Εκπαιδευτήρια "Δημητριάδη" (Θεσσαλονίκη)

Joined
11 Δεκ 2008
Μηνύματα
470
Αντιδράσεις
153
Ένα κτιριακό συγκρότημα που βρισκότανε στην περιοχή "Φλωρίδα", περίπου απέναντι από το σημερινό "ΙΚΕΑ" στο δρόμο προς αεροδρόμιο...Σχεδόν απαιτούσα κάθε φορά να περνάμε από κει είτε στον πηγαιμό προς είτε στον γυρισμό από Επανωμή, γιατί είχε έναν ολόκληρο "κήπο" με μεγάλες φιγούρες ηρώων από τη Μάγια τη μέλισσα και δε χόρταινα να τους βλέπω...

Φυσικά, ήταν αναπόφευκτο ότι αργά ή γρήγορα θα βγαίνανε και οι σχετικές φωτογραφίες...Ιδού η πρώτη μ' ένα γενικό "πλάνο" του χώρου...

61472.jpg

Οι φωτογραφίες που βλέπετε, βγήκανε στον εσωτερικό χώρο των εκπαιδευτηρίων "Δημητριάδη" το καλοκαίρι του 1982. Ο νεαρός με το πεσμένο τσουλούφι, το -πιο 80's πεθαίνεις- λευκό σορτσάκι και το γύψο στο χέρι (απόρροια του...παρκέ της μαμάς στην κουζίνα) είναι η αφεντιά μου σε ηλικία πεντέμισι ετών, άρτι ολοκληρώσασα (τς, τς, πώς τα λέω ο άτιμος...) το νηπιαγωγείο...

71226.jpg

Με τη Μάγια και τον Βίλλυ...

71227.jpg

Με τον Βίλλυ, την πασχαλίτσα κι από πίσω ομοιώματα μαθητών...

71228.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απίστευτες φωτό απο μια περιοχή που δυστυχώς δεν υπάρχει πιά!


Πριν κτιστούν τα οικήματά του σχολείου , λειτουργούσε εκεί "εξοχικόν κέντρον" με το όνομα
"Φλώριντα" ή "Φλωρίδα" και μάλλον απο αυτό πήρε την ονομασία της η περιοχή. Τα Εκπαιδευτήρια Δημητριάδη λειτουργούσαν ως εξατάξιο Γυμνάσιο και οικοτροφείο και αποτελούνταν απο 2 μεγάλα ορθογώνια διώροφα κτίρια (το ένα διακρίνεται πίσω απο το νηπιαγωγείο). Στο ένα κτίριο στεγάζονταν στον πρώτο όροφο οι τάξεις του γυμνασίου καθώς και ο κοιτώνας των κοριτσιών. Στον ισόγειο χώρο με πρόσοψη στο δρόμο βρισκόταν το γραφείου του διευθυντή, των καθηγητών και άλλοι μικροί χώροι, ενώ στην πλευρά που έβλεπε στη θάλασσα υπήρχε η τραπεζαρία των οικότροφων. Στον πρώτο όροφο του κτιρίου που διακρίνεται πίσω απο το νηπιαγωγείο έμεναν τα αγόρια μαζί με τον υπεύθυνο δάσκαλο επίβλεψης και μελέτης των οικότροφων κοριτσιών και αγοριών. Στο δε ισόγειο έμενε ο επιστάτης με την οικογένειά του που διατηρούσε και το κυλικείο. Στο γήπεδο δεξιά γίνονταν οι γυμναστικές επιδείξεις στη λήξη της σχολικής χρονιάς και διάφορες αθλητικές εκδηλώσεις καθώς και η πρόβες για τις παρελάσεις! Να μην ξεχάσω να αναφέρω πως στην πίσω αυλή δίπλα στη θάλασσα υπήρχε μια στρόγγυλη τσιμεντένια πίστα, κατάλοιπο της εποχής του εξοχικού κέντρου "Φλώριντα" ! Και φυσικά τα υπέροχα πεύκα, μερικά πολύ ψηλά και γέρικα, με τα οποία ήταν κάποτε, όχι πολύ παλιά, γεμάτη όλη η περιοχή...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Άκρως διαφωτιστική και πολύτιμη η περιγραφή σου, Μαρία. Προφανώς είχες άμεση σχέση με το συγκρότημα, καθώς είναι ηλίου φαεινότερον ότι το γνωρίζεις πολύ καλά από τις τόσο αναλυτικές πληροφορίες που μοιράζεσαι μαζί μας. Απλώς, να προσθέσω ότι στην πρώτη φωτογραφία (τη γενική) δεξιά η Μάγια και ο Βίλλυ "κρατούν" μια πινακίδα σε σχήμα καμάρας που έγραφε "Δουλειά-χαρά" (αν δε με απατά η μνήμη μου έπειτα από σχεδόν τρεις δεκαετίες...).
 
Επιτέλους μου λύθηκε η απορία για αυτό τον χώρο :D . Θυμάμαι μόνο το κτήριο του νηπιαγωγείου και αυτό γιατί όποτε περνούσαμε από κει με το αυτοκίνητο χάζευα την Μάγια τη μέλισσα και τον Βιλλυ.

Κα Παπαγιάννη σας ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες και καλώς ήρθατε στο φόρουμ :)
 
Συγχαρητήρια για ακόμη μια φορά Τάσο για τις πολύτιμες φωτογραφίες από το παρελθόν που μοιράζεσαι μαζί μας...

Και μόνο που τις βλέπουμε "ταξιδεύουμε" πίσω...

Υ.Γ. Τα πεδιλάκια είναι μακράν το πιό ρετρό κομμάτι της φωτογραφίας ! :)
 
Κι εγώ ευχαριστώ για την υποδοχή :)

Εγώ ήμουν μαθήτρια και οικότροφος στο σχολείο το 1974-1977. Δεν θυμάμαι όμως καθόλου την λεπτομέρεια με την πινακίδα που αναφέρεις... Εσύ συνέχισες εκεί σχολείο μετά το νηπιαγωγείο?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είσαι η γνωστή Μαρία Παπαγιάννη;;; :)
 
Maria Papagianni είπε:
Κι εγώ ευχαριστώ για την υποδοχή :)
Εγώ ήμουν μαθήτρια και οικότροφος στο σχολείο το 1974-1977. Δεν θυμάμαι όμως καθόλου την λεπτομέρεια με την πινακίδα που αναφέρεις... Εσύ συνέχισες εκεί σχολείο μετά το νηπιαγωγείο?
Εγώ δεν πήγα ποτέ στο συγκεκριμένο σχολείο...Απλώς, λάτρευα τη Μάγια τη μέλισσα και τους συν αυτής, εξ ου και οι παραπάνω φωτό, αλλά και η επιμονή μου να περνάμε συνέχεια από εκεί...
 
ΤΑΣΟΣ ΚΡΙΤΣΙΩΛΗΣ είπε:
Άκρως διαφωτιστική και πολύτιμη η περιγραφή σου, Μαρία. Προφανώς είχες άμεση σχέση με το συγκρότημα, καθώς είναι ηλίου φαεινότερον ότι το γνωρίζεις πολύ καλά από τις τόσο αναλυτικές πληροφορίες που μοιράζεσαι μαζί μας. Απλώς, να προσθέσω ότι στην πρώτη φωτογραφία (τη γενική) δεξιά η Μάγια και ο Βίλλυ "κρατούν" μια πινακίδα σε σχήμα καμάρας που έγραφε "Δουλειά-χαρά" (αν δε με απατά η μνήμη μου έπειτα από σχεδόν τρεις δεκαετίες...).
''Δουλειά-χαρά''=Μου θυμίζει το παιδικό τραγουδάκι ''Δούλευε, δούλευε, γέλα πολύ...''
 
Παιδιά, έχω σπουδάσει και εγώ εκεί και οι φωτογραφίες με γύρισαν τόσο πίσω!!!!!!!
 
Γνωρίζουμε πότε γκρεμίστηκαν?

Υγ. Kyrn καλώς ήρθες στην παρέα μας :)
 
Αδελφέ γεια χαρα.

Δε θα το πιστέψεις αλλά είμαι ο γιός του Δημητριάδη, ο Άγγελος Δημητριάδης. Φυσικά βρήκα τυχαία το φορουμ αυτό και από περιέργεια λόγω του τίτλου μπήκα και έγινα και μέλος. Πράγματι μας πηγαίνουν πίσω αυτές οι φωτό και όπως καταλαβαίνεις εγώ συγκινούμαι ιδιαίτερα. Είναι μια εποχή που θα μείνει για πάντα μια ανάμνηση καλά φυλαγμένη στον χρόνο.

Μια θερμή παράκληση....!!!!! Αν υπάρχει σχετικό φωτογραφικό υλικό κάπου στο οποίο να φαίνεται καθαρά (όσο γίνεται) εκείνο το θρυλικό Volkswagen Van το κίτρινο μικρό μας σχολικό, θα το εκτιμούσα. Στο αρχείο μου δεν υπάρχει παρά μόνον μια φωτο όπου φαίνεται από μακρυά. Ο λόγος που το ζητάω είναι διότι θέλω να φτιάξω μια μινιατούρα ομοίωμα του σχολικού με φόντο την είσοδο του σχολείου όπως την θυμάμαι από φωτογραφίες και όλο αυτό υπό κλίμακα. Είμαι βλέπεις ενεργός μοντελιστής και θέλω να κατασκευασω κάτι και προς τιμή του Σχολείου μας. Για όποια επαφή σου αφήνω και το mail μου που είναι dimiang<παπάκι>gmail<τελεία>com. Ευχαριστώ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πότε σταμάτησε η λειτουργία των εκπαιδευτηρίων?

Όταν τελειώσετε τη μακέτα ανεβάστε καμιά εικόνα και δω για να τη δούμε :)
 
Maria Papagianni είπε:
Απίστευτες φωτό απο μια περιοχή που δυστυχώς δεν υπάρχει πιά!
Πριν κτιστούν τα οικήματά του σχολείου , λειτουργούσε εκεί "εξοχικόν κέντρον" με το όνομα
"Φλώριντα" ή "Φλωρίδα" και μάλλον απο αυτό πήρε την ονομασία της η περιοχή. Τα Εκπαιδευτήρια Δημητριάδη λειτουργούσαν ως εξατάξιο Γυμνάσιο και οικοτροφείο και αποτελούνταν απο 2 μεγάλα ορθογώνια διώροφα κτίρια (το ένα διακρίνεται πίσω απο το νηπιαγωγείο). Στο ένα κτίριο στεγάζονταν στον πρώτο όροφο οι τάξεις του γυμνασίου καθώς και ο κοιτώνας των κοριτσιών. Στον ισόγειο χώρο με πρόσοψη στο δρόμο βρισκόταν το γραφείου του διευθυντή, των καθηγητών και άλλοι μικροί χώροι, ενώ στην πλευρά που έβλεπε στη θάλασσα υπήρχε η τραπεζαρία των οικότροφων. Στον πρώτο όροφο του κτιρίου που διακρίνεται πίσω απο το νηπιαγωγείο έμεναν τα αγόρια μαζί με τον υπεύθυνο δάσκαλο επίβλεψης και μελέτης των οικότροφων κοριτσιών και αγοριών. Στο δε ισόγειο έμενε ο επιστάτης με την οικογένειά του που διατηρούσε και το κυλικείο. Στο γήπεδο δεξιά γίνονταν οι γυμναστικές επιδείξεις στη λήξη της σχολικής χρονιάς και διάφορες αθλητικές εκδηλώσεις καθώς και η πρόβες για τις παρελάσεις! Να μην ξεχάσω να αναφέρω πως στην πίσω αυλή δίπλα στη θάλασσα υπήρχε μια στρόγγυλη τσιμεντένια πίστα, κατάλοιπο της εποχής του εξοχικού κέντρου "Φλώριντα" ! Και φυσικά τα υπέροχα πεύκα, μερικά πολύ ψηλά και γέρικα, με τα οποία ήταν κάποτε, όχι πολύ παλιά, γεμάτη όλη η περιοχή...
δεν ηταν πευκα,λευκες ηταν και την ανοιξη,γεμιζε ο τοπος ασπρα κουκουλια,σαν χιονια,ουτε σαντουιτς δεν μπορουσαμε να φαμε !!
 
Ίσως να είχε και λεύκες. Πεύκα πάντως είχε σίγουρα. Τα θυμάμαι και μάλιστα διακρίνονται και στις πρώτες φωτογραφίες.

Υπάρχει περίπτωση να έχετε κάποια φωτογραφία του μέρους από τότε; :)

Yγ. Καλώς ήρθατε στην παρέα μας.
 
Θυμάμαι τον χώρο πολύ καλά, καθώς μου έκαναν εντύπωση οι φιγούρες (Μάγια, Βίλλυ, κτλ) και πάντα τις παρατηρούσα όταν περνούσαμε από την περιοχή με το αυτοκίνητο. Έχει αλλάξει τόσο πολύ ο χώρος, που τώρα πια δεν μπορώ να αναγνωρίσω πού ακριβώς ήταν :(
 
μηπως υπαρχει καποια φωτογραφία από τους εσωτερικούς χωρους των εκπαιδευτηριων;
 
Σαν απόφοιτος του Δημητριάδη που ήμουν,θα ήθελα να δω τις φωτό του πρώτου ποστ που δεν εμφανίζονται πια.

Έχουμε δημιουργήσει ένα γκρουπάκι στο φβ με συμμαθητές και τον Δεκέμβριο γιορτάσαμε τα 40 χρόνια από την αποφοίτηση.

https://www.facebook.com/groups/138218243446941/
 
Πίσω
Μπλουζα