Δόκτωρ Χου (Doctor Who)

ambu_dare

RetroMasteR
Joined
19 Φεβ 2006
Μηνύματα
1.278
Αντιδράσεις
54
Γενικά παρατηρείται μία αναβίωση όλων των παλιών καλών σειρών και ηρώων και επί την ευκαιρεία ας δούμε και την επιστροφή ενός αγαπητού ντόκτορα.

Η επιστροφή του παλιού και γνωστού Dr Who με νέα επεισόδια και φυσικά ηθοποιούς (David Tennant & Billie Piper) μέσα από την συχνότητα του BBC.

Ο οδηγός των επεισοδίων είναι διαθέσιμος εδώ:

"Dr.Who 2006 BBC Official Site"

Εάν ενδιαφέρεστε ρίξτε και [Edit : torrent] μία ματιά... ;)

Εγώ βέβαια μεγάλωσα γνωρίζοντας τον Tom Baker σαν Dr. Who ενάντια στους Daleks, όμως η σειρά έχει αλλάξει μία δεκάδα από ηθοποιούς στον ρόλο του ντόκτορα:

1. First Doctor, played by William Hartnell (1963–1966)

2. Second Doctor, played by Patrick Troughton (1966–1969)

3. Third Doctor, played by Jon Pertwee (1970–1974)

4. Fourth Doctor, played by Tom Baker (1974–1981)

5. Fifth Doctor, played by Peter Davison (1981–1984)

6. Sixth Doctor, played by Colin Baker (1984–1986)

7. Seventh Doctor, played by Sylvester McCoy (1987–1989, 1996)

8. Eighth Doctor, played by Paul McGann (1996)

9. Ninth Doctor, played by Christopher Eccleston (2005)

10. Tenth Doctor, played by David Tennant (2005–present)

[[edit] Dead pics [edit] ​
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είδα τον πρώτο κύκλο και δεν είναι άσχημος. Και βέβαια άκουσα πολλές φορές το:

EX-TER-MIN-ATE!

EX-TER-MIN-ATE!

EX-TER-MIN-ATE!

EX-TER-MIN-ATE!
 
Στην Ελλάδα μάθαμε τον Tom Baker. Κασκόλ και ξερό ψωμί.

Τα εντελώς cult εφέ της σειράς ήταν όλα τα λεφτά. :D
 
Ναι ναι!!!Το κλασσικο κασκολ και αν θυμαμαι καλα ενα καφε παλτο το οποιο

φορουσε!!!

Καπου ειχα ακουσει πως το καθε επεισοδιο κοστιζε ελαχιστα για να γυριστει!
 
...πάντως και εγώ καφετιά την θυμάμαι την "παλτουδιά" του Δόκτωρα !! :D (ambu, αν εννοείς ότι η σειρά ήταν ασπρόμαυρη, εγώ θυμάμαι ότι την έβλεπα μιά χαρά έγχρωμη !! )

...θυμάστε και τις ταινίες με τον Peter Cushing ;; ...αυτές τις είχε βάλει η ΕΡΤ-1 κάποια χρόνια πριν την σειρά.

Είμαι σίγουρος γι' αυτό, διότι όταν άρχισε να προβάλλεται η σειρά με τον Tom Baker, η πρώτη μου αντίδραση ήταν: "Εεε !! ...ο Δόκτωρ Who ήταν πιό γέρος !!" :D
 
η πρώτη μου αντίδραση ήταν: "Εεε !! ...ο Δόκτωρ Who ήταν πιό γέρος !!"

...και οπως ελεγε τοτε η μικρη μου αδερφη (6 χρονων το 1980) "Εεε εεεε κλεφτεεεες !!" :D
 
Εγώ θυμάμαι ότι τις έβλεπα όλες τις αγαπημένες μου σειρές σε μία ασπρόμαυρη τηλεόραση Philips εκ Γερμανίας (με ξύλινο πλαίσιο). Αργότερα (περί 1985?), που άρχισαν και τα ιδιωτικά να εκπέμπουν πήραμε μία BlauPunkt 28" ΕΓΧΡΩΜΗ και με ΤΗΛΕΚΟΝΤΡΟΛ... ΝΑΙ αυτό ήταν κόλλημα...

Θυμάμαι και τις ταινίες του άρχοντα Peter (Cult B-Movies τρόμου) αλλά και ότι κάθε Τρίτη βράδυ ήταν βραδιά Γουέστερν...
 
telamonas.stokos είπε:
...και οπως ελεγε τοτε η μικρη μου αδερφη (6 χρονων το 1980) "Εεε εεεε κλεφτεεεες !!" :D
χεχεχε :D ...πολύ "κούλ" αδερφή έχεις !! (όχι σαν την δικιά μου, που δεν της άρεσαν οι σειρές Ε.Φ.)

ambu_dare είπε:
Εγώ θυμάμαι ότι τις έβλεπα όλες τις αγαπημένες μου σειρές σε μία ασπρόμαυρη τηλεόραση Philips εκ Γερμανίας
...πω, πω... γνωστό φαινόμενο αυτό τελικά... :)

Tις πρώτες μου σειρές (μόνο τις πρώτες όμως) τις παρακολουθούσα και εγώ σε ασπρόμαυρη TV με faux-ξύλινη επένδυση (αλλά δεν είμαι σίγουρος για την μάρκα - νομίζω schaub lorentz), η οποία μάλιστα έκανε γύρω στα 30'' μέχρι να "ζεσταθεί" και να βγάλει εικόνα !!

Να και ένα "ασπρόμαυρο" περιστατικό που θυμάμαι:

Εχω δεί ένα (ασπρόμαυρο) επεισόδιο απο το "Διαστημόπλοιο Αργώ", όπου έχει αποκαλυφθεί ότι ο Σάντορ είναι ένα είδος cyborg, και την επόμενη μέρα "τα λέμε" με έναν συνομήλικό μου.

Του λέω:

"Ο Σάντορ είναι ρομπότ" !!

και μου απαντάει:

"Ποιός είναι αυτός, ο κόκκινος ή ο πράσινος;" :D

Oπως κατάλαβες, εκείνος είχε έγχρωμη τηλεόραση, αλλά δεν συγκρατούσε ονόματα και περιέγραφε τους χαρακτήρες απο το χρώμα που είχαν τα "βέλη" πάνω στις στολές τους !! (για την ιστορία, η στολή του Σάντορ είχε χρώμα μπλέ :D ).
 
Εγώ θυμάμαι ότι τις έβλεπα όλες τις αγαπημένες μου σειρές σε μία ασπρόμαυρη τηλεόραση Philips εκ Γερμανίας (με ξύλινο πλαίσιο)
Βρε ambu_dare ακόμα και την ίδια τηλεόραση είχαμε; ;)
 
Θυμαμαι μια σειρα ταινιων τρομου της Thames δεν ξερω αν λεμε την ιδια ambu_dare!!!

Στο ξεκινημα του επεισοδιου εδειχνε μια πολυθρονα και μια σκια σαν φαντασμα ας πουμε να προχωραει και να καθεται!!!!Θυμαται κανεις?
 
AEON είπε:
Βρε ambu_dare ακόμα και την ίδια τηλεόραση είχαμε; ;)
Λες?! Δεν θυμάμαι την έχουμε ακόμα (για συλλεκτικό/συναισθηματικούς λόγους) ή πήγε για "ανακύκλωση"?...

Μπα! μάλλον το δεύτερο...

akmakas είπε:
Θυμαμαι μια σειρα ταινιων τρομου της Thames δεν ξερω αν λεμε την ιδια ambu_dare!!!Στο ξεκινημα του επεισοδιου εδειχνε μια πολυθρονα και μια σκια σαν φαντασμα ας πουμε να προχωραει και να καθεται!!!!
Ω! ΝΑΙ! ΑΥΤΟ!!!

akmakas είπε:
Δεν φημίζομαι για την μνήμη μου (μπζζζζζζ... unable to complete... out of memory!!!).

ΑΛΛΑ, ΝΑΙ! ΘΥΜΑΜΑΙ!!!

A! Ρε Peter...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΠΑΙΔΕΣ EΓΩ ΕΙΧΑ ΜΙΑ SONY MONTEΛΟ 1972 ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ ΦΟΡΗΤΗ ΜΕ ΣΤΡΟΓΓΥΛΗ ΚΕΡΑΙΑ ΚΑΙ ΜΑΤΣΑΚΟΝΙ (Η ΕΙΚΟΝΑ ΦΩΤΗΖΕ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ). Η ΤΗΕΛΟΡΑΣΗ ΑΥΤΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΣΕ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΠΕΡΣΙ ΠΑΡΑΚΑΛΩ. ΤΟ 1983 ΑΠΟΚΤΗΣΑΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΓΧΡΩΜΗ 27-28 ΙΝΤΣΕΣ ΠΑΛΙ ΣΟΝΥ ΤΡΙΝΙΤΡΟΝ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΟΥ ΕΙΔΑ ΕΓΧΡΩΜΟ ΗΤΑΝ ΕΙΔΗΣΕΙΣ, ΤΕΝ-ΤΕΝ ΚΑΙ Η ΟΔΥΣΣΕΙΑ ΤΟΥ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΟΣ.
 
akmakas...μήπως ήταν ο Φαντομάς η σειρά που λες; To έπαιζε κι αυτό κι είχε μάλιστα αρκετά scary intro (για τα δεδομένα μικρού παιδιού πάντα).

Τώρα που είπα για scary, και μια που μιλάμε και για sci-fi, θυμάστε που έπαιζε στην ΕΡΤ2 τον Αόρατο Άνθρωπο;
 
Ti ωραίο σήριαλ το  Invisible Man!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο Αόρατος Άνθρωπος...

Tί φανταστικό σήριαλ...


Λές σίγουρα για το Armchair Thriller (1978)

πληροφορίες στο παρακάτω link akmakas

http://free.hostdepartment.com/B/Blacknun/armchair.html

Οι άγγλοι πραγματικά φημίζονται για τις καταπληκτικές ταινίες και σειρές τρόμου με twisted ending

Άλλες σειρές που παίχτηκαν κατα καιρούς από ΕΡΤ ήταν ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΡΟΜΟΥ ΤΗΣ ΧΑΜΕΡ (13 ωριαία επεισόδια Hammer house of horror 1980)

το Ο ΑΛΦΕΝΤ ΧΙΤΣΚΟΚ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙ (Η ΣΕΙΡΑ ΤΟΥ 1985 ΚΑΙ ΟΧΙ Η ΠΡΩΤΟΤΥΠΗ) (Alfred Hitckcock presents-1985)

Η ΖΩΝΗ ΤΟΥ ΛΥΚΟΦΩΤΟΣ ΤΟΥ 1985

ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΜΕ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΗ ΤΟΝ ROAL DAHL (ΤΣΑΡΛΙ ΚΑΙ ΤΟ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ ΣΟΚΟΛΑΤΑΣ) ΤΟ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΜΕ ΑΝΑΠΑΝΤΕΧΟ ΤΕΛΟΣ (ΤALES OF THE UNEXPECTED-1979)

ΘΥΜΑΤΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΓΑΛΛΙΚΗ ΜΙΝΙ-ΣΕΙΡΑ ΤΡΟΜΟΥ "ΤΟ ΒΛΕΜΜΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΘΡΕΦΤΗ" (1985) ΠΟΥ ΕΒΑΛΕ Η ΕΡΤ-1 ΤΟ 1988.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν ξερω βρε ΑΕΟΝ....Απο οτι θυμαμαι ηταν ιστοριες τρομου διαφορετικες

καθε φορα οπως π.χ το μυστηριο της παρασκευης η το μαγαζακι του τρομου!
 
Φιλε ambu αυτο ηταν οντως "χτυπημα" ;)

respect
 
Μυν απο Dominion:Λές σίγουρα για το Armchair Thriller (1978)


πληροφορίες στο παρακάτω link akmakas


Nαι Ναι Ναι!!!!!!!!:eek: Α ρε ΠΑΛΙΟΥΡΑ Μπραβο Dominion με εστειλες!!!!!!!

υποκλίνομαι στην μνημη σου!!!! :D

Dominion εισαι απιστευτος!!!!!με εστειλες 20 χρονια πισω...

Κατεβασα και το βιντεακι της εισαγωγης...τρέλα.........
 
Χαίρομαι να στέλνω κόσμο αδιάβαστο... πίσω στα παλιά

Χαιρετώ 
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα