Εκάτη

sportbilly79

RetroWannaBe
Joined
6 Ιουλ 2008
Μηνύματα
220
Αντιδράσεις
210
Από τις 9 Ιανουαρίου 1979 η ελληνική τηλεόραση αποκτά χρώμα χάρη στο γαλλικό σύστημα SECAM. Η πρώτη έγχρωμη ελληνική σειρά που προβλήθηκε τότε ήταν η ΕΚΑΤΗ. Πρωταγωνιστούσε ο Γιώργος Μούτσιος. Περισσότερες πληροφορίες δεν γνωρίζω.
 
H σκηνοθεσία της σειράς είναι του Παύλου Φιλίπου, το σενάριο του Κώστα Λειβαδέα (διασκευή του μυθιστορήματος του Κ. Πολίτη) και εκτός του Γιώργου Μούτσιου έπαιζαν η Δέποινα Νικολαίδου, Βασίλης Ανδρονίδης, Αφροδίτη Γρηγοριάδου και άλλοι

Η σειρά δεν είχε καμιά φοβερή επιτυχία, απλώς έτυχε να είναι η πρώτη έγχρωμη σειρά στην ιστορία της τηλεόρασης γιαυτό άλλψστε έκανε και μόλις 13 επεισόδια όταν οι σειρές της εποχής είχαν πολύ περισσότερα
 
Λογικά η σειρά θα πρέπει να μην υπάρχει στην ΕΡΤ (η γνωστή λογική του σβήσε, γράψε) υπάρχουν όμως κάποια πλάνα της σειράς (προφανώς ξεχασμένα)

http://www.youtube.com/watch?v=4mTOll7Dcpk
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εκάτη;;;

Υπήρχε στα 70τράβα ελληνική κοινωνική σειρά με τον τίτλο "Εκάτη" (ή κάποια φράση μ αυτό το όνομα); Δεν ξέρω γιατί μου ρχεται ο τίτλος ενώ δε θυμάμαι τίποτα μα τίποτα σχετικά με την πλοκή. Μήπως απατώμαι;;; Και γιατί μου έρχεται και ο Μούτσιος στο μυαλό;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βεβαιως και υπηρχε. Ενα σηριαλ βασισμενο στο ομωνυμο βιβλιο του Κοσμα Πολιτη και εγχρωμο αν δεν απατωμαι. Πρωταγωνιστουσε ο Γιωργος Μουτσιος μαζι με τη Δεσποινα Νικολαιδου, γυναικα του στην πραγματικοτητα. Στη σειρα ομως κραταγε τον ρολο της ερωμενης του.
 
Τότε πρέπει να κάνω λάθος για το 70ς της ιστορίας, αν ήταν εγχρωμη θέλω να πω. Εκτος κι αν ήταν του '79 (τότε δεν ήλθε το Secam?) και πιάνω τη βάση τσίμα-τσίμα
 
Ειμαι σχεδον βεβαιη οτι προβληθηκε το 1979.
 
Θυμάσαι τίποτα από υπόθεση; Που κόλλαγε το "Εκάτη"? Απ' τη μυθολογία θυμάμαι ότι δεν ήταν και πολύ καλό κορίτσι (μάγισσα), ήταν χθόνια θεότητα και θεά των τριστράτων. Κολλάει πουθενά στο story; Κανένα μεταφορικό τρίστρατο μήπως (ή αλλου είδους 3-way). O χαρακτήρας του Μούτσιου πρέπει να ήταν αντιπαθής (ή τουλάχιστον έτσι τον θυμάμαι εγώ, 5η Δημοτικού θα πήγαινα αν όντως ήταν του 79)

EDIT: Είναι του 79, το τσέκαρα και στη retrodb. Πως κ δεν το σκέφτηκα νωρίτερα? Κ όντως ήταν έγχρωμη, και μάλιστα η πρώτη έγχρωμη σειρα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Kι εγω στο Δημοτικο πηγαινα τοτε. Θυμαμαι οτι ειχε καποιες λιγο τολμηρες σκηνες για την τοτε εποχη, κατι που νευριασε τη μαμα μου και μου απαγορεψε να τη βλεπω αλλα αυτο κρατησε μονο για ενα - δυο επεισοδια. Μετα την ειδα ως το τελευταιο. Δεν ξερω εαν αυτη η σειρα προβληθηκε ποτε σε επαναληψη, αλλα εγω τουλαχιστον δεν την ειδα απο τοτε. Αρα μετα απο 31 χρονια θα σου πω ο,τι θυμαμαι.

Ο Μουτσιος ειναι παντρεμενος - δε θυμαμαι ποα ηταν η ηθοποιος που υποδυοταν τη γυναικα του - και ερωτευεται μια αλλη γυναικα, τη Δεσποινα Νικολαιδου, οπως ειπαμε και πιο πανω.

Κλασικη περιπτωση απιστιας και ερωτικου τριγωνου και ισως η ερωμενη να ηταν κατα τον Κοσμα Πολιτη η Εκατη του τιτλου.

Κατι αλλο που θυμαμαι ακομα ειναι οτι το τραγουδι της εναρξης το τραγουδουσε ο ιδιος ο Μουτσιος, που ως γνωστον το εχει σπουδασει.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Super, ευχαριστώ πολύ. Όσο περισσότερο συχνάζω εδώ μέσα, τόσο και περισσότερες εκπλήξεις συναντώ. Για παράδειγμα δεν είχα επίγνωση ότι θυμόμουν αυτή τη σειρά, μέχρι που κάπου στο forum είδα το όνομα του Μούτσιου (παρεμπιπτόντως, ζεί? Του είχα συμπαθεια γιατί μου θύμιζε τον πατέρα μου τόσο φυσιογνωμικά, όσο και στον τρόπο που τραγουδά) και η μία ανάμνηση έφερε την άλλη.
 
Δείτε και το βιντεάκι με τους τίτλους και λίγα πλάνα μερικά πόστ πιό πάνω
 
Tsalk, το ειδα το βιντεακι τωρα μολις που ενσωματωθηκε το αρχικο ερωτημα του neueregel στο thread της Εκατης. Παρα πολυ ωραιο και δημιουργημα δικο σου οπως ειδα!

Ξερεις αν αυτη η σειρα μπηκε ποτε σε επαναληψη;

Οσο για τον Μουτσιο, ευτυχως ζει, neueregel.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
tsalk, είσαι άπαιχτος

ευχαριστώ κ πάλι bambinella
 
bambinella 100 είπε:
Ξερεις αν αυτη η σειρα μπηκε ποτε σε επαναληψη;
Aπ όσο ξέρω και θυμάμαι δεν προβλήθηκε ποτέ σε επανάληψη

Άγνωστο και αν υπάρχει η σειρά.
 
Θα πρεπει να το συνηθισουμε πια αυτο με τις σβησμενες σειρες γιατι δυστυχως ειναι ο κανονας και οχι η εξαιρεση. Αν και απο το βιντεακι η Εκατη μου φανηκε γυρισμενη σε φιλμ, και ξερουμε τι πρεπει να σημαινει αυτο. Η μηπως κανω λαθος;
 
Κατ αρχήν να ευχηθούμε περαστικά στον Γιώργο Μούτσιο με τα προβλήματα υγείας που αντιμετωπίζει.

Τώρα όσο αφορά το αν η σειρά είναι γυρισμένη σε φίλμ ή όχι, εκείνη την εποχή bambi (δεκαετία του 70) συνήθως τα εξωτερικά γυρίσματα των σειρών ήταν γυρισμένα σε φίλμ επειδή ήταν ας πούμε πιο βολικό στο γύρισμα τέτοιων σκηνών.

Οι τίτλοι της σειράς προφανώς είναι σε φίλμ και γιαυτό σίγουρα υπάρχουν (αν και το φιλμ αν δεν το προσέξεις και το έχεις σε ακατάλληλο χώρο καταστρέφεται). Τώρα αν υπάρχουν και άλλες σκηνές σε φίλμ ή αν όλη η σειρά ήταν γυρισμένη σε φίλμ δεν το ξέρουμε (ίσως κάτι να βρούμε σαν πληροφορίες από τα περιοδικά της εποχής)
 
Πίσω
Μπλουζα