Εκπαιδευτική Τηλεόραση

mastoras

Retro Member
Joined
14 Ιουν 2007
Μηνύματα
157
Αντιδράσεις
36
Αρχές προς μέσα της δεκαετίας του '80. Τα Σάββατα, το πρόγραμμα της ΕΡΤ ξεκινούσε κατά τις 12, με τα παιδικά ν' αρχίζουν κατά τις 1 το μεσημέρι. Πριν δε τα παιδικά, υπήρχαν συνήθως ένα-δυο προγράμματα της εκπαιδευτικής τηλεόρασης. Αυτά τα θυμάται κανείς; Τα υποφέραμε γιατί περιμέναμε πως και πως ν' αρχίσουν τα παιδικά. Εγώ θυμάμαι πολύ καλά τα ακόλουθα:

* μια σειρά πάνω στην εργοστασιακή παραγωγή, που έδειχνε διάφορα εργοστάσια μαζικής παραγωγής και ακολουθούσε την αλυσίδα παραγωγής, δείχνοντας πως παράγονται διάφορα προϊόντα μαζικής κατανάλωσης, από μίξερ έως αυτοκίνητα. Η οθόνη γέμιζε τόρνους, λιωμένο ατσάλι, τύπους με σκληρά εργοστασιακά καπέλα, κλπ.

* μια σειρά που έδειχνε πως ζούσαν οι πρωτόγονοι άνθρωποι. Είχα εντυπωσιαστεί από έναν τύπο (που βλέπαμε μόνο τα χέρια του) που έδειχνε πως φτιάχονταν τα πρωτόγονα εργαλεία (λαξευμένες πέτρες).

Αυτά τα θυμάται κανείς; Αν όχι, θυμάται κανείς άλλα προγράμματα της εκπαιδευτικής τηλεόρασης; Και μπορεί κανείς να θυμηθεί εάν αυτά τα έδειχναν μόνο τα πρωινά και τα μεσημέρια, ή και σε μεταμεσονύκτιες ώρες;
 
Χμμ, πρέπει να υπήρχαν και εκπομπές για την εκμάθηση(και καλά) ξένων γλωσσών, ιαπωνικών, ισπανικών κλπ. Ίσως και κάποιες άλλες με παιδικές χειροτεχνίες, κατασκευές και πειράματα…
 
Την εκμάθηση της ιαπωνικής γλώσσας ανάγκαζα τους δικούς μου να την γράφουνε στο video. Απίστευτη πόρωση,είχα τρελαθεί τελείως.Τελικά το μόνο που μου έμεινε ειναι το «σαγιοναρα».:rolleyes:Απο το ολότελα.....
 
Και στο περιοδικό ΄΄Ραδιοτηλεόραση΄΄ είχε τα κείμενα για τα μαθήματα ξένων γλωσσών! Bonjour, ca va?
 
εκπαιδευτική τηλεόραση Πωπω τι λες τωρα που το θυμηθηκες man!
 
Θυμάστε ένα θέμα που είχε για τους σεισμούς; Ξεκινούσε με σειρήνα, νυχτερινό πλάνο με κόσμο και κίτρινα έντονα γράμματα "Σ Ε Ι Σ Μ Ο Ι". Ελπίζω ότι το θυμάμαι καλά ακόμα, γιατί τότε, αν και μου προκαλούσε σχεδόν φόβο, το είχα δει δυο-τρεις φορές...
 
Στα πλαίσια της Εκπαιδευτικής Τηλεόρασης, θυμάμαι μία μεταγλωττισμένη εκπομπή για τις πρώτες βοήθειες και τι πρέπει να κάνει κάποιος στην περίπτωση που απειλείται η ζωή κάποιου άλλου ή ακόμα και του ιδίου.
 
καλα αυτα τα βιομηχανικα ντοκυμαντερ με μαγευαν καθως και αλλα(carl sagan cousteau)lκλπ αληθεια να τα βρισκαμε πουθενα....
 
παιδια δεν ξερω αν ειναι εντος θεματος,εγω βρηκα να ανεβασω ενα μικρο βιντεακι απο κλασσικη μουσικη (αλλα εχει ενδιαφερον πιο πολυ και το λογοτυπο)της ερτ σε πρωινη ζωνη της εκαπιδευτικης τηλεορασης του 1983.προσεξτε στο βαθος και τις κουκουβαγιες σημα κατατεθεν των βιβλιων μας

 
vosporos είπε:
παιδια δεν ξερω αν ειναι εντος θεματος,εγω βρηκα να ανεβασω ενα μικρο βιντεακι απο κλασσικη μουσικη (αλλα εχει ενδιαφερον πιο πολυ και το λογοτυπο)της ερτ σε πρωινη ζωνη της εκαπιδευτικης τηλεορασης του 1983.προσεξτε στο βαθος και τις κουκουβαγιες σημα κατατεθεν των βιβλιων μας
Και βέβαια είσαι εντός θέματος. Υπέροχο λογότυπο και πολύ καλό και το απόσπασμα από εκπαιδευτική τηλεόραση των 1980s, το πρώτο νομίζω που έχω δει στο Γιουτιούμπ!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
vosporos είπε:
παιδια δεν ξερω αν ειναι εντος θεματος,εγω βρηκα να ανεβασω ενα μικρο βιντεακι απο κλασσικη μουσικη (αλλα εχει ενδιαφερον πιο πολυ και το λογοτυπο)της ερτ σε πρωινη ζωνη της εκαπιδευτικης τηλεορασης του 1983.προσεξτε στο βαθος και τις κουκουβαγιες σημα κατατεθεν των βιβλιων μας
Πολύ "εντός" θέματος είσαι φίλε vospore (όπως σου γράφει και ο stakovios) και σε ευχαριστούμε πολύ για το βιντεάκι με το σήμα της ΕΡΤ στην Εκπαιδευτική Τηλεόραση. Χρόνια είχα να τις δω αυτές τις κουκουβάγιες!!
 
mastoras είπε:
* μια σειρά πάνω στην εργοστασιακή παραγωγή, που έδειχνε διάφορα εργοστάσια μαζικής παραγωγής και ακολουθούσε την αλυσίδα παραγωγής, δείχνοντας πως παράγονται διάφορα προϊόντα μαζικής κατανάλωσης, από μίξερ έως αυτοκίνητα. Η οθόνη γέμιζε τόρνους, λιωμένο ατσάλι, τύπους με σκληρά εργοστασιακά καπέλα, κλπ.
Πωωω, τι μου θύμησες τώρα!!! Ως γνωστόν, κασέτες με το πρόγραμμα της εκπαιδευτικής τηλεόρασης είχαν άφθονες στα δημοτικά σχολεία, οπότε όταν ο δάσκαλος είχε όρεξη ή απλά ήθελε να κάνει μια δουλειά και δε μπορούσε να κάνει μάθημα, τη θέση του έπαιρνε το βίντεο και μια κασέτα, συνήθως, εκπαιδευτικής τηλεόρασης. Μια φορά που κάναμε μαζί με το άλλο τμήμα μάθημα γιατί δεν είχε έρθει η δασκάλα μας, μη μπορώντας να τα βγάλει πέρα με ένα τσούρμο μαθητές ο δάσκαλος, αποφάσισε να μας δείξει βίντεο από εκπαιδευτική τηλεόραση.

Η κασέτα ξεκίνησε όπως και το βιντεάκι που παρέθεσε η katerinak και το πρόγραμμα ήταν αυτό που περιγράφεις! Το θέμα εκείνου του επεισοδίου ήταν η παραγωγή αναψυκτικών και είχαν κάνει το γύρισμα στο εργοστάσιο της Pepsico Ήβη. Και όπως ακριβώς το λες, η οθόνη πλημμύριζε εικόνες της βιομηχανικής παραγωγής. Μου χε κάνει εντύπωση ένα μηχάνημα στο εργαστήριο του εργοστασίου που ανακάτευε με φυγόκεντρο τα δείγματα αναψυκτικών προς ανάλυση, ήταν μια πλατφόρμα όπου κούμπωναν πάνω της τα κωνικά βάζα και περιστρέφονταν περίεργα. Και το δεύτερο επεισόδιο είχε ως θέμα το λάδι.

Πάντως μου φαινόταν αρχαίο το βίντεο, μήπως ξέρουμε πότε γυρίστηκε και αν, παρ' ελπίδα, υπάρχει κάποιο απόσπασμα της σειράς; Ίσως φταίει που η δασκάλα μας μας είχε συνηθίσει σε αυτά τα ντοκυμαντέρ http://www.youtube.com/watch?v=oSNJpoUmJcg&feature=related τα οποία ήταν πιο hi-tech οπτικοακουστικά και τα οποία λάτρευα!!! Τα έγραφα και σε κασέτα από τη ΝΕΤ, αλλά γύρω στο 1998-1999, οπότε δεν είναι και τόσο ρετρό.

Γενικά έβλεπα εκπαιδευτική τηλεόραση την περίοδο 2000-2002 και μπορεί να είδα σχετικά πρόσφατες παραγωγές, αλλά μέχρι και τότε έπαιζαν αρκετές παραγωγές της δεκαετίας του '80 και των αρχών της δεκαετίας του '90. Θυμάμαι μια σειρά κυκλοφοριακής αγωγής που οπτικά ήταν εκείνης της περιόδου και σε ένα επεισόδιο ανέφερε και το θέμα των "μαύρων κηλίδων" στα πεζοδρόμια. Και ένα άλλο πρόγραμμα που θυμάμαι, είναι μια σειρά φυσικών επιστημών, παραγωγής 1995, όπου στους τίτλους αρχής είχε ένα τεράστιο τραπέζι όπου παιδιά εκτελούσαν πειράματα φυσικής και η κάμερα πήγαινε από αριστερά προς τα δεξιά. Ο χώρος της εκπομπής ήταν ένα σκοτεινό κάπως δωμάτιο που είχε ένα τραπέζι και δίπλα του ένα πολύ φωτεινό εργαστήριο φυσικής. Παρουσιαστές ήταν ένας νεαρός και ένας τρελοεπιστήμονας (έτσι έμοιαζε με ένα περίεργο μαλλί αλα Αϊνστάιν) και δύο από τα θέματα που θυμάμαι ήταν τα χρώματα (με πείραμα αυτόν τον πολύχρωμο δίσκο που τον περιστρέφεις για να βγει το άσπρο χρώμα) και το περιβάλλον/ανακύκλωση χαρτιού (που ήταν τότε στην αρχή της, με τους πράσινους κάδους και το σλόγκαν-τραγουδάκι "Καν'το κι εσύ"). Τη σειρά τη θυμάμαι πιο έντονα από την επανάληψη του 1997.
 
Δεν θα ξεχάσω ποτέ ένα ντοκιμαντέρ γαλλικής παραγωγής νομίζω που μεταδίδονταν στο πλαίσιο της Εκπαιδευτικής Τηλεόρασης και είχε τον τίτλο "Η περιπέτεια των φυτών"! Δεν το έχανα ποτέ, ίσως να με μάγευαν τα εξωτικά τοπία που είχε και τα ειδικά εφέ που έδειχνε σε γρήγορο πλάνο, το πώς αναπτύσσεται ένα φυτό.

Θυμάμαι επίσης πως ένα από τα πρώτα μου μαθήματα αγγλικών το έκανα από την Εκπαιδευτική τηλεόραση (μέσω του έντυπου υλικού της Ραδιοτηλεόρασης όπως προαναφέρθηκε). Τέλος θυμάμαι αμυδρά και ένα ντοκιμαντέρ για την ψυχολογία των βρεφών και των παιδιών, ωραίο επίσης!
 
bi-bi είπε:
Την εκμάθηση της ιαπωνικής γλώσσας ανάγκαζα τους δικούς μου να την γράφουνε στο video. Απίστευτη πόρωση,είχα τρελαθεί τελείως.Τελικά το μόνο που μου έμεινε ειναι το «σαγιοναρα».:rolleyes:Απο το ολότελα.....
Κι εγώ τα είχα παρακοουθήσει, και μάλιστα συνέχίζω να μελετάω γιαπωνέζικα ακόμη και σήμερα. Έχω μάλιστα και ελληνικό-γιαπωνέζικο λεξικό (του Κορακιανίτη), και έχω και πινέλα, νερομπογιές και μπλοκ από γνωστό παιδικό πολυκατάστημα, για να ζωγραφίζω γιαπωνέζικά!
 
Πίσω
Μπλουζα