[Εκδόσεις Καστανιώτη] Το Άσπρο Άλογο (Ι.Δ.Ιωαννίδη)

Clemence

RetroAdept
Joined
1 Αύγ 2009
Μηνύματα
1.017
Αντιδράσεις
176
Κάποιος μου χάρισε αυτό το βιβλίο στα μέσα της δεκαετίας του '80 και παραμένει έως σήμερα ένα μυστήριο για μένα. Ήταν μια σειρά από διηγήματα, όλα για παιδιά ή πολύ νέους ανθρώπους και τον τρόπο με τον οποίο βίωναν κάποιες μεγάλες δυσκολίες στη ζωή τους. Η ατμόσφαιρα ήταν σε όλα κάπως σκοτεινή και μελαγχολική, όμως μου έμειναν χαραγμένα στη μνήμη για πολλά χρόνια και πάντα είχα την περιέργεια να μάθω κάτι περισσότερο για τον συγγραφέα που ούτε είχα ξανακούσει έως τότε ούτε κι έτυχε ν΄ακούσω ποτέ μετά. Αν τυχόν κάποιος θυμάται το βιβλίο αυτό ή κάποιο άλλο του ίδιου, πολύ θα ήθελα να μας γράψει τις εντυπώσεις του. Εγώ μπόρεσα μόνο να βρω κάποιες πληροφορίες εδώ:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κατι βρηκα... :)

Ένα δωδεκάχρονο παιδί, ο Σταύρος, χαίρεται να καλπάζει πάνω στο άσπρο άλογο του γείτονά του κυρ Χαραλάμπη. Ώσπου οι δυο οικογένειες μπλέκουν με τα δικαστήρια. Τότε ακόμα και η φιλία με το άσπρο άλογο γίνεται μίσος. Κι ύστερα από συγκινητικές καταστάσεις και στα δέκα διηγήματα της συλλογής, αναφαίνεται ένα φως. Όλοι οι μικροί ήρωες απελευθερώνονται από κάτι το άσχημο και «καλπάζουν» προς κάτι που αγαπούν.

the white horse.jpg

πηγη: educrete.gr
 
Πίσω
Μπλουζα