Εγκατάσταση modem

iliekater

RetroMasteR
Joined
21 Φεβ 2007
Μηνύματα
1.391
Αντιδράσεις
211
Θα ήθελα να ζητήσω τη βοήθειά σας σχετικά με την εγκατάσταση ενός modem (που έχετε και μαύρη ζώνη στα κομπιούτερ , όπως λέει και η διαφήμιση ! ) .

Προσπαθώ να το εγκαταστήσω , αλλά δεν βγάζω άκρη . Κατά τη ρύθμισή του μου ζητάει τα DNS . Πού τα βρίσκω αυτά ; Με το προηγούμενο modem που είχα από τον ΟΤΕ , όσο άθλιο και αν ήταν , το έκανε μόνο του . Τώρα αν του βάλω να το βρει αυτόματα , δεν τα καταφέρει .

Επίσης μου ζητάει τα VPI / VCI . Τι στην ευχή είναι και τούτα ;

Αν βοηθάει , η σύνδεσή μου είναι OTENET , dsl . Αν και ακόμα δεν έχω καταλάβει πού θα βάλω τους κωδικούς πρόσβασης ... Τρέχα γύρευε . Γιατί τα κάνουν τόσο περίπλοκα ; Ω , ίσως χρειάζεται να ξέρεται πως η σύνδεση γίνεται μέσω ethernet .

Κάθε σχόλιο ευπρόσδεκτο .
 
RTFM

Διαβασε το manual που ερχεται μαζι με την συσκευη και μετα παρε τηλ την τηλεφωνικη υποστηριξη του οτε, θα σε βοηθησουν.
 
Το διάβασα το καταραμένο . Μάλιστα λέει πως σε κάποια φάση θα χρειαστεί να χρησιμοποιήσω κάποιο dial software και προτίνει μερικά που υπάρχουν στην αγορά . Δηλαδή τι .... προϊόν είναι αυτό ; Αφότου το αγοράσεις βλέπεις πως είναι ελιπές . Κάτα τα άλλα , αναγράφουν με μεγάλα γράμματα πως έχει εύκολη εγκατάσταση . Άρε φάπες που τους χρειάζονται .
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
DNS της Otenet: 195.170.0.1 και 195.170.2.2 (τουλάχιστον αυτά έχει το δικό μου router και λειτουργεί)
 
Οι αριθμοί για VPI/VCI είναι 8 και 35 αντίστοιχα

"What is VPI and VCI?

 


ATM is a connection orientated protocol and as such there is a connection identifier in every cell header which explicitly associates a cell with a given virtual channel on a physical link. The connection identifier consists of two sub-fields, the Virtual Channel Identifier (VCI) and the Virtual Path Identifier (VPI). Together they are used in multiplexing, demultiplexing and switching a cell through the network. VCIs and VPIs are not addresses. They are explicitly assigned at each segment (link between ATM nodes) of a connection when a connection is established, and remain for the duration of the connection. Using the VCI/VPI the ATM layer can asynchronously interleave (multiplex) cells from multiple connections
"

οι DNS της OTENET είναι 195.170.0.1 (Primary DNS) και 195.170.2.2 (Secondary DNS)


***EDIT***


Με "πρόλαβε" ο Doc ! :D

σ.σ Aν δηλώσεις αυτούς στο modem πάντως,θα πρέπει να τους δηλώσεις και στο "Local area connection" στα windows

(Control panel-->Network connections-->Local are connection-->Properties-->Internet protocol(TCP/IP)-->Properties-->Use the following DNS addresses )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μη μου πεις ότι είναι NETGEAR (!)

Είχα πάρει ένα modem / router από δαύτα και δεν μπόρεσα με τίποτα να το εγκαταστήσω...έχω πολύ πικρές αναμνήσεις...αχχχχ...
 
Δούλευα Netgear για πολύ καιρό... πολύ καλό μηχανάκι.

Ψήνομαι να πάρω κανένα από εκείνα που παίρνουν λογισμικά ντομάτες, αγγούρια και λάχανο/καρότο, αλλά αρκετά τα λεφτά...
 
Σας ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις . Τελικά τα κατάφερα και μάλιστα πολύ απλά . Απλά έκανα ό,τι κάναμε εμείς της παλιάς σχολής : πήγα και έκανα μία νέα σύνδεση . Δεν μπόρεσα να καταλάβω γιατί ο συγγραφέας του εγχειριδείου προσπαθούσε να με πείσει να αγοράσω επιπλέον λογισμικό όπως WinPoet και δεν ξέρω 'γω τι άλλο . Τα Windows έκακαν τη δουλειά . Άκου 'κει ! Η πλάκα ξέρεται ποια είναι ; Τα DNS που έβαλα είναι στο βρώντο ! Δεν κάνω πλάκα ! Τώρα το πώς δουλεύει , δεν ξέρω ; !

Πάντως έχω ένα πρόβλημα : όταν επιλέγω Multiplayer στο Unreal Tournament , το πρόγραμμα ,, ποιό πρόγραμμα ολόκληρος ο υπολογιστής κολάει ... Αναγκάζομαι να κάνω επανεκκίνηση . Μήπως πάει κάπου ο νους σας ;
 
iliekater είπε:
Η πλάκα ξέρεται ποια είναι ; Τα DNS που έβαλα είναι στο βρώντο ! Δεν κάνω πλάκα ! Τώρα το πώς δουλεύει , δεν ξέρω ; !
Αυτό που λες δε γίνεται φίλε μου,εκτός αν έβαλες ότι 'ναι,όπως λες,αλλά εξακολουθεί να βρίσκει αυτόματα τους DNS,μέσω της αντίστοιχης επιλογής,οπότε ό,τι και να 'βαλες απλά δεν έχει σημασία φυσικά....
 
Μάλιστα.

Λοιπόν, ενημερωτικά:

Το μηχάνημα "λειτουργεί" επειδή αυτή την στιγμή χρησιμοποιείς DNS server από την Κίνα.

Tracing route to gzb-ace2.guangzhou.gd.cn [202.96.128.133]
Ο μοναδικός τρόπος να έχει συμβεί αυτό, δεδομένου ότι είμαι απόλυτα σίγουρος ότι δεν τον έβαλες εσύ εκεί, είναι να έχεις κολλήσει κάποιο χαριτωμένο Κινέζικο spyware που αλλάζει τον DNS server για τους δικούς του κακόβουλους σκοπούς. Αυτό είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΟ πρόβλημα!

Συνιστώ να βρεις κάποιον που να γνωρίζει καλά από PC και να του δώσεις το μηχάνημα σου να στο "στρώσει". Αυτή την στιγμή είσαι compromised και διαισθάνομαι ότι δεν έχεις επαρκείς γνώσεις για να το φτιάξεις μόνος σου.
 
DNS για ποιό λόγο ντε και καλά να βάλει;Εγώ δεν είχα βάλει ποτέ μου πάντως. Εγώ δε ρώτησα, είναι απλό modem ή και ρουτερ με μια πορτα ethernet;
 
Ο Doc με κάλυψε πλήρως και τα είπε πάρα πολύ σωστά....

Φίλε iliekater,εγώ θα ήθελα απλά να σου πω πως ό,τι λέμε εδώ μεταξύ μας,ειδικά σε τέτοια θέματα,το λέμε για να βοηθάμε ο ένας τον άλλο και σίγουρα όχι για να κάνουμε επίδειξη γνώσεων ή/και να ειρωνευτούμε τον άλλο.

Συνεπώς,δε θα είχα κανένα λόγο να σου πω ότι π.χ το 500.345.237.987,που μπορεί να έβαλες αρχικά εσύ για DNS,δουλεύει,εάν όντως δούλευε,αλλά πολύ απλά δεν είναι έτσι τα πράγματα βεβαίως.

Anyway,το πρόβλημά σου είναι άλλο τώρα όπως θα κατάλαβες,οπότε κοίτα να ξεφορτωθείς ότι έχει φωλιάσει στο σύστημά σου και μετά για ό,τι θες,εδώ είμαστε να τα ξαναπούμε...
 
Rygar είπε:
DNS για ποιό λόγο ντε και καλά να βάλει;Εγώ δεν είχα βάλει ποτέ μου πάντως.
Rygar, δεν έχεις αναρωτηθεί ποτέ πως το PC σου κάνει resolve τις διευθύνσεις;

Κάπου, κάπως έχει ρυθμισμένο ένα DNS server. Δεν υπάρχει άλλος τρόπος εκτός από το να φτιάξεις custom hosts αρχείο (αν μιλάμε για XP πάντα...)

Εγώ προτιμώ να τον έχω βάλει μόνος μου (και κατά προτίμηση να είναι του provider) παρά να βασιστώ σε οποιαδήποτε "αυτόματη" ρύθμιση ή στην βοήθεια κάποιου spyware που θα ορίσει όποιον DNS server γουστάρει αυτό.

Είναι θέμα ασφαλείας αν μη τι άλλο.

Επίσης προτείνω σε όσους δεν το έχουν ήδη κάνει, να χρησιμοποιήσουν τουλάχιστον το Spybot και από τα Tools να πάνε στο Hosts File και να κάνουν "Add Spybot S&D hosts list". Αυτό που κάνει είναι να προσθέτει έναν μακρύ κατάλογο από γνωστές "κακές" διευθύνσεις στο hosts file με IP το localhost. Οπότε, αν εν αγνοία σου ή ακόμα και επίτηδες προσπαθήσεις να πας σε αυτές, το PC σου προσπαθεί να "βρει" τον συγκεκριμένο server στο localhost (δηλαδή στον εαυτό του!). Επειδή φυσικά δεν υπάρχει, παίρνεις ένα σκέτο error σαν να μην υπάρχει ο server (και γλυτώνεις τις υπόλοιπες συνέπειες)
 
Η ερωτηση προφανως ειναι βλακωδης αλλα την κανω.

Εφοσον εχουν δωθει στο Router τα DNS - και εχει αφεθει στην connection των XP το αυτοματο obtain DNS server address, που ειναι το προβλημα ? Δεν χρησιμοποιω μεν windows αλλα απο αυτα που ξερω ΔΕΝ παραγκωνιζονται οι ρυθμισεις του router (τουλαχιστον οχι χωρις να ζητηθει το password του Router).
 
Μα αν έχεις δηλώσει DNS στο Rooter είσαι εντάξει. Άλλο αυτό κι άλλο να λέμε ότι το computer σου μπαίνει με κάποιο μαγικό τρόπο στο internet χωρίς να δηλώσεις πουθενά DNS ή να βάζεις τυχαία νούμερα.
 
Εννοειται αυτο :)

Γιατι δεν βαζει λοιπον ο iliecater τις DNS κατευθειαν στον router του - να γλυτωσει μια και καλη απο το προβλημα που εχει τωρα ?
 
Αυτό πρέπει να κάνει -και στη συνέχεια να επιλέξει αυτόματη επιλογή DNS στα XP-, απλά σίγουρα πρέπει και να καθαρίσει το PC του. Γι' αυτό το λόγο ο Maddog του πρότεινε να συμβουλευτεί κάποιον πιο έμπειρο σ' αυτά τα θέματα.
 
Μαλιστα DNS προβλημα,χμμμμμμ.......

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ... ΣΥΝΔΕΕΙΣ ΤΑ ΨΙΨΙΝΙΑ ΜΕ ΤΑ ΚΟΚΟΨΟΨΑΡΑ ΚΑΙ ΞΕΜΠΛΕΓΕΙΣ.
icon10.gif
 
Ασε...το χασαμε το "κορμι" Πατριω..τη...
 
Πίσω
Μπλουζα