Εγκατασταση Icaros Desktop Live 1.3.3 σε laptop PC, βοηθεια...

DoctorGalifrean

RetroMaNiaC
Joined
2 Φεβ 2008
Μηνύματα
544
Αντιδράσεις
34
Κατεβασα το Icaros Desktop Live 1.3.3, το εκαψα σε DVD και εκανα reboot,

μπηκε κανονικα στο AROS και στο desktop του ειχε ενα εικονιδιο που εγραφε

install. Το πατησα και ξεκινησε. Ομως εγραψε "Disc is Full" και αυτο ηταν.

Δεν μπορεσα να βρω καποια επιλογη να αλλαξω. Μονο μια μεταξυ "usb" και

IDE/SATA. Επισης να αναφερω οτι το λαπτοπ φοραει windows7.

Κυριοι, θελω τα φωτα σας, παρακαλω!

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ, ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΜΕ ΥΓΕΙΑ!!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
προφανως δεν εχεις χωρο;... μηπως θελει δικο του partition? το Icaros δεν το ξερω αλλα πανω κατω ολα τα λειτουργικα ιδια ειναι στην εγκατασταση...
 
Πάει καιρός που το έχω δοκιμάσει, αλλά αν θυμάμαι καλά δεν μπορείς να κάνεις repartition το σκληρό σου μέσα από το Icaros. Αν θέλεις να το εγκαταστήσεις, θα πρέπει να έχεις δημιουργήσει από πριν τον ελεύθερο χώρο για να φτιάξει αυτό τα δικά του partitions. Καλύτερα κιόλας να είναι χώρος για primary partition και όχι για logical. Μη δημιουργήσεις partition εκεί, απλά άφησε το χώρο κενό.

Και σε οποιαδήποτε περίπτωση, πριν τα κάνεις όλα αυτά, αν η εγκατάσταση των windows σου είναι σημαντική για σένα και δεν θέλεις να τη χάσεις, υπάρχουν τρία πράγματα που πρέπει να κάνεις:

1. Backup

2. Backup!

3. Backup!!!
 
Έψαξα.... διάβασα...αλλά δηστυχώς δεν κατάλαβα τι κάνει το ικαρος. Μπορεί κάποιος να εξηγήσει;
 
dkssprs είπε:
Έψαξα.... διάβασα...αλλά δηστυχώς δεν κατάλαβα τι κάνει το ικαρος. Μπορεί κάποιος να εξηγήσει;
Ότι κάνουν όλα τα λειτουργικά συστήματα...
 
Διαβασα το manual του Icaros και τελικα η πιο ασφαλης λυση ειναι να κανω ο,τι εκαναν κι οι αλλοι...

Θα το εγκαταστησω σε φλασακι usb.

Μολις βρω χρονο μεσα στην εβδομαδα, θα το κανω και θα σας πω εντυπωσεις.

Ευχαριστω πολυ!
 
Λοιπον, δεν ξερω αν ενδιαφερεται κανεις, αλλα το AROS αξιζει να του ριξετε μια ματια.

Τελικα το σεταρισα σε εναν desktop pentium 4, και απο σημερα εχω και ιντερνετ.

Υπαρχουν μερικα θεματακια που πρεπει να λυθουν, και απο εμενα λογω

της απειριας μου, αλλα και απο το ιδιο το λειτουργικο το οποιο ακομη εξελισσεται.

Αλλα ειναι ομορφο να βλεπεις ενα pc να δουλευει σαν Amiga.

(ξερω, υπαρχουν οι emulators κλπ κλπ, αλλα τι να πω, ειναι διαφορετικη η αισθηση του original).

Προτεινω να το δοκιμασετε, αν και οπως ειπα και πριν υπαρχει ακομη πολλη δουλεια

να γινει. Μαλιστα δεν θεωρειται καν beta, αλλα alpha, oποτε καταλαβαινετε.

Αλλωστε μην ξεχναμε ποσες φορες τα windows μας εκαναν στο παρελθον να

θελουμε να πεταξουμε το pc απο το μπαλκονι, ετσι; Εχει λιγο περιπετεια αλλα αξιζει.
 
dkssprs είπε:
Έψαξα.... διάβασα...αλλά δηστυχώς δεν κατάλαβα τι κάνει το ικαρος. Μπορεί κάποιος να εξηγήσει;
Ειναι ενα λειτουργικο συστημα οπως τα Windows, αλλα ειναι κλώνος του λειτουργικου συστηματος της Amiga.

Σκοπος του ειναι να τρεχεις ενα συστημα "σαν Amiga" στο PC.

Κατα τα αλλα μαλλον δεν κανει κατι ιδιαιτερο που τα Windows δεν θα εκαναν

http://en.wikipedia.org/wiki/AROS_Research_Operating_System
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ποιο αρχειο κατεβαζουμε για την εγκατασταση?
 
Πριν απο ένα χρόνο που το είχα δοκιμάσει με κανονική εγκατάσταση, σε ένα παλιό laptop, είχα αντιμετωπίσει περίεργα κολλήματα με επανεκκινήσεις του λειτουργικού.

Δεν έμεινα με τις καλύτερες εντυπώσεις.
 
Gyubrush είπε:
Ποιο αρχειο κατεβαζουμε για την εγκατασταση?
Υποθέτω από εδώ: http://aros.sourceforge.net/el/download.php#icaros-desktop-live

pc-x86_64-boot-iso = για Windows

linux-x86_64-system = για Linux

freebsd-i386-system = για FreeBSD (& Mac ??? - θα το μελετήσω εκτενέστερα)

και μάλιστα λέω να του δώσω μια ευκαιρία σε ένα VM! Δεν έχω τίποτα να χάσω! ;)

Απλά με προβλημάτισε το ότι θέλει compatible hardware:

Icaros Desktop LIVE! is a complete distribution of the AROS desktop operating system. It comes on a bootable live DVD-ROM or CD-ROM that runs directly on your PC (its hardware components must already be supported by AROS) or in a virtual machine such as VMWare or VirtualBox. It can be installed on the hard drive and can coexist with installed OSes such as Microsoft Windows, in a dedicated partition. A quick reference guide and some AROS PDF manuals are included.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φιλε Gyubrush, κατεβαζεις το Icaros Desktop 1.3.3 (εγω προτιμω το DVD iso)

και μετα την εγκατασταση βαζεις και τα patchακια που εχουν βγει.

Το καλο ειναι οτι μπορεις να το δεις πρωτα απο το DVD (bootαρεις τα windows

με το δισκακι μεσα και ξεκινα ο δισκος με την εναρξη ή μεσα απο τα windows με vmware) και αν σου αρεσει μετα ασχολεισαι

με την εγκατασταση. ΠΡΟΣΟΧΗ! Διαβαστε καλα το manual.

Φιλε divided δεν εχεις αδικο, το εγραψα αλλωστε και στο προηγουμενο ποστ, μπορει

να σου σπασει τα νευρα και σιγουρα ΔΕΝ κανει παραπανω πραγματα απο τα windows

απλα ειναι μια αξιολογη προσπαθεια και μην ξεχναμε ΔΩΡΕΑΝ. Ειναι open source λειτουργικο

και λογικο ειναι να εξελισσεται αργα. Αν καποιος εχει apple και χρηματα για αγορα εξτρα λειτουργικου

εννοειται οτι θα στραφει στο κορυφαιο Amiga λειτουργικο Morphos, αλλα καποιος νοσταλγος που εχει

μονο pc, πιστευω οτι αξιζει να του ριξει μια ματια.

Φιλε D@redevil το θεμα της συμβατοτητας υπαρχει, αλλα μπαινει σχεδον σε ολα τα παλια desktop pc

γιατι καλυπτει μεγαλη γκαμα. Εγω οταν το πρωτοκατεβασα το εκανα με σκοπο να το βαλω σε usb και

να το δουλευω στο λαπτοπ αλλα αυτο το σχεδιο ναυαγησε. Ειχα εναν desktop pentium 4 στον οποιο

"καθησε" μια χαρα. Το μονο προβλημα ηταν η pci wireless καρτα επειδη την δικη μου ΔΕΝ την υποστηριζε.

Πηρα λοιπον μια συμβατη με 9μιση ευρουδακια και απο χθες εχω και ιντερνετ. Στο ιντερνετ υπαρχουν ολες οι

πληροφοριες για το τι υποστηριζεται και τι οχι, απλα με ενα γκουγκλαρισμα.

Προσοχη το ξαναλεω ομως... MANUAL!! Διαβαστε το καλα και οτι αποριες εχετε ψαχτειτε. Υπαρχει σε pdf

μορφη οταν κατεβαζεις το Icaros.

Καλη επιτυχια!
 
Πίσω
Μπλουζα