Ενας Δον Ζουαν για κλαματα. Μουσικη

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.787
Αντιδράσεις
4.266
Την παρακολουθω τωρα στην τηλεοραση.
Μου εχει κανει εξαιρετικη εντυπωση το σαουντρακ! Υπεροχο.
Ειναι ολο του Μωρακη? Μου κανει πολυ για Πλεσσα...

Υπαρχει σε δισκογραφία?
 
@Wally
Η εν λογω ταινια, οπως εχω αναφερει κι αλλες φορες στο φορουμ, ειναι ταινια μπαλωμα στο μπαλωμα. Κανονικα γυριστηκε το 1960, αλλα για καποιο λογο που δε γνωριζουμε μπαλωθηκε σε παρα πολλα σημεια της με μεταγενεστερη ταινια του Καραγιαννη απο τα τελη της δεκαετιας του '60, νομιζω απο τον Μπλοφατζη, δεν ειμαι βεβαιη για τον τιτλο αυτη τη στιγμη.
Αμα δεις τη σκηνη του αεροδρομιου βλεπουμε τον Φοινικα της Επταετιας. Περαν αυτου, η ολη αισθητικη των μπαλωματων ειναι εντελως, μα εντελως, διαφορετικη απο την αυθεντικη του 1960: Ο Κωνστανταρας με φαβοριτες, οι γυναικες με μινι, μακρυ μαλλι και τετραγωνα παπουτσια. Και στο τραγουδι Μαρινελλα σε ανδρογυνο στυλ και Ζαν Ρομπερ με τρια μετρα φαβοριτα. Κανει καραμπαμ οτι μιλαμε για αλλη εποχη. Θα μου πεις, μα καλα ποσα χρονια περασαν; Οκτω - εννεα, αλλα η ανθρωποτητα αλλαξε τοσο θεαματικα σ' αυτο το διαστημα που ειναι σαν να περασε τουλαχιστον 20ετια. Οι αλλαγες ειναι κοσμοϊστορικες.
Το κομματι στο οποιο αναφερεσαι ειναι σεϊκ. Σεϊκ το 1960 δεν υπηρχε. Δεν ξερω για εξω, αλλα στην Ελλαδα πρωτοακουστηκε το 1965, οποτε και η εναρξη της ταινιας ειναι κι αυτη μπαλωμα. Σιγουρα το μουσικο κομματι εχει καποια στοιχεια απο Μιμη Πλεσσα, αλλα νομιζω πως δεν ειναι δικο του. Εχω ακουσει πολλα παρομοια σε ταινιες του Καραγιαννη και ξερω πως ο Πλεσσας δε συνεργαστηκε μαζι τους. Δουλευε αποκλειστικα στο Φινο ολη τη δεκαετια του '60. Ουτε και του Τακη Μωρακη ειναι ομως. Εχει αλλα κομματια ο Μωρακης μεσα στην ταινια και οπωσδηποτε τα σεϊκ δεν ηταν του στυλ του. Δεν πρεπει να υπαρχει στη δισκογραφια αυτο το κομματι οπως δεν υπαρχουν και τα αλλα σεϊκ εναρξης ταινιας με τον Κωνστανταρα σε ταινιες του Καραγιαννη.
 
Στο "Ένας Δον Ζουάν για κλάματα" , ο Τάκης Μωράκης έχει κάνει την μουσική επιμέλεια.
Άλλα, η μουσική σύνθεση είναι του Κώστα Καπνίση. Ειδικά το shake στους τίτλους,
που πολύ σωστά είπε η Bambinella- είναι απο άλλη ταινία.
Όλη η σκηνή στους τίτλους αρχής είναι απο το "Ο Μπλοφατζής" του 1969 ,σε μουσική του Καπνίση...
Ίσως να υπάρχουν τα κομμάτια σε κάποια συλλογή του συνθέτη με ορχηστρικά και soundtracks.
 
Μήπως υπάρχει το σχετικό κλιπ στο Youtube? Έχω άπειρο Πλέσσα και μπόλικο Καπνίση οπότε ίσως αναγνωρίσω/βρω ποιο είναι.
 
Έριξα ξανά μια ματιά στην ταινία... Η έκδοση είναι του 2003 ,όπως αυτή που είχα δει και όντως,
λέει για Μουσική Επιμέλεια τον Γιάννη Μωράκη και γενικά σε "πηγές" τον αναφέρουν σαν Μουσική Σύνθεση .
Τα κομμάτια σε κάποια σημεία σαν 'χαλί', ίσως να είναι δικά του. Πολλοί συνθέτες εκείνης της εποχής φλέρταραν με την jazz,
αλλά, δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι, τουλάχιστον απο την συγκεκριμένη έκδοση.
Έχει πέσει άσχημο μοντάζ, οπως έλεγε η Bambinella απο άλλες δεκαετίες...
Πάντως έχει μία πολύ ωραία εκτέλεση του "Τώρα είσαι εσύ" ,μάλλον απο Μπάρκουλη - Φόνσου και είναι του Μωράκη.

Και υπάρχουν κομμάτια του Καπνίση που τα έχουμε ακούσει και σε άλλες ταινίες...

Το shake στο 0.31 ,απο τον "Μπλοφατζή" .όπως αυτό και αυτό .

Επίσης ,εντόπισα το "Topsy" που μάλλον θα το έχετε ακούσει απο Eartha Kitt ..

Alan Hartwell Band Feat. Cozy Cole
 
Πίσω
Μπλουζα