Εγκατάσταση mod chip χωρίς solder iron?

SegaFan

Retro Member
Joined
18 Νοέ 2007
Μηνύματα
114
Αντιδράσεις
0
Υπάρχει τρόπος να εγκαστήσω τσιπάκι χωρίς solder iron(πχ με κάποια ειδική ταινία; ) ;

Επίσης , έχω βρει ένα τύπο που πουλάει pre-modded αλλά αμερικάνικο.

Αν αγοράσω μόνο την κονσόλα , θα δουλέψει με τα καλώδια που έχω τώρα;

Τα backups μπορώ εύκολα να τα μετατρέψω σε US REGION με ένα προγραμματάκι που κάνει αυτή τη δουλεία..
 
Απ'όσο ξέρω δεν υπάρχει τρόπος με ταινία κλπ. Χρειάζεσαι κολλητήρι αλλά είναι μόνο δύο καλώδια αν θυμάμαι καλά.

Επίσης ρωτάς αν θα δουλέψει με το καλώδιο που έχεις τώρα.... μια στιγμή να μυρίσω τα νύχια μου να δω τι καλώδιο είναι αυτό που έχεις.

Αν είναι RGB θα δουλέψει, αν είναι RF δε θα δουλέψει.
 
Ευχαριστώ για τη βοήθεια!..

Επίσης ρωτάς αν θα δουλέψει με το καλώδιο που έχεις τώρα....

μια στιγμή να μυρίσω τα νύχια μου να δω τι καλώδιο είναι αυτό που έχεις.

Αν είναι RGB θα δουλέψει, αν είναι RF δε θα δουλέψει.
Όχι ,δεν χρησιμοποιώ το rf. Έχω ένα scart cable,άρα μάλλον είμαι ΟΚ!.

Περιμένω βέβαια mail από τον τρελο-Αμερικάνο,για το αν τελικά του έχουν μείνει

κονσόλες pre-modded...

Όσον αφορά το chip , γνωρίζω ότι το model 2 είναι σχετικά εύκολο(ακόμα και γι'αρχάριους),

απλά επίσης γνωρίζω , πως αν κάνω κάποιο λάθος ή "ξεφύγει" λίγο παραπάνω iron μπορεί και

να καταστρέψω την κονσόλα.

Τέλος πάντων , το ψάχνω ακόμα..
 
Παντως FYI τo modchip κοστιζει με τα μεταφορικα 15 λιρες.Σκεψου αν σε συμφερει η αγορα pre-modded κονσολας.
 
Thanks Wally, το γνωρίζω ήδη!

Μάλλον παω για pre-modded NTSC για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο(ευκαιρία έψαχνα να πάρω 2ο έτσι κι αλλιώς..).

Κάτι που δεν απαντήθηκε όμως,και ξέχασα να ρωτήσω στο προηγούμενο μήνυμα μου..

Το καλώδιο τροφοδοσίας που έχω , θα είναι συμβατό...έτσι;...αυτό είναι που με ενδιαφέρει περισσότερο....
 
Λοιποονννν...τελικα ο Αμερικανος εχει pre-modded saturn,και τωρα περιμενω να λαβω το paypal invoice.

Μια ερωτηση:

Για να μην πληρωσω τιποτα στο τελωνειο , εχετε να μου δωσετε καμια συμβουλη;

Γνωριζω τα βασικα:

-Να χαρακτηριστει το πακετο ως δωρο

-Τιμη < 40$

Προκεται μονο για την κονσολα, χωρις το κουτι της/αξεσουαρ/καλωδια..
 
Tο καλώδιο της τροφοδοσίας δεν είναι θέμα. Βάζεις ένα και από εδώ. Το θέμα είναι ότι η κονσόλα είναι ntsc δηλαδή 120v. Aπλά θα πας σε ένα μαγαζί με ηλεκτρολογικά και θα πάρεις έναν αντάπτορα με 1 ευρώ για να σου παίζει το saturn.
 
μου έχει πει ένας φίλος ότι όταν περνει απο αμερικη ζητάει παράδοση πόρτα-πόρτα και δεν περνάει από τελωνείο τίποτα.. πρόσφατα πριν λίγες μέρες δηλαδή πήρε κάτι εξατμίσεις και ήρθαν κατευθείαν σπίτι

edit:δώσε ένα λινκ ψάχνω και εγώ σαν τρελός ένα Mod saturn.. thanks
 
Μόλις το "χτύπησα" ..

116$(74E) σύνολο.

Περίπου 40$ μεταφορικά + 70$ και κάτι η core console.

Μου είπε πάντως ότι τα καλώδια θα δουλέψουν , αλλά ίσως χρειαστώ μετασχηματιστή( ή κάτι τέτοιο) για να δουλέψει στα 225v.

Που θα βρω κάτι τέτοιο; και πως θα το ζητήσω;;;;;..........

Λίγη βοήθεια ρε παιδιά εσείς που γνωρίζετε από ηλεκτρονικά(και ειδικά από retro consoles) κτλ..!

Amigos , θα σου στείλω ΠΜ με τη σελίδα του για να τον ρωτήσεις όποτε θέλεις με την ησυχία σου , γιατί δεν πρέπει να του έχουν μείνει πολλά , συν έχει μια λίστα αναμονής με μερικούς δεκάδες(!) χρήστες....και αν σε προλάβει άλλος...... :)
 
Παιδια μην αγοραζετε steppers στα 110V με 3 ευρω.

Δεν δινουν τα απαραιτητα Watt,ζεσταινονται,δεν ειναι αξιοπιστα οσο αφορα τη μονωση και μπορει να προκαλεσουν φωτια.

Σκαστε 16 ευρω και παρτε κατι θεοβαρους μεταλικους Ελληνικης κατασκευης μετασχηματιστες που μπορειτε να εχετε συνεχως στη πριζα.
 
MW55U220Vto110V.jpg


Κάτι τέτοιο δηλαδή , ε;

....Άρα να του πω να βάλει και το καλώδιο τροφοδοσίας μέσα!,αφου μάλλον δεν θα υπάρχει

για αυτo που χρησιμοποιούμε εμείς..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για τσιπακια sega saturn ξερω δυο καταστηματα.

Το πρωτο ειναι αυτο εδω:

http://home.clara.net/robwebb/shop/saturn/saturnhard.htm

Το οποιο δεν το συνιστω σε κανεναν, μιας πολλοι φιλοι ειχαν προβληματα με τον πιθηκανθρωπο που το εχει, και δεν βγαλαν ακρη. Το αναφερα απλα ως επιλογη προς αποφυγη.

Το δευτερο ειναι αυτο εδω:

http://www.racketboy.com/saturn-modchip/

To "μαγαζι" ειναι αξιοπιστο και σοβαρο, ωστοσο η τιμη αν και διπλασια απο του $#%#$%^ Rob Web, παραμενει πολυ καλη για τα τωρινα δεδομενα.

Υποψην, το modchip δεν κανει region free την κονσολα.. Απλα της επιτρεπει να τρεξει αντιγραφες και τιποτα αλλο.

Για σχεδια εγκαταστασης modchip, δειτε εδω:

http://www.gamesx.com/wiki/doku.php?id=imports:sega_saturn
 
καλά ναι και εγώ για 110v έχω ένα τούμπανο σιδερένιο δεν παίρνει χαμπάρι... ρε παιδιά είδα ότι είναι πανεύκολο να βάλεις τσιπ στο saturn για να έχεις back up τα games σου .. δεν κάνουμε μια ομαδική σε τσιπάκια?
 
Χτες παραγγειλα απο τον Rob.OΚ μου φανηκε στα email που ανταλαξαμε.Ειδομεν.

Aπο ποτε ο racketboy εχει ξανα in stock το chip?Πριν μια βδομαδα το ειχα τσεκαρει... :(
 
Wally, το after sales support του ειναι το προβλημα. Μακαρι να πανε ολα καλα, ωστοσο σε προβληματα μετα την πωληση, κανει τον κινεζο. Και δυστηχως την εχουν πατησει πολλοι :(
 
Wally είπε:
Σκαστε 16 ευρω και παρτε κατι θεοβαρους μεταλικους Ελληνικης κατασκευης μετασχηματιστες που μπορειτε να εχετε συνεχως στη πριζα.
SO.BE.L αυτόν έχω για 110v

Ελληνικότατος...
 
Wally, αν μας είχες ενημερώσει ότι ετοιμάζεσαι ν' αγοράσεις modchip θα σου πρότεινα

με κλειστά μάτια racketboy,καθώς από εκεί παράγγειλα μια κάρτα επέκτασης μνήμης(1/4mb)!

Όπως επίσης και ο Brad Graham από το "Classic gaming sega style"(απ' όπου έκανα την αγορά της pre-modded console),

είναι φοβερός τύπος..

Καλή τύχη πάντως , και να ξέρεις πως ο segata:

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=o3lCF8O2N50]YouTube - BDPE - Segata Sanshiro: The Legend

είναι μαζί σου...χαχαχα(ναι,είμαι ένας ακόμα fan του...)...

Και τώρα επιστροφή στο θέμα του μετασχηματιστή(ε,να μη σας ζαλίσω λίγο ακόμα ; ).

Ο συγκεκριμένος που σας έδειξα πριν στη φωτό θα είναι ΟΚ(τον βρήκα σ' ένα κατάστημα);

Ή να πάω σε έναν ηλεκτρονικό και να του ζητήσω κάτι συγκεκριμένο ;..

Είμαι παντελώς άσχετος σε τέτοια θέματα(μηνύστε με,μηνύστε με!)...
 
Εγώ πάντως το τσιπάρισα μόνος μου το Saturn αφού πρώτα εξακρίβωσα ότι έχω το model 2.

Μετά αγόρασα και ένα action replay cart (4 in 1) με το οποίο μπορείς να παίζεις και imports χωρίς πατέντες

http://www.retromarket.gr/product_info.php?cPath=60&products_id=360

και είμαι άρχοντας....
 
Για όποιον ενδιαφέρεται...

Στο Classic Gaming Sega Style, έχουν μείνει 2 pre-modded consoles!,όποιος είχε σκοπό να αγοράσει , τώρα είναι η ευκαιρία!.
 
SegaFan πηγαινε Κανιγγος στο Βενιερη για το μετασχηματιστη ~16 ευρω
 
Πίσω
Μπλουζα