Ενοχλητικά παράθυρα διαφημίσεων...

stayros

Moderator
Διαχειριστές
Joined
16 Νοέ 2011
Μηνύματα
7.716
Αντιδράσεις
1.765
Μπαινω κατευθειαν στο θεμα με οσο πιο καλη περιγραφη γινεται. :)

Εδω και καμποσο καιρο αντιπετωπιζω ενα προβλημα με καποια ενοχλητικα παραθυρα διαφημισεων

που ξεπεταγονται δεξια κι αριστερα απο το πουθενα. Το προβλημα ξεκιναει οταν ειμαι στην επιφανεια εργασιας και επιλεγω το

σηματακι για να ανοιξω τον browser (firefox). Mε το που εμφανιζεται η αρχικη σελιδα του browser στο καπακι εμφανιζεται και μια δευτερη

σελιδα οπως φαινεται και στην φωτο (κατω δεξια της οθονης) παρακατω....

attachment.php


...η οποια μολις ερθει σε πληρη οθονη αντικριζω αυτο εδω...

attachment.php


...απο προχθες το βραδυ αντιμετωπιζω ενα επιπλεον προβλημα που δεν το ειχα παλιοτερα οταν συνδεομουν στο φορουμ.

Με το που παω στην σελιδα ωπου κανω log in στο φορουμ, εμφανιζονται παλι καποια παραθυρα οπως θα δειτε και στην φωτο...

attachment.php


...μολις συνδεθω και ειμαι στο προφιλ μου, στο πανω μερος της οθονης - εν τω μεταξυ την κυρια

που καλει ουτε που την ξερω :D - εμφανιζεται παλι ενα παραθυρο...

attachment.php


...οπως επισης και στο κατω μερος της οθονης.

attachment.php


Το προβλημα με τα ενοχλητικα παραθυρα παρουσιαζεται και σε αλλες σελιδες καθως επισης και σε ανυποπτο χρονο

οταν διαβαζω καποιο κειμενο τυχαινει να υπαρχουν καποιες υπογραμμισμενες λεξεις (σαν να παραπεμπουν σε link)

οι οποιες περνωντας απο πανω ο κερσορας ...Τσουπ...να σου ενα παραθυρακι!!!

Εν τω μεταξυ καποιες στιγμες οταν θελω να διαβασω κατι σε καποια σελιδα "κολλαει" για κανα λεπτο μεχρι να φορτωσει.

Εχω σκαναρει το λαπτοπι και με Microsoft Security και με Spyboot,

βρεθηκαν κατι μικροιοι μεσαιας επικινδυνοτητας οι οποιοι πηραν ποδι. :takethat:

Η ερωτησεις μου ειναι οι εξης...

Εχω αρπαξει ιο που δεν ανιχνευεται?

Το παθαινω μονο εγω το προβλημα Η' ειναι γενικο σε χρηστες firefox?

Tι να κανω για να απαλλαγω?

Μηπως αυτο?...
attachment.php


Η οποια
attachment.php
ευπροσδεκτη. :please:
 
Πιστεύω, ότι...

...με το Adwcleaner, θα καθαρίσεις μια και καλή.

Δεν χρειάζεται καμία εγκατάσταση, απλώς τρέχεις το exe, πατάς Scan και κατόπιν Clean για να αφαιρέσει ότι βρει, κάνει αυτόματα μια επανεκκίνηση και that's it! Με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο πολλές φορές...

ΥΓ: Μετά από το καθάρισμα, πέρνα και στον Firefox το πρόσθετο Adblock plus, ώστε να μπλοκάρει από εδώ και πέρα όλες τις ενοχλητικές διαφημίσεις, που εμφανίζονται στις ιστοσελίδες. Μπορείς μάλιστα να επιτρέψεις την εμφάνιση σε κάποιες από αυτές, που θέλεις να υποστηρίξεις με τον "οβολό" σου...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ace είπε:
...με το Adwcleaner, θα καθαρίσεις μια και καλή.Δεν χρειάζεται καμία εγκατάσταση, απλώς τρέχεις το exe, πατάς Scan και κατόπιν Clean για να αφαιρέσει ότι βρει, κάνει αυτόματα μια επανεκκίνηση και that's it! Με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο πολλές φορές...

ΥΓ: Μετά από το καθάρισμα, πέρνα και στον Firefox το πρόσθετο Adblock plus, ώστε να μπλοκάρει από εδώ και πέρα όλες τις ενοχλητικές διαφημίσεις, που εμφανίζονται στις ιστοσελίδες. Μπορείς μάλιστα να επιτρέψεις την εμφάνιση σε κάποιες από αυτές, που θέλεις να υποστηρίξεις με τον "οβολό" σου...
Το αυτό!....

Επίσης, δυο ερωτήσεις:

(α) Καθάρισες ιστορικό, cache, cookies, τα πάντα & εξακολουθεί?

(β) Πήγες να δεις τι έχεις εγκατεστημένα από plugins στον Firefox? Από αυτά τα plugins, είσαι σίγουρος ότι τα εγκατέστησες όλα εσύ εν γνώσει σου?
 
lol πρωτη φορα βλεπω τοσα πολλα ads... Λογικα Adcleaner και στην συνεχεια προσθηκη ad blocker plugin θα κανεις δουλεια οπως ειπαν και τα παιδια. Αλλιως δοκιμασε απεγκατασταση και φρεσκια εγκατασταση Firefox απο την αρχη.

ps. Κριμα ομως θα χασεις και την Emma που σε καλει στο Skype :p χαχαχαχαχαχα
 
Ace είπε:
...με το Adwcleaner, θα καθαρίσεις μια και καλή.Δεν χρειάζεται καμία εγκατάσταση, απλώς τρέχεις το exe, πατάς Scan και κατόπιν Clean για να αφαιρέσει ότι βρει, κάνει αυτόματα μια επανεκκίνηση και that's it! Με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο πολλές φορές...

ΥΓ: Μετά από το καθάρισμα, πέρνα και στον Firefox το πρόσθετο Adblock plus, ώστε να μπλοκάρει από εδώ και πέρα όλες τις ενοχλητικές διαφημίσεις, που εμφανίζονται στις ιστοσελίδες. Μπορείς μάλιστα να επιτρέψεις την εμφάνιση σε κάποιες από αυτές, που θέλεις να υποστηρίξεις με τον "οβολό" σου...

D@redevil είπε:
Το αυτό!....
Επίσης, δυο ερωτήσεις:

(α) Καθάρισες ιστορικό, cache, cookies, τα πάντα & εξακολουθεί?

(β) Πήγες να δεις τι έχεις εγκατεστημένα από plugins στον Firefox? Από αυτά τα plugins, είσαι σίγουρος ότι τα εγκατέστησες όλα εσύ εν γνώσει σου?

Ajax87 είπε:
lol πρωτη φορα βλεπω τοσα πολλα ads... Λογικα Adcleaner και στην συνεχεια προσθηκη ad blocker plugin θα κανεις δουλεια οπως ειπαν και τα παιδια. Αλλιως δοκιμασε απεγκατασταση και φρεσκια εγκατασταση Firefox απο την αρχη.
Καταρχας σας ευχαριστω πολυ για τις λυσεις που δωθηκαν!!!!! :thanx2: :thanx2: :thanx2:

Το προβλημα ομως λυθηκε.... :d@redevil

Και υπευθυνος για την λυση του ειναι ο Mr. KAT Resurrector...angel grig!!!! :D

Συναντηθηκα το πρωι - καμια ωρα μετα το ανοιγμα του θεματος - με τον Γρηγορη για εντελως αλλο λογο

και μεσα στην συζητηση,καποια στιγμη ανεφερα και το προβλημα.

Χωρις να ζητησω να παρεμβει,προθυμοποιηθηκε να ριξει μια ματια...Αυτο ηταν...εκανε τα μαγικα του και...Problem solved!!!! :D

Περισσοτερα για το πως και τι θα σας πει ο Γρηγορης. :)

Γρηγορη...Σε ΥΠΕΡευχαριστω!!!!!!! :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :bow: :bow: :bow: :bow:

Ajax87 είπε:
ps. Κριμα ομως θα χασεις και την Emma που σε καλει στο Skype :p χαχαχαχαχαχα
Κριμα...και ηταν κουκλακι ζωγραφιστο...χαχαχαχαχαχαχαχα..... :D :p
 
Λεω να χρησιμοποιησω και εγω αυτο το adxcleaner, μονο που εχω μια ερωτηση: θα πρεπει μετα να κανω ξανα log-in στα φορουμ? γιατι ειμαι "συνεχεια συνδεμενος" παντου και εχω ξεχασει τους κωδικους, μην γινει καμια στραβη και δεν μπορω να ξαναμπω στο ρετρομανιαξ!
 
Όχι...

...πριν λίγο που έκανα προληπτικό Scan και Clean -βρήκε τρία registry keys- δεν μου διέγραψε τα cookies του Firefox, παρέμεινα logged in.

ΥΓ1: *Adwcleaner.

ΥΓ2: Στον Firefox μπορείς να εμφανίσεις τους κωδικούς από κάθε site που έχεις αποθηκεύσει, μέσα από τις επιλογές. Φαντάζομαι θα γίνεται και με άλλους browsers...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δυστυχως το ακυρωσε το AVG. Δεν τρεχει με το AVG ενεργοποιημενο.

EDIΤ : το ετρεξα χωρις το AVG, καθαρισε το explorer και το monzilla, πολλα πραγματα εσβησε, αλλα δεν ξερω εαν αλλαξε κατι στο Opera που χρησιμοποιω σε αυτο τον υπολογιστη.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτο απο το οποιο ειχε μολυνθει ο Σταυρος ειναι το conduit search toolbar/malware.Στην φωτο που εβαλε ο Σταυρος

DSC05493.jpg

το google search ειναι πειραγμενο απο το malware.Aλλαζοντας την αρχικη σελιδα το ξεφορτωθηκα.

Μετα καθαρισα την cache και τα cookies χωρις αποτελεσμα.Κατοπιν απεγκατεστησα μια toolbar απο το control panel και στην συνεχεια εγινε ενα scan με ccleaner και malwarebytes antimalware.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
mike είπε:
Λεω να χρησιμοποιησω και εγω αυτο το adxcleaner, μονο που εχω μια ερωτηση: θα πρεπει μετα να κανω ξανα log-in στα φορουμ? γιατι ειμαι "συνεχεια συνδεμενος" παντου και εχω ξεχασει τους κωδικους, μην γινει καμια στραβη και δεν μπορω να ξαναμπω στο ρετρομανιαξ!
Αυτο ειναι πιο ανησυχητικο απο τα ενοχητικα adware. Αμα χαλασει το PC δηλαδη τι θα κανεις?

Βρες τους κωδικους και κρατα τους καπου σε αρχειο

Για firefox υπαρχει σιγουρα addon που σου δειχνει ολους τους κωδικους που μπαινουν αυτοματα

Για οποιον δεν μπορεις να βρεις, τα πιο πολλα sites σου τον κανουν reset αμα θες και το στελνουν στο email σoυ

Σιγουρα βαριεσαι τη διαδικασια αλλα αν δεν το κανεις οσο εχεις την ανεση καποια στιγμη θα το μετανοιωσεις
 
Αν ψάχνουμε για όσο το δυνατόν μεγαλύτερη ασφάλεια, ΠΟΤΕ δεν αφήνουμε κωδικούς στον υπολογιστή υπό οποιαδήποτε μορφή!

Καλύτερα σε ένα χαρτάκι, και κάπου καλά κριμένοι.
 
Πως θα μπορουσα να αφησω κωδικους στον υπολογιστη, αφου ποτε δεν κανω log-in και ειμαι παντα συνδεμενος στα 4-5 φορουμ που μπαινω?

Εδω δεν του θυμαμαι εγω, θα τους γραψω κιολας? :D
 
Νομίζω ότι οι αρχική επιλογή των browser είναι να κρατάνε τους κωδικούς, έστω και με ερώτηση.. Άρα ακόμα και μία φορά να κάνεις login, αν δεν πρόσεξες αυτή την μία φορά οι κωδικοί σου υπάρχουν.

Και ξέρεις πόσες φορές έχω πάει σε ξένο PC και έχω βρει τους κωδικούς τους μέσα σε ελάχιστα δευτερόλεπτα...; :p Και μου λένε και ευχαριστώ και από πάνω. ;)
 
cloud είπε:
Αν ψάχνουμε για όσο το δυνατόν μεγαλύτερη ασφάλεια, ΠΟΤΕ δεν αφήνουμε κωδικούς στον υπολογιστή υπό οποιαδήποτε μορφή!Καλύτερα σε ένα χαρτάκι, και κάπου καλά κριμένοι.
Ενταξει δεν ειπαμε να κραταμε και το ebanking μας σε txt αρχειο πανω στο desktop. Αλλα αν μου χακεψουν το pc και μου κλεψουν τον κωδικο απο 35 forum και αρχισουν να με διασυρουν νομιζω μπορω να το ξεπερασω :p

Χαρτακι ομως? Παραεισαι hardcore

Ενα (encrypted το πολυ πολυ) file με ολους τους κωδικους για τα δευτερευοντα αρκει. Και φυσικα το master password και αλλα σημαντικα πραγματα οπως email τα θυμομαστε

Υπαρχουν και προγραμματα που σε βοηθανε για κατι τετοιο. Νομιζω ενα λεγεται keepass
 
bspus είπε:
Ενταξει δεν ειπαμε να κραταμε και το ebanking μας σε txt αρχειο πανω στο desktop. Αλλα αν μου χακεψουν το pc και μου κλεψουν τον κωδικο απο 35 forum και αρχισουν να με διασυρουν νομιζω μπορω να το ξεπερασω :p Χαρτακι ομως? Παραεισαι hardcore

Ενα (encrypted το πολυ πολυ) file με ολους τους κωδικους για τα δευτερευοντα αρκει. Και φυσικα το master password και αλλα σημαντικα πραγματα οπως email τα θυμομαστε

Υπαρχουν και προγραμματα που σε βοηθανε για κατι τετοιο. Νομιζω ενα λεγεται keepass
Καλά.. Με τα φόρουμ δεν νομίζω να μπει κανένας στον κόπο να ασχοληθεί.. Το πολύ πολύ φτιάχνεις νέο λογαριασμό.

Το θέμα είναι με τα e-mail! Πχ σε φίλο μου τουλάχιστον 3 φορές του έκλεψαν τον μοναδικό λογαριασμό που έχει, και κάνει και σημαντική δουλειά και έχει και σημαντικά e-mail (Τρομάρα του..)! Και μετά τρέχαμε να κάνουμε ανάκτηση κωδικού, και βλέπαμε login από Ολανδία, Κίνα, Ρωσία, και Φτουτοπία.. Καλά.. Όχι Φτουτοπία..

Τώρα για το χαρτάκι, εγώ για πολλούς λόγους, και όχι τόσο για ασφάλεια (Που σαν χρήστης Linux δεν με νοιάζει και πολύ. :cool: ), προτιμώ τα χαρτάκια. Πάντως αν σε νοιάζει να μην την πατήσεις από keylogger, ένα αρχείο με τα ονόματα και τους κωδικούς και να κάνεις αντιγραφή επικόλληση παρέχει μεγαλύτερη ασφάλεια.

Όμως αν κάποιος αποκτήσει πρόσβαση στο PC, την πάτησες. Συν ότι αν σου κάτσει καμία στραβή και πας για φορμάτ η χτυπήσει ο σκληρός και δεν έχεις κρατήσει το αρχείο, ξανά την πάτησες.. :p
 
Επειδη ειμαι στα ορια να το πεταξω απο το παραθυρο το laptop σημερα...:mad:....οριστε το προβλημα που αντιμετωπιζω....

Το προβλημα ξεκινησε σημερα το πρωι κατα τις 11,οταν ειπα να δω μια ταινια που ειχα κατεβασει.

Το προγραμμα που βλεπω ταινιες στο laptop ειναι το BSPlayer,οταν το ανοιξα για να ξεκινησει η προβολη της ταινιας,

μου ζητηθηκε να κατεβασω καποιο codec για να "τρεξει" η ταινια (ενω παλιοτερα δεν ειχα τετοιο προβλημα).

Βρηκα το codec,το κατεβασα,εκανα εγκατασταση....και απο εκει και περα αρχισε το προβλημα!!! :rant:

Ιδου τι αντικριζω....

Στην επιφανεια εργασιας αυτο το παραθυρα με τα κινεζικα και στην γραμμη εργασιων ενα μπλε τριγωνο σηματακι....

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=144553&d=1445798674"]
attachment.php


Στην θεση του browser (Mozila Firefox) ειχε μπει ενας ονοματο oursurfing!!!! (αυτο διορθωθηκε)....

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=144554&d=1445798674[/img]"]
attachment.php


Οταν μπαινω στο μενου "Υπολογιστης",βλεπω το παρακατω παραθυρο στα δεξια,που μου δειχνει οτι

ο "επισκεπτης" εχει παρει κατα καποιο τροπο - να το πω? - τον ελεγχο του εξωτερικου δισκου!!!!

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=144555&d=1445798674[/img]"]
attachment.php


http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=144556&d=1445798674"]
attachment.php


Το αποτελεσμα του σκαναρισμαρτος ειναι αυτο....

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=144559&d=1445801129[/img]"]
attachment.php


Ακομα και τωρα που ανεβασα τις φωτο για το θεμα,μου εμφανιστηκε το παρακατω παραθυρο

για την εγκατασταση καποιου λογισμικου του,το οποιο το εχω ηδη απεγκαταστησει!!!!

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=144557&d=1445798771[/img]"]
attachment.php


Εχω σκαναρει με Anti-Malware και Spybot απο το πρωι ισα με 10 φορες (χωρις υπερβολες)

και εχουν διαγραφει πανω απο 1.000+ κακοβουλα λογισμικα!!!!

Και καθε φορα μετα απο σαρωση,κανω επανεκινηση μετην ελπιδα οτι "καθαρισα",αλλα....ματαιο!!!! :rant:

Δεν ξερω τι αλλο να κανω... :(

Πειτε γνωμες αδερφια......εχω φτασει στα ορια!!!!!! http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=144557&d=1445798771[/img]"]:mad::mad:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μετά από όλα αυτά που έκανες, το format και την επανεγκατάσταση του λειτουργικού το σκέφτηκες;
 
telonio είπε:
Μετά από όλα αυτά που έκανες, το format και την επανεγκατάσταση του λειτουργικού το σκέφτηκες;
Να πω την μαυρη αληθεια Μαριε....οχι!

Αλλα δεν τολμαω γιατι πολυ φοβαμαι οτι θα κανω πιο χοντρη πατατα!!! :precry:
 
Σταύρο κατέβασε το BitDefender και κάνε ένα scan...

Δεν έχεις να χάσεις τίποτα...
 
Πίσω
Μπλουζα