Επάγγελμα γυναίκα-Μια ζωή πατίνι (1986)

BETTY BOOP

Official *GOD* of RetRo
Joined
25 Απρ 2010
Μηνύματα
9.256
Αντιδράσεις
6.019
Επάγγελμα γυναίκα μια ζωή πατίνι (1986)


RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%95%CF%80%CE%AC%CE%B3%CE%B3%CE%B5%CE%BB%CE%BC%CE%B1_%CE%B3%CF%85%CE%BD%CE%B1%CE%AF%CE%BA%CE%B1_%CE%BC%CE%B9%CE%B1_%CE%B6%CF%89%CE%AE_%CF%80%CE%B1%CF%84%CE%AF%CE%BD%CE%B9

Ελληνική κωμωδία (1987) του Όμηρου Ευστρατιάδη με τον Κ. Τσάκωνα, Π. Πιτσούλη, Ηρώ Μουκίου, Αλεξάνδρα Ευστρατιάδου. Παρουσιάζει τη ζωή μιας οικογένειας, του Αμάρανθου και της Μαρίκας. Η Μαρίκα εργαζόμενη και νοικοκυρά τρέχει να προλάβει τα πάντα και να φροντίσει για όλους (όλα τα περιμένουν από αυτήν) μέχρι που μια μέρα κάνει την επανάστασή της και φεύγει για λίγο από το σπίτι, αφήνοντας τους υπόλοιπους να τα βγάλουν πέρα μόνοι τους...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολλή καλή ταινία. Από τις ατάκες που μου έχουν μείνει είναι στην αρχή της ταινίας που ο ήλιος λέει "Σε ευχαριστώ Θεέ μου που με έκανες ήλιο και όχι εργαζόμενη γυναίκα! "
 
Και οτι την ξαναεβλεπα χθες!!! ;)

Πραγματικα πολυ ωραια και αν δειτε η μικρουλα (Αλεξανδρα Ευστρατιαδου) διαβαζει Ποπαυ,εχει κουπα με στρουμφακια,εχει φωτεινουλη,ενα αρκουδακι του snoopy κ.α!! :)

Επισης δεν μπορω να καταλαβω σε ποιο σταθμο του ΗΣΑΠ πηγαινει καθε μερα η Πηνελοπη Πιτσουλη για να παει στην δουλεια της...!! Σαν του ΚΑΤ μοιαζει!! Και φαινεται και η ρετρο ζυγαρια με κερμα που ειχαν τοτε οι σταθμοι!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραία ταινία. Πρώτη φορά που ο Τσάκωνας, δίνει σοβαρή ερμηνεία ;) . Είχε και μια χαρακτηριστική μουσική...
 
και η πιτσουλη επαιξε πολυ καλα..αναγνωριζες στο ματι της την εργαζομενη και ταλαιπωριμενη νοικυρα απο χιλιομετρα...
 
argy είπε:
Και οτι την ξαναεβλεπα χθες!!! ;) Πραγματικα πολυ ωραια και αν δειτε η μικρουλα (Αλεξανδρα Ευστρατιαδου) διαβαζει Ποπαυ,εχει κουπα με στρουμφακια,εχει φωτεινουλη,ενα αρκουδακι του snoopy κ.α!! :)
η αλεξανδρα ειναι η κορη του ομηρου και συνεργατης του αυτη αναλαμβανει την οργανωση παραγωγης και ειναι αυτη που τον επεισε να ξαναγυρισει το ροδα τσαντα και κοπανα την εχω γνωρισει πολυ χαμογελαστη και επιμελειται τα παντα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πάντως παρατήρησα και από το trailer ότι κάποιες σκηνές δεν τις είχε στην ταινία (?) όπως η σκηνή με την Π. Πιτσούλη που λέει στη μικρή της κόρη να σηκωθεί από τον καναπέ γιατί θέλει να καθαρίσει και η σκηνή με το μεγάλο γιο να αποκαλεί τη μικρή ''μύξα''...Ειναι όμως μια καλή ταινία με πετυχημένες ατάκες...(ρε γυναίκα, αυτές οι κάλτσες μου που στο διάολο είναι? Στο τρίτο συρτάρι. Όλο συρτάρια είμαστε εδώ μέσα!...)

Επίσης η μικρή πίνει σοκολατούχο γάλα carnation (!)...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
BETTY BOOP είπε:
Πάντως παρατήρησα και από το trailer ότι κάποιες σκηνές δεν τις είχε στην ταινία (?) όπως η σκηνή με την Π. Πιτσούλη που λέει στη μικρή της κόρη να σηκωθεί από τον καναπέ γιατί θέλει να καθαρίσει και η σκηνή με το μεγάλο γιο να αποκαλεί τη μικρή ''μύξα''...Ειναι όμως μια καλή ταινία με πετυχημένες ατάκες...(ρε γυναίκα, αυτές οι κάλτσες μου που στο διάολο είναι? Στο τρίτο συρτάρι. Όλο συρτάρια είμαστε εδώ μέσα!...)
Επίσης η μικρή πίνει σοκολατούχο γάλα carnation (!)...
Ακριβως οι σκηνες αυτες δεν υπαρχουν! Οπως και αυτη που πηγαινουν στο λουνα παρκ και φαινεται η ροδα!! Κριμα θα μου αρεσε να τις εβλεπα μεσα στην ταινια!!!

Θανο πολυ χρησιμες οι πληροφοριες για την Αλεξανδρα Ευστρατιαδου, γιατι ειδα την φιλμογραφια της και παραξενευτηκα που εχει παιξει μονο σε 2 εργα οποτε μου ελυσες την απορια!! ;)
 
Αν δε κάνω λάθος, απ'οτι θυμάμαι απο τα credits, τη μουσική πρέπει να την έχει γράψει ο Γιάννης Ζουγανέλης.
 
Οι σκηνές στο ηλεκτρικό είναι στο σταθμό του Νέου Ηρακλείου. Πάντως είχε πάει άδικα η ταινία, αφού τότε είχε πέσει ο Ελληνικός κινηματογράφος
 
Xθες, ξαναείδα την ταινία. Μια σκηνή που δεν θυμόμουν, ήταν αυτή που ο καρπουζάς...μαχαιρώνει (!) μια πελάτισα και ο Τσάκωνας σχολιάζει οτι παραλίγο αυτός, να ήταν στη θέση της. Μου φάνηκε εντελώς άσχετη η σκηνή, με την όλη ταινία. Κανένας "ευστρατιαδικός" αυτοσχεδιασμός θα ήταν... :D
 
Πολύ ωραία ταινία, με αρκετές σουρεαλιστικές σκηνές. Δεν θα την χαρακτήριζα βιαστικά "φεμινιστική", το αντίθετο μάλιστα: αποτυπώνει την πραγματικότητα. Ο Τόνυ Άντονι εμφανίζεται στο ρόλο του πλασιέ ειδών μακιγιάζ, τον οποίο σαπακιάζει στο ξύλο η πρωταγωνίστρια!
 
Σουρεαλιστικη σκηνη ο διαλογος, οταν η Πιτσουλη τιναζει το ξεσκονοπανο πανω στον Τσακωνα: "Με συγχωρεις βρε Αμαρανθε, δε σε ειδα" "Καλα εμενα δε με ειδες, τον καφε δεν τον ειδες;":bow:
 
Παντως δεν ειναι και τοσο κωμωδια! Ειδικα που η πρωταγωνιστρια εχει πτυχιο Νομικης, πενταρι στα Βριλησσια (και αυθαιρετο στην Λουτσα!) και καταληγει στον Κωστα Τσακωνα που ειναι αφραγκος και αθλιος συζηγος (αλλα καλος μπαμπας) και να δουλευει σε εργοστασιο συσκευασιας κοτοπουλων.

Την ξαναβλεπα χτες και εντυπωσιαστηκε με τα εξης

1. Εργατρια σε εργοστασιο και πωλητης σε χρωματοπωλειο συντηρουν πενταρι διαμερισμα, εξοχικο και 3 παιδια. (τα βρηκαν ετοιμα τα σπιτια αλλα και παλι...)

2. Το να βρεις δουλεια ειναι πανευκολο (᾽᾽Ρε γυναικα, αν κουραζεσαι να βρω εγώ και μια δευτερη δουλεια να ασχολησαι με το σπιτι παραπάνω?'')

3. Η δουλεια της εργατριας ειναι πιο καλοπληρωμενη απο αυτη της λογιστριας ή της νομικού συμβουλου.(᾽᾽Θελατε τα επιδοματα...᾽᾽)

5. Αν ομως δειξεις τα πτυχια ολοι μενουν αναυδοι και αλλαζεις τμημα αμεσα! (᾽᾽Σας το ειπα οταν ειδα τα προσοντα σας να πατε στα γραφεια᾽᾽).

6. Αργοσχολη συζηγος πωλητη χρωματοπωλειου εχει οικιακη βοηθο και παει σε γυμναστηρια και ινστιτουτα ομορφιας καθημερινα. Και ντυνεται και φιγουρινι!

Αλλοι καιροι, αλλα ηθη.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Domenica είπε:
3. Η δουλεια της εργατριας ειναι πιο καλοπληρωμενη απο αυτη της λογιστριας ή της νομικού συμβουλου.(᾽᾽Θελατε τα επιδοματα...᾽᾽)

5. Αν ομως δειξεις τα πτυχια ολοι μενουν αναυδοι και αλλαζεις τμημα αμεσα! (᾽᾽Σας το ειπα οταν ειδα τα προσοντα σας να πατε στα γραφεια᾽᾽).

6. Αργοσχολη συζηγος πωλητη χρωματοπωλειου εχει οικιακη βοηθο και παει σε γυμναστηρια και ινστιτουτα ομορφιας καθημερινα. Και ντυνεται και φιγουρινι!
Προφανώς!!! Είμαστε στη δεκαετία του 80 ,τα χρόνια των παχέων αγελάδων(κια πολύ περισσότερο σε σχέση με το σήμερα!).
 
Γλυκόπικρη ταινία. Πιστεύω ότι παρουσίαζε ρεαλιστικά τη θέση της Ελληνίδας μάνας, συζύγου, εργαζόμενης και νοικοκυράς την δεκαετία του 80. Τότε υπήρχαν πολλά εργοστάσια στην Ελλάδα και πολλές γυναίκες δούλευαν σε αυτά. Θεωρώ ότι όποια γυναίκα της εποχής παρακολουθούσε την ταινία θα ταυτιζόταν με την ηρωίδα.
 
Εξαιρετική ταινία που την έχω δει κάμποσες φορές. Για κάποια χρόνια, που την έβαζε συνέχεια το Άλτερ, φώναζα και τη μητέρα μου να τη δει. "Μαμά, η ταινία σου" της έλεγα και κάπου μέσα μου το έβρισκα δυσάρεστο όλο αυτό. Ενώ ο Ευστρατιάδης είχε γυρίσει άπειρες κωμωδίες, αυτή η ταινία, παρά τα κωμικά της στοιχεία (ακόμα γελάω με το σκηνικό όπου η Τερέζα πιάνει τις καθαρές πετσέτες με τα χέρια τίνγκα στις νερομπογιές και το θυμάμαι κάθε τόσο), είναι ένα δράμα, μια κοινωνική ταινία.

Ωστόσο, αποτυπώνει πολύ καλά το πώς ήταν οι γυναίκες τη δεκαετία του 1980, με μπόνους πολλά άλλα καλούδια της δεκαετίας του 1980. Η οικογένεια βλέπει Δυναστεία, η Τερέζα πίνει σοκολατούχο Carnation, κοιμάται με φωτεινό αγκαλίτσα, διαβάζει Ποπάυ και ζητά λεφτά για Stickers (Panini λογικά), οι γυναίκες ξεκινούν τα πρώτα τους λίφτινγκ, πίνουν νες φραπέ με παγωτό, και άλλα πολλά.
 
Πικρη κωμωδια θα την χαρακτηριζα.Εδω η Πηνελοπη Πιτσουλη ειναι πραγματικα μες το πετσι του ρολου.Παντως δειχνει σε μεγαλο ποσοστο την οικογενεια της δεκαετιας του 80 οπως ηταν πραγματικα.Ειχαμε τις ανεσεις μας (αυτοκινητο,εξοχικο,πενταρι διαμερισμα) λογο οικονομικης ανορθωσης αλλα μας εβγαινε και η πιστη για το μεροκαματο στη φαμπρικα.Ξερω ηταν καπως τραβηγμενο απο τα μαλλια το σκηνικο αλλα αν καλοσκεφτει καποιος οτι τοτε ξεκινησε και η ιστορια με τα δανεια...

Αγαπημενη ατακα απο Τσακωνα κλασσικα...''Θα φερει κανεις πετσετα για το προσωπο μου επιτελους η θα σκουπιστω παλι με κ...χαρτο!''
 
Πολύ καλή ταινία. Θυμάμαι σαν τώρα το τρέιλερ που διαφήμιζε η τηλεόραση και έδειχνε τον Τσάκωνα να λέει στη μικρή "άντε πιες το γάλα σου, μιά και κάτω" και η μικρή το ρίχνει αβασάνιστα καταγής μεμιάς!!! Τι γέλιο ρίχναμε με τον πατέρα μου...

Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες για την εικόνα της εργατο-οικογένειας στα 80's. Το φοβερό ήταν οτι σχεδόν όλοι τότε μπορούσαν με οικονομίες να έχουν το δικό τους εξοχικό (συνήθως αυθαίρετο βέβαια). Τώρα άντε να σκεφτείς να χτίσεις εξοχικό !!!! :eek:
 
Πίσω
Μπλουζα