Ελληνικά παιχνίδια της συλλογής μου

Eagle 1

RetroMasteR
Joined
31 Ιαν 2016
Μηνύματα
1.298
Αντιδράσεις
4.540
Η αλήθεια είναι ότι μου έλλειπε μία φωτογραφική καταγραφή της συλλογής μου των ελληνικών παιχνιδιών. Μια και αποφάσισα επιτέλους να την κάνω (και να μπω στην αποθήκη), θα παρουσιάσω με την ευκαιρία αυτή φωτογραφίες της συλλογής σε συνέχειες. Αν και στην ιστοσελίδα υπάρχουν επιμέρους θέματα (π.χ. ανά εταιρεία ή παιχνίδι), όπου θα μπορούσα να παραθέσω ξεχωριστά κάθε φορά τα επιμέρους παιχνίδια της συλλογής μου, προτιμώ για λόγους ευκολίας να τα παραθέσω συγκεντρωτικά εδώ. Δεν θα ακολουθήσω χρονολογική σειρά, αλλά θα φωτογραφίζονται και θα αναρτώνται με τη σειρά που θα βγαίνουν από την αποθήκευση (δυστυχώς δεν έχω χώρο να τα εκθέσω, ας όψεται η συλλογή των Star Wars).

Ξεκινώ με την παρουσίαση των:

Space Ship X-52 του Ανανιάδη

Αεροπλανοφόρο ΑΒΕΡΩΦ της Mister P (Μitroplast)

και

Hippy Buggy της LYRA





































































 
Θεμα ωπου ο αιθερας θαρρω θα μας ειναι απαραιτητος.....
smiley-shocked017.gif
"]
smiley-shocked017.gif
[/url]

Αετε,δεν σταματας να μας εκπλησεις....ευχαριστα βεβαιως-βεβαιως!!! :D

Στα των παιχνιδιων.....

Αυτη η διασταυρωση αεροπλανοφορου με το ονομα του θωρηκτου Αβερωφ.....πραγματικα με ξεπερναει!!!! :eek: o_Oo_O

Θαρρω πως καπου τα εκαναν λιγο σαλατα εκει στον Mister P τοτε....:biglaugh::biglaugh::biglaugh:
 
Τριβω τα ματια μου ...!!! :eek:

Μπραβο!

:flower:
 
Φανταστικά κομμάτια. Μπράβο για άλλη μια φορά Αετέ!
 
To θορηκτό Αβέρωφ το είχα κάποτε. Προφανώς πήρε upgrade σε αεροπλανοφόρο (πάλι καλά που δεν το έκαναν σαν το bismark).
 
stayros είπε:
Αυτη η διασταυρωση αεροπλανοφορου με το ονομα του θωρηκτου Αβερωφ.....πραγματικα με ξεπερναει!!!!

Θαρρω πως καπου τα εκαναν λιγο σαλατα εκει στον Mister P τοτε....
Πράγματι Σταύρο, όταν το απέκτησα δεν πίστευα στα μάτια μου..... Έχουν βγάλει και άλλα πλοία (π.χ. το Έλλη) που θα δούμε στη συνέχεια, συμβατικά ευτυχώς.....

ΥΓ: Τα σχόλιά σου πάντα τόσο πρωτότυπα και ανεξάντλητα!!!! Αιθέρας!!! Να είσαι καλά, ευχαριστώ πολύ!!!!!

BETTY BOOP είπε:
Τριβω τα ματια μου ...!!! Μπραβο!
Ευχαριστώ πολύ!

telonio είπε:
To θορηκτό Αβέρωφ το είχα κάποτε. Προφανώς πήρε upgrade σε αεροπλανοφόρο (πάλι καλά που δεν το έκαναν σαν το bismark).
Όπως είπα παραπάνω, και εγώ τα έχασα όταν το πήρα!

Kambia είπε:
Θα κλάψω! Το Hippy Buggy το είχα.
Το ξύπνημα των αναμνήσεων έχει τη χαρά, αλλά και τη μελαγχολία του αγαπητή Κambia! Θα συμφωνήσω μαζί σου!

Συνεχίζουμε με άλλα....
 
Στη συνέχεια παραθέτω φωτογραφίες των:

Τελεφερίκ της Mister P (Mitroplast)

Σεληνάκατος της ALFA.

Να σημειώσω τον περίεργο τρόπο που κινούνται τα 8 σκέλη που έχει αντί τροχών. Θυμίζει έντονα σαρανταποδαρούσα.... Πολύ αξιόλογο σαν τεχνική

κίνησης και νομίζω σπάνιο παιχνίδι.

και

Flox της Fino. Το γνωστό σκυλάκι.

































































2.jpg

5.jpg

7.jpg

1.jpg

4.jpg

9.jpg

3.jpg

6.jpg

10.jpg

8.jpg

11.jpg

12.jpg

13.jpg

16.jpg

14.jpg

17.jpg

18.jpg

15.jpg

19.jpg

21.jpg

24.jpg

26.jpg

20.jpg

23.jpg

25.jpg

27.jpg

22.jpg

28.jpg

29.jpg

30.jpg

32.jpg

31.jpg
 
Δεν ξερω τι να πρωτοθαυμασω....

τα παιχνιδια,την αριστη κατασταση τους,τα καλοδιατηρημενα κουτια τους!!!! :eek:

Μπραβο και παλι μπραβο!!! :bow:
 
Μέχρι σήμερα ήξερα τον Go Go το σκυλάκι. Τώρα ξέρω και τον Flox Fino. :clap: :clap:
 
Πω ρε φιλε χιλια μπραβο φοβερη συλογη προσωπικα δεν ειχα ποτε καποιο απο ολα αυτα αλλα μερικα τα εχω δει σε φιλους.Αυτο ομως που με εκανε μεγαλη εντυπωση ειναι αυτο που γραφει πως ειναι τα μονα παιχνιδια με ανταλλακτικα και service:D:sealed: :sealed:
 
Αφού ευχαριστήσω τους αγαπητούς stayros, johnny19818 και metalcandyman για τα ευγενικά τους σχόλια, προχωρώ στην παράθεση φωτογραφιών από δύο πολύ αγαπημένα μου παιχνίδια του Ανανιάδη, καθώς και ένα της MisterP.

Είναι τα:

Mercury explorer του Ανανιάδη. Πρόκειται για παραλλαγή δύο διαστημικών οχημάτων από τσίγκο που κινούνται και φωτίζονται με μπαταρία. Είναι τα Space Ship (κόκκινο) και Space Patrol (Μπλέ). Χρησιμοποιείται και στα δύο το ίδιο κουτί.

καθώς και

Grand Prix, F.1. racing car της MisterP (Mitroplast). Το μικρό αυτό αυτοκίνητο είναι κατευθυνόμενο με σύρμα, ωστόσο στους μπροστινούς τροχούς έχει στη μέση πλαστικό τμήμα, σαν οδηγός που μπαίνει σε εγκοπή πίστας (τέτοιο σύστημα χρησιμοποιούν αυτοκινητάκια για πίστες). Δεν ξέρω αν ήταν για να τρέχει και σε πίστα, πάντως το μικρό του μέγεθος και ο πλαστικός οδηγός για τη σχισμή συνηγορούν σε αυτό (βλ. τελευταία φωτό). Ίσως κάποιο μέλος να γνωρίζει περισσότερα και να μας ενημερτώσει σχετικά.

































































3.jpg

1.jpg

6.jpg

4.jpg

2.jpg

5.jpg

10.jpg

9.jpg

12.jpg

8.jpg

7.jpg

11.jpg

16.jpg

13.jpg

14.jpg

15.jpg

18.jpg

17.jpg

19.jpg

20.jpg

22.jpg

24.jpg

23.jpg

21.jpg

26.jpg

27.jpg

25.jpg

29.jpg

31.jpg

28.jpg

30.jpg

32.jpg
 
Πανεμορφα και τα δυο!!! :wub:

Το Mercury Explorer του Ανανιαδη,το ειχαμε δει και παλιοτερα εδω(μερος 3ο). :)

Τωρα οσο για την F1 του Mistrer P....

Αν κρινω απο το παρακατω.....

Τα SLOT CARS είναι πολύ απλά στην όλη τους φιλοσοφία και στον τρόπο λειτουργίας τους.Στο μπροστινό κάτω μέρος του αυτοκινήτου υπάρχει ένας πλαστικός «οδηγός» με δύο μεταλλικές επαφές δεξιά και αριστερά του.

Ο «οδηγός» ευθύνεται στο να μπορεί το αυτοκίνητο να ακολουθεί την απαιτούμενη διαδρομή (σχήμα πίστας) και οι δύο επαφές

στο να μεταφέρουν το ρεύμα στο μοτέρ του.
πηγη: creativehobby.gr

...αλλα και απο το "ελαφρυ σηκωμα" που εχει το μπροστινο μερος,μαλλον ηταν φτιαγμενο για αυτοκινητοδρομο!!! ;)
 
Μας έχεις "χαζέψει" αγαπητέ Αετέ! Κάθε φορά που βλέπω θέμα σου έχω δίπλα τον αιθέρα :D

Πάντως η εξαιρετική κατάσταση των παιχνιδιών σου με οδηγεί στο συμπέρασμα πως και συ τα πρόσεχες πολύ και το κυριότερο η μητέρα σου δεν ήταν "Μαμά Terminator"
 
Υπέροχα όλα.συγχαρητήρια... :bow:
 
stayros είπε:
Το Mercury Explorer του Ανανιαδη,το ειχαμε δει και παλιοτερα.....

Τωρα οσο για την F1 του Mistrer P....

Αν κρινω απο το παρακατω..... ...αλλα και απο το "ελαφρυ σηκωμα" που εχει το μπροστινο μερος,μαλλον ηταν φτιαγμενο για αυτοκινητοδρομο!!! ;)
Ευχαριστώ Σταύρο! Είδα την παραπομπή σου για το Explorer - Space Ship (κόκκινο) του Ανανιάδη. Έχει τόσα πολλά η βάση δεδομένων (10 χρόνια retromaniax είναι αυτά), που είναι αδύνατον να δω τι υπάρχει. Θα υπάρξουν επομένως επικαλύψεις, ελεύθερα οι διαχειριστές να διαγράψουν φωτογραφίες μου ώστε να μη φορτώνεται η ιστοσελίδα. Το μπλέ Explorer - Space Patrol είναι πιό σπάνιο από ότι έχω ακούσει.

Για την F1 έχω και εγώ αυτή την εντύπωση περί αυτοκινητόδρομου, αλλά δεν μπορώ να φανταστώ πως διαγωνίζονταν σε πίστα δύο αυτοκίνητα με ενσύρματη τηλεκατεύθυνση. Το μπλέξιμο στα καλώδια θα ήταν φοβερό....

Kambia είπε:
Πάντως η εξαιρετική κατάσταση των παιχνιδιών σου με οδηγεί στο συμπέρασμα πως και συ τα πρόσεχες πολύ και το κυριότερο η μητέρα σου δεν ήταν "Μαμά Terminator"
Ευχαριστώ αγαπητή Kambia. Μερικά από αυτά αποκτήθηκαν μετά τα παιδικά μου χρόνια, όταν αποφάσισα -ευτυχώς νωρίς- να κάνω συλλογή και από ελληνικά παιχνίδια. Εγώ τα πρόσεχα, αλλά η μαμά ήταν δυστυχώς για το θέμα αυτό Terminator (πόσα πολύ σπάνια και δυσεύρετα σήμερα παιχνίδια μου χάρισε δεξιά-αριστερά όταν ήμουν φοιτητής στο εξωτερικό, μέχρι που κλείδωσα τα υπόλοιπα σε πατάρι.....) και για τα στατικά μοντέλα καταστροφέας ολκής.....

cranky είπε:
Υπέροχα όλα.συγχαρητήρια...:
Ευχαριστώ πολύ για το σχόλιό σου cranky!
 
Συνεχίζουμε με τα εξής:

Mini Cooper with Caravan της Mister P (Mitroplast). Με την ευκαιρία της ανάσυρσης από τα κιβώτια διαπίστωσα ότι κατά τη μετακόμιση η ενσύρματη τηλεκατεύθυνση είχε μετακινηθεί, με συνέπεια να πιέσει και ραγίσει την οροφή του Mini Cooper. Θα το κολήσω μεν, αλλά... παράπλευρη απώλεια.

Super Tank του Ανανιάδη. Αξιοσημείωτο είναι το γεγονός, ότι στις οδηγίες στο κουτί για την τοποθέτηση των μπαταριών και τον χειρισμό του διακόπτη, αντί on-off που είχαν συνήθως τα ελληνικά παιχνίδια αναγράφεται στα γερμανικά an-aus, επίσης υπάρχει η λέξη drehen (γυρίζω). Παιχνίδι γερμανικής προέλευσης-αντιγραφή?

Τρελλο Μαξ της El Greco. Για το ρομπότ αυτό από ότι είχα δει κάποια στιγμή, έχουν ήδη γραφεί στο Forum, αλλά αντί φωτογραφίας του ίδιου ρομπότ είχε μπει μία ενός παρόμοιου. Παραθέτω επομένως φωτογραφίες του, όπως είναι ακόμη δεμένο στη συσκευασία του από χαρτόνι. Δεν το άνοιξα.





































































3.jpg

4.jpg

2.jpg

1.jpg

6.jpg

5.jpg

11.jpg

10.jpg

7.jpg

9.jpg

8.jpg

12.jpg

13.jpg

17.jpg

14.jpg

16.jpg

18.jpg

15.jpg

22.jpg

20.jpg

23.jpg

21.jpg

19.jpg

27.jpg

28.jpg

29.jpg

24.jpg

26.jpg

30.jpg

31.jpg

25.jpg

32.jpg

34.jpg

33.jpg

2.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απιστευτος!!!!! :bow: :bow:

Οσο για τι φωτο δεν τιθεται θεμα....εννοειται οτι παραμενουν ως εχουν!!! ;)

Εδω κανουμε αμαν να βρουμε φωτο και τωρα που τις βρηκαμε,θα τις διαγραψουμε???!!! :nono: :nono:

Μην σου πω κιολας οτι βαζεις και λιγες....:biglaugh:
 
Το Έλλη το είχα και εγώ, τι μου θύμισες με αυτές τις φωτογραφίες.. Δεν θυμάμαι, με τις μπαταρίες έβγαζε ήχους ή γυρνούσε η προπέλα σαν τον Παπανικολή;
 
Πίσω
Μπλουζα