Εγώ, ο Κλαύδιος (I, Claudius)

giorgos

Banned
Joined
20 Ιουλ 2006
Μηνύματα
233
Αντιδράσεις
12
Οποιος δεν εχει δει την πολυπαιγμενη απο τη ΕΡΤ αυτη αγγλικη σειρα, τοτε μαλλον δε ξερει τι θα πει ποιοτητα.

Παρολο βεβαια που ο ηρωας ηταν ολιγον χαζος, κουτσος, βραδυγλωσσος και με ενα περιεργο τικ στο κεφαλι :)
 
Η σειρά αυτή είναι απλά αριστουργηματική. Κορυφαίες ερμηνείες και θεατρικό στήσιμο. Τέτοια ποιότητα δε συναντάται συχνά σήμερα.

Τελευταία φορά που θυμάμαι να έπαιξε ήταν πριν από δύο χρόνια στον σταθμό της Βουλής.
 
Δεν εχω ξαναδει ποιο ραδιουργο και δολοφονικο μυαλο απ της Λιβυα...

Ακους εκει να αλειψει ολα τα συκα του δεντρου για να δηλητηριαστει ο συζυγος της ο Αυγουστος!

Με τοσες συνομωσιες που δημιουργησε μαλλον ο Ραπουτιν φανταζει παρθενα μπροστα της.
 
καταπληκτική! τη θυμάμαι να παίζεται απ΄την κρατική τη δεκαετία του '80. την είδα μεγάλη με τα dvd-προσφορές της καθημερινής.

η μόνη με την οποία τη βάζω πρώτη θέση είναι το μάλιστα κύριε υπουργέ (πάλι bbc φυσικά).
 
Clemence είπε:
καταπληκτική! τη θυμάμαι να παίζεται απ΄την κρατική τη δεκαετία του '80. την είδα μεγάλη με τα dvd-προσφορές της καθημερινής.
η μόνη με την οποία τη βάζω πρώτη θέση είναι το μάλιστα κύριε υπουργέ (πάλι bbc φυσικά).
Εχω καλυφθεί πλήρως !!!
 
Γενικα οι σειρες του BBC των δεκαετιων '70, '80, ξεχωριζαν για την υψηλη ποιοτητα και την προσεγμενη αισθητικη τους. Αρα οταν ακουγα BBC, ηξερα οτι θα εβλεπα κατι παρα πολυ καλο. Τη συγκεκριμενη σειρα θα τη χαρακτηριζα απλως κορυφαια.
 
Θυμαμαι και καπως τολμηρες γυμνες σκηνες,και απο γυναικες και απο ανδρες...θυμαμαι σωστα?
 
Θυμάμαι, που το σατύριζε στο Μπένυ χιλ :D ...
 
Clemence είπε:
την είδα μεγάλη με τα dvd-προσφορές της καθημερινής.
Δυστυχώς δεν τα συμπλήρωσα όλα... Ευτυχώς όμως η "Καθημερινή" κρατάει στοκ, οπότε σε μαζική παραγγελία που θα κάνω θα συμπεριλάβω όσα μου λείπουν κι απ' αυτή την σειρά! Να πούμε μόνο πως επρόκειτο για VCDs και όχι για DVDs! Το σύνολο 12, φαντάζομαι. Όσα και τα επεισόδια της σειράς.
 
johnalepou είπε:
Θυμαμαι και καπως τολμηρες γυμνες σκηνες,και απο γυναικες και απο ανδρες...θυμαμαι σωστα?
Ανάλογα με τι το συγκρίνεις ...

Αν το συγκρίνεις με το "Μικρό σπίτι στο λιβάδι", μια ολίγον τι "ελαφρά ντυμένη" Μεσσαλίνα να κυλιέται σ' ένα ανάκλιντρο κάνει το "Εγώ ο Κλαύδιος" να μοιάζει με την "Αυτοκρατορία των αισθήσεων";)

Αν το συγκρίνεις με οποιαδήποτε σειρά του Παπακαλιάτη, μάλλον θυμίζει τον "Γεροστάθη":p

(τον ηθοποιό που έπαιζε τον Κλαύδιο τον είδα πρόσφατα στην τελευταία ταινία του Κλιντ Ίστγουντ "Η ζωή μετά")
 
Mandrake είπε:
Δυστυχώς δεν τα συμπλήρωσα όλα... Ευτυχώς όμως η "Καθημερινή" κρατάει στοκ, οπότε σε μαζική παραγγελία που θα κάνω θα συμπεριλάβω όσα μου λείπουν κι απ' αυτή την σειρά! Να πούμε μόνο πως επρόκειτο για VCDs και όχι για DVDs! Το σύνολο 12, φαντάζομαι. Όσα και τα επεισόδια της σειράς.
σωστό αυτό για τα VCDs, μια 12αδα τα κάνω και γω, αλλά δε νομίζω πως ήταν όλα τα επεισόδια, χώρια που υπήρχε και το Yes PM που δε νομίζω να βγήκε σε προσφορά ...
 
johnalepou είπε:
Θυμαμαι και καπως τολμηρες γυμνες σκηνες,και απο γυναικες και απο ανδρες...θυμαμαι σωστα?
πολλά έχω ακούσει για τη μεσσαλίνα, η γυναίκα ήταν πολύ μπροστά για την εποχή της, αλλά σκηνές by στο έργο? σοβαρά? δεν το θυμάμαι ...
 
retrofan είπε:
Ανάλογα με τι το συγκρίνεις ...
Αν το συγκρίνεις με το "Μικρό σπίτι στο λιβάδι", μια ολίγον τι "ελαφρά ντυμένη" Μεσσαλίνα να κυλιέται σ' ένα ανάκλιντρο κάνει το "Εγώ ο Κλαύδιος" να μοιάζει με την "Αυτοκρατορία των αισθήσεων";)

Αν το συγκρίνεις με οποιαδήποτε σειρά του Παπακαλιάτη, μάλλον θυμίζει τον "Γεροστάθη":p

(τον ηθοποιό που έπαιζε τον Κλαύδιο τον είδα πρόσφατα στην τελευταία ταινία του Κλιντ Ίστγουντ "Η ζωή μετά")
με εκανες και γελασα, να'σαι καλά!!! ;) ;) ;) βλεπουμε και Παπακαλιατη, δεσποινις μου, εγω δεν εχω δει σειρα του ακομα, δεν τα παω καλα με τα ελληνικα σηριαλ.. :sealed:

προσφατα ειδα απο το Σκαι, μια παραγωγη του bbc, με θεμα την ζωη του Νερωνα που αυτη μπροστα της αν και δεν την θυμάμαι καλά , ηταν του κατηχητικου..
 
την ξαναβαζει η βουλη την πεμπτη στις 9, αντε να δουμε και μεις οι ρετρομανει :acoustic: ς μια ασπρη μερα, απο τωρα ραντεβού..
 
Tην ξαναειδα το ΣΚ μετα απο χρονια. Εκπληκτικο σεναριο και καταπληκτικες ερμηνειες. Το θεατρικο στησιμο, μονο με εσωτερικα γυρισματα, σιγουρα θα ξενιζε ενα σημερινο θεατη, οπως και οι αστοχες επιλογες καποιων ηθοποιων, ειδικα οσον αφορα ηλικιες. Εγω καταλαβα οτι αυτου που ενδιεφερε περισσοτερο τους παραγωγους ηταν οι ερμηνειες και οι ηθοποιοι να υπηρετησουν το σεναριο οχι το αντιθετο. Πχ ο Blessed δεν εχει καμια σχεση εμφανισιακα με τον Αυγουστο ο οποιος ηταν σχεδον ασθενικος και κοντος. Ομως το ξεχνας αμεσως οταν δεις ποσο ευκολα αλλαζει το προφιλ του καλοκαγαθου πατερ φαμιλια με αυτο ενος επιβλητικου αυτοκρατορα ετοιμου να ορισει την μοιρα πολλων ανθρωπων. Ο Jacobi στον πρωταγωνιστικο ρολο ειναι απλα εκπληκτικος και ηθελα να ηξερα ποσα τικ του εμειναν και για ποσο καιρο μετα.
 
Καλή σειρά με ενδιαφέρον θέμα. Την είχα δει σχετικά πρόσφατα, σε μια από τις επαναλήψεις...
 
Έμαθα πρόσφατα, μετά από μια επίσκεψη σε μια έκθεση για την Ιατρική στην αρχαιότητα που αυτή την εποχή φιλοξενεί το Μουσείο Κυκλαδικής Τέχνης, ότι ο προσωπικός γιατρός του αυτοκράτορα Gaius Stertinius Xenophon ήταν Έλληνας από την Κω. Φαίνεται ότι μπορεί να είχε και ο ίδιος ανάμιξη στη δολοφονία του Κλαυδίου, όπως και να΄χει πέθανε την ίδια χρονιά με εκείνον.[h=1][/h]
 
O Αύγουστος κυβέρνησε με σύνεση και πολύ προσιτός άνθρωπος έτσι τον δείχνει τουλάχιστον η σειρά μα και τόσο ευκολόπιστος όμως! Καταλαβαίνω γιατί η Ρώμη έφτασε στο απόγειο της , την εποχή του και δημοκράτης  σε πολλά σημεία ο οκτωβιανος , για Καίσαρας πολύ καλος! Η σειρά έχει εξαιρετικά λεπτό χιούμορ και γελάς σε πολλές σκηνές! Τον Κλαύδιο τον εμφανίζει τόσο μα τόσο καλοκάγαθο που δεν θες με τίποτα να πληγωθεί, κρίμα που παραγκωνίσει έτσι τον βρετανικό στο τέλος. Αύγουστος, Τιβέριος, Καλιγούλας, Κλαύδιος, Νερών μιλάμε πώς βλέπουμε όλη την δυναστεία εν ενεργεία. Θέλω τόσα πολλά να γραψω, σειρά διαμαντι! Μπράβο στον σκηνοθέτη της.Προσκυνω
 
πολλά έχω ακούσει για τη μεσσαλίνα, η γυναίκα ήταν πολύ μπροστά για την εποχή της, αλλά σκηνές by στο έργο? σοβαρά? δεν το θυμάμαι ...
Μπροστά μόνο ,θα έβαζε στην ηρωίδα του νυμφομανιακ τα γυαλιά! Δείχνει σκηνή που πηγαίνει με περισσότερους άνδρες από ότι η πιο ξακουστή εταίρα της Ρώμης αληθινό περιστατικό που το έχει και η σειρα, εξού και έχει μείνει ο χαρακτηρισμός Μεσσαλινα για νυμφομανεις  γυναίκες! Για μπαι δεν νομίζω της άρεσαν αποκλειστικά τα ωραία αγοράκια. Ο Κλαύδιος δυστυχώς δεν καταλάβαινε η( δεν ήθελε να καταλάβει)τίποτα και ουδέποτε έδωσε διαταγή να την σκοτώσουν μόνο για τον εραστή της εδωσε και γνώριζε για τις περιπέτειες της αλλά έκανε τα στραβά μάτια.

Κουίζ : Ποιοι πρωταγωνιστές της σειράς γίνανε Σερ;
 
Πίσω
Μπλουζα