1000 με monitor και digitizer και κουτες με δισκετες, και σιγουρα καμια 10αρια VCS μαζι με carts, Tandy CoCo και TI.. απο τα λιγα που μπορω να θυμηθω μιας και για καμια εβδομαδα εβγαζα εξω πραγματα..

pooky(1) είπε:
Να μη ξαναπάρεις Acer ποτέ στη ζωή σου! :p :p
Bρε και να με αφορισεις, μονο Acer θα παιρνω στον αιωνα τον απαντα! Μου εσπασε τα νευρα ενα Sony Vaio προχθες που πηγα να κανω upgrade απο Vista στα 7 με τους drivers της Sony για τα 7 (που υποτιθεται δουλευουν ρολοι) και μου εβγαλε την ψυχη (δεν μπουταρε καν απο USB και δεν ειχε boot menu!) μιας και ρεσεταριζε για πλακα, μετα εβγαζε ακαταλληλη την μπαταρια και εδινε επιλογη μονο για κλεισιμο (!), τo video panel δεν δουλευε, η οθονη αναβοσβυνε καθε τρεις και λιγο και γενικα συνεχιζε να κανει τα δικα του παρολες τις αλχημειες. Το αφησα με τα Vista και δεν τον ξανακουμπαω τον ματρακα! :)

Sorry για το offtopic..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα