Εγκλήματα

Rakeesh

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
4.581
Αντιδράσεις
1.726
Εγκλήματα (1998-00), ΑΝΤ1


Πρεμιέρα: Τρίτη 6/10/1998



RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Εγκλήματα

Κλασικη σειρα την οποια ευτυχως την εχουμε χορτασει (αν και δε χορταινεται) σε επαναληψεις. Πλοκη, διαλογοι, ερμηνείες, φλεγματικο μαυρο χιουμορ, αλλα και δυσκολες 'εννοιες' που αγκιζε το σεναριο, την κατετασαν αναμεσα στις πιο καλογραμμενες αλλα και καλογυρισμενες σειρες που μπορω να θυμηθω. :D

Η Φλώρα, μια νοικοκυρά, ειναι παντρεμενη με το χαζο πωλητη εσωρούχων Αχιλλεα. Θυμάται το νεανικό της έρωτα, το χασάπη Αλέκο ο οποίος ομως ειναι και αυτος παντρεμενος με την κακιά (αλλά εντελως evil όμως) Σωσώ. Γυρω απο αυτο τον αξονα περιστρεφονται ολα τα γεγονοτα και ολοι οι χαρακτηρες, οπως ο κατάκοιτος πατέρας του Αχιλλέα (που τελικα δεν καταλαβαινουμε ποτε αν τα εχει χαμενα η απλα το παιζει), ο παραγιος του Αλεκου, ο αμφισεξουαλικος Μιχαλακης, η βιζιτού Κορίνα, χαμένη αδελφή του Αχιλλέα, και άλλοι πολλοί. Σε ολο αυτο το μπαχαλο, καποιοι δε συναντηθηκαν, παρα μονο πολυ κοντα στο τελος της σειρας. Καποιες ανατροπες ηταν τοσο κραυγαλεες, που δημιουργουσαν ακομα και σεναριακες αντιφασεις :Ρ

Ισως δεν ειναι τοσο ρετρο, ομως εχει μεγαλο retro-value και οπωσδηποτε ο σεναριογραφος ηταν ρετρο-φαν :) Το σαουντρακ ηταν ολο απο ελληνικα τραγουδια του '80, του '70 αλλα και του Νεου Κυματος, ενω σε πολλα φλαςμπακ, εδειχνε τους πρωταγωνιστές νέους, με ρούχα... εποχης, καμπανες και φαβοριτες.

Γενικα καθε επεισοδιο ειχε ΠΑΡΑ πολλα 'διαλειμματα' με φλαςμπακ, ονειρα, φαντασιωσεις κλπ. Καποια απο τα τελευταια επεισοδια ηταν flash-forward

Ο συγγραφεας επεστρεψε 1-2 χρονια αργοτερα με το Εισαι το Ταιρι μου, το οποιο ηταν αρκετα διαφορετικου υφους, αλλα κατα τη γνωμη μου, εξισου καλοφτιαγμενο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πράγματι δεν είναι ρετρό αλλά δεν μπορώ να πω τίποτα μιας και είναι η αγαπημένη μου σειρά. Όσες φορές και να την ξαναδώ δε τη βαριέμαι. Μοναδικές ατάκες, κορυφαίο cast.

Από που να αρχίσεις? Από τον Μιχαλάκη? Από τον "εξάδερφο" που ήρθε στην πόλη και δεν μπαίνει στο μετρό γιατί δεν είναι ποντικός !! ? από τον παππού που τους δούλευε όλους ψιλό γαζί? Όλοι βγάλανε τον καλύτερο ευατό τους. Μοναδικές οι ατάκες της σωσώς και του παππού.

Θα επανέλθω κάποια στιγμή σε αυτό το thread με συλλογή από ατάκες
 
Αγαπημενη μου η Κορινα :bow: Aπιστευτη η Καβογιαννη!
 
Σωσώ και ξερό ψωμί παιδιά!!!

Θυμάμαι την σκηνή που προσπαθεί να πεί στον Κόχλα ότι είναι έγγυος ενώ τρώνε...

-Έχω κάτι στη κοιλιά μου που έχει μάτια , αλλά δεν έχει βλέφαρα! έχει πόδια αλλά δεν έχει δάχτυλα! Ακούει αλλά δεν έχει αυτιά! ... Τι είναι?

-Σοβαρά το λές ρε Σωσώ? Έχεις τέτοιο πράγμα στην κοιλιά σου? Και πόσες μέρες έχεις να ενεργηθείς?

Απίστευτοι διάλογοι!!!
 
Προσπαθώ να βρω πληροφορίες για τον σεναριογράφο αυτής της υπέροχης σειράς, τον Λευτέρη Παπαπέτρου αλλά μάταια.

Κάπου διάβασα ότι ίσως να είναι και ψευδόνυμο!

Έχει ακόυσει κανείς τίποτα?
 
Ναι Αντώνη,λέγεται έντονα ότι είναι ψευδώνυμο....

Έχει γράψει και το σενάριο της σειράς "Ντόλτσε βίτα",αλλά και του "Είσαι το ταίρι μου"...

Φήμες λέγανε κάποτε ότι ήταν κάποιος βουλευτής ( !!!! ) ή ίσως κάποιο γνωστό,ισχυρό πρόσωπο.Η αλήθεια είναι ότι ΠΟΤΕ δεν εμφανίστηκε πουθενά,τα σενάρια τα έδινε μέσω άλλων,δεν τον έχει δει κανείς,ή τέλος πάντων ελάχιστοι που δεν είπαν ποτέ τίποτα γι' αυτόν,γενικά υπάρχει ένας μύθος γύρω από το πρόσωπό του....

Μάγκας,κατάφερε να μη μάθει ποτέ κανείς ποιος πραγματικά είναι,πράγμα δύσκολο τη σήμερον ημέρα....
 
Μάνο είναι εντυπωσιακό να έχει κάνει τόσες επιτυχίες και να κρατάει την ανωνυμία του. Σε μια χώρα που επιπλέουν οι φελλοί αυτοί που αξίζουν την προσοχή μας μένουν στην σκιά !
 
Aντώνη ήθελε να μείνει στη σκιά και το πέτυχε άψογα....

Και μπράβο του,αφού αυτό επιθυμούσε !
 
Πραγματικά πολυγραφότατος ο τύπος!!!

Και οι τρεις σειρές έχουν εκπληκτικό σενάριο που ξεφεύγει από τα κλασικά εικονογραφημένα.

Όσον αφορά στα Εγκλήματα, ο παππούς είναι όλα τα λεφτά!

Οι ατάκες του Προύσαλη ήταν φοβερές και η κακία της Σωσώς ανεπανάληπτη!

Εύχομαι η απουσία του σεναριογράφου από την ΤΒ τόσα χρόνια απλά να "κρύβει" ένα ακόμη υπέροχο έργο!!!
 
Δεν το γνώριζα αυτό για το σεναριογράφο! Κάτι τέτοιο δε συμβαίνει και με τον Αρκά;

Juanita είπε:
Όσον αφορά στα Εγκλήματα, ο παππούς είναι όλα τα λεφτά!
Και γω ψηφίζω παππού Αριστείδη, αλλά και γιο Μάχης! :cheers:
 
Shock είπε:
Προσπαθώ να βρω πληροφορίες για τον σεναριογράφο αυτής της υπέροχης σειράς, τον Λευτέρη Παπαπέτρου αλλά μάταια.Κάπου διάβασα ότι ίσως να είναι και ψευδόνυμο!

Έχει ακόυσει κανείς τίποτα?
Εκεινο που ειχα ακουσει για το "Εισαι το ταιρι μου" ηταν οτι ο σεναριογραφος ηταν προσωπικος φιλος της Βικυς Σταυροπουλου και ετσι πηρε το ρολο που την εφερε απο την ανωνυμια στη διασημοτητα. Το "Ντολτσε Βιτα" το εχει γραψει ο Παπαπετρου σε συνεργασια με τον Αλεξανδρο Ρηγα http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9D%CF%84%CF%8C%CE%BB%CF%84%CF%83%CE%B5_%CE%92%CE%AF%CF%84%CE%B1.
 
Τωρα θα το πω... ρε παιδια αυτες οι σειρες ηταν κυριολεκτικα νεροβραστες και βαρετες. Εγω θυμαμαι δεν τις βλεπαμε καν οταν παιζονταν. Ο ΑΝΤ1 ειχε μεγαλη παραδοση σε ξενερωτες κωμωδιες. Προσωπικα θεωρω οτι οι πρωτη φορα που καταφεραν να κανουν αληθινη επιτυχια, με εξυπνα σεναρια ηταν με τα ''Εγκληματα'' και ''Και οι παντρεμενοι εχουν ψυχη''. Αντε επειδη ειμαι και large να βαλω καποια επεισοδεια ''oι μεν και οι δεν''. Το ''κωνσταντινου και ελενης'' αρεσει σε αρκετους αλλα εγω αυτη την επαναλαμβανομενη υστερια του Ρωμα δεν την μπορω.
 
Δείτε ένα φανταστικό απόσπασμα της σειράς !

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=30NicgXmn_w]Από πού ξεσήκωσε το στυλ της η Πετρούλα ;

Απίστευτη η Καβογιάννη ως "Κορίνα" ! :D :D
 
Κι έλεγα κι εγώ ποιάν αντιγράφει η Πετρούλα!!! :p Φοβερή η Κορίνα! (και η Καβογιάννη εννοείται, σε όλους τους ρόλους της!)
 
Απίστευτη η ομοιότητα όμως ε;Κι υπερθεματίζω το πρωτότυπο ε!!!
 
nessie είπε:
Και γω ψηφίζω παππού Αριστείδη, αλλά και γιο Μάχης! :cheers:
Φοβερή σκηνή μεταξύ των δύο, ενδεικτική του απίστευτου μπλακ χιούμορ της σειράς.

Γεμάτος τύψεις που σκότωσε κάποιον ο γιος πάει στον "θετό" του πατέρα τον Αριστείδη.

-Πατέρα, έφαγα ένα άνθρωπο!

-Και εγώ έφαγα ένα στην κατοχή.

-Τι ήταν Γερμανός, Ιταλός;

-Όχι Έλληνας. Ο Θανασάκης ο γιος του μανάβη. Ένα μήνα τη βγάλαμε με τις πατσές και τα ποδαράκια του! :rofl:
 
Παιδιά, το θυμάστε αυτό;

Η Σωσώ πλήττει!

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=LsNHc2xIDgg]YouTube - Eglimata - H ΣοΟΟ ... ΟΞ»Ξ?ΟΟΡι !!!
 
μανο, νομιζω οτι απο εδω πηρε την εμπνευση της η πετρουλα!!!!!!
 
α, και ο γιος της Σωσος, που επαιξε στο τελευταιο επεισοδιο, ειναι αυτος που επαιζε φετος στην πολυκατοικια τον εναν απο τους 2 gay!
 
Πίσω
Μπλουζα