Δύο γιαπωνέζικα DC χωρίς καλώδια ! Λίγη βοήθεια;

kujo79

Retro Member
Joined
5 Ιαν 2009
Μηνύματα
104
Αντιδράσεις
11
Καλησπέρα παιδες !Ζητάω τα φώτα της dc κοινότητας στο προβλημά μου.

Σήμερα μετά από πολύ καιρό που τον παρακάλαγα,παρέλαβα από ένα φιλο μου 2 dc ;) που είχε στην αποθήκη του κάτι χρόνια.Φαίνονται σε καλή κατάσταση , είναι NTSC-J μοντέλο ΗΚΤ-3010 και βρήκε και μερικά original παιχνίδια (virtua tennis,F 335,house of the dead 2). Δυστυχώς όμως δεν βρήκε ούτε τα καλώδια τροφοδοσίας ούτε τα AV :( .

Που μπορώ να αγοράσω αυτά τα καλώδια; Όπως καταλαβαίνετε η καταστασή μου είναι σοβαρή και έχω ανάγκη άμεσης βοήθειας γιατί έχουν αρχίσει και με τρώνε τα χέρια μου....
 
Πρόσεξε μην είναι μοντέλα 110volt.

Αν ναι θες αντάπτορα 220 to 100.

Επικοινώνησε με το χρήστη Giama, μπορεί να σου προμηθεύσει καλώδια.

Το καλώδιο τροφοδοσίας είναι εξαιρετικά απλό και μπορεί να φτιαχτεί με υλικά του εμπορίου πάμφθηνα.
 
Το καλωδιο τροφοδοσιας ειναι το κλασικο που εχουν οι περισοτερες συσκευες.

Απλα θα χρειαστεις μετασχηματιστη για 110V. (παρε ενα μεταλικο με 17 ευρω περιπου ωστε να το εχεις συνεχως στη πριζα)

Για AV καλωδιο κοιτα σε κανα ebay ή βαλε καμια αγγελια μηπως καποιος φιλος εχει κανενα που του πεισευει.Απλα προτιμησε Scart...
 
(Aυτό κι αν λέγεται γρήγορη ανταπόκριση...)
 
WOWo_O (Ούτε να πεταχτώ στο περίπτερο δεν πρόλαβα).

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις μάγκες ,ήδη βρήκα κανά δύο scart σε ebay,θα επικοινωνήσω και με το giama για πιο γρήγορα.

@wally όταν λες μεταλλικό τι εννοείς; Έχεις κανένα link;
 
Οι καλής ποιότητας μετασχηματιστές 220 to 110 είναι λίγο ακριβότεροι από του κιλού.

Είναι όμως must για τη σωστή λειτουργία και την υγεία της κονσόλας.

Οι καλοί έχουν μεταλλικό περίβλημα που απάγει και τη θερμότητα που παράγουν. Μπορείς να τους έχεις στη πρίζα συνεχώς. Στο κέντρο σε καταστήματα ηλεκτρονικών εξαρτημάτων θα βρεις μεγάλη ποικιλία.
 
Pooky είπε:
Οι καλής ποιότητας μετασχηματιστές 220 to 110 είναι λίγο ακριβότεροι από του κιλού.
Είναι όμως must για τη σωστή λειτουργία και την υγεία της κονσόλας.

Οι καλοί έχουν μεταλλικό περίβλημα που απάγει και τη θερμότητα που παράγουν. Μπορείς να τους έχεις στη πρίζα συνεχώς. Στο κέντρο σε καταστήματα ηλεκτρονικών εξαρτημάτων θα βρεις μεγάλη ποικιλία.
ΟΚ! Ευχαριστώ και πάλι για τη γρήγορη ανταπόκριση, θα ψαχτώ λιγάκι και ελπίζω να επανέλθω σύντομα με φώτο σε δράση :D
 
αν θέλεις έχω και εγώ ενα svideo καλώδιο το οποίο δεν χρειάζομαι πια καθότι πήρα vga box :) μεγειές πάντως!!
 
Φίλε tarasque, υπάρχουν κάμποσα παιχνίδια DC που δεν είναι συμβατά με το VGA Box, οπότε τουλάχιστον προτείνω να δοκιμάσεις αυτά που σε ενδιαφέρει να παίζεις πριν αποφασίσεις ότι δεν χρειάζεσαι καθόλου το κοινό καλώδιο. :)

Ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι το Skies of Arcadia (και η original PAL έκδοση αλλά και η σπασμένη της Echelon)
 
σωστή η παρατήρηση thanks :) αν δεν κάνω λάθος το αν υποστηρίζεται ή όχι το αναφέρει και στο κουτί του παιχνιδιού.

εν πάσα περιπτώση υπάρχει και ένα rca απλό :)
 
Καλησπέρα σε όλους! Από τη Δευτέρα που μου ήρθε το RGB καλωδιάκι ,σήμερα πρόλαβα να ποστάρω γιατί έχω λιώσει το virtua tennis και το F335 :D :D.Δουλεύουν και τα 2 dc άψογα ,αν και στο ένα χρειάστηκε λίγο calibration το μάτι :cool: .

Και τώρα η ερώτηση του 1000000$.Μπορεί να μου πει κάποιος με ποιό τρόπο να γράψω κάποιο από τα .cdi που έχώ; Χρησιμοποίησα το discjuggler 6 και cd phillips και απέκτησα μια 6άδα σουβέρ ikaruga!!!
 
Alcohol 120 % στη χαμηλότερη ταχύτητα, raw dao mode αν θυμάμαι καλά, αν και μάλλον θα σαι διαφωτήσουν καλύτερα.
 
Εγώ γράφω με Alcohol όπως περίπου λέει ο Hazuki, απλά σε ταχύτητα δεν είχα ποτέ πρόβλημα σε 16x οπότε δεν αισθάνομαι ιδιαίτερη ανάγκη να προτείνω ακόμα χαμηλότερη ταχύτητα. Άλλη εναλλακτική που ακούω ότι αποδίδει καλά (και είναι δωρεάν...) είναι το Imgburn, αλλά προσωπικά δεν το έχω δοκιμάσει.

Και ένα τελευταίο, μπας και έκανες το κλασσικό λάθος να σε ρωτήσει το DJ αν θέλεις να "επισκευάσει" το .cdi και του είπες "yes"; Αν ναι, φταίει σίγουρα αυτό. Σε αυτή την περίπτωση απαντάμε πάντα αρνητικά και άσε το πρόγραμμα να κλαίγεται.
 
Όχι δεν μου βγάζει τέτοια επιλογή για διόρθωση.Ανεξάρτητα δε από την ταχύτητα που βάζω γράφει γύρω στα x12.Μήπωςνα έπαιρνα κάποιο άλλη μάρκα cd;Υπάρχει περίπτωση το μοντέλο μου να μην παίζει cd-rom;
 
Αν είναι PAL καμμία απολύτως. Υπάρχουν κάποια (ελάχιστα...) US και Japanese μοντέλα που δεν είναι συμβατά με τα backups.

Όσο για το 12x, πιθανώς είναι η χαμηλότερη ταχύτητα που υποστηρίζει το drive σου;

Πριν αλλάξεις πάντως CDR, δοκίμασε τα άλλα προγράμματα που προτείνουμε. Ποτέ δεν το συμπάθησα αυτό το DiskJuggler...

Αν τελικά αποφασίσεις να δοκιμάσεις άλλη μάρκα CDR, εμένα μου έχουν δουλέψει πολύ καλά κάτι λευκά SKC που πούλαγε το Πλαίσιο (δεν ξέρω αν πουλάνε ακόμα τα ίδια, στο site δεν τα βλέπω αυτή την στιγμή).
 
Το μοντέλο είναι Jap ΗΚΤ-3010.Τώρα κατεβάζω το Alcohol να το δοκιμάσω.Ελπίζω να γίνει τίποτα.(Αν όχι ,έχω ήδη παραγγείλει από ebay το πρώτο -original- NBA 2K2 και έπεται συνέχεια...)
 
Κυνήγησε το το θέμα, καθότι το Ikaruga σε original είναι κομματάκι ακριβότερο από το NBA 2K2... ;)
 
Είναι πολλά τα λεφτά Doc,για να το παρατήσω το συγκεκριμένο!Θα τη βρούμε την άκρη....
 
kujo79 είπε:
Το μοντέλο είναι Jap ΗΚΤ-3010.Τώρα κατεβάζω το Alcohol να το δοκιμάσω.Ελπίζω να γίνει τίποτα.(Αν όχι ,έχω ήδη παραγγείλει από ebay το πρώτο -original- NBA 2K2 και έπεται συνέχεια...)
Βασικά ο μύθος λέει

There's actually a sticker on the bottom either '1' or '2' in a circle. 1 means it's the first model, which can read burned CD-Rs.
Επειδή ρωτήθηκε νωρίτερα, αν και διαβάζοντας πάλι υπάρχει τρόπος να παίξουν απλά δε ξέρω προγράμματα, settings κλπ :sleep:
 
Γραφω σε imgburn, καλης μαρκα δισκακια (intenso, verbatim πχ) χωρις προβληματα. Δυστηχως το dc ειναι παρα πολυ ιδιοτροπο με τα taiyo yuden / that's γιαυτο και δεν τα προτεινω γιαυτη τη δουλεια..

Απο εκει και περα, κοιταξε μηπως κατεβασες κακο iso και σου κανει προβληματα αυτο.
 
Πίσω
Μπλουζα