"Εγκυκλοπαίδεια Ελληνικής Τηλεόρασης" από το "TV Έθνος"

stam1370

RetroMaNiaC
Joined
6 Μάρ 2008
Μηνύματα
581
Αντιδράσεις
176
Πήρα πριν λίγη ώρα το "Εθνος", για το λόγο ότι έχει dvd με την "Εγκυκλοπαίδεια της Ελληνικής Τηλεόρασης". Στο ένθετο φυλλαδιάκι, αναγράφει πάρα πολλές ως πηγές του dvd, όπως τα γνωστά μας βιβλία του Βαλούκου, του Αντύπα, του Δάμπαση, του Κάρτερ, όπως το αρχείο της Ραδιοτηλεόρασης κ.α.

Στις πηγές των βίντεο διαβάζω, εκτός των άλλων σημαντικών ανθρώπων, όπως π.χ. Γιώργος και Ηρώ Σγουράκη, Αχιλλέας Βογιατζής, Βασίλης Βλαχοδημητρόπουλος, με εντονα γράμματα, εκτός των άλλων σημαντικών , και τη "μηχανή του Χρόνου" του Χ. Βασιλόπουλου (τη γνωστή εκπομπή)....

Τώρα που γράφω αυτές τις γραμμές, βλέπω παράλληλα και το πρώτο βίντεο για την Τηλεόραση της ΔΕΗ της Θεσσαλονίκης, από την ΄"Μηχανή του χρόνου"...

Για να δούμε τι θα δούμε...
 
Μπράβο stam1370 που μας το λες για να το πάρουμε.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ !!

:thanx2:

Ενημέρωσέ μας αν μπορείς σχετικά με το τι άλλα videos έχει και για το αν αξίζει.

Είπες ότι το DVD είναι με το "TV Έθνος"? Το "TV Έθνος" είναι ένθετο του "Έθνους" στη σημερινή εφημερίδα (του Σαββάτου)?

Τέλος, κάτι ακόμα: το DVD της "Εγκυκλοπαίδειας" βγαίνει μόνο αυτή την εβδομάδα (1 δηλαδή) ή θα βγαίνει κάθε εβδομάδα σε συνέχειες?

Πολλές οι ερωτήσεις μου (sorry), απλά ενθουσιάστηκα και δεν είμαι εκεί (Ελλάδα) για να ξέρω παραπάνω πληροφορίες... :(

Βρήκα περισσότερες πληροφορίες στο internet σχετικά με το DVD του Έθνους:

(από το site imerisia.gr):

"Με το «Εθνος του Σαββάτου» θα διανεμηθεί η πρώτη μεγάλη εγκυκλοπαίδεια της ελληνικής τηλεόρασης με πλήρη στοιχεία από το 1966 μέχρι σήμερα σε ένα DVD-ROM με έξυπνη και εύκολη πλοήγηση.

Για πρώτη φορά καταγράφονται όλες οι σειρές, οι εκπομπές και τα θεατρικά έργα ελληνικής παραγωγής με πλήρη αναφορά στην ταυτότητά τους και στα πρόσωπα που τις στελέχωσαν. Συμπεριλαμβάνονται επίσης το ισχύον νομικό πλαίσιο, οι κανόνες δεοντολογίας, η διαφημιστική δαπάνη διαχρονικά αλλά και οι μετρήσεις τηλεθέασης.

Η «Εγκυκλοπαίδεια της Ελληνικής Τηλεόρασης» παρουσιάστηκε στο ξενοδοχείο «King George» ενώ παρευρέθησαν ο υφυπουργός Εσωτερικών, Κ. Γκιουλέκας, η δημοσιογράφος και βουλευτής του ΚΚΕ, Λιάνα Κανέλλη και οι σκηνοθέτες Γιάννης Δαλιανίδης και Γιάννης Σμαραγδής. Συντονιστής και εμπνευστής της προσπάθειας ήταν ο Αντώνης Πρέκας, διευθυντής του «TV Εθνος».

Το DVD-ROM περιέχει:

1. 1.092 Ελληνικές σειρές με πλήρη περιγραφή

2. 3.503 Εκπομπές με πλήρη περιγραφή

3. 4.204 Βιογραφικά Ηθοποιών

4. 494 Βιογραφικά Σκηνοθετών

5. 616 Βιογραφικά Σεναριογράφων

6. 3.923 Βιογραφικά ∆ημοσιογράφων και Συντελεστών Εκπομπών

7. 327 Θεατρικές Παραστάσεις στην τηλεόραση

8. 17.295 Ρόλους Ηθοποιών

9. 10.380 Συμμετοχές σε εκπομπές

10. 3.982 Φωτογραφίες

11. 329 Video Συνολικής διάρκειας μεγαλύτερης των 10 ωρών (10:20:35 ακριβώς)

12. 1.299 Γραφήματα (κυρίως πίνακες τηλεθέασης και πίνακες διαφημιστικής δαπάνης)

13. 1.300.000 (και πλέον) Λέξεις που αντιστοιχούν σε 10 τόμους των 600 σελίδων έκαστος (εκτός από τον όγκο των φωτογραφιών)"

Από ότι φαίνεται, είναι το "απόλυτο DVD" για την ιστορία της Ελληνικής τηλεόρασης.

:bow:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και εγω μολις το εβαλα στο PC. Το στησιμο θυμιζει εντονα το cd rom που ειχε βγαλει το Εθνος πριν 7-8 χρονια. Σε γενικες γραμμες ειναι καλο, βεβαια μην περιμενουμε μεγαλες εκπληξεις (ειδικα εμεις οι "ψαγμενοι").

Τα περισσοτερα video της ΕΡΤ ειναι απο το "Σηριαλ των σηριαλ" απο κακη ομως μετεγραφη και καποιες φορες και χωρις χρωμα! (Καλυτερα να ζητουσαν απο τον φιλο tsalk να τους τα δωσει που τα εχει ολα ετοιμα και με καλη εικονα!).

Καποια αλλα video ειναι απο την "Μηχανη του χρονου". Η μονη "εκπληξη" μεχρι στιγμης για μενα ειναι καποια πολυ μικρα video απο ασπρομαυρες εκπομπες του Μαστορακη (ο ανθρωπος πρεπει να εχει πολυ μεγαλο και αξιολογο αρχειο απο τις εκπομπες του).

Επισης οι τιτλοι του "Εν τουτο Νικα" εχουν μπει ολοκληροι. (Δεν θυμαμαι αν εχουν παιχτει ετσι απο το "Σε χρονο TV").

Εσεις ανακαλυψατε κατι αλλο "σπανιο"?
 
'Οχι, To DVD βγήκε μόνο σήμερα. Δεν έχει συνέχειες...

Ναι, είναι από το ένθετο "TV Εθνος" του "'Εθνους".

Για το αν αξίζει θα πω αύριο. Σήμερα του κάνω μια "πρώτη ανάγνωση" και ήδη έχω σχηματίσει γνώμη... αλλά καλύτερα αύριο...
 
ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΓΡΑΦΑΜΕ;;; Τροποποιώ λίγο το post:

bernard.c είπε:
Μπράβο stam1370 που μας το λες για να το πάρουμε.Σε ευχαριστώ πάρα πολύ !!

:thanx2:

Ενημέρωσέ μας αν μπορείς σχετικά με το τι άλλα videos έχει και για το αν αξίζει.

Είπες ότι το DVD είναι με το "TV Έθνος"? Το "TV Έθνος" είναι ένθετο του "Έθνους" στη σημερινή εφημερίδα (του Σαββάτου)?

Τέλος, κάτι ακόμα: το DVD της "Εγκυκλοπαίδειας" βγαίνει μόνο αυτή την εβδομάδα (1 δηλαδή) ή θα βγαίνει κάθε εβδομάδα σε συνέχειες?

Πολλές οι ερωτήσεις μου (sorry), απλά ενθουσιάστηκα και δεν είμαι εκεί (Ελλάδα) για να ξέρω παραπάνω πληροφορίες... :(

'Οχι, To DVD βγήκε μόνο σήμερα. Δεν έχει συνέχειες...

Ναι, είναι από το ένθετο "TV Εθνος" του "'Εθνους".

Για το αν αξίζει θα πω αύριο. Σήμερα του κάνω μια "πρώτη ανάγνωση" και ήδη έχω σχηματίσει γνώμη, παρόμοια με τον ChristosM... αλλά καλύτερα αύριο...
 
ChristosM είπε:
Και εγω μολις το εβαλα στο PC. Το στησιμο θυμιζει εντονα το cd rom που ειχε βγαλει το Εθνος πριν 7-8 χρονια. Σε γενικες γραμμες ειναι καλο, βεβαια μην περιμενουμε μεγαλες εκπληξεις (ειδικα εμεις οι "ψαγμενοι"). Τα περισσοτερα video της ΕΡΤ ειναι απο το "Σηριαλ των σηριαλ" απο κακη ομως μετεγραφη και καποιες φορες και χωρις χρωμα! (Καλυτερα να ζητουσαν απο τον φιλο tsalk να τους τα δωσει που τα εχει ολα ετοιμα και με καλη εικονα!).

Καποια αλλα video ειναι απο την "Μηχανη του χρονου". Η μονη "εκπληξη" μεχρι στιγμης για μενα ειναι καποια πολυ μικρα video απο ασπρομαυρες εκπομπες του Μαστορακη (ο ανθρωπος πρεπει να εχει πολυ μεγαλο και αξιολογο αρχειο απο τις εκπομπες του).

Επισης οι τιτλοι του "Εν τουτο Νικα" εχουν μπει ολοκληροι. (Δεν θυμαμαι αν εχουν παιχτει ετσι απο το "Σε χρονο TV").

Εσεις ανακαλυψατε κατι αλλο "σπανιο"?
Πόσα dvd είναι συνολικά παιδιά?

Οκ Σταμάτη μόλις είδα ότι πρόκειται για 1 dvd το σημερινό
 
Παιδιά, το πήρα κι εγώ. Μέσα έχει καταπληκτικό υλικό. Σπάνιο και σε καλή ποιότητα.

Μήπως να αρχίσουμε να στέλνουμε επιστολές και στο Έθνος να πάρει να δικαιώματα για καμιά καλή σειρά και να την βλέπουμε σε DVD? Εντάξει πριν το 1988 αποκλείεται να βάλει μιας και ήταν μόνο στην κρατική, οπότε μόνο στην Ραδιοτηλεόραση μπορούμε να τα βρούμε. Αλλά κάποια καλή σειρά από '90s? Και όχι βέβαια τύπου "οι παντρεμένοι έχουν ψυχή" που το βάζει κάθε χρόνο ο ΑΝΤ1. Μήπως να τους το προτείνουμε?? :D :D:D
 
ChristosM είπε:
Το στησιμο θυμιζει εντονα το cd rom που ειχε βγαλει το Εθνος πριν 7-8 χρονια.
Το έχω και αυτό, καλό ήταν. Αν θυμάμαι καλά αναφερόταν μόνο σε τηλεοπτικές σειρές το συγκεκριμμένο που αναφέρεις.

ChristosM είπε:
Σε γενικες γραμμες ειναι καλο, βεβαια μην περιμενουμε μεγαλες εκπληξεις (ειδικα εμεις οι "ψαγμενοι").
:(

ChristosM είπε:
Τα περισσοτερα video της ΕΡΤ ειναι απο το "Σηριαλ των σηριαλ" απο κακη ομως μετεγραφη και καποιες φορες και χωρις χρωμα! (Καλυτερα να ζητουσαν απο τον φιλο tsalk να τους τα δωσει που τα εχει ολα ετοιμα και με καλη εικονα!).
tsalk, ζήτα copyrights!!

ChristosM είπε:
Η μονη "εκπληξη" μεχρι στιγμης για μενα ειναι καποια πολυ μικρα video απο ασπρομαυρες εκπομπες του Μαστορακη (ο ανθρωπος πρεπει να εχει πολυ μεγαλο και αξιολογο αρχειο απο τις εκπομπες του).
Για άλλη μια φορά, καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι ο Μαστοράκης έχει στη διάθεσή του ένα πολύ μεγάλο κομμάτι της ιστορίας της Υ.ΕΝ.Ε.Δ. της περιόδου 1968-74...

ChristosM είπε:
Επισης οι τιτλοι του "Εν τουτο Νικα" εχουν μπει ολοκληροι. (Δεν θυμαμαι αν εχουν παιχτει ετσι απο το "Σε χρονο TV").
ChristosM, αν θυμάμαι καλά ήταν ολόκληροι στο "Σε χρονο TV" - θα δω και θα σου πω.

stam1370 και ChristosM, σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Σε λίγη ώρα (λογικά) θα μου το έχουν αγοράσει οι δικοί μου στην Αθήνα για να το δω κι εγώ (κάποια στιγμή...)

stam1370 είπε:
ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΓΡΑΦΑΜΕ;;; Τροποποιώ λίγο το post:
Παιδιά, το forum "πήρε φωτιά"! Ίσως αυτό να είναι το πρώτο thread το οποίο "τσιμπήσαμε" αμέσως και οι 4 της RetroTV Team (!) και στο οποίο απαντήσαμε και οι 4 μέσα σε ελάχιστα λεπτά! Μπράβο stam1370 που μας ξεσήκωσες!

sunset89 είπε:
Μήπως να αρχίσουμε να στέλνουμε επιστολές και στο Έθνος να πάρει να δικαιώματα για καμιά καλή σειρά και να την βλέπουμε σε DVD? Εντάξει πριν το 1988 αποκλείεται να βάλει μιας και ήταν μόνο στην κρατική, οπότε μόνο στην Ραδιοτηλεόραση μπορούμε να τα βρούμε. Αλλά κάποια καλή σειρά από '90s? Και όχι βέβαια τύπου "οι παντρεμένοι έχουν ψυχή" που το βάζει κάθε χρόνο ο ΑΝΤ1. Μήπως να τους το προτείνουμε?? :D :D:D
Φίλη sunset89, καλή η ιδέα σου, αν θες επικοινώνησε με το "Έθνος".

Πιστεύω ότι αν πάνε καλά οι πωλησεις του σημερινού φύλλου του Έθνους να σκεφτούν κάποιο τέτοιο ενδεχόμενο και να ακολουθήσουν το παράδειγμα των "Αττικών Εκδόσεων" που προφανώς συμφώνησαν με τον ΑΝΤ1 για τη διάθεση του "Οι παντρεμένοι έχουν ψυχή" στο "Τηλέραμα".

Επιπλέον, το "Έθνος" έχει και "στενή" σχέση με το MEGA, καθώς ο Μπόμπολας έχει MEGAλο ποσοστό στο εν λόγω κανάλι. Στο ίδιο μάλιστα θέμα, μου έχει κάνει ιδιαίτερη εντύπωση πως το τηλεπεριοδικό "TV Ζάπινγκ" (συνιδιοκτησίας Έθνους - ΔΟΛ) δεν έχει διαθέσει καμία σειρά του MEGA σε DVD μέχρι σήμερα...

tsalk είπε:
Πόσα dvd είναι συνολικά παιδιά?
Οκ Σταμάτη μόλις είδα ότι πρόκειται για 1 dvd το σημερινό
Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πώς όλα αυτά χωράνε μέσα σε 1 μόνο DVD?

(videos διάρκειας μεγαλύτερης των 10 ωρών + πλήρης περιγραφή όλων των σειρών και εκπομπών + θεατρικά + βιογραφικά + φωτογραφίες + γραφήματα)...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θα πάω κι εγώ να το πάρω, σε λίγο!!!!!

ΤΥΧΑΙΑ μπήκα εδώ!

Είδα ότι υπήρχε thread και, γι'αυτό και απάντησα!! Χαχαχα!
 
Φίλη, φίλη !! :D :D:D:D:D

Πιστεύω ότι αν πάνε καλά οι πωλησεις του σημερινού φύλλου του Έθνους να σκεφτούν κάποιο τέτοιο ενδεχόμενο και να ακολουθήσουν το παράδειγμα των "Αττικών Εκδόσεων" που προφανώς συμφώνησαν με τον ΑΝΤ1 για τη διάθεση του "Οι παντρεμένοι έχουν ψυχή" στο "Τηλέραμα".
Σκέφτομαι να τους στείλω κάποια επιστολή. Νομίζω λαμβάνουν γράμματα από αναγνώστες, όπως και το TV-OLa του "ΘΕΜΑΤΟΣ". Μια πρόταση θα είναι άλλωστε και αφού τους ενδιαφέρει να πουλήσουν (Πρέκας γαρ), θα το σκεφτούν σοβαρά. Από τη στιγμή που τα κανάλια αρνούνται πεισματικά να προβάλλουν κάποιες καλές σειρές και η μόνη λύση είναι να μεταναστεύσει κανείς σε Η.Π.Α. ή Αυστραλία για να τις παρακολουθήσει μέσω των δορυφορικών τους, να κάνουν το καλό και να παραχωρήσουν τα δικαιώματα σε καμιά εφημερίδα...
 
(Από το site ethnos.gr):

"Φιλοδοξία μας ήταν να καταγράψουμε την ιστορία της ελληνικής τηλεόρασης 43 χρόνια από την επίσημη έναρξή της (τον Φεβρουάριο του 1966) μέχρι σήμερα», δήλωσε στην έναρξη της παρουσίασης της «Εγκυκλοπαίδειας της ελληνικής τηλεόρασης» ο διευθυντής του «ΤV Εθνος» Αντώνης Πρέκας, η οποία έγινε παρουσία του υφυπουργού Εσωτερικών, αρμόδιου για θέματα ενημέρωσης, Κώστα Γκιουλέκα, της Λιάνας Κανέλλη, του Γιάννη Δαλιανίδη και του Γιάννη Σμαραγδή.

«Είχαμε να διαχειριστούμε έναν τεράστιο όγκο πληροφοριών και η συλλογή ήταν πολύ δύσκολη. Ετσι μπορεί να έχουμε σε πολλά στοιχεία παραλείψεις και σε κάποια σημεία ενδεχομένως μη ακριβείς πληροφορίες», συμπλήρωσε ο κ. Πρέκας, ενώ τόνισε ότι θα αναρτηθεί σύντομα στο Διαδίκτυο. Για κατάθεση και στην καρδιά και στη μνήμη και στην ιστορία της ελληνικής τηλεόρασης μίλησε ο υφυπουργός Εσωτερικών, αρμόδιος για θέματα ενημέρωσης, Κώστας Γκιουλέκας. Είναι μια πολύτιμη παρακαταθήκη, συμπλήρωσε, και ένα εργαλείο για μελετητές για να δούμε πώς ξεκίνησε αυτή η προσπάθεια, ένα μέτρο σύγκρισης γιατί πολλές φορές διαμαρτυρόμαστε γι αυτά που σήμερα παρουσιάζουν τα κανάλια και μπορούμε να δούμε και να συγκρίνουμε τι γινόταν κάποτε όταν τα μέσα ήταν πολύ λιγότερα, αλλά η ποιότητα πολύ υψηλότερη. Ενα μέτρο σύγκρισης του χθες με το σήμερα, μια πυξίδα για το τι έκαναν κάποιοι και τι μπορούμε να κάνουμε εμείς, κατέληξε ο κ. Γκιουλέκας.

Η Λιάνα Κανέλλη που πήρε στη συνέχεια τον λόγο, αφού εξέφρασε την ένστασή της για τον όρο εγκυκλοπαίδεια, εξηγώντας ότι ο όρος αυτός είναι προϊόν επιστημονικής δουλειάς, χαρακτήρισε το DVD-Rom προϊόν δημοσιογραφικής αρχειοθέτησης της ιστορίας της τηλεόρασης.

Τόνισε ότι είναι «καταπληκτικό σαν ιδέα, αλλά όφειλε να μην είναι ιδέα του Πρέκα, αλλά ιδέα θεσμών, οπτικοακουστικών συμβουλίων κ.λπ.». Η προσπάθεια αυτή έρχεται να καλύψει ένα κενό, όπως παραδέχτηκε, και αποτελεί το τέλος της αθωότητας συμπληρώνοντας ότι την τηλεόραση την αντιμετωπίζει με τη γοητεία και την τρυφερότητα των παιδιών που μεγαλώνουν.... επισημαίνοντας το πόσο σημαντικό ρόλο παίζει η γλώσσα στην τηλεόραση και καταλήγοντας ότι το μάθημα των media θα έπρεπε να γίνεται από το νηπιαγωγείο.

Ο Γιάννης Δαλιανίδης, με τη σειρά του, η ζώσα ιστορία και του ελληνικού κινηματογράφου και της τηλεόρασης, όπως τον προσφώνησε ο κ. Πρέκας, μίλησε για την τόσο σημαντική προσπάθεια του «ΤV Εθνος» και ευχαρίστησε γιατί αυτό το DVD-Rom θα βοηθάει και τον ίδιο να δίνει στοιχεία της δουλειάς του σε όσους τα χρειάζονται.

Τέλος, ο σκηνοθέτης που έχει υπογράψει διαμάντια, ο κ. Γιάννης Σμαραγδής, μίλησε για το σημαντικό έργο της συγκέντρωσης των στοιχείων στην εγκυκλοπαίδεια αυτή τονίζοντας ότι αυτά που καταγράφει η τηλεόραση αυτόματα είναι μέλλον, είναι Ιστορία. «Οταν θα θέλουμε να δούμε πώς ήταν οι άνθρωποι και οι συμπεριφορές της εποχής μας, στα αρχεία της τηλεόρασης θα καταφεύγουμε».

Να σημειώσουμε εδώ ότι η «Εγκυκλοπαίδεια της ελληνικής τηλεόρασης» έγινε με την πολύτιμη βοήθεια των Γενικών Γραμματειών Επικοινωνίας και Ενημέρωσης."

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11416&subid=2&tag=8777&pubid=2384788#

Και ένα σχόλιο εδώ:

"«Είχαμε να διαχειριστούμε έναν τεράστιο όγκο πληροφοριών και η συλλογή ήταν πολύ δύσκολη. Ετσι μπορεί να έχουμε σε πολλά στοιχεία παραλείψεις και σε κάποια σημεία ενδεχομένως μη ακριβείς πληροφορίες», συμπλήρωσε ο κ. Πρέκας, ενώ τόνισε ότι θα αναρτηθεί σύντομα στο Διαδίκτυο"

Δηλαδή? Σκέφτονται τη δημιουργία κάτι αντίστοιχου με τη RetroDB?

Πάντως ο διευθυντής του «ΤV Εθνος» κ. Αντώνης Πρέκας πρέπει πραγματικά να αγαπάει την παλιά Ελληνική τηλεόραση, διότι το περιοδικό κάνει συχνά αφιερώματα στο παρελθόν. έχει εκδώσει 2 (πλέον) CD/DVD-ROMs και έχει και ο ίδιος συμμετάσχει στο "Σε χρόνο TV" για να μιλήσει για τη Ρετρο τηλεόραση.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το ζήτημα είναι να μην πάρουν αυτούσιο το υλικό που θα βρουν εκεί! Ειδικά στα πιο σπάνια σήριαλ της δεκαετίας του 70 που έχουν περαστεί στη RETRODB και τα παρουσιάσουν σα δική τους έρευνα
 
sunset89 είπε:
Το ζήτημα είναι να μην πάρουν αυτούσιο το υλικό που θα βρουν εκεί! Ειδικά στα πιο σπάνια σήριαλ της δεκαετίας του 70 που έχουν περαστεί στη RETRODB και τα παρουσιάσουν σα δική τους έρευνα
Πολλά στοιχεία που έχουμε στη RetroDB μπορούν να βρουν και στα βιβλία του Βαλούκου (τα οποία τα μνημονεύουν άλλωστε στο DVD-ROM από ό,τι διάβασα). Αυτό που περισσότερο με "προβληματίζει" είναι, όχι τόσο η κλοπή/πηγή πληροφοριών, όσο το αν θα φτιάξουν ένα site πανομοιότυπο με τη RetroDB, το οποίο, διαφημιζόμενο μέσω του "Έθνους" γίνει γρήγορα γνωστό και γίνει σημείο αναφοράς για όλα αυτά, ενώ η δική μας (πολύ καλή) προσπάθεια έχει προηγηθεί...
 
Πολλά στοιχεία που έχουμε στη RetroDB μπορούν να βρουν και στα βιβλία του Βαλούκου (τα οποία τα μνημονεύουν άλλωστε στο DVD-ROM από ό,τι διάβασα). Αυτό που περισσότερο με "προβληματίζει" είναι, όχι τόσο η κλοπή/πηγή πληροφοριών, όσο το αν θα φτιάξουν ένα site πανομοιότυπο με τη RetroDB, το οποίο, διαφημιζόμενο μέσω του "Έθνους" γίνει γρήγορα γνωστό και γίνει σημείο αναφοράς για όλα αυτά, ενώ η δική μας (πολύ καλή) προσπάθεια έχει προηγηθεί...
Μία πολύ καλή αρχή για τη διάδοση του site θα ήταν κάποιος συντάκτης περιοδικού υπολογιστών να γράψει σε καμιά στήλη των "σελίδων του μήνα" και κάτι τέτοια την πληροφορία ότι υπάρχει σελίδα για ελληνικές σειρές κτλ.. Αν έχει κάποιος από εσάς τα κονέ, μπορεί να το ζητήσει. Τόσες και τόσες σελίδες προτείνονται κάθε μήνα-δεν πιστεύετε ότι θα ενδιέφερε όλους αυτούς που ψάχνουν ελληνικές σειρές για να τις παρακολουθήσουν, πρωτίστως ν μάθουν πληροφορίες για αυτές?

Δεν ξέρω, πάντως κατά την ταπεινή μου γνώμη κάτι τέτοιο θα ήταν ιδανικό για αρχή.
 
sunset89 είπε:
Μία πολύ καλή αρχή για τη διάδοση του site θα ήταν κάποιος συντάκτης περιοδικού υπολογιστών να γράψει σε καμιά στήλη των "σελίδων του μήνα" και κάτι τέτοια την πληροφορία ότι υπάρχει σελίδα για ελληνικές σειρές κτλ.. Αν έχει κάποιος από εσάς τα κονέ, μπορεί να το ζητήσει. Τόσες και τόσες σελίδες προτείνονται κάθε μήνα-δεν πιστεύετε ότι θα ενδιέφερε όλους αυτούς που ψάχνουν ελληνικές σειρές για να τις παρακολουθήσουν, πρωτίστως ν μάθουν πληροφορίες για αυτές?Δεν ξέρω, πάντως κατά την ταπεινή μου γνώμη κάτι τέτοιο θα ήταν ιδανικό για αρχή.
Συμφωνώ με την ιδέα σου, αλλά διαφήμιση του forum και της RetroDB σε περιοδικό υπολογιστών? Καλύτερα θα ήταν σε τηλεπεριοδικό, όπου η θεματολογία είναι σχετική.
 
bernard.c είπε:
Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πώς όλα αυτά χωράνε μέσα σε 1 μόνο DVD?(videos διάρκειας μεγαλύτερης των 10 ωρών + πλήρης περιγραφή όλων των σειρών και εκπομπών + θεατρικά + βιογραφικά + φωτογραφίες + γραφήματα)...
Αυτο φιλε bernard.c συμβαινει γιατι τα βιντεο ειναι πολυ μικρα σε μεγεθος και συχνα πολυ κακης ποιοτητας και σε εικονα αλλα και σε ηχο!!

Καμια σχεση με τα βιντεο που ανεβαινουν στο forum μας.

Επισης οι φωτογραφιες (τουλαχιστον αυτες των σηριαλ τις οποιες τις τσεκαρα) ειναι μικρες και ολοιδιες με αυτες που ειχε το CD ROM τους.
 
ChristosM είπε:
...τα βιντεο ειναι πολυ μικρα σε μεγεθος και συχνα πολυ κακης ποιοτητας και σε εικονα αλλα και σε ηχο!!Καμια σχεση με τα βιντεο που ανεβαινουν στο forum μας.
Το σωστό να λέγεται! :)

ChristosM είπε:
Επισης οι φωτογραφιες (τουλαχιστον αυτες των σηριαλ τις οποιες τις τσεκαρα) ειναι μικρες και ολοιδιες με αυτες που ειχε το CD ROM τους.
Α, δηλαδή τίποτα το ενδιαφέρον από videos και φωτογραφίες...

Μήπως τότε τα στοιχεία από τις τηλεοπτικές εκπομπές (δημοσιογραφικές, αθλητικές, μουσικές) έχουν ενδιαφέρον? Έχουν οι εκπομπές αυτές στοιχεία ή έχουν πολλά κενά?

Επίσης, τηλεπαιχνίδια συμπεριλαμβάνονται?

Τέλος, τα γραφήματα τηλεθέασης και διαφημιστικής δαπάνης έχουν ενδιαφέρον και ξεκινάνε από την εποχή ΕΙΡΤ/ΥΕΝΕΔ? (σε ζάλισα μου φαίνεται...)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τέλος, τα γραφήματα τηλεθέασης και διαφημιστικής δαπάνης έχουν ενδιαφέρον και ξεκινάνε από την εποχή ΕΙΡΤ/ΥΕΝΕΔ? (σε ζάλισα μου φαίνεται...)
Να απαντήσω εγώ σε αυτό και να πω ότι μάλλον θα αστειεύεσαι. Ειδικά η τηλεθέαση ξεκινά από το 1994. Εκτός αν το DVD μου είναι χαλασμένο!1
 
bernard.c είπε:
Μήπως τότε τα στοιχεία από τις τηλεοπτικές εκπομπές (δημοσιογραφικές, αθλητικές, μουσικές) έχουν ενδιαφέρον? Έχουν οι εκπομπές αυτές στοιχεία ή έχουν πολλά κενά?
Επίσης, τηλεπαιχνίδια συμπεριλαμβάνονται?
Ναι εχει αρκετα στοιχεια για εκπομπες ολων των ειδων, εορταστικα προγραμματα, τηλεπαιχνιδια και θεατρικες παραστασεις (μονο της ΕΡΤ νομιζω, οχι της ΥΕΝΕΔ). Εχει αρκετα λαθακια, μερικα απο τα οποια ειναι τρανταχτα!

Ως βιντεο αρχειο δε λεει και τιποτα.

Αυτο που μου αρεσει ειναι οτι εχουμε μια καλη καταγραφη ολων (?) των εκπομπων ποικιλου περιεχομενου της ΕΡΤ και ΥΕΝΕΔ, κατι το οποιο αν και οχι δυσκολο να γινει, σιγουρα χρονοβορο.
 
Πίσω
Μπλουζα