Ελληνικές Snes Κυκλοφορίες Παιχνιδιών [Itochu - Nortec]

geo2004z

RetroMasteR
Joined
7 Οκτ 2008
Μηνύματα
1.063
Αντιδράσεις
48
Ήθελα εδώ και καιρό να κάνω μία λίστα αλλά όλο το ανέβαλα καθώς δεν είναι καθόλου εύκολο. Ο σκοπός αυτού του θέματος είναι δημιουργηθεί ένα αρχείο με όλα τα παιχνίδια του Snes που κυκλοφόρησαν επίσημα στην Ελλάδα από την αντιπροσωπεία της Itochu ή της Nortec. Όπως όλα τα σοβαρά forum σε αγγλία, γαλλία, γερμανία και άλλες χώρες έχουν παρόμοιες λίστες, γιατί όχι και εμείς στην Ελλάδα.

Εδώ παραθέτω τη λίστα που δημιούργησα μόνος από παιγνίδια που έχω ήδη δει τα τελευταία χρόνια και έχουν προστεθεί στο αρχείο μου. Εννοείται όμως πους απαιτείται η βοήθεια όλων για κάτι τέτοιο. Στόχος είναι να φτάσουμε στα 100 και βλέπουμε! Δίπλα από τον τίτλο γράφω και την έκδοση, δηλαδή από ποια χώρα προήλθε.

Όποιος θέλει να προσθέσει ένα παιγνίδι στη λίστα θα πρέπει να παραθέτει τον τίτλο μαζί με μια εικόνα του παιγνιδιού με το αυτοκόλλητο Itochu ή την ταινία της Νόρτεκ αντίστοιχα.

Itochu Games

  1. Aero the Acrobat – UKV
  2. Asterix
  3. Asterix & Obelix - NOE
  4. Axelay – GPS
  5. Battleclash – GPS
  6. Battletoads - NOE
  7. Breath of Fire - EUR
  8. Bubsy – NOE
  9. Bugs Bunny Rabbit Rampage – UKV
  10. Choplifter III
  11. Cool Spot – UKV
  12. Donald in Maui Mallard – UKV
  13. Donkey Kong Country - NOE
  14. Donkey Kong Country 2 - FAH
  15. Donkey Kong Country 2 - NOE
  16. Donkey Kong Country 3 - UKV
  17. Doom – UKV
  18. Earthworm jim 2 – EUR
  19. Fifa 96 – EUR
  20. F-Zero - GPS
  21. Goof Troop – ESP
  22. Indiana Jones' Greatest Adventures
  23. ISS Deluxe - EUR
  24. Judge Dredd
  25. Jungle Strike – EUR
  26. Kick Off 3: European Challenge - EUR
  27. Killer Instinct – GPS
  28. Kirbyʼs Dream Course – NOE
  29. Lion King
  30. Mario Paint – GPS
  31. Mortal Kombat – NOE
  32. Mortal Kombat 2
  33. Mortal Kombat 2 - EUR
  34. Mortal Kombat 3 – EUR
  35. Mystic Quest Legend – HOL
  36. NBA Give n Go - EUR
  37. NBA Hang Time
  38. NBA Jam TE - EUR
  39. NBA Live 97
  40. Pacman 2 – NOE
  41. Pilotwings – NOE
  42. Pinocchio
  43. Pirates of the dark water – NOE
  44. Primal Rage - EUR
  45. Prince of Persia – GPS
  46. Prince of Persia 2 – EUR
  47. Push Over – ESP
  48. Revolution X - NOE
  49. Rise of the Robots – EUR
  50. Stargate
  51. Starwing – ESP
  52. Starwing – NOE
  53. Street Fighter Alpha 2 – NNOE
  54. Street Fighter II - GPS
  55. Striker
  56. Super Bomberman 2 – UKV
  57. super castlevania IV - GPS
  58. Super Double Dragon – FAH
  59. Super Ghouls n Ghosts – GPS
  60. Super Mario Kart
  61. Super Mario Allstars Classics – NOE
  62. Super Mario World 2: Yoshiʼs Island - FAH
  63. Super Mario World 2: Yoshiʼs Island - NOE
  64. Super Meroid – NOE
  65. Super Metroid – ESP
  66. Super Metroid UKV
  67. Super Probotector – GPS
  68. Super Punch Out - NOE
  69. Super R Type – GPS
  70. Super Star Wars - FAH
  71. Super Star Wars – NOE
  72. Super Tennis – GPS
  73. Super Wrestlemania – FAH
  74. Terranigma – UKV
  75. Tetris Dr Mario – FAH
  76. Tetris Dr Mario Classics – FAH
  77. The Lost Vikings
  78. Toy Story – EUR
  79. Turtles in Time – GPS
  80. Ultimate Mortal Kombat 3 – EUR
  81. Unirally – NOE
  82. Virtual Soccer
  83. Wild Guns – EUR
  84. Williams Arcade's Greatest Hits - EUR
  85. Wing Commander
  86. World League Basketball – NOE
  87. Yogi Bear's Cartoon Capers
  88. Zelda a link to the past – GPS


Nortec Games

  1. Arkanoid - NNOE
  2. Asterix – UKV
  3. Donkey Kong Country 2 – NOE
  4. Donkey Kong Country 3 – NOE
  5. Harvest Moon – UKV
  6. Kirbyʼs Fun Pak – NOE
  7. Lamborghini - FRG
  8. Mortal Kombat 3 - EUR
  9. Prehistoric Man - EUR
  10. Super Mario Allsyats Classics – NOE
  11. Super Mario Kart Classics – NOE
  12. Super Mario World 2: Yoshi's Island - NOE
  13. Super Soccer – NOE
  14. Terranigma – UKV
  15. Tetris Attack – NOE
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν και δεν είμαι και σχετικός με το θέμα, μπράβο σου geo2004z, για την πρωτοβουλία δημιουργίας μιας τέτοιας λίστας. Είσαι ο καταλληλότερος για αυτό το εγχείρημα. Απο ότι είδα κάποια παιχνίδια έχουν κυκλοφορήσει και από τις 2 αντιπροσωπίες.
 
geo2004z είπε:
\Δίπλα από τον τίτλο γράφω και την έκδοση, δηλαδή από ποια χώρα προήλθε.
Μπράβο Γιώργο. Γίνεται να βοηθήσεις και μας τους άσχετους λίγο με τις συντομογραφίες όσον αφορά τις διότι πέρα από EUR,ESP,UKV τα άλλα δεν τα κατάλαβα από που προέρχονται...
 
Σας ευχαριστώ παιδιά! Ελπίζω να βοηθήσουν και άλλα μέλη στο ρετρομάνιαξ να προστεθούν τίτλοι στο θέμα! :)

johnny19818 είπε:
Μπράβο Γιώργο. Γίνεται να βοηθήσεις και μας τους άσχετους λίγο με τις συντομογραφίες όσον αφορά τις διότι πέρα από EUR,ESP,UKV τα άλλα δεν τα κατάλαβα από που προέρχονται...
Εδώ πρόχειρα έκανα αντιγραφή-επικόλληση από τον οδηγό που είχα γράψει πριν κάποια χρόνια. Δε θα βρεις παρόμοιο οδηγό πλάκα-πλάκα σε κανένα σάιτ του εξωτερικού. :p Μπορείς εδώ να το διαβάσει όλο! http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?19675-%CF%E4%E7%E3%FC%F2-%D0%F9%F2-%E2%F1%DF%F3%EA%EF%F5%EC%E5-%F4%E7-%F7%FE%F1%E1-%F0%F1%EF%DD%EB%E5%F5%F3%E7%F2-%E5%ED%FC%F2-SNES-PAL-%F0%E1%E9%F7%ED%E9%E4%E9%EF%FD


Πράσινο
- UKV ή NUKV ή NENGL (Ηνωμένο Βασίλειο)

Πορτοκαλί - FAH (Γαλλία και Ολλανδία)

Ροζ Ανοιχτό - ESP (Ισπανία)

Μοβ - FRA/SFRA (Γαλλία)

Μπλε - ITA (Ιταλία)

Θαλλασί - HOL (Ολλανδία)

Καφέ - AUS (Αυστραλία)

Μοβ κλειστό - NOE/SFRG (Γερμανία)

Κίτρινο ανοιχτό - SCN (Σκανδιναβία)

Κίτρινο κλειστό - GRE (Ελλάδα)

Άλλο Μοβ - EUR (Ευρωπαϊκό, περιλαμβάνει και τις 5 ευρωπαϊκές γλώσσες)
 
geo2004z, θυμαμαι καποια παιχνιδια και μηχανηματα να εχουν αυτοκολητο καποιου αλλου επισημου εισαγωγεα, αν δεν κανω λαθος πρεπει να λεγοταν atzec. Γνωριζεις εαν οντως υπηρχε εταιρια οπου εισηγαγε παιχνιδια για το snes προ itochu και αν ητανε αυτη;

Το ειχα δει ο ιδιος στο Jumbo στο υποκαταστημα της Καλλιθεας πανω απο δεκα χρονια πριν και μου ειχε κανει πολυ μεγαλη εντυπωση.
 
Φίλε Robo, πρώτη μου φορά ακούω για τη συγκεκριμένη εταιρεία καθώς στην επαρχία δεν είχαμε πολλές επιλογές. Χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος, υποθέτω ότι η Itochu δεν ήταν επίσημη αντιπρόσωπος στις αρχες του Snes και απλά εισήγε την πλειονότητα των τίτλων. Επομένως θα υπήρχαν και άλλες εταιρείες που έκαναν το ίδιο έως ότου η Itochu έγινε η επίσημη αντιπρόσωπος της χώρας μας και έπειτα η Nintendo απαγόρευε την εισαγωγή από άλλες εταιρείες.

Έχω μιλήσει με αντιπρόσωπο προ Itochu εποχής και μου έδωσε αυτές τις πληροφορίες, η Nintendo UK απαγόρευε την εισαγωγή πολλών τίτλων στη χώρας μας διότι ήταν παράνομο. Παρόλα αυτά, μπορούσες να παραγγείλεις ορισμένους τίτλους που δεν έφερνε η Itochu όμως περιορισμένο αριθμό και η τιμή ήταν η ίδια σαν να πήγαινες εσύ ο ίδιος πελάτης σε κατάστημα της αγγλίας και να αγόραζες το παιγνίδι. Επομένως, φανταστείτε σε τι τιμές πωλούνταν οι τίτλοι παραεισαγωγής.

Στους τίτλους παραεισαγωγής, μπορείς να δεις διάφορα αυτοκόλλητα φίλε Robo, από το εκάστοτε κατάστημα ή επωνυμία. Μία φωτό πάντως με το αυτοκόλλητο atzec θα βοηθούσε περισσότερο.
 
Στην δικιά μου συλλογή έχω το super punch out με το αυτοκόλλητο της nortec. Στο cart ο κωδικός είναι NOE.

attachment.php


attachment.php
 
Πριν την ονομασία Itochu, η εταιρία λεγόταν C. Itoh. Πολλά παιχνίδια NES και κάποια παιχνίδια SNES και Game Boy είχαν ένα διαφορετικό αυτοκόλλητο σε σχήμα τραπουλόχαρτου με το λογότυπο C. Itoh στο πίσω μέρος του κουτιού.
 
Σε ευχαριστούμε θεωρητικέ, μόλις προστέθηκε το Punch Out στη λίστα και παρεμπιπτόντως είναι της Itochu όχι της Nortec. :p

Άντε σήμερα επεξεργάστηκα εγώ τη λίστα, από αύριο να δω που δε θα χω το δικαίωμα αυτό ποιον καλό mod θα βρω να μου κάνει τη δουλειά αυτή. :D

dr_slump είπε:
Πριν την ονομασία Itochu, η εταιρία λεγόταν C. Itoh. Πολλά παιχνίδια NES και κάποια παιχνίδια SNES και Game Boy είχαν ένα διαφορετικό αυτοκόλλητο σε σχήμα τραπουλόχαρτου με το λογότυπο C. Itoh στο πίσω μέρος του κουτιού.
Ενδιαφέρουσα η πληροφορία σου φίλε Slump. Μήπως όμως εννοείς αυτό εδώ? Ρίξε μια ματιά στη φωτό. http://i.ebayimg.com/t/NES-NINTENDO-1991-SOLOMONS-KEY-EUROPEAN-PAL-VERSION-BRAND-NEW-MIB-/00/s/MTU0MFgxMjAw/z/Fq4AAOxy79VRdlby/$(KGrHqF,!lMFEy6F52eZBRdlb)8SJw~~60_57.JPG
 
geo2004z είπε:
(...) Άντε σήμερα επεξεργάστηκα εγώ τη λίστα, από αύριο να δω που δε θα χω το δικαίωμα αυτό ποιον καλό mod θα βρω να μου κάνει τη δουλειά αυτή. :D (...)
Είπαμε! :)

Μην επαναλαμβανόμαστε! ;) Μάζευε εσύ στη λίστα κι εμείς εδώ είμαστε! :flower:
 
geo2004z είπε:
Σε ευχαριστούμε θεωρητικέ, μόλις προστέθηκε το Punch Out στη λίστα και παρεμπιπτόντως είναι της Itochu όχι της Nortec. :p Άντε σήμερα επεξεργάστηκα εγώ τη λίστα, από αύριο να δω που δε θα χω το δικαίωμα αυτό ποιον καλό mod θα βρω να μου κάνει τη δουλειά αυτή. :D

Ενδιαφέρουσα η πληροφορία σου φίλε Slump. Μήπως όμως εννοείς αυτό εδώ? Ρίξε μια ματιά στη φωτό. http://i.ebayimg.com/t/NES-NINTENDO-1991-SOLOMONS-KEY-EUROPEAN-PAL-VERSION-BRAND-NEW-MIB-/00/s/MTU0MFgxMjAw/z/Fq4AAOxy79VRdlby/$(KGrHqF,!lMFEy6F52eZBRdlb)8SJw~~60_57.JPG
Ακριβώς αυτό σε σχήμα, αλλά με το σήμα της C. Itoh!
 
Μπραβο γιωργο για αυτην την πρωτοβουλια.Το NBA JAM επισης κυκλοφόρησε επίσημα στην Ελλάδα απο την itochu οπως και τα earthworm jim,lion king,mortal kombat 2
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επίσης εγώ είχα Super Mario Kart, Striker, Aladdin, Smurfs, UN Squardon, Super Soccer, Tiny Toon Adventures, Sim City, Mortal Kombat II, Street Fighter II, Street Fighter II Turbo, Super Street Fighter II, Wrestlemania, Mysical Quest, Super Castlevania...δυστυχώς δεν γνωρίζω από που είχε εισαγωγή κάθε τίτλος.

Πάντως όλα αγορασμένα από Μινιόν, Jumbo ή Μελανίτη στους Αμπελόκηπους, άρα 100% νόμιμος εισαγωγέας.
 
Εγω επισης απο τα Jumbo ειχα παρει το Zombies Ate My Neighbors! και ενας φιλος το Cannon Fodder την ιδια εποχη (το οποιο το εχω εγω) , φανταζομαι θα ηταν νομιμες εισαγωγες. Τα παιχνιδια τα εχω στο χωριο τωρα που θα παω για Πασχα αν θελετε σας λεω του κωδικους στις κασσετες. (δυστηχως δεν υπαρχουν κουτια για να δω αυτοκολητο απο εισαγωγεα :( )
 
Βρήκα τυχαία δύο φωτό στο διαδίκτυο, οπότε ας προστεθούν από τους mods τα εξής παιγνίδια στη λίστα της Itochu με αλφαβητική σειρά:

Mortal Kombat 2


Striker


 
Αν προσπαθεις να καταγραψεις και ποια εκδοση εφερνε η καθε εταιρια, το Super Mario Kart το εφερνε η Nortec με την Γερμανικη εκδοση.
 
Getta Robo είπε:
Αν προσπαθεις να καταγραψεις και ποια εκδοση εφερνε η καθε εταιρια, το Super Mario Kart το εφερνε η Nortec με την Γερμανικη εκδοση.
Ναι φίλε Robo, δίπλα από κάθε τίτλο γράφω και τον κωδικό του κουτιού που προδίδει την χώρα προέλευσής του. Όσο για το Mario Kart αμφιβάλλω αν το έφερε η Νόρτεκ καθώς ήταν τίτλος του 1992 που δεν υπήρχε η Νόρτεκ. Την επανέκδοση Classics σε κόκκινο κουτάκι έφερε η Νόρτεκ και το έχω ήδη προσθέσει στη λίστα. :D
 
geo2004z είπε:
Ναι φίλε Robo, δίπλα από κάθε τίτλο γράφω και τον κωδικό του κουτιού που προδίδει την χώρα προέλευσής του. Όσο για το Mario Kart αμφιβάλλω αν το έφερε η Νόρτεκ καθώς ήταν τίτλος του 1992 που δεν υπήρχε η Νόρτεκ. Την επανέκδοση Classics σε κόκκινο κουτάκι έφερε η Νόρτεκ και το έχω ήδη προσθέσει στη λίστα. :D
Το στοκ της Itochu το ειχε παρει η Nortec και κυκλοφορησε παρα πολλα πραγματα με την κλασσικη αηδιαστικη ζελατινα της! Το Super Mario Kart - Nintendo Classics με το Γερμανικο κουτι μπορεις να το δεις εδω:

http://www.ebay.com/itm/SNES-SUPER-NINTENDO-1992-SUPER-MARIO-KART-EUROPEAN-PAL-VERSION-SEALED-NEW-/171028857030?pt=Video_Games_Games&hash=item27d21d40c6

Περι των κυκλοφοριων τωρα, εχω δει gameboy classic με την ταινια της Nortec ενω δεν υπηρχε καλα καλα διαθεσιμο προς πωληση επι εποχες Itochu! Αυτο μου το επιβεβαιωσε παλιος συνεργατης της εταιριας, δυστηχως δεν γνωριζω ποιοι ακριβως τιτλοι κυκλοφορησαν ομως..
 
Getta Robo είπε:
Το στοκ της Itochu το ειχε παρει η Nortec και κυκλοφορησε παρα πολλα πραγματα με την κλασσικη αηδιαστικη ζελατινα της! Το Super Mario Kart - Nintendo Classics με το Γερμανικο κουτι μπορεις να το δεις εδω:http://www.ebay.com/itm/SNES-SUPER-NINTENDO-1992-SUPER-MARIO-KART-EUROPEAN-PAL-VERSION-SEALED-NEW-/171028857030?pt=Video_Games_Games&hash=item27d21d40c6

Περι των κυκλοφοριων τωρα, εχω δει gameboy classic με την ταινια της Nortec ενω δεν υπηρχε καλα καλα διαθεσιμο προς πωληση επι εποχες Itochu! Αυτο μου το επιβεβαιωσε παλιος συνεργατης της εταιριας, δυστηχως δεν γνωριζω ποιοι ακριβως τιτλοι κυκλοφορησαν ομως..
Το συγκεκριμένο Super Mario Kart είναι επανέκδοση από τη Nintendo μαζί με άλλα Classics όπως το Super Mario World και κυκλοφόρησαν κάπου το 1996-1997. Λογικό είναι να το έφερε η Νόρτεκ καθώς κυκλοφόρησε στην Ευρώπη την εποχή περίπου που ανέλαβε η αντιπροσωπεία, δε θα με εξέπληττε αν το έβλεπα όμως και το αυτοκόλλητο της Itochu.

Ρώτησε σε παρακαλώ τον παλιό συνεργάτη της Itochu αν τα παιγνίδια Snes έρχονταν από το Ηνωμένο Βασίλειο σφραγισμένα και τα άνοιγε η ίδια η αντιπροσωπεία. Έχω κάνει την ερώτηση στο νέο προσωπικό αλλά ουδείς γνωρίζει.
 
geo2004z είπε:
Βρήκα τυχαία δύο φωτό στο διαδίκτυο, οπότε ας προστεθούν από τους mods τα εξής παιγνίδια στη λίστα της Itochu με αλφαβητική σειρά:
Mortal Kombat 2


Striker
Προστέθηκαν! :)

Πρόσεξα όμως ότι δεν αναφέρει κάτι γραμματάκια δίπλα, όπως π.χ. αυτό:

Street Fighter Alpha 2 – NNOE
που -αν κατάλαβα καλά- δηλώνουν τη χώρα προέλευσης....

Μήπως ξεχάστηκαν ή απλά δεν τα γνωρίζουμε (ακόμα)? :)
 
Πίσω
Μπλουζα