[Εκδ. Ε.ΜΟΚΑΣ - Δ.ΣΠΑΘΗΣ Ο.Ε. ] Ο φανταστικός κόσμος των παραμυθιών

katerinak

Expert
Joined
26 Ιουλ 2010
Μηνύματα
19.182
Αντιδράσεις
2.903
"Ο φανταστικος κοσμος των παραμυθιων" ηταν μια σειρα 6 βιβλιων που περιλαμβαναν κλασσικα παραμυθια και συνοδευονταν απο τις αντιστοιχες (φανταζομαι) κασσετες.Εχω μονο τον 1ο τομο αλλα κατα εναν περιεργο τροπο η κασσετα που το συνοδευει (αυτη δε βρεθηκε ακομη) ειναι σιγουρα του 2ου τομου,το πιθανοτερο να εγινε λαθος τοτε και αντι να βαλουν την κασσετα του 1ου βιβλιου εβαλαν αυτη του 2ου.Αυτο βεβαια καθολου δε με ενοχλησε γιατι ακουγα την κασσετα απ το ραδιοκασσετοφωνο κι αφηνα τη φαντασια μου ελευθερη να πλασει τις εικονες

Το εξωφυλλο

124179.jpg

θυμαμαι οτι στην ακρη του ειχα κολλησει ενα απ τα μεγαλα αυτοκολλητα-λωριδες του μουντιαλ Mexico '86

(περιπου σ αυτο εδω το σημειο)

124180.jpg

και το διπλωσα στο εσωτερικο του εξωφυλλου αφου ηταν μεγαλουτσικο.Χρονια αργοτερα το αφαιρεσα για να μην καλυπτει τις ζωγραφιες του εξωφυλλου...

περιεχομενα και αλλες πληροφοριες

124181.jpg

124182.jpg

124183.jpg

124184.jpg

124185.jpg

αρχιζουν τα παραμυθια..

124186.jpg

124187.jpg

124188.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Eίναι τα ίδια βιβλία με αυτά που ανέφερα στο θέμα [Eκδ. Καραβασίλη] Ο Παραμυθένιος Κόσμος των Παιδιών



 Βλέπω ότι τα δικά μου μάλλον είναι μεταγενέστερη επανέκδοση από τις εκδόσεις Καραβασίλη με τον τίτλο "Ο παραμυθένιος κόσμος των παιδιών", κρίνοντας απ' τα χρώμματα που έχουν προστεθεί στις εικόνες. Καί τα δικά μου είναι έξι τόμοι με κασσέτες που συνοδεύουν τα παραμύθια. Λέει πουθενά ποιάς χρονολογίας είναι;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βλέποντας ξανά τις φωτογραφίες θυμήθηκα οτι πρέπει να ειχα τον τόμο 2! Μου φαίνεται οτι ακούω ακομα κάποιες φωνές απο την κασέτα.
 
Κι εγώ το ίδιο. Έχω τον τόμο που έχει και η Crimson(αλήθεια γιατί δεν έχουν γίνει merge τα δύο threads?). Μας έδιναν ένα σε κάθε παιδί δώρο στο νηπιαγωγείο. Οι κασέτες ήταν πολύ ωραίες όμως! Πολύ ανώτερες της εικονογράφησης και τα παραμύθια πολύ ενδιαφέροντα και ασυνήθιστα, δεν τα είχα ξανακούσει ούτε και ξαναβρει σε άλλα βιβλία τότε και μου έκανε εντύπωση και το ότι το βιβλίο είχε παραμύθια που δεν είχε η κασέτα.
 
QueenofHearts είπε:
Κι εγώ το ίδιο. Έχω τον τόμο που έχει και η Crimson(αλήθεια γιατί δεν έχουν γίνει merge τα δύο threads?). Μας έδιναν ένα σε κάθε παιδί δώρο στο νηπιαγωγείο. Οι κασέτες ήταν πολύ ωραίες όμως! Πολύ ανώτερες της εικονογράφησης και τα παραμύθια πολύ ενδιαφέροντα και ασυνήθιστα, δεν τα είχα ξανακούσει ούτε και ξαναβρει σε άλλα βιβλία τότε και μου έκανε εντύπωση και το ότι το βιβλίο είχε παραμύθια που δεν είχε η κασέτα.
Γιατί, άλλος εκδοτικός οίκος ο μεν & άλλος ο δε (για να μην πω για το διαφορετικό τίτλο). Οπότε δεν ήμασταν σίγουροι ότι όντως επρόκειτο για το ίδιο βιβλίο (μπορεί να υπάρχουν διαφορές λόγω εκδόσεων). Αν οι κάτοχοι επιβεβαιώσουν ότι είναι το ίδιο και το αυτό, συγχωνεύονται asap.
 
Στο βιβλίο της katerinak στην λίστα των παραμυθιών που έχει ο κάθε τόμος γράφει δύο παραμύθα περισσότερα στον κάθε έναν απ' ότι στα δικά μου βιβλία. Στην κασσέτα όμως συμπεριλαμβάνονταν καί αυτά που έλλειπαν. Η βιβλιοδεσία, το ύφος και η γλώσσα του κειμένου είναι ακριβώς ίδια, απ' ότι φαίνεται καί η ποιότητα χαρτιού στις σελίδες και το εξώφυλλο. Θα βοηθούσε αν γνωρίζαμε την χρονολογία που κυκλοφόρισε το καθένα ώστε να βρούμε ποιό βγήκε πρώτο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
QueenofHearts είπε:
Κι εγώ το ίδιο. Έχω τον τόμο που έχει και η Crimson(αλήθεια γιατί δεν έχουν γίνει merge τα δύο threads?). Μας έδιναν ένα σε κάθε παιδί δώρο στο νηπιαγωγείο. Οι κασέτες ήταν πολύ ωραίες όμως! Πολύ ανώτερες της εικονογράφησης και τα παραμύθια πολύ ενδιαφέροντα και ασυνήθιστα, δεν τα είχα ξανακούσει ούτε και ξαναβρει σε άλλα βιβλία τότε και μου έκανε εντύπωση και το ότι το βιβλίο είχε παραμύθια που δεν είχε η κασέτα.
δηλαδη δεν εγινε λαθος στη δικη μου περιπτωση; το ιδιο συνεβει και σε σενα; ειχες αλλο τομο βιβλιου ενω η κασσετα ειχε παραμυθια απο διαφορετικο τομο;

Θα συμφωνησω μαζι σου: οι κασσετες ηταν πολυ ανωτερες του βιβλιου,ειχαν τελεια αφηγηση και μουσικη επενδυση.Αυτη η κασσετα που ειχε παραμυθια του 2ου τομου ειχε μαυρο χρωμα και ειχε κολλημενο κοκκινο αυτοκολλητο (στη μπροστινη και την πισω πλευρα)ενω οι τιτλοι των παραμυθιων ηταν γραμμενοι με λευκα γραμματα.

Αυτη η σειρα παραμυθιων σιγουρα προηγηθηκε αυτης που εχει η Crimson Moonlight,τον τομο τον εχω περιπου απ τα μεσα 80ς

Δεν ξερω αν αυτος που εκανε την εικονογραφηση κι αν οι υπολοιποι συνεργατες του εργου(υπαρχει στην αρχη του θρεντ φωτογραφια με τα ονοματα τους)ειναι οι ιδιοι και στις 2 σειρες,ο εκδοτικος οικος ειναι διαφορετικος καθως και ο τιτλος.Πρεπει να δουμε τι απεγινε ο εκδοτικος οικος Ε.Μοκας - Δ.Σπαθης Ο.Ε.
 
katerinak είπε:
Πρεπει να δουμε τι απεγινε ο εκδοτικος οικος Ε.Μοκας - Δ.Σπαθης Ο.Ε.
Με ενα ψαχουλεματακι,βρηκα τα παρακατω.... :D


Εκδοσεις Μοκα - Μορφωτικη

 


Μόκας Ε. - Μορφωτικη (αυτο εχει και αναλυτικα ολα τα βιβλια του οικου... ;) )

 





Εκδοσεις Σπαθη

 




Και μιας και ανεφερε η Crimson Moonlight και την δικη της εκδοση.... ;)

Εκδοσεις Καραβασιλη

Κρινοντας απο τα νουμερα των τηλεφωνων σε ολες τις εκδοτικες,μαλλον πρεπει να υπαρχουν ακομα. :)

Μια προσπαθεια παντως για μια επαφη,πιστευω αξιζει. ;)
 
φωτογραφια του εξωφυλλου της κασσετας ( facebook retromaniax) απ τον χρηστη Giannis Diamantopoulos

148934.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα