Ελληνική ταινία επικής / μεσαιωνικής φαντασίας

Getta Robo

RetroNuts!
Joined
27 Οκτ 2007
Μηνύματα
2.280
Αντιδράσεις
400
Τις τελευταιες μερες, ολοι συζητανε για την Ελληνικη εκδοχη/απαντηση στα game of thrones / lord of the rings, οπου και αναφερεται ως πρωτη ταινια του ειδους γυρισμενη απο Ελληνες στην Ελλαδα.

Το συγκεκριμενο ειδος φυσικα, προυπαρχει των δυο παραπανων παραδειγματων, εχοντας ριζες στα λογοτεχνικα δημιουργηματα συγγραφεων οπως ο Robbert Howard και ο Eric Rucker Eddison, αλλα και ακομα παλαιοτερες συνδεσεις, και πιο συγκεκριμενα με τις ταινιες τυπου sword and sandal. Οι τελευταιες, με προελευση σχεδον αποκλειστηκα την Ιταλια ηταν εξαιρετικα δημοφιλεις στη χωρα μας, με πολλες απο αυτες να γνωριζουν επιτυχια στα videoclubs και στη τηλεοραση.

Μεση με τελη του 80, ειχα πετυχει τουλαχιστον μια εγχωρια προσπαθεια σε παρομιο υφος, οπου δυστηχως θυμαμαι απειροελαχιστα γιαυτην. Οι "λιτες" ενδυμασιες των προταγωνιστων, στο υφος του Conan, και το μαλλον απλοικο σχεδιο και εξωφυλλο της κασετας ειναι καποια απο τα πραγματα που θυμαμαι.

Πρεπει να ηταν Ελληνικης παραγωγης, γιατι μου ειχε κανει εντυπωση που ειχε Ελληνικα ονοματα στη κασετα.

Θυμαται κανεις περισσοτερες πληροφοριες, η παραπλησιες κυκλοφοριες;
 
Την εχω υποψην αυτη, αν και δεν την εχω δει. Αυτη παντως που θυμαμαι, 100% δεν ηταν κωμικη ταινια, υποτιθεται πως ηταν "σοβαρη" για το ειδος της. Κρινοντας παντως απο τις λιγοστες αναμνησεις μου, λογικα πρεπει να ηταν παρα πολυ χαμηλη και περιορισμενη παραγωγη, την ειχα δει προς ενοικιαση μολις σε ενα videoclub.
 
Μήπως είναι "Ο Αδάμαστος" ;
 
Δεν πρεπει να ειναι αυτο που ψαχνεις πιθανοτατα ,

αλλα η "Σκιαχτρα" >>>

http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%97_%CF%83%CE%BA%CE%B9%CE%AC%CF%87%CF%84%CF%81%CE%B1_(1987)http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Η_σκιάχτρα_(1987)

(το κειμενο αυτουσιo απο το retrodb.gr )

Σχόλια/Πλοκή: Ένα 17χρονο αγόρι, που η φύση το προίκισε με τόλμη και ομορφιά, φεύγει από το χωριό του για να βρει τη Σκιάχτρα, μια όμορφη νεράιδα που τη φοβούνται όλοι. Ταξιδεύει σε έναν μαγικό κόσμο που τον κατοικούν φαντάσματα, πνεύματα, δαιμόνια και νεράιδες. Ο κόσμος αυτός αποκαλύπτεται στον ήρωά μας, που δεν ένοιωσε ποτέ του λύπη ή χαρά, πραγματική αγάπη ή πάθος. Επιπλέον, ο μαγικός αυτός κόσμος καταφέρνει να ρίξει σε βαθιά σκέψη αλλά και να γεμίσει αισιοδοξία νέους και ηλικιωμένους θεατές.Επαναλήψεις: 1994 (ΕΤ1) , 2011 (ΕΤ1)

Πρόκειται για την κινηματογραφική ταινία "Η σκιάχτρα (1985)" που προβλήθηκε ως τηλεοπτική σειρά από την ΕΤ1, το 1987, σε τέσσερα ημίωρα επεισόδια.
>>> κατα καποιο τροπο ταιριαζει εν μερη ως ταινια Ελληνική ταινία επικής/μεσαιωνικής φαντασίας

Μια ταινια (παρολα τα περιορισμενο budget/προυπολογισμο εμφανεις ελλειψης σε μεσα ,κουστουμια e.t.c.) με μεθυστικη/παραμυθενια ατμοσφαιρα και ορισμενα πολυ ομορφα πλανα αξιοποιωντας την δημιουργικοτητα των κινηματογραφιστων της και την φυσικη ομορφια τοποθεσιων που εχουν εξυπνα επιλεγει και την ιδιαιτερα ταιριαστη μουσικη της επενδυση .

1.jpg

1.jpg

( οι φωτογραφιες ειναι απο την http://www.tainiothiki.gr/v2/filmography/view/1/2075/ )

Y.Γ -το σχετικο thread sto retromaniax -

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?21514-%C7-%D3%EA%E9%DC%F7%F4%F1%E1-1985
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Pinhead είπε:
Μήπως είναι "Ο Αδάμαστος" ;
Ο αδαμαστος ειναι πολυ προσφατη ταινια, αυτη που λεω την ειχα βρει μεταξυ 1985-1989 υπο την μορφη βιντεοκασσετας.

Η τριλογια Γιαγκοναν παντως, προυπαρχει περιπου δεκα χρονια απο τον Αδαμαστο!

Nemo είπε:
Δεν πρεπει να ειναι αυτο που ψαχνεις πιθανοτατα ,αλλα η "Σκιαχτρα" >>>

http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%97_%CF%83%CE%BA%CE%B9%CE%AC%CF%87%CF%84%CF%81%CE%B1_(1987)http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Η_σκιάχτρα_(1987)

(το κειμενο αυτουσιo απο το retrodb.gr )

>>> κατα καποιο τροπο ταιριαζει εν μερη ως ταινια Ελληνική ταινία επικής/μεσαιωνικής φαντασίας

Μια ταινια (παρολα τα περιορισμενο budget/προυπολογισμο εμφανεις ελλειψης σε μεσα ,κουστουμια e.t.c.) με μεθυστικη/παραμυθενια ατμοσφαιρα και ορισμενα πολυ ομορφα πλανα αξιοποιωντας την δημιουργικοτητα των κινηματογραφιστων της και την φυσικη ομορφια τοποθεσιων που εχουν εξυπνα επιλεγει και την ιδιαιτερα ταιριαστη μουσικη της επενδυση .

( οι φωτογραφιες ειναι απο την http://www.tainiothiki.gr/v2/filmography/view/1/2075/ )

Y.Γ -το σχετικο thread sto retromaniax -

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?21514-%C7-%D3%EA%E9%DC%F7%F4%F1%E1-1985
Φιλτατε Nemo, δυστηχως δεν ειναι η Σκιαχτρα, αλλα φαινεται ε-ξ-α-ι-ρ-ε-τ-ι-κ-α ενδιαφερουσα κυκλοφορια και θα πρεπει να την δω! Απο οτι βλεπω, κανανε απιστευτη διαχειρηση των πορων τους και το αποτελεσμα ειναι το λιγοτερο εκπληκτικο!

Συμφωνω πως οι εξυπνες και ευρηματικες ιδεες ειναι ισχυροτερες απο ενα πλουσιο προυπολογισμο, οι γειτονες μας απο Ιταλια εξαλλου φτιαχνουνε επικες ταινιες εκατο (100!!!) χρονια με πολυ μεγαλη επιτυχια!

Περι της ταινιας που ψαχνω, βαση των αναμνησεων μου, και της λογικης της εποχης, πρεπει να ειναι "ερασιτεχνικη" τηλεταινια, πολυ χαμηλου βεληνεκους. Ελπιδα μου ειναι να την ειχε δει καποιος αλλος τοτε, η καποιος που να ελαβε μερος με καποιο τροπο στη ταινια.
 
doxombus2.jpg

doxombus6.jpg

Getta Robo , Φανταζομαι ούτε το Δοξόμπους είναι ;) ????

Σʼ ένα χωριό της Μακεδονίας, το Δοξόμπους, ένας έφηβος ονόματι Ξένος στέλνεται, μετά το θάνατο του πατέρα του, σε μοναστήρι για να μάθει την τέχνη του εμπορίου. Στα χρόνια που ακολουθούν (12ος μ.Χ. αιώνας), θα ζήσει τον πόλεμο σε όλη του τη διάρκεια, αρχικά στο μοναστήρι και στη συνέχεια στο πεδίο της μάχης, παίρνοντας και ο ίδιος μέρος στις εμφύλιες συγκρούσεις. Μετά τη νίκη των ζηλωτών, στις τάξεις των οποίων είχε διαπρέψει, ο Ξένος θα ανταμειφθεί με τον τίτλο του Άρχοντα του Δοξόμπους. Από τη θέση αυτή θα προσπαθήσει να αλλάξει ριζικά τη ζωή των φτωχών χωρικών.
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%94%CE%BF%CE%BE%CF%8C%CE%BC%CF%80%CE%BF%CF%85%CF%82

http://www.imdb.com/title/tt0255959/?ref_=nm_flmg_act_42

doxombus5.jpg

doxombus.jpg

doxombus3.jpg

doxombus4.jpg
 
Ακομα μια πολυ ενδιαφερουσα εγχωρια προταση Nemo! Δυστηχως ομως δεν φαινεται να ειναι ουτε αυτη.. Αν και με ενδιαφερει να την ψαξω, φαινεται πως ειναι διαφορετικες ταινιες. Το Δοξομπους φαινεται να εχει ενα Βυζαντικο-μεσαιωνικο υποβαθρο, αυτη που θυμαμαι ηταν κοντα σε αρχαικο swords and sorcery, οπως διδαξε μεταξυ αλλων ο Κοναν.

Ειμαι πολυ χαρουμενος οπου αν και δεν βρηκα ακομα την ταινια που ψαχνω, ανακαλυψα στο θεμα δυο πολυ ενδιαφερουσες ταινιες οπου προυπαρχουν εικοσι χρονια περιπου των μετεπειταν εγχωριων προσπαθιων!
 
Getta Robo είπε:
Ακομα μια πολυ ενδιαφερουσα εγχωρια προταση Nemo! Δυστηχως ομως δεν φαινεται να ειναι ουτε αυτη.. Αν και με ενδιαφερει να την ψαξω, φαινεται πως ειναι διαφορετικες ταινιες. Το Δοξομπους φαινεται να εχει ενα Βυζαντικο-μεσαιωνικο υποβαθρο, αυτη που θυμαμαι ηταν κοντα σε αρχαικο swords and sorcery, οπως διδαξε μεταξυ αλλων ο Κοναν.Ειμαι πολυ χαρουμενος οπου αν και δεν βρηκα ακομα την ταινια που ψαχνω, ανακαλυψα στο θεμα δυο πολυ ενδιαφερουσες ταινιες οπου προυπαρχουν εικοσι χρονια περιπου των μετεπειταν εγχωριων προσπαθιων!
Μήπως αναφέρεσαι στον "Μπαλαμό" ('82) του Σταύρου Τορνέ ή στην κινηματογραφική ταινία "Τα Σημάδια Της Νύχτας" ('90) του Πάνου Κοκκινόπουλου; Εάν δεν είναι ούτε αυτές και δε θυμάσαι σίγουρα ότι πρόκειται για κάποια θεατρική πατάσταση, τότε πιθανόν μιλάμε για επεισόδιο τηλεοπτικής σειράς τύπου "Ιστορίες Μυστηρίου Και Φαντασίας" ('89) πως θα πρέπει να αναζητήσουμε.
 
Mandrake είπε:
Μήπως αναφέρεσαι στον "Μπαλαμό" ('82) του Σταύρου Τορνέ ή στην κινηματογραφική ταινία "Τα Σημάδια Της Νύχτας" ('90) του Πάνου Κοκκινόπουλου; Εάν δεν είναι ούτε αυτές και δε θυμάσαι σίγουρα ότι πρόκειται για κάποια θεατρική πατάσταση, τότε πιθανόν μιλάμε για επεισόδιο τηλεοπτικής σειράς τύπου "Ιστορίες Μυστηρίου Και Φαντασίας" ('89) πως θα πρέπει να αναζητήσουμε.
Φιλε Mandrake θυμαμαι ισχνα το εξωφυλλο της κασετας διχως πολλες λεπτομεριες. Επειδη μου αρεσουν και οι ταινιες επικης/μεσαιωνικης φαντασιας, ανοιξα το θεμα για να δω τι υπηρξε στην Ελλαδα στο παρελθον. Με χαρα ανακαλυψα πως οντως υπηρξαν πολλες ταινιες (ασχετως που διαφοροι ισχυριζοντε πως αντιστοιχες ταινιες υπηρξαν για πρωτη φορα σημερα, τριαντα χρονια μετα..) στο ειδος και καποιες απο αυτες φαινοντε και πολυ αξιολογες.

Απο εκει και περα, παλαιοτερα γυρνουσα στα βιντεοκλαμπ πριν κλεισουν και πεταξουν τις κασετες, και πηρα σε πολλα απο αυτα. Σε ενα ανακαλυψα εγχωριες ταινιες (η μια μαλιστα τρομου!) που δεν τις ειχα ξαναδει ποτε στη ζωη μου, και πολυ ευκολα τα τελευταια δεκαπεντε χρονια εχω οργωσει πανω απο εκατο βιντεο κλαμπ. Ειναι πολυ πιθανο η ταινια που ειχα δει τοτε να ηταν απο καποια παρα πολυ μικρη διανομη, και σε περιορισμενα αντιτυπα. Ελπιζω μια μερα να ανακαλυψουμε περισσοτερες πληροφοριες γιαυτην η για αντιστοιχες ταινιες που γυριστηκαν στην Ελλαδα.
 
Getta Robo είπε:
Φιλε Mandrake θυμαμαι ισχνα το εξωφυλλο της κασετας διχως πολλες λεπτομεριες. Επειδη μου αρεσουν και οι ταινιες επικης/μεσαιωνικης φαντασιας, ανοιξα το θεμα για να δω τι υπηρξε στην Ελλαδα στο παρελθον. Με χαρα ανακαλυψα πως οντως υπηρξαν πολλες ταινιες (ασχετως που διαφοροι ισχυριζοντε πως αντιστοιχες ταινιες υπηρξαν για πρωτη φορα σημερα, τριαντα χρονια μετα..) στο ειδος και καποιες απο αυτες φαινοντε και πολυ αξιολογες.Απο εκει και περα, παλαιοτερα γυρνουσα στα βιντεοκλαμπ πριν κλεισουν και πεταξουν τις κασετες, και πηρα σε πολλα απο αυτα. Σε ενα ανακαλυψα εγχωριες ταινιες (η μια μαλιστα τρομου!) που δεν τις ειχα ξαναδει ποτε στη ζωη μου, και πολυ ευκολα τα τελευταια δεκαπεντε χρονια εχω οργωσει πανω απο εκατο βιντεο κλαμπ. Ειναι πολυ πιθανο η ταινια που ειχα δει τοτε να ηταν απο καποια παρα πολυ μικρη διανομη, και σε περιορισμενα αντιτυπα. Ελπιζω μια μερα να ανακαλυψουμε περισσοτερες πληροφοριες γιαυτην η για αντιστοιχες ταινιες που γυριστηκαν στην Ελλαδα.
Επειδή είμαι βέβαιος πως τα δεδομένα που έχουμε στην RetroDB, όσον αφορά ελληνικές παραγωγές, δεν υπάρχουν πουθενά αλλού κι επειδή και σ' εμένα είναι αγαπημένα τα τρία είδη απ' το χώρο του Φανταστικού και αναζητώ οτιδήποτε, γνωρίζω πως αφενός ερασιτεχνικές ταινίες δεν υπήρξαν στην Ελλάδα την εποχή που λες (αυτό που λέμε "Home Movie" με λίγα λόγια) και δύσκολα θα έβρισκες και σε άλλες χώρες. Δεν υπήρχαν τα μέσα, βλέπεις. Εκτός κι αν συζητάμε για προσωπικά οικογενειακά βίντεο τραβηγμένα από κάμερα, που κι αυτά "ταινίες" θεωρούνται με τη διαφορά ότι ξεχνάς στο έργο ιδιαίτερα κοστούμια, σκηνικά και άλλες τέτοιες ιστορίες. Εάν πάλι σε 100 βίντεο κλαμπ των Αθηνών δε μπόρεσες να βρεις καμία ελληνική ταινία που να μη συμπεριλαμβάνεται στη βάση μας, αυτό νομίζω πως τα λέει όλα. Εάν τώρα ανήκει κάποια ταινία στο είδος "Fantasy" ("Φαντασίας") και εμείς ναι μεν την έχουμε αλλά όχι σε αυτό το είδος, είναι κάτι που το συζητάμε. Απλώς επειδή προσπαθώ και ο ίδιος να μαζέψω τέτοιες ταινίες και γενικότερα χιλιάδες ελληνικές παραγωγές, όλο και κάτι θα είχε υποπέσει στην αντίληψή μου, έστω ακουστά. Δε σου λέω πως δεν υπάρχει. Οπωσδήποτε κάτι παρακολούθησες! Το να μην υπάρχει στην RetroDB όμως και να πρόκειται για ταινία, είναι εξαιρετικά δύσκολο. Μόνο πολύ τελευταίες παραγωγές μας λείπουν, χιλιάδες μικρού μήκους και πολλά ντοκιμαντέρ (λιγότερο από κινηματογραφικές ταινίες, αλλά λείπουν πολλές τηλεταινίες και αρκετές βιντεοταινίες στο είδος αυτό). Αλλά μεγάλου μήκους live action ταινία που να διανεμήθηκε είτε στον κινηματογράφο, είτε στο βίντεο, είτε στην τηλεόραση και να έχει τέτοια ιδιαίτερη θεματολογία; Το βλέπω απίθανο. Και δε μιλάω βάσει θεωριών, αλλά εμπειρίας στην εισαγωγή δεδομένων σε αυτή τη βάση και την IMDB, βιβλιογραφίας και διαρκούς αναζήτησης στο διαδίκτυο. Βιντεοταινίες υπάρχουν ακόμη που δεν έχουμε ξετρυπώσει, αλλά εφόσον μιλάμε για live action παραγωγές και πριν το 2000, δεν πρέπει να ξεπερνάνε τις 20. Κάποιες έχω ήδη υπόψιν, δηλαδή και βάζω έναν Χ αριθμό που θεωρώ ότι μπορεί να ανακαλυφθούν και να μην τις ξέρουμε ακόμη, βασιζόμενος στο ρυθμό με τον οποίο περνάμε πλέον νέες παραγωγές, τα τελευταία χρόνια. Άντε να 'χουμε και κανένα δραματοποιημένο ντοκιμαντέρ, αλλά και πάλι δεν αφορά το είδος που αναζητάς. Μακάρι να ξετρυπώσουμε για ποια πρόκειται, γιατί θα μ' ενδιέφερε κι εμένα να τη δω! Επομένως οι δύο που ανέφερα δε σου λένε κάτι. Σωστά; Για τσέκαρε την ταινία "Ο Δραπέτης Του Φεγγαριού" ('94), την "Οι Μαγεμένοι" ('95) όπου φτάνουμε οριακά στο έτος που λες ή την "Μανία" ('85)! Η πρώτη και η τρίτη μου κάνουν περισσότερο σε αυτό που αναζητάς, αν και δεν έχω παρακολουθήσει καμία από τις τρεις. Η πρώτη, βέβαια, μπορεί να ανήκει στο είδος της Ηρωικής Φαντασίας, αλλά μου κάνει για Μεσσαίωνας, οπότε πιθανόν και να μην είναι... Εκτός κι αν είναι μια μίξη σε έναν, έτσι κι αλλιώς, φανταστικό κόσμο και εσύ θυμάσαι μονάχα κάποιο μέρος της. Έχε τα υπόψιν και πες μας αν βρεις κάτι. Στην τηλεοπτική σειρά "Παράξενα Ελληνική Διηγήματα" ('81) δε βλέπω κάποιο επεισόδιο να ταιριάζει και οι "Κρυστάλλινες Νύχτες" ('92) υποθέτω πως δεν έχουν σχέση... Εάν αποφανθείς ότι δεν είναι καμία από τις τρεις που αναφέρω παραπάνω, το ψάξιμο συνεχίζεται! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Mηπως ειναι καποια τηλεταινια της Ερτ ή καποιο αυτοτελες επεισοδιο τηλεοπτικης σειρα φαντασιας/μυστηριου ή και καποια ταινια μικρου μηκους , που κυκλοφορησε ξεχωριστα και ως Βιντεοταινια ???

http://www.imdb.com/search/title?countries=gr&genres=fantasy&languages=el&release_date=1982-01-01,1995-01-01

Eδω επισης

http://www.tainiothiki.gr/v2/filmography/search/

αν επιλεξεις ως ειδος : Ιστορικη ή Mυθοπλασια και βαλεις το χρονικο ευρος π.χ. 1982 -1994 (περα απο τα αρκετα ~ασχετα αποτελεσματα) , βγαζει και μερικα που δεν εμφανιζει το imdb.

Υ.Γ.

Η θα μπορουσε να ειναι εστω κατι αντιστοιχο των ελληνικων κακετυπων καρατε/πολεμικων τεχνων βιντεοταινιων , δηλαδη μηπως καποιος /καποιοι παλαιστες ή bodybuilderαδες να καναν καποια παρεμφερη αλα conan αποπειρα λογω της μοδας -που δημιουργησαν οι δυο Conan ταινιες (ισως ενδεχομενως για ενα ελληνικο rip-off) -???
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Nemo είπε:
Mηπως ειναι καποια τηλεταινια της Ερτ ή καποιο αυτοτελες επεισοδιο τηλεοπτικης σειρα φαντασιας/μυστηριου ή και καποια ταινια μικρου μηκους , που κυκλοφορησε ξεχωριστα και ως Βιντεοταινια ???


http://www.imdb.com/search/title?countries=gr&genres=fantasy&languages=el&release_date=1982-01-01,1995-01-01

Eδω επισης

http://www.tainiothiki.gr/v2/filmography/search/

αν επιλεξεις ως ειδος : Ιστορικη ή Mυθοπλασια και βαλεις το χρονικο ευρος π.χ. 1982 -1994 (περα απο τα αρκετα ~ασχετα αποτελεσματα) , βγαζει και μερικα που δεν εμφανιζει το imdb.
Το 1ο το σκέφτηκα κι εγώ, γι' αυτό και αναφέρθηκα σε επεισόδιο. Έχουμε αρκετές τέτοιες περιπτώσεις σε ελληνικές τηλεοπτικές σειρές. Δε μπορώ να εντοπίσω όμως με σιγουριά κάτι τέτοιο... Θα μπορούσε να είναι κάποιο παραμύθι από τηλεοπτική σειρά όπως το "Μια Φορά Κι Έναν Καιρό" ('76) (αν και είναι παιδική σειρά και τουλάχιστον 10 χρονών παραγωγή από τότε που αναζητά ο φίλος) ή η κινηματογραφική ταινία "Μια Φορά Κι Έναν Καιρό" ('81). Θα μπορούσε επίσης να είναι επεισόδιο της τηλεοπτικής σειράς "Μακεδονικά Παραμύθια" ('89-'90)! Θα πρέπει να τα μελετήσει όμως λίγο και να μας πει εάν υπάρχει περίπτωση να είναι κάτι απ' αυτά.

Φίλε Nemo σε ποιες παραγωγές αναφέρεσαι που έχει η Ταινιοθήκη της Ελλάδος και δεν έχει η IMDB; Έχεις να δώσεις ορισμένα παραδείγματα; Η RetroDB τις έχει τις παραγωγές αυτές;
 
Φοβαμαι πως δεν μοιαζει να ειναι κανενα απο τα παραπανω. Η ολη αισθητικη και υφος του εξωφυλλου και του οπισθοφυλλου ηταν στα προτυπα του Κοναν για λοιπων αντιστοιχων παραγωγων, και οχι πχ βασισμενη στο μεσαιωνα. Πριν λιγες μερες, συζητουσα με κατι φιλους το τι στο καλο θα μπορουσε να ηταν αυτη η ταινια και δεν βρισκεται και καταλληξαμε στα εξεις.

Ελληνικη, πολυ χαμηλη παραγωγη με πολυ μικρη διαθεσιμοτητα σε κασετες, και με τοπο διαθεσιμοτητας καποια πολη εκτος Αθηνων. Αυτο θα εξηγουσε γιατι δεν την ξαναειδα σε τοπικο εγχωριο βιντεοκλαμπ αλλα και γιατι δεν μπορω να βρω την βρω ξανα στην Αθηνα.

Ξανα Ελληνικη και πολυ χαμηλη παραγωγη, αλλα να ειναι κινηματογραφημενη θεατρικη παρασταση αντι για κανονικη ταινια. Ειμαι απολυτα σιγουρος πως υπηρξαν διαφορες παραστασεις κυριως βασισμενες στην Ελληνικη μυθολογια, αλλα φυσικα με καποιες εξαιρεσεις. Αν η "εταιρια" οπου μαγνητοσκοπισε την παρασταση, δεν ηταν και ακριβως στα πλαισια οπου οριζει ο νομος, διαθεσε αντιγραφα της κασετας σε περιορισμενες επιχειρησεις για περιορισμενο διαστημα και σε ακομα λιγοτερα αντιτυπα.

Και τελος, η (μαλλον πολυ) μικρη πιθανοτητα να ειναι γυρισμενη καπου εκτος Ελλαδας, πχ Κυπρο και καπως να εφτασαν καποια αντιτυπα στην Ελλαδα. Ξερω επισης πως υπηρξαν καποιες πολυ λιγες περιπτωσεις απο υλικο οπου δημιουργηθηκε στη Κυπρο και δεν ηρθε ποτε στην Ελλαδα.

Το ενδεχομενο να ηταν μια οποιαδηποτε ταινια, και για καποιο λογο να προωθηθηκε ως εγχωρια-Ελληνικη με διαφορετικο εξωφυλλο ειναι μαλλον εξωπραγματικη, αν και ειχαν υπαρξει περιπτωσεις οπου ειτε απο λαθος, ειτε εσκεμενα να τα ειχαν κανει σαλατα με τα εξωφυλλα και τις πληροφοριες ταινιων.

Και να μην βρω παντως πληροφοριες για την ταινια που ψαχνω, ανακαλυψαμε στο θεμα με την ολη συμμετοχη τοσες πολλες ενδιαφερουσες ταινιες οπου δεν το περιμενα ποτε! Ειδικα απο την στιγμη απο παλαιοτερες συνομιλιες μου με "ειδικους" του χωρου στη καλυτερη περιπτωση δηλωνανε αγνοια!
 
Mandrake είπε:
Φίλε μου, δεν πιστεύω να εννοείς το "Γιαγκόναν: Οι Σκοτεινές Μέρες Του Χαμού" (2005) με τον Γιάγκο Ραυτόπουλο... Έτσι; Διότι είναι όλα τα παραπάνω που περιγράφεις, απλώς "πέφτεις έξω" μία δεκαετία και βάλε...
Οχι, την κασετα την θυμαμαι περιπου απο το 88 μεχρι το 92, την ειχε για πολλα χρονια συνοικιακο βιντεοκλαμπ στην Αθηνα. Την ζαχαρωνα χρονια αλλα δεν την νοικιασα τελικα ποτε..
 
Getta Robo είπε:
Οχι, την κασετα την θυμαμαι περιπου απο το 88 μεχρι το 92, την ειχε για πολλα χρονια συνοικιακο βιντεοκλαμπ στην Αθηνα. Την ζαχαρωνα χρονια αλλα δεν την νοικιασα τελικα ποτε..
Βρε μπας και θυμάσαι καμιά μεταγλώττιση στα ελληνικά από ξένη ταινία; :) Δεν την νοίκιασες ποτέ;; Άρα δεν την έχεις δει! Θα μπορούσε να είναι κάποια απ' τις παραπάνω, όπως το "Δοξόμπους" ας πούμε! Γιατί δε σου "κολλάει" εφόσον δεν την έχεις παρακολουθήσει; Η μνήμη μου περιορίζεται σε κάποιο εξώφυλλο μονάχα;
 
Mandrake είπε:
Βρε μπας και θυμάσαι καμιά μεταγλώττιση στα ελληνικά από ξένη ταινία; :) Δεν την νοίκιασες ποτέ;; Άρα δεν την έχεις δει! Θα μπορούσε να είναι κάποια απ' τις παραπάνω, όπως το "Δοξόμπους" ας πούμε! Γιατί δε σου "κολλάει" εφόσον δεν την έχεις παρακολουθήσει; Η μνήμη μου περιορίζεται σε κάποιο εξώφυλλο μονάχα;
Τελευταια φορα που ειχα δει την κασετα δεν θυμαμαι να ειχα δει ξενα ονοματα, ηταν ολα Ελληνικα. Δεν πρεπει να ηταν το Δοξομπους γιατι απο το εξωφυλλο και απο τις φωτογραφιες του οπισθοφυλλου εμοιαζει πολυ κοντα στο Conan και στο Beastmaster, παρα πχ στο flesh+blood η στο the name of the rose. το ολο στησιμο της ταινιας απο τις φωτογραφιες ηταν με βαρβαρους πολεμιστες και οχι με μεσαιωνικο υποβαθρο. Λιγα χρονια μετα οπου εβλεπα πολυ sword and sandal / epic fantasy δεν την ξαναβρηκα ποτε..
 
Μετά από χρόνια μέλος εδώ στο φόρουμ είδα την αναζήτηση του φιλου. Έτσι ας πούμε ιπποτικό ήταν και το Παραμύθι χωρίς όνομα του Μανουσάκη με Άλκη Κούρκουλο κτλ. ,ο Καπετάν Μεϊντάνος του Δήμου Θεου. Έχω μια υποψία (αν και δεν το έχω δει ) ότι έτσι μεσαιωνικού τύπου ήταν και ένα άλλο του Μανουσάκη οι "Άρχοντες", χωρίς βέβαια να είμαι σίγουρος 100% σε τι εποχή διαδραματίζονταν.
 
Πίσω
Μπλουζα