Εξωτερική τουαλέτα (''Καμπινές'')

Sid.Stavros

RetroActive
Joined
19 Αύγ 2022
Μηνύματα
457
Αντιδράσεις
486
Οσοι ειστε απο χωριο ή εχετε παει τα παλια τα χρονια σαν επισκεπτες ας πουμε θα εχετε προσεξει τον ''Καμπινε'' οπως τον ελεγαν, η τουαλετα (WC) της εποχης ηταν ενα μικρο κτισμα με 2 παραθυρα, λεκανη ''τουρκικη'' και ενα φως με ασπρο περιστροφικο διακοπτη. Εμεις στο σπιτι μας αν και φτιαχθηκε δεκαετια του '60 δεν ειχαμε τετοιο πραγμα, το εβλεπα μονο εαν πηγαινα σε κανενα σπιτι αλλου παιδιου να παιξουμε στην αυλη και παντα ειχα δυο αποριες:

α) την νυχτα πως εβλεπαν να πανε εκει;
β) οταν εκανε κρυο ή εβρεχε ή ειχε λασπες ή χιονι πως πηγαιναν εκει;

Στην περιοχη δυο σπιτια (βιλες ξενων) ειχαν εσωτερικη και το δικο μας σπιτι, οταν φτιαχνονταν ειδαν οι περιεργοι-αργοσχολοι του χωριου πως δεν ειχαμε εξωτερικο κτισμα και ρωταγαν ξανα και ξανα τον πατερα μου ''ο καμπινεΣ που θα ειναι;" και οταν ο πατερας μου τους ελεγε ''μεσα'' τον κοιταγαν με γουρλωμενα ματια. Αμεσως αρχιζαν τα σχολια ''μα τι πανε και κανουν; θα μυριζει το σπιτι" ενω καποιοι ρουφιανοι πηγαν και μας καρφωσαν στον τοπικο σταθμο Χωροφυλακης οτι χτιζουμε παρανομα δωματιο ! Αναγκαστικα ηρθε ο Χωροφυλακας,μιλησε με τον πατερα μου,του εδειξε ο ''μαστορας'' τα σχεδια και του ειπε μπορει να ειναι εσωτερικος απο την στιγμη που θα εχει παραθυρο, ετσι το κανουν και εξω κλπ και υποθεση ληξασα. Αργοτερα αρχισαν μερικοι να μας αντιγραφουν και πλεον οποιος εφτιαχνε σπιτι ειχε εσωτερικη τουαλετα.

ΥΓ: Μηπως ηθελαν να μην εχουμε και μπανιερα και να μεινουμε στην σκαφη-ζεστο νερο με το κατσαρολι οπως ειχαν συνηθισει αυτοι;
 
Θα απαντήσω στο ερώτημα β': υπήρχε δοχείο νυχτός κάτω από το κρεβάτι...
 
Καρφί στον τοίχο και περασμένα κομμάτια από εφημερίδα για χαρτί. Ε, ρε πολυτέλειες τότε...
 
Θα απαντήσω στο ερώτημα β': υπήρχε δοχείο νυχτός κάτω από το κρεβάτι...
Δεν μπορει πχ 4-5 ατομα να ειχαν απο ενα ''γιογιο'' ο καθενας.
πχ στα παλια σπιτια των παππουδων μου (προσφυγικα) πηγαιναν εξω αλλα το '60 να το συνεχιζουν ακομη μερικοι και να αρνουνται να αλλαξουν;
 
Tα περισσοτερα σπιτι εκεινα τα χρονια η πλειοψηφια τους δηλαδη ηταν μικρα σπιτια ολοι εμεναν μαζι γονεις,παιδια,νυφη η γαμπρος εγγονια κλπ οποτε τουαλετα μεσα στο σπιτι που να ακους τον αλλον τι κανει η να μυριζει οταν ανοιγει η πορτα ηταν κατι το αδιανοητο.Απο την αλλη ενας αλλος λογος ηταν οι τεχνικες υποδομες των παλιων σπιτιων που μια τουαλετα εξω βολευε καλυτερα.Εμενα στο σπιτι του παππου και της γιαγιας απο την πλευρα της μανας μου η τουαλετα ηταν εξω στην αυλη οποτε με χιονι,με βροχη,με ζεστη κλπ επρεπε να διανυσουμε μια αποσταση 15-20 μετρων για να παμε στην τουαλετα συν το κρυο φυσικα η η ζεστη εκει μεσα για να κανουμε την αναγκη μας.Το σπιτι που μενω το πατρικο μου δηλαδη ειναι διωροφο ειναι και αυτο απο την δεκαετια του 50 με 60.Εκεινα τα χρονια ολος ο κατω οροφος ηταν αποθηκη και εμεναν πανω και το καλο που ειχε σε σχεση με το σπιτι των αλλων παππουδων ηταν οτι η τουαλετα μπορει να ηταν εξω αλλα δεν ηταν εκτεθειμενη στην βροχη και στην ζεστη για να παμε.Εγω δεν την προλαβα αυτη την τουαλετα αφου γεννηθηκα το 81 ομως οταν κανανα κατοικησιμο και τον κατω οροφο και πηγαμε ο παππους και η γιαγια εκει παλι εξω πηγαινανε και μαλιστα πανω που ειμαι εγω τωρα και οι δικοι μου κατω παλι εξω ειναι η τουαλετα δεν ειναι μεσα στο σπιτι ασχετα αν κατω οι δικοι μου εφτιαξαν μεσα και μπανιο και τουαλετα κλπ.Πανω λοιπον που ειμαι ειμαι εγω βγαινοταν απο το σπιτι στο μπαλκονι περπατας αριστερα στο μπαλκονι κανα δυο μετρα και υπαρχει εξωτερικο κτισμα που εκει μεσα εχει ενα μικρο χωλ και δυο διαφορετικα δωματια στο ενα το μπανιο και στο αλλο η τουλαετα ξεχωριστα μην ηθελε να κανει κανανενας μπανιο και καποιος αλλος να παει τουαλετα οποτε τι θα γινοταν σε αυτη την περιπτωση και πραγματικα μπορει να μην ειναι καμια τρελη αποσταση το σπιτι απο το μπανιο μολις εναμιση,δυο μετρα απο την πορτα του σπιτιου ομως οταν εχει ψωφοκρυο εξω ακομα και τα δυο αυτα μετρα απο την τουαλετα στο σπιτι η απο το μπανιο στο σπιτι και το αντιθετο οσο να ναι δεν ειναι και το καλυτερο πραγμα.
 
Πίσω
Μπλουζα