Είναι υπερεκτιμημένα τα Mac; Εσείς τι πιστεύετε;

Metalcandyman

Billy Mitchell εκ Σερρών
Joined
23 Απρ 2011
Μηνύματα
9.318
Αντιδράσεις
5.876
Ανοιγω αυτο το θεμα και ισως στεναχωρησω καποιους οπως την D@redevil η τον pooky1 η οποιον αλλον εχει Mac αλλα εχω μια απορια χρονια τωρα και θελω να την εκφρασω.Για πιο λογο προτιματε τα πανακριβα Mac ενω με πολυ λιγοτερα χρηματα μπορειται να εχετε ενα ακομα πιο ισχυρο απο αυτα pc.Tι παραπανω μπορει να εχουν δηλαδη και τα εκθιαζει πολυς κοσμος;;;;Kαι για να εξηγησω κατι δεν θα συγκρινω mac μονο με σταθερο pc αλλα και με laptop γιατι υπαρχουν και ανθρωποι που δεν γουσταρουν τους σταθερους υπολογιστες και εχουν μονο laptop για να κανουν την δουλεια τους.Απλα θα πω τι μπορεις να εχεις με πολυ λιγοτερα λεφτα σε σταθερο pc και laptop απο τα 2 χιλιαρικα που κανει το Mac και εννοοιται να ειναι πιο ισχυρα.Kαι ΠΡΟΣΟΧΗ τα γουστα ειναι γουστα προς θεου μη νομιζει κανεις οτι τον κατηγορω απλα θελω να με λυθει η απορια που εχω.

Για παραδειγμα το APPLE MACBOOK PRO MD318LL/Α 15.4 κοστιζει κοντα στα 2 χιλιαρικα και εχει τα εξης:

Επεξεργαστής: 2.2 GHz Intel Core i7 6MB L3 cache.

Οθόνη: 15.4'' LED-backlit glossy widescreen display, με ανάλυση 1440 x 900 pixel.

Μνήμη: 4GB DDR3 RAM 1333 MHz (2 x 2GB) επεκτάσιμη μέχρι τα 8GB (διαθέτει συνολικά 2 SO-DIMM slots).

Σκληρός Δίσκος: 500GB Serial ATA (5400rpm).

Οπτικός Δίσκος: SuperDrive DVD±R DL/DVD±R/CD-RW με δυνατότητες: Εγγραφής: 8x DVD-R, DVD+R, 4x DVD-R DL (double layer), DVD+R DL (double layer), DVD-RW, DVD+RW, 24x CD-R, 10x CD-RW, Ανάγνωσης: 8x DVD-R, DVD+R, DVD-ROM, 6x DVD-ROM (double layer DVD-9), DVD-R DL (double layer), DVD+R DL (double layer), DVD-RW, DVD+RW 24x CD.

Κάρτα γραφικών:AMD Radeon HD 6750M 512MB.

Κάρτα δικτύου: 10/100/1000 (Gigabit) BASE-T Ethernet.

Ασύρματη επικοινωνία: Wi-Fi (IEEE 802.11n), Bluetooth 2.1 + EDR (Enhanced Data Rate) wireless technology.

Θύρες επικοινωνίας: 2 x USB 2.0, 1 x FireWire 800Mbps, 1 x Thunderbolt port (up to 10 Gbps), SDXC slot, MagSafe power port, Kensington lock slot, 1 x Ethernet (RJ-45), 1 x Audio line in, 1 x Audio line out, 1 x DC-in jack για AC adapter.

Φωτιζομενο πληκτρολογιο και ολα τα αλλα τα κλασικα οπως καμερα κτλ που δεν χρειαζεται να τα αναφερω αναλυτικα.

Συνεχιζω με το laptop DELL XPS 17 17.3" CORE I7-2630QM

Επεξεργαστής: Intel Core i7-2630QM (2.00 GHz), με 6MB L3 cache.

Οθόνη: 17.3'' Full HD WLED True-Life, με ανάλυση 1920 x 1080 pixel.

Μνήμη: 4096MB (2 x 2048MB) DDR3 στα 1333 MHz

Σκληρός Δίσκος: 500GB SATA (7200rpm)

Οπτικός Δίσκος: DVD+/-RW DL.

Κάρτα γραφικών: Nvidia GeForce GT550M 1gb

Ενσυρματη και ασύρματη επικοινωνία: 10/100/1000Mbps Ethernet, Wifi 802.11b/g/n, Bluetooth 3.0.

Θυρες επικοινωνιας: 2 x USB 3.0, 1 x USB2.0, 1 x eSATA/USB2.0, 1 x Mini DisplayPort, 1 x HDMI 1.4, 9 in 1 Media card reader (SD, SDIO, SDXC, SDHC, MS, MS Pro, MMC, MSXC, xD /emoticons/laugh@2x.png 2x" width="20" height="20" />), 1 x Ethernet (RJ-45), 1 x headphone out με υποστήριξη SPDIF, 1 x microphone in, 1 x DC-in jack για AC adapter.

Και ολα τα αλλα τα κλασικα που οπως και παραπανω δεν θα τα αναφερω.

Παμε τωρα και σε ενα ολοκλημερωμενο πακετο σταθερου υπολογιστη.

ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗς:INTEL CORE I7-2600 3.40 GHZ

ΟΘΟΝΗ:LG E2251T-BN 22" LED

ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ:SEAGATE BARRACUDA LP ST1000DL002 1TB SATA2

ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ OCZSSD2-1VTXPL30G 30GB VERTEX PLUS SATAII 2.5'' SSD RETAIL

ΜΝΗΜΗ RAM:2 x MUSHKIN 991586 2GB DDR3 PC3-10666 1333MHZ ESSENTIALS SERIES

ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ:2 x ASUS ENGTX550 TI DC/DI/1GD5 1GB PCI-E RETAIL

ΜΗΤΡΙΚΗ ΚΑΡΤΑ:ASUS P8P67 DELUXE REV3.0

ΚΑΡΤΑ ΗΧΟΥ:Intel High Definition Audio 10 channels

ΚΑΡΤΑ ΔΙΚΤΥΟΥ:Intel Pro 10/100/1000

ΟΠΤΙΚΑ ΜΕΣΑ:LG GH22NS70 SECURE DISC DVD REWRITER BLACK BULK

ΚΟΥΤΙΑ - CASES:ASUS VENTO TA-M21 BLACK

ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ:XILENCE 700W GAMING SERIES PSU

ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟ:NILOX MULTIMEDIA KEYBOARD PS2/USB BLACK

ΠΟΝΤΙΚΙΑ:NILOX MT10 MOUSE OPTICAL USB BLACK SILVER

ΗΧΕΙΑ:NILOX SLIM MULTIMEDIA SPEAKERS 2.0 BLACK

ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ:Microsoft Windows 7 Home Premium Ελληνική/Αγγλική Έκδοση

Επισης και ποντικι,πληκτρολογιο,ηχεια κτλ.

To Μac κοστιζει 2000 ευρω το Dell κοστιζει 1000 ευρω και εχει μεγαλητερη και καλητερη οθονη και καλητερη καρτα γραφικων και το σταθερο pc κοστιζει 1300 ευρω ειναι και ολοκληρωμενο πακετο και εχει και 2 καρτες σε SLI.Και αν εχουμε και κουτι,οθονη,ποντικια,πληκτρολογια κτλ και αφερεσουμε και την μια καρτα γραφικων και παρουμε ολα τα αλλα μεμονομενα για αναβαθμηση το κοστος πεφτει κατω απο τα 1000 ευρω και εχουμε ενα πανισχυρο pc.

Με ολα τα παραπανω ποιος ο λογος να παρει καποιος Mac αν απλα τον ενδιαφερει να εχει ενα πολυ δυνατο συστημα χωρις να ξοδεψει μια περιουσια;;;;
 
Εγώ πριν από κάμποσο καιρό δούλευα σαν γραφίστας και δούλεψα σε G4 και G5 μηχανήματα. Αυτό που έχω να πω είναι στον τομέα αυτό έκαναν καλύτερη δουλειά από τα PC. Σε σχέση με το δικό μου PC στο σπίτι (το οποίο ήταν κάτι μεταξύ G4 και G5 σε δυνατότητες) μπορούσα να δουλέψω με μεγάλα αρχεία πιο γρήγορα και πιο σταθερά. Δούλευα 10+ ώρες την ημέρα 6 μέρες την εβδομάδα ασταμάτητα, άνοιγα κι εγώ δεν ξέρω πόσα αρχεία παράλληλα και πολύ σπάνια έτρωγε το μηχάνημα ή το λειτουργικό κολλήματα. Οπότε ναι, ένας επαγγελματίας γραφίστας τότε (για τώρα δεν ξέρω, δεν έχω δουλέψει σε πιο σύγχρονα μηχανήματα) έδινε πολλά χρήματα παραπάνω αλλά έκανε πιο αξιόπιστα την δουλειά του.

Αυτό που δεν μπόρεσα να καταλάβω ποτέ ήταν το απαίσιο και πανάκριβο mouse που ήταν όλο το σώμα ένα κουμπί... φυσικά από τότε που έπιασα δουλεία εκεί έμαθε και ο εργοδότης μου ότι δεν χρειαζόταν να αγοράζει πανάκριβα mouse και keyboard απλά επειδή έχουν το μηλαράκι επάνω, καναμε την δουλειά μας πιο καλά και πιο φτηνά με logitech η Microsoft USB περιφεριακά.

Σαν multimedia home σύστημα στο σπίτι το θεωρώ πεταμένα λεφτά. Και πάλι μιλάω για πριν 5-6 χρόνια, τώρα δεν ξέρω τι ακριβώς γίνεται αλλά αυτή είναι η άποψή μου. Σαν έμπειρος PC user μπορώ να κρατάω το μηχάνημα και το λειτουργικό σε άριστη κατάσταση και η λέξη format έχω ξεχάσει τι σημαίνει. Ενας casual user ίσως να αισθάνεται πιο ασφαλής με ένα πιο σταθερό MAC αλλά πολλά λεφτά ρε αδερφάκι μου. Αδικαιολόγητα πολλά λεφτά για home user.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πληρώνεις την ποιότητα κατασκευής, την εγγύηση (εξαιρείται η Ελλάδα) και το λειτουργικό που είναι απείρως ανώτερο. Ένα bonus είναι η μπαταρία, όπου η διάρκεια είναι πολλαπλάσια από κάθε laptop.
 
Δεν θα σου λυθει η απορια φιλε. Το ερωτημα ειναι παρομοιο με αντιστοιχα για αυτοκινητα. Γιατι να παρεις ακριβο ενω και το φθηνο τσουλαει η γιατι η ταδε μαρκα στα 2000 κυβικα ειναι τοσο πιο ακριβο απο αλλο αντιστοιχο στα ισια κυβικα.

Προσωπικα παντα ημουν απολυτα ικανοποιημενος με τα PC. Μεταξυ windows και linux οι αναγκες μου ικανοποιουνται στο 100%. Το OSX το εχω δουλεψει λιγο αλλα ποτε δε με τραβηξε.

Δεν μπορω ομως να παραβλεψω οτι αρκετοι φιλοι, εμπειροι απο PC βρισκουν κατι σε αυτο που δε βρισκουν στα κανονικα (γιατι πλεον ολα ειναι) PC. Δεν ειναι μονο το λογοτυπο, το design και η ποιοτητα κατασκευης, αν και ολα παιζουν το ρολο τους. Στο κατω κατω μπορει και απλως να ειμαι αγουστος στα PC οπως ειμαι στο ντυσιμο και στα αυτοκινητα, αλλα το θεωρω μαλλον πλεονεκτημα
 
Ποιότητα κατασκευής, κλειστό hardware, ανωτερότητα λειτουργικού (σταθερότητα, υποστήριξη) συν η μπαταρία στα laptop, δικαιολογούν μέχρι το τελευταίο σεντ.
 
Δεν τίθεται βρε συ θέμα στεναχώριας! Δε με πληρώνει (alas!) η Apple για να τη διαφημίζω!

Θα σου πω όμως κάτι και θα με καταλάβεις! Μπορείς μετά να το μεταφέρεις και στην κλίμακα των υπολογιστών και θα σου λυθεί η απορία μια για πάντα!

Το iPhone 4 που έχεις, έχει τις ίδιες προδιαγραφές με ένα HTC (συγχωρέστε με, δεν θυμάμαι ποιο και βαριέμαι να ψάξω! :D ). Από άποψη hardware, το HTC -αν θυμάμαι καλά, πάλι- είναι ελαφρώς καλύτερο!

Θα έπαιρνες εκείνο?! Αφού την ίδια δουλειά κάνουν! Μήπως είναι το iPhone υπερτιμημένο?

Μην μου απαντήσεις, γιατί θα βγούμε offtopic, αλλά μάλλον κατάλαβες που το πάω! ;)

Φαντάζομαι ότι έγκειται στην υποκειμενικότητα του καθενός το αν κάτι είναι υπερεκτιμημένο. Οπότε κανείς μας, δεν πρόκειται ν' απαντήσει αντικειμενικά.

Κρατάω αυτά που είπαν τα παιδιά και είναι αντικειμενικά παραδεκτά και όλα τα υπόλοιπα υπόκεινται στο αν έχεις τα λεφτά & εφόσον τα έχεις, αν θέλεις να τα διαθέσεις εκεί! ;)

Imgema είπε:
Εγώ πριν από κάμποσο καιρό δούλευα σαν γραφίστας και δούλεψα σε G4 και G5 μηχανήματα. Αυτό που έχω να πω είναι στον τομέα αυτό έκαναν καλύτερη δουλειά από τα PC. Σε σχέση με το δικό μου PC στο σπίτι (το οποίο ήταν κάτι μεταξύ G4 και G5 σε δυνατότητες) μπορούσα να δουλέψω με μεγάλα αρχεία πιο γρήγορα και πιο σταθερά. Δούλευα 10+ ώρες την ημέρα 6 μέρες την εβδομάδα ασταμάτητα, άνοιγα κι εγώ δεν ξέρω πόσα αρχεία παράλληλα και πολύ σπάνια έτρωγε το μηχάνημα ή το λειτουργικό κολλήματα. Οπότε ναι, ένας επαγγελματίας γραφίστας τότε (για τώρα δεν ξέρω, δεν έχω δουλέψει σε πιο σύγχρονα μηχανήματα) έδινε πολλά χρήματα παραπάνω αλλά έκανε πιο αξιόπιστα την δουλειά του.

dr_slump είπε:
Πληρώνεις την ποιότητα κατασκευής, την εγγύηση (εξαιρείται η Ελλάδα) και το λειτουργικό που είναι απείρως ανώτερο. Ένα bonus είναι η μπαταρία, όπου η διάρκεια είναι πολλαπλάσια από κάθε laptop.

bspus είπε:
Δεν θα σου λυθει η απορια φιλε. Το ερωτημα ειναι παρομοιο με αντιστοιχα για αυτοκινητα. Γιατι να παρεις ακριβο ενω και το φθηνο τσουλαει η γιατι η ταδε μαρκα στα 2000 κυβικα ειναι τοσο πιο ακριβο απο αλλο αντιστοιχο στα ισια κυβικα.
Ακριβώς! Πληρώνεις το συναίσθημα (?), το μάρκετινγκ (?) πάντως κάτι πληρώνεις! Και αυτό το κόστος, είναι ο τρόπος που γίνονται κάποια πράγματα. Πιο άνετος, πιο φιλικός, πιο intuitive...

bspus είπε:
Δεν μπορω ομως να παραβλεψω οτι αρκετοι φιλοι, εμπειροι απο PC βρισκουν κατι σε αυτο που δε βρισκουν στα κανονικα (γιατι πλεον ολα ειναι) PC. Δεν ειναι μονο το λογοτυπο, το design και η ποιοτητα κατασκευης, αν και ολα παιζουν το ρολο τους. Στο κατω κατω μπορει και απλως να ειμαι αγουστος στα PC οπως ειμαι στο ντυσιμο και στα αυτοκινητα, αλλα το θεωρω μαλλον πλεονεκτημα
Μια χαρά είναι το γούστο σου! (σε γνώρισα από κοντά, οπότε έχω άποψη! :D )

Είναι υποκειμενικό!

Κι εγώ ρε παιδιά, θεωρώ τις κούκλες υπερτιμημένες (γιατί δε μου άρεζαν εμένα), αλλά λατρεύω τα αρκουδάκια! :)

Δε σημαίνει ότι θα απαξιώσω την επιλογή της κούκλας - θα είναι άδικο!

ASiC είπε:
Ποιότητα κατασκευής, κλειστό hardware, ανωτερότητα λειτουργικού (σταθερότητα, υποστήριξη) συν η μπαταρία στα laptop, δικαιολογούν μέχρι το τελευταίο σεντ.
As said! ;)
 
Άνοιξες ένα θέμα για το προφανές...
 
metalcandyman είπε:
To Μac κοστιζει 2000 ευρω το Dell κοστιζει 1000 ευρω και εχει μεγαλητερη και καλητερη οθονη και καλητερη καρτα γραφικων και το σταθερο pc κοστιζει 1300 ευρω ειναι και ολοκληρωμενο πακετο και εχει και 2 καρτες σε SLI.Και αν εχουμε και κουτι,οθονη,ποντικια,πληκτρολογια κτλ και αφερεσουμε και την μια καρτα γραφικων και παρουμε ολα τα αλλα μεμονομενα για αναβαθμηση το κοστος πεφτει κατω απο τα 1000 ευρω και εχουμε ενα πανισχυρο pc.

Με ολα τα παραπανω ποιος ο λογος να παρει καποιος Mac αν απλα τον ενδιαφερει να εχει ενα πολυ δυνατο συστημα χωρις να ξοδεψει μια περιουσια;;;;
Πεστα χρυσοστομε!Η συγκριση που διαλεξες ειναι πολυ καλη αφου συγκρινεις 2 επωνυμα ποιοτικα συστηματα...και δεν νομιζω οτι η DELL υπολειπεται σε ποιοτητα της apple.. στο κατω-κατω και τα 2 στην Κινα φτιαχνονται...

Παλια-πριν την ελευση των windows-ναι τα mac ηταν πρωτοποριακα..ειχαν GUI που αλλοι δεν ειχαν,δικο τους επεξεργαστη κλπ..και ετσι τοτε το διλλημα mac vs pc ειχε καποιο νοημα...Τωρα δεν υπαρχει καμμια διαφορα γιατι πλεον τα mac ειναι απλα πιο στυλιζαρισμενα wintel boxes...και να μην μου πειτε τωρα για το λειτουργικο γιατι αν το πουλουσε η apple θα μπορουσα να το βαλω και εγω στο δικο μου wintel box οποτε θα εκανα ο,τι και οι applaδες με το λιγοτερο απο το μισο των χρηματων....Επομενως:Αpple?Οχι ,ευχαριστω!
 
Βασίλη πράγματι είναι πανάκριβα, πόσο μάλλον στην Ελλάδα που δεν έχει παρουσία η ίδια εταιρία αλλά υπάρχει reseller που παίρνει και αυτός προμήθεια.

Στο εξωτερικό είναι πολύ διαφορετικά τα πράγματα γιατί εκτός από το hardware και software που αγοράζεις έχεις πολλά "extra" όπως βοήθεια από γνώστες του αντικειμένου στα καταστήματα.

Γενικά πάντως είναι ακριβότερα και καλά κάνουν κατά τη γνώμη μου.

Έχουν 20%+ (δε θυμάμαι ακριβώς) κέρδος ενώ η Dell, η Acer και η HP παίζουν κοντά στο 5%. Επειδή ανταγωνίζονται μεταξύ τους, και σκοτώνουν τις τιμές τους, έχουν και αυτές τις τιμές.

Όσοι διαβάζουν τις ειδήσεις σ' αυτόν τον τομέα, γνωρίζουν τα τεράστια προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι συναρμολογητές. Η HP παρότι Νο1 ήθελε να βγει από την αγορά των PCs γιατί παρόλο που πούλαγε περισσότερα απ' όλους, δεν έβγαζε χρήματα! Στην Acer διώξανε τον CEO ακριβώς λόγω αυτής της τακτικής. Χαμηλές τιμές, καθόλου έσοδα, απρόσωπα και χωρίς χαρακτήρα μηχανήματα.

Γι' αυτό πάντα είμαι της άποψης να υπάρχει ανταγωνισμός αλλά όχι όπως είναι τώρα. Έχουμε φτάσει, να παίρνουν τα τσιπάκια από την intel, το software από την Microsoft, να προσθέτουν crapware μήπως και βγάλουν κανένα δολάριο από κει και να το προσφέρουν στον πάγκο δίπλα από τη φέτα στο supermarket.

Έτσι δεν υπάρχει εξέλιξη κατά τη γνώμη μου. Αυτή είναι η λογική, ο όγκος θα μου βγάλει τα έξοδα μου ίσα-ίσα να συντηρηθώ.

Γι' αυτό το λόγο και δεν ρίχνουν χρήματα σε R&D και νέες τεχνολογίες. Τρανό παράδειγμα το Air που έχει πάνω από 4 χρόνια στην αγορά και τώρα η Intel προσπαθεί να δώσει specs για Ultrabooks στα PCs. Αν είχαν και αυτοί τα έσοδα της Apple μια χαρά θα είχαν φτιάξει ultrabooks, ipads και δε ξέρω 'γω τι άλλο.

Μια από τα ίδια έχει γίνει και στους servers. Κάποτε βλέπαμε σοβαρές κατασκευές, ωραίες έξυπνες ιδέες, τώρα βλέπουμε μια ομοιομορφία και ισοπέδωση για να μειώσουμε και εκεί το κόστος.

Αυτό μπορεί για κάποιους να είναι καλό. Θα αγοράσουν το πιο φθηνό και καλό μηχάνημα για τις ανάγκες τους. Απλά είναι δύο διαφορετικές σχολές, διαλέγουμε και παίρνουμε :)

Είναι αλήθεια επίσης ότι δεν μπορείς να συγκρίνεις σε υπολογιστική ισχύ ένα Macbook Pro με ένα Alienware για παράδειγμα, δεν θα δεις τρελές κάρτες γραφικών σε Mac για τον απλούστατο λόγο ότι δεν θα δεις και παιχνίδια που να την χρειάζονται :)

Θα δεις όμως απροβλημάτιστη λειτουργία, ανεμιστηράκια που δεν ακούγονται, καλές οθόνες με σωστά χρώματα, λειτουργικότητα όπως φωτισμό στο πληκτρολόγιο, unibody αλουμινένιο περίβλημα στα laptops, το firewire 800 και thunderbolt για όσους ασχολούνται με video και άλλα πολλά.

Είναι ενδιαφέρον πάντως ότι ενώ είναι ακριβή είναι στο hardware, σκοτώνει το software. Κάνεις αναβάθμιση λειτουργικού με 25ε, το Aperture 70e, το Logic και Final Cut 150.

Μιλάμε για προγράμματα που αντίστοιχα τους από άλλες εταιρίες κοστίζουν πολλαπλάσια και είναι το standard της αγοράς. Το κόστος δηλαδή μοιράζεται.

Για το λειτουργικό δε λέω τίποτα γιατί θα έχουμε αντιδράσεις.

Ο καθένας τώρα τα βάζει κάτω και βλέπει τι του χρειάζεται.
 
Χάλασε σε κάποιον ο δίσκος και έχει κακή κατασκευή το mini? Ε κάπου θα βρω και ένα blogpost που κάποιος το έριξε στο πάτωμα και αυτό χάλασε :)
 
*Θα συμφωνησω με τον CrisTOS. Η ποιοτητα κατασκευης ειναι σαφεστατα ενα αμφιλεγομενο ζητημα για του υπολογιστες της Apple τα τελευταια 6-7 χρονια και σε καμια περιπτωση τα στανταρ δεν ειναι υψηλα οπως παλια. Αυτο εγκειται κυριως στο γεγονος οτι η Apple πονταρει σε εντυπωσιακα υλικα κατασκευης και χρηστικα features τα οποια πολλες φορες ειναι πριν απο την εποχη τους αρα και κουβαλανε ολα τα νηπιακα προβληματα. Π.χ. σε Macbook 2.13 (Λευκο του 2008) αντιμετωπισα μετα απο λιγο καιρο χρησης ραγισμα στο πλαστικο του case και μετα απο λιγο καιρο το κομματι διπλα στο trackpad κοπηκε και ξεκολλησε γιατι αντι η Apple να βαλει κλιπς ανοιγματος-κλεισιματος εβαλε μαγνητακια αλλα λογαριασ χωρις το ξενοδοχο (σε αυτη τη περιπτωση βεβαιαη εταιρεια ετρεχε προγραμμα αντικαταστασης case μεχρι και προσφατα, εντελλως δωρεαν φυσικα). Σε Macbook Air δευτερης γενιας το αλουμινιο λυγισε με απολυτη ευκολια σε φυσολογικες συνθηκες πιεσης αλλα παρ'ολα αυτα τη στιγμη αυτη γραφω απο το τριτο Macbook Air μου (i5) κατα σειρα. Κι αυτο γιατι απο τοτε που χρησιμοποιησα σοβαρα και σε καθημερινη βαση ενα ibook πριν 7-8 χρονια και μαλιστα στη περιοδο του Tiger καταλαβα το "once you go mac you never go back" απολυτα:

α) ανωτερωτητα λειτουργικου (κρασαρισματα που αγγιζουν το μηδεν σε συχνοτητα και σοβαροτητα) συν ευχρηστια και ταχυτητα

β) το λειτουργικο ερχεται με μια υπερπληρη σουιτα καλου software

γ) καλη διαρκεια μπαταριας σε λαπτοπ

δ) μακροχρονια υποστηριξη απο τη μαμμα εταιρεια ακομη και για software/hardware καποιων ετων

ε) απιστευτες συσκευασιες με προσοχη στη λεπτομερεια (ναι μη το γελατε)

στ) καλη τεχνικη υποστηριξη

ζ) αναβαθμισεις εκδοσεων λειτουργικου σε πολυ χαμηλες τιμες σε συγκριση με τα Windows

Αφησα τελευταιο το γεγονος της αισθητικης στο τομεα οπου η Apple εχει δωσει μαθηματα industrial designσε ολη τη μακροχρονη πορεια της. Τα μηχανηματα που βγαζει ειναι απλα ετη φωτος μπροστα απο αποψη σχεδιασης και πρωτοτυπιας για να μην αναφερουμε περιπτωσεις στις οποιες απλα δεν ξεπερνιεται απο κανενα ( iMac G4 Lamp για παραδειγμα). Να αναφερουμε επισης οτι ποτε μα ποτε η εταιρεια δε ξαναλανσαρει στην αγορα παλιας σχεδιασης μοντελα (οσο επιτυχημενα και να ειναι) με εξελιγμενα χαρακτηριστικα. Γι'αυτο και καθε σειρα εχει μια μοναδικοτητα. Για αλλους, η αισθητικη ερχεται σε δευτερη μοιρα αλλα για αλλους οχι. Θεωρω βεβαια πως οταν εχεις ενα υπολογιστη-εργαλειο δουλειας, εκτος απο το να σου κανει απλα και υπακουα τη δουλεια σου ειναι σημαντικο να σε κανει να αισθανεσαι και καλα βλεποντας το, ακομη και μυριζοντας το (η Apple ειναι γνωστη και για την ιδιαιτεροτητα των μηχανηματων σε αυτο το τομεα). Ολα αυτα απλα δε μπαινουν στο ζυγι και δεν αποτιμωνται με χρηματα, αρα ειτε καποιος τα εκτιμα ειτε απλα χαζευει ενα iMac/Macbook και κανει τη δουλεια του με ενα Acer/ASUS/DELL κλπ. Απλα δεν υπαρχει συγκριση γιατι για το καθε ατομο οι προτεραιοτητες ειναι διαφορετικες.
 
Η ποιοτητα κατασκευής είναι απαράμιλλη.Φυσικά μόνο τα κελύφη,υλικά όπως αλουμίνιο,αντιχαρακτηκές οθόνες είναι απο τα κορυφαία που χρησιμοποιεί η apple.Στα ενδότερα όμως είναι ίδια με αυτά που μπορεί να βρει κάποιος στο εμπόριο(hdd,gfc,mobo,cpu etc etc)
 
Shock είπε:
Έχουν 20%+ (δε θυμάμαι ακριβώς) κέρδος ενώ η Dell, η Acer και η HP παίζουν κοντά στο 5%. Επειδή ανταγωνίζονται μεταξύ τους, και σκοτώνουν τις τιμές τους, έχουν και αυτές τις τιμές.
Εμενα σκασιλα μου ποιος κερδιζει τι,απο την στιγμη που κερδιζω εγω..ετσι αν το 15% μενει στην τσεπη μου,θα κοιταξω το συμφερον μου

Shock είπε:
Γι' αυτό πάντα είμαι της άποψης να υπάρχει ανταγωνισμός αλλά όχι όπως είναι τώρα. Έχουμε φτάσει, να παίρνουν τα τσιπάκια από την intel, το software από την Microsoft, να προσθέτουν crapware μήπως και βγάλουν κανένα δολάριο από κει και να το προσφέρουν στον πάγκο δίπλα από τη φέτα στο supermarket.

Έτσι δεν υπάρχει εξέλιξη κατά τη γνώμη μου. Αυτή είναι η λογική, ο όγκος θα μου βγάλει τα έξοδα μου ίσα-ίσα να συντηρηθώ.
Ωραια,ναι,παιρνουν τα τσιπακια απο την Intel,την nvidia και την ati...ενω η apple απο που τα παιρνει???Απο τους ιδιους φυσικα!Την εξελιξη πλεον-εδω και χρονια- δεν την κανει ο κατασκευαστης του συστηματος αλλα η Intel...Ετσι το μονο που εξελισουν ειναι το λειτουργικο,που στα pc το εχει αναλαβει η M$ και οι χιλιαδες χρηστες του LINUX...

Shock είπε:
Γι' αυτό το λόγο και δεν ρίχνουν χρήματα σε R&D και νέες τεχνολογίες. Τρανό παράδειγμα το Air που έχει πάνω από 4 χρόνια στην αγορά και τώρα η Intel προσπαθεί να δώσει specs για Ultrabooks στα PCs. Αν είχαν και αυτοί τα έσοδα της Apple μια χαρά θα είχαν φτιάξει ultrabooks, ipads και δε ξέρω 'γω τι άλλο.
Aυτο ειναι εν μερει σωστο,ομως σε αυτο δεν φταινε οι εταιριες αλλα η ιδια η Intel..στα netbooks πχ η Intel μας εχει πρηξει με τα αθλια Αtom ,την στιγμη που το acer netbook μου με τον Athlon K125 τους κανει σκονη στα ιδια ΜΗz(και στην ιδια τιμη) :)

Shock είπε:
Είναι ενδιαφέρον πάντως ότι ενώ είναι ακριβή είναι στο hardware, σκοτώνει το software. Κάνεις αναβάθμιση λειτουργικού με 25ε, το Aperture 70e, το Logic και Final Cut 150.

Μιλάμε για προγράμματα που αντίστοιχα τους από άλλες εταιρίες κοστίζουν πολλαπλάσια και είναι το standard της αγοράς. Το κόστος δηλαδή μοιράζεται.
Ισως ενα απο τα λιγα επιχειρηματα που εχουν βαση...αν και με τα λεφτα που γλυτωνεις τα βαζεις μονος σου..

Γενικα,το θεμα προδιαθετει σε Flame war...παντως στην τελικη ο καθενας οτι θελει (και οτι αντεχει η τσεπη του παιρνει)...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Shock, μιλάει και για τις μνήμες, και δεν λέει τίποτα άλλο παρά το ότι τα εξαρτήματα που μπορείς να βρείς μέσα σε ένα Mac είναι εξαρτήματα που μπορείς να βρεις στα φθηνότερα PC.
 
Ξεχασα να αναφερω τη σχετικα καλη μεταπωλητικη αξια που εχουν οι Mac οπως επισης και τη καλη διαρκεια ζωης ακομη και με εντονη χρηση.
 
angel_grig είπε:
Γενικα,το θεμα προδιαθετει σε Flame war...παντως στην τελικη ο καθενας οτι θελει (και οτι αντεχει η τσεπη του παιρνει)...
Όντως, κι επειδή υπάρχουν αρκετά VS θέματα εδώ, ας κρατήσουμε ένα επίπεδο pls! ;)

Κουβεντούλα για να περνάει η ώρα κάνουμε, δεν έχουμε να χωρίσουμε τίποτα! ;)
 
D@redevil είπε:
Όντως, κι επειδή υπάρχουν αρκετά VS θέματα εδώ, ας κρατήσουμε ένα επίπεδο pls! ;)
Κουβεντούλα για να περνάει η ώρα κάνουμε, δεν έχουμε να χωρίσουμε τίποτα! ;)
Εννοειται,Μαριαννα!
 
angel_grig είπε:
Εμενα σκασιλα μου ποιος κερδιζει τι,απο την στιγμη που κερδιζω εγω..ετσι αν το 15% μενει στην τσεπη μου,θα κοιταξω το συμφερον μου
Ναι είναι μια άποψη. Η άλλη είναι ότι αν δεν υπάρχει χρήμα δεν θα δεις κάτι πραγματικά καλύτερο την επόμενη φορά. Γιατί άραγε είδαμε το iPhone, το iPad, το Air από την Apple και όχι από την Dell? Ποιος ήταν αυτός (ένα παράδειγμα) που κάθησε και έκανε έρευνα χρηστών για να δει ότι το touchpad είναι καλύτερο από το trackball στα laptops και όλοι ακολούθησαν;

Γιατί δεν την κάνει κάποιος άλλος; Αν όλοι σταματήσουν και δεν κάνουν έρευνα απλά πουλάνε με το κιλό που θα πάνε τα πράγματα;

angel_grig είπε:
Ωραια,ναι,παιρνουν τα τσιπακια απο την Intel,την nvidia και την ati...ενω η apple απο που τα παιρνει???Απο τους ιδιους φυσικα!Την εξελιξη πλεον-εδω και χρονια- δεν την κανει ο κατασκευαστης του συστηματος αλλα η Intel...Ετσι το μονο που εξελισουν ειναι το λειτουργικο,που στα pc το εχει αναλαβει η M$ και οι χιλιαδες χρηστες του LINUX...
Δεν είναι έτσι απλά τα πράγματα. Ας πάρουμε παράδειγμα το Air. Τόσο λεπτό laptop και όμως έχει μέσα i5 και όχι κάποιον κουτσουρεμένο atom. Τι σύστημα ψύξης μπορεί να έχει; το airflow σε ένα τέτοιο σύστημα είναι πρόκληση που ακόμα ο ανταγωνισμός "δεν έχει" (χωρίς να πατήσει πάνω σε κάποια πατέντα της).

Επίσης εδώ και τόσα χρόνια έχει δικό της σύστημα αλλαγής GPU από τις embeded σε dedicated με αλγόριμθμους που ρίχνουν την κατανάλωση της μπαταρίας. Θα μπορούσε απλά να αγοράσει τα έτοιμα όπως οι άλλοι. Το thunderbolt εν μέρη το πλήρωσε η Apple γι' αυτό και το έχει προσωρινά μόνο εκείνη.

Ας δούμε το πρώτο Mac pro με τον G5 πως ήταν σχεδιασμένο ακόμα και το κουτί, δε συζητάω για το σύστημα ψύξης 7 ανεμιστήρων που είχε (η υδρόψυξη είχε "τελειώσει" γρήγορα). Το τροφοδοτικό που ακουμπάει με μαγνήτη για να μην ρίξεις όλο τον υπολογιστή κάτω όταν το τραβήξεις κατά λάθος. Τα διπλά ασύρματα κανάλια για να δουλεύει πιο γρήγορα το ασύρματο backup του OSX. Τον σχεδιασμό των laptop ώστε να μη σου βγάζουν τους αποροφητήρες από κάτω και ζεσταίνονται όταν τα αφήνεις σε μαλακές επιφάνειες όπως καναπέδες ή κρεβάτια. Το ίδιο και για τα πλαινά για να μην κρύβεις τις "εξατμήσεις" με τα χέρια σου. Τις 4 μπαταρίες στο air αντί για 1 για καλύτερη κατανομή του όγκου.

Μπορώ να συνεχίσω αν θέλεις.

angel_grig είπε:
Aυτο ειναι εν μερει σωστο,ομως σε αυτο δεν φταινε οι εταιριες αλλα η ιδια η Intel..στα netbooks πχ η Intel μας εχει πρηξει με τα αθλια Αtom ,την στιγμη που το acer netbook μου με τον Athlon K125 τους κανει σκονη στα ιδια ΜΗz(και στην ιδια τιμη) :)
Μήπως όταν δεν έχουν λεφτά δε μπορούν να κάνουν τις απαραίτητες έρευνες; Η Apple γιατί δεν καθόταν να της πει η Intel τι σχεδίαση να κάνει;

angel_grig είπε:
Ισως ενα απο τα λιγα επιχειρηματα που εχουν βαση...αν και με τα λεφτα που γλυτωνεις τα βαζεις μονος σου..

Γενικα,το θεμα προδιαθετει σε Flame war...παντως στην τελικη ο καθενας οτι θελει (και οτι αντεχει η τσεπη του παιρνει)...
Νομίζω ότι προς το παρόν είναι σε κόσμια επίπεδα. Μπράβο μας :)

@Χρήστο φυσικά και θα τα βρεις μέσα σε άλλα συστήματα.

Θα ήθελα να μου βρεις πότε βγήκε όμως ένα μηχάνημα σαν το Mac Mini με τα χαρακτηριστικά του και τον όγκο του, ή κάτι αντίστοιχο του air. Εννοείται ότι CPU/Mem/HD είναι τα ίδια με τόσα άλλα. Κάποιοι όμως δε μένουν εκεί. Εϊναι σαν να λέμε 68030 είχε και ο Falcon και η 3000. Πάρακάτω;

Δείτε ποια εταιρία έχει τα περισσότερα βραβεία customer satisfaction (8 χρόνια σερί). Εγώ ξέρω ότι αν χρυσοπληρώσω κάτι και μου βγει μάπα θα το θάψω :)
 
Από τη στιγμή που κάποιος δίνει τα δικά του χρήματα και αγοράζει ένα Mac, τι ενδιαφέρει άλλους αν είναι ακριβά, αν είμαστε πρόβατα, αν είμαστε gay, αν είμαστε βλάκες και όλα όσα έχω ακούσει τους τελευταίους 9 μήνες που ασχολούμαι φανατικά με τα Apple. Τα δικά μας λεφτά ξοδεύουμε, όχι τρίτων, οπότε λόγος πέφτει μόνο σε μας.

Οι περισσότεροι haters εκεί έξω είναι παπαγαλάκια, δεν έχουν πιάσει ποτέ Mac στα χέρια τους, η επαφή με το λειτουργικό είναι το πολύ στα βιντεάκια του ΓιουΤιούμπη, και πάει λέγοντας.

Τα παραπάνω είναι προσωπική μου θέση, δεν έχω τίποτε με τον metalcandyman, (το παληκάρι το συμπαθώ πάρα πολύ, και είναι από τους λίγους που μπορώ να αποκαλώ συμπαθείς και εδώ και σε άλλα fora) να ξηγιόμαστε, μην υπάρξει καμία παρεξήγηση.

Είμαι στο τρίτο μου mac (και δεν πρόκειται να αναρτήσω φωτό, αυτός που έπρεπε και ήθελα να τα δει είδε το χώρο μου πριβέ σε φωτό) και ο μόνος λόγος που δεν προχωράω στο τέταρτο είναι γιατί περιμένω να αλλαχθεί το μοντέλο που κυκλοφορεί τώρα. Όποιος ασχολείται με Apple ξέρει για ποιο μοντέλο μιλάω.

Πάμε παρακάτω. Τα χρειαζόμουν; Όχι, όπως δεν χρειαζόμουν τις συνεχείς ανά 6μηνο αναβαθμίσεις στα παλιόpc, τις συνεχείς αλλαγές καρτών γραφικών, την αγορά ρετρό κονσολών (ζεις άνετα και χωρίς αυτές) και την αγορά νέου αυτοκινήτου (μια χαρά ήταν το Matizάκι μου). Βέβαια, όσοι έχετε smartphonάκι στα χέρια σας πάω στοίχημα ότι στην πλειοψηφία δεν τα χρειάζεστε, και μάλλον οι περισσότεροι μπορείτε να ζήσετε χωρίς διακοπές, χωρίς ποτάκι, έξοδο, ή οτιδήποτε, οπότε αν ζείτε μόνο με τα απολύτως απαραίτητα, εμπράκτως, τότε μόνο θα κάτσω να μου τα χώσετε, αν και πάλι πρόβλημά σας είναι, όχι δικό μου.

Εν κατακλείδι, η Apple έχει μια μετοχή που έφτασε πάνω από 500 δολλάρια, όχι για τον Jobs (τον οποίο έχω στη χειρότερη εκτίμηση αλλά ήταν ιδιοφυία) και θα συνεχίσει να πουλάει όσο κανένας, τη στιγμή που θα τρέχουν άπαντες να την αντιγράψουν, χωρίς κανένα αποτέλεσμα. Τώρα να μου πείτε, κρίση έχουμε, χρήματα δεν υπάρχουν, μάλλον από ότι φαίνεται κάποιοι δεν συμφωνούν.
 
Πίσω
Μπλουζα