Ελληνική ταινία "Εφιάλτης"

panpan

Banned
Joined
31 Ιαν 2009
Μηνύματα
34
Αντιδράσεις
3
Εφιάλτης (1961)


RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%95%CF%86%CE%B9%CE%AC%CE%BB%CF%84%CE%B7%CF%82_%281961%29




γεια σας είμαι καινούργιος στο site μπήκα μετά την ανάγνωση του θέματος που αφορά το ρετιρέ γιατί ειχα λύσει και θεώρησα ολα τα μέλη genius :p

btw θα ήθελα να βρω μια ταινία θρίλερ ελληνική που ειναι γυρισμένη γυρω στο 60s-70s και εχει υπόθεση μια γυναίκα που ειναι διχασμενη προσωπικότητα και ειναι διαταραγμένη ψυχικα και αρχιζει να σκοτώνει...η ταινια συμφωνα με την θεία μου ειναι καταπληκτική και την εχει δει μια φορα στην ετ1 και απο τοτε δεν την εχει ξαναδει.... η ταινία λέγεται "εφιάλτης"

επίσης επι την ευκαιρία να καταγγείλω πως η ταινία "φαίδρα" με την μελίνα μερκούρη ειναι αφαντη και δεν μπορω να την βρω πουθενά!!!! :cry:

ελπίζω να βοηθήσετε γιατι εχω ταλαιπωρηθει πολυ γι αυτα τα 2 θεματα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φίλε μου,αν υπάρχουν οι ταινίες αυτές ξεχασμένες σε κάποιο video-club ίσως,και τις βρει κάποιο μέλος μας και σε ειδοποήσει,θα είσαι τυχερός....
 
μακαρι ρε φιλε γιατι δεν μπορω να τις βρω πουθενα....
 
Την ειδα τον Σεπτεμβριο στον κινηματογραφο,στον ΜΙΚΡΟΚΟΣΜΟ στη Συγγρου.Σε πολυ καλη εικονα ευτυχως,γιατι το MEGA ειχε προβλημα λογω καιρου οταν την ειχε προβαλλει.Πραγματικα για την εποχη της πολυ προχωρημενη.Ειναι η πρωτη του Ανδρεου.Το σεναριο βεβαια το "τσιμπησε" απο ενα διηγημα και το ωραιο ειναι οτι την επομενη χρονια το διασκευασαν και για τη σειρα "Alfred Hitchcock presents". Πολυ καλη η Βουλα Χαριλαου στον κεντρικο ρολο.Τολμηρο το σεναριο οπου υποδηλωνει οργια ή / και ομοφυλοφιλιες
 
Ερώτηση, σε όσους εχουν δει την ταινια:

Η ταινία περιλαμβάνει μια σκηνή με φονικό, στο εσωτερικό μιας κατοικίας, κοντά σε σκάλα όπου ο/η δράστης χρησιμοποιεί ψαλίδι και το καρφώνει στο λαιμό τού θύματος;

(Εαν, ναι, είναι μια απο τις μεγαλύτερες φρίκες που εχω ζήσει σαν παιδι, βλεποντας τηλεόραση. Μια εικόνα που δεν την εχω ξεχασει εδω και 30 χρονια).
 
αν βρείτε κάπου τις ταινίες για αγορά σας παρακαλώ να με ενημερώσετε άμεσα....
 
Lux Interior είπε:
Ερώτηση, σε όσους εχουν δει την ταινια:
Η ταινία περιλαμβάνει μια σκηνή με φονικό, στο εσωτερικό μιας κατοικίας, κοντά σε σκάλα όπου ο/η δράστης χρησιμοποιεί ψαλίδι και το καρφώνει στο λαιμό τού θύματος;

(Εαν, ναι, είναι μια απο τις μεγαλύτερες φρίκες που εχω ζήσει σαν παιδι, βλεποντας τηλεόραση. Μια εικόνα που δεν την εχω ξεχασει εδω και 30 χρονια).
Ναι,αυτη ειναι η ταινια που ειδες!
 
Lux Interior είπε:
Ερώτηση, σε όσους εχουν δει την ταινια:
Η ταινία περιλαμβάνει μια σκηνή με φονικό, στο εσωτερικό μιας κατοικίας, κοντά σε σκάλα όπου ο/η δράστης χρησιμοποιεί ψαλίδι και το καρφώνει στο λαιμό τού θύματος;

(Εαν, ναι, είναι μια απο τις μεγαλύτερες φρίκες που εχω ζήσει σαν παιδι, βλεποντας τηλεόραση. Μια εικόνα που δεν την εχω ξεχασει εδω και 30 χρονια).
Παρομοίως ! Δεν πίστευα ποτέ ότι μια ασπρόμαυρη ελληνική ταινία θα με φόβιζε τόσο !

johnalepou είπε:
Την ειδα τον Σεπτεμβριο στον κινηματογραφο,στον ΜΙΚΡΟΚΟΣΜΟ στη Συγγρου.
Έγκλημα, που δεν έριξες σήμα !

Ήθελα σαν τρελός να τη δω !

Πώς και παίχτηκε τέτοιο έργο ;

Υπήρχε κάποιο σχετικό φεστιβάλ ;
 
Ναι,ηταν φεστιβαλ ευρωπαικου κινηματογραφου ή κατι τετοιο. (Οι θεατες δεν ημασταν πολλοι,μαλλον ηταν και οι υπολοιποι με προσκλησεις,γιατι ημασταν μονοι ο καθενας χεχε)

http://www.panoramafest.com/movie.php?id=53

Περσι ειχε παιχτει και στο Φεστιβαλ στη Θεσσαλονικη

http://tiff.filmfestival.gr/default.aspx?lang=el-GR&loc=2&page=638&SectionID=27&MovieID=918

Η πρωταγωνίστρια

picture.php
 
πω ρε τυχερε , αν ακουσεις κάτι γι αυτην την ταινια ρίξε αμέσως σημα....θέλω να τη δω σαν τρελός....

δε γνωρίζετε αν έχει βγει σε dvd?
 
Δες τα μηνυματα σου panpan
 
τα είδα ρ...αλλα λίγο δύσκολο.....

το μόνο που θέλω να μάθω είναι αν έχει κυκλοφορήσει σε dvd.... τα υπόλοιπα βρίσκονται...
 
panpan είπε:
τα είδα ρ...αλλα λίγο δύσκολο.....
το μόνο που θέλω να μάθω είναι αν έχει κυκλοφορήσει σε dvd.... τα υπόλοιπα βρίσκονται...
παιδιά εγώ την έχω την ταινία από το MEGA με το παλιό του σήμα σε σχετικά καλή ποιότητα...
 
exetlaios είπε:
Παρομοίως ! Δεν πίστευα ποτέ ότι μια ασπρόμαυρη ελληνική ταινία θα με φόβιζε τόσο !

Έγκλημα, που δεν έριξες σήμα !

Ήθελα σαν τρελός να τη δω !

Πώς και παίχτηκε τέτοιο έργο ;

Υπήρχε κάποιο σχετικό φεστιβάλ ;

βρε παιδιά μάλλον και γω την θυμάμαι

'

έπαιζε ο Μυλωνάς (με βλέμα τρελού??)
 
panpan είπε:
γεια σας είμαι καινούργιος στο site μπήκα μετά την ανάγνωση του θέματος που αφορά το ρετιρέ γιατί ειχα λύσει και θεώρησα ολα τα μέλη genius :p
btw θα ήθελα να βρω μια ταινία θρίλερ ελληνική που ειναι γυρισμένη γυρω στο 60s-70s και εχει υπόθεση μια γυναίκα που ειναι διχασμενη προσωπικότητα και ειναι διαταραγμένη ψυχικα και αρχιζει να σκοτώνει...η ταινια συμφωνα με την θεία μου ειναι καταπληκτική και την εχει δει μια φορα στην ετ1 και απο τοτε δεν την εχει ξαναδει.... η ταινία λέγεται "εφιάλτης"

επίσης επι την ευκαιρία να καταγγείλω πως η ταινία "φαίδρα" με την μελίνα μερκούρη ειναι αφαντη και δεν μπορω να την βρω πουθενά!!!! :cry:

ελπίζω να βοηθήσετε γιατι εχω ταλαιπωρηθει πολυ γι αυτα τα 2 θεματα...

o εφιαλτης ειναι ο εφιαλτης μιας ψυχικα διαταραγμενης γυναικας η οποία δημιουργει και ζει μια δική της πραγματικοτητα - αφηνοντας στο διαβα της πτωματα φτανει τελικα στην καθαρση η βυθιζεται ακομα περισσότερο στην τρελλα και στις παραισθησεις της; μια ταινια για μενα σταθμος στην ιστορια του ελληνικου κινηματογραφου - 1961 η πρωτη ταινια του ερρικου ανδρεου- μαζι με το χωρις μαρτυρες του παπαμαλη 1983 ανηκουν στο ειδος του ψυχολογικου θριλερ με στοιχεια νουαρ που αναπτυχθηκε ελάχιστα στην ελλάδα αλλα που εκφραστηκε απο τις δυο αυτες ταινιες με τον καλύτερο και πιο αρτιο τρόπο. αποτελούν ενα ειδος εναλλακτικου σινεμα και πρωτοποριακης σκηνοθετικης δομης. μια ταινια που παιζει μεταξυ παραίσθησης και πραγματικοτητας, φθορας και αφθαρσιας. η βουλα χαριλαου εκπληκτικη στο ρολο της ψυχοπαθους πρωταγωνιστριας και ισως στο καλυτερο ρολο της καριερας της. η σκηνη με την μορφη στον καθρεφτη ειναι η χαρακτηριστικότερη της ταινιας αποδίδοντας φορο τιμης στο χιτσκοκ. ολο το καστ ( μιχαλης νικολινακος, αθηνα μιχαηλιδου, σταυρος ξενιδης, θανασης μυλωνας) παιζει πειστικοτατα συμβαλλοντας στην καταδιωκτικη ατμοσφαιρα της ταινιας. η ταινια διακριθηκε στο φεστιβαλ θεσσαλονικης κερδιζοντας το βραβειο β' γυναικειου ρόλου για την αθηνα μιχαηλιδου - βραβευτηκε και στο φεστιβαλ του νεου δελχι 1961.
 
ρε guyz έγινε τίποτα με την ταινία?? θα την δούμε τελικά ?

σε dvd , σε video, σε σινεμα???? μάθατε αν έχει κυκλοφορήσει που8ενά ??
 
Πίσω
Μπλουζα