Επίδειξη τάπερ

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.460
Αντιδράσεις
1.031
Μόλις θυμήθηκα άλλη μια "δυνατή" συνήθεια των 80's :

"Κατ'οίκον επίδειξη τάπερ" !

Εταιρίες που εμπορεύονταν τάπερ ( και συναφή "ταπεροειδή" ) έκαναν το "κοννέ" με "τσαχπίνες" νοικοκυρές.

Αυτές, αναλάμβαναν να καλέσουν στο σπίτι τους, τις φίλες/γνωστές/γειτόνισες, με σκοπό να επιδείξουν τα προιόντα και να καταλήξουν σε αγορά (προφανώς, με κάποια προμήθεια).

Προφανώς, τα ίδια τα τάπερ ήταν το λιγότερο σημαντικό κομμάτι της υπόθεσης, μιας και η όλη "φιέστα" κατέληγε συνήθως σε αφορμή για τσάι, κουβεντούλα, κουτσομπολιό, κλπ

Εννοείται ότι ο άντρας του σπιτιού έπαιρνε "εξόδου" εκείνη τη μέρα, και όλες οι νοικοκυρές έσκαγαν μύτη μόνες τους.

Φαντάζομαι και διάλογο :

- Για που το έβαλες Μαράκι, απογευματιάτικα ;

-Να .. τίποτα μωρέ, η κυρα-Φρόσω από απέναντι, έχει επίδειξη τάπερ στο σπίτι της και με κάλεσε.

Θα είναι και η Ματίνα, η γυναίκα του κυρ-Πανάγου και θα πάω και εγώ.

-Καλαααά ...

Έχετε άποψη/εμπειρία/αναμνήσεις επί του θέματος ;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είχε μείνει και σαν ατάκα μέχρι πρόσφατα (εγώ ακόμα το λέω , λίγοι με καταλαβαίνουν...)

"Και που θα πάτε δηλαδή, σε επίδειξη τάπερ;"

Αποτέλεσμα αυτών των επιδείξεων ήταν να γεμίζουν οι νοικοκυρές με τάπερ μπαμπούσκες όλων των μεγεθών που παρέμεναν τελικά να παλιώνουν αχρησιμοποίητα σε κάποιο ντουλάπι...
 
Αμάν! Τι θυμηθήκατε ρε παιδιά; Μου έσπαγαν τα νεύρα αυτές οι "συγκεντρώσεις' στο σπίτι της μάνας μου, όπου στο τέλος όλως όλως διόλου γύρναγαν σε συζήτηση για τους βαθμούς μου στο σχολείο. Τουλάχιστον είχε πλάκα παίζοντας με τα καπάκια από τα τάπερ "βρουμ, βρουμ"!
 
Και η επιμονή της νοικοκυράς να αγοράσουν οι υπόλοιπες, όσο πιο πολλά τάπερ μπορούσαν ( αφού ανάλογα με τις πωλήσεις, υπήρχε και "δώρο")...
 
Και εγώ θυμάμαι ότι καλούσαν και τη μαμά μου σε επίδειξη τάπερ. Απορούσα γιατί έκαναν τόσο πολλή ώρα για να πάρουν/ αγοράσουν τάπερ, και γενικότερα για όλο αυτόν τον "τζερτζελέ". Παρόμοιες επιδείξεις σε σπίτια σατιρίζονται ακόμα και στη δεκαετία του ' 90 , βλ. "Ρετιρέ". Εκεί γίνεται επίδειξη και αγορά ρούχων - υποτίθεται ραμμένων στο εξωτερικό.
 
Δεν ξερω αν το ειδα στον υπνο μου ή στον ξυπνιο μου αλλα εχω μια θολη σκηνη στο μυαλο μου οπου η Κατερινα μπαινει σπιτι και η κυρια Σοφια ειχε κανονισει επειδειξη ταπερ. Κλασικα την πιανει υστερια, τους διωχνει και Τίρι τιρί τι τι...

 


Υπηρχε τετοιο επεισοδιο ή πρεπει να αποτανθω σε ειδικο για να αντιμετωπισω την ψυχωση μου με το Ρετιρε?

 


Update: Μολις διαβασα στο παραπανω ποστ την αναφορα του Stakovios στο Ρετιρε. Αυτο σημαινει ειτε οτι ειμαι ΟΚ ή ειμαστε και οι δυο για αποτοξινωση :)
 
και εγω θυμαμαι επιδειξη ταπερ και οχι μονο και ρομποτ μαγειρα και πλυντηριου πιατων παντως το σκηνικο με τα ταπερ μου θυμισε το παρακατω βιντεο http://www.youtube.com/watch?v=t3Pmxegoqfk
 
Μικρος θυμαμαι να εχω παρευρεθει τολαχιστον σε μια τετοια επιδειξη αλλα δε θυμαμαι τιποταλλο. Το μονο που ξερω ειναι οτι μου ειχαν δωσει ενα μπρελοκ με ενα μκροσκοπικο ταπερ με καπακι που μου αρεσε παρα πολυ.

Επισης, ψιλοασχετο, απο παρομοια επιδειξη εχουμε παρει ενα Thermomix
 
Τη θεωρώ ως μία από τις πιό χαρακτηριστικές "ρετρό" δραστηριότητες των 80's...

Τέλη της δεκαετίας του '70 ο πατέρας μου ως οικογενειάρχης που σεβόταν τον εαυτό του πήρε ΟΛΟΚΛΗΡΗ τη σειρά με τάπερ στη μάνα μου, με λογική συνέπεια κάθε ντουλάπι που άνοιγες να σου 'ρχονται στο κεφάλι τάπερ κάθε μεγέθους και σχήματος :D ...

tupper2.jpg

Από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου θυμάμαι να παίζω με τάπερ - μπωλ, καπάκια, μπουκαλάκια, λεκάνες, ταψιά, τάπερ για ξηροκάρπια, τάπερ για πικ νικ, τάπερ σέϊκερ κλπ. :burn:

Είχαμε τάπερ που κάλυπταν κάθε πτυχή της καθημερινής ζωής μιας οικογένειας.

Πιό έντονα θυμάμαι τα "ατομικά" μου τάπερ - το κεραμιδί πιατάκι με καπάκι και το ασορτί ποτηράκι του (με ενσωματωμένο καλαμάκι νομίζω...)

tupper.jpg

tupper1.gif
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θυμάμαι κι εγώ κάτι τέτοιες φάσεις. Τα προϊόντα συνήθως ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ, αλλά με δόσεις. Αστεία-αστεία όμως, κάτι κομμάτια (της πιο) γνωστής μάρκας, μπορώ να σας πώ ότι τα βλέπω σήμερα, ακόμα και μετά 40 χρόνια, αναλλοίωτα. Άντε βρες τέτοια σήμερα...

Η λογική της "κατ' οίκον" επείδηξης και πώλησης υποήρχε και σε άλλα πράγματα τη δεκαετία του 70, όπως ηλεκτρικές σκούπες, μίξερ και λοιπές ηλεκτρικές μικροσυσκευές. Είναι αυτό που σήμερα βλέπουμε σε μικρά κανάλια ως τηλεμάρκετινγκ.

Για να επανέλθω στο θέμα, μια σειρά που είχα πάρει ήταν κάποια διαφανή-μώβ, των οποίων το καπάκι είχε κάτι σαν έμβολο και ρουφούσε τον αέρα, οπότε αποθήκευε σε κενό (και καλά).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Α τάπερ! Εγώ ακολουθούσα τη μαμά ως ο μικρός που δεν είχε τι να τον κάνει. Στον τόπο μας που οι περισσότερες γυναίκες δεν δούλευαν τότε, οι επιδείξεις γινόταν τα πρωινά για καφέ κτλ μια και οι άντρες λοίπαν στις δουλειές και όλα ήταν οκ.

Ευτηχώς η μαμά δεν έπερνε ότι έβρισκε -δεν μπορούσε κιόλας- και σχεδόν ότι είχε πάρει έχει χρησιμοποιηθεί από τότε έως και σήμερα χιλιάδες φορές και δεν έχει πάθει τίποτα.

Εγώ θυμάμαι πολύ χαιρόμουν που θα έτρωγα γλυκό του κουταλιού από την εκάστοτε διοργανώτρια, αλλά μόλις τελείωνε, άρχιζα να βαριέμαι και τραβούσα την φούστα της μαμάς να φύγουμε :D
 
Στο παλιό πατρικό τα τάπερ ζουν και βασιλεύουν.... Gos Save the Taper... να μερικά στην παλιά κουζίνα της μαμάς μου

attachment.php
 
Αυτά τα κωνικά τάπερ τα θυμάμαι κι εγώ. Έφτιαχνε μους η μητέρα μου (πολύ της μόδας τότε, από σκόνη) και έβαζε σ' αυτά. Είχαμε και μια τέτοια κανάτα.
 
Τις φωτογραφίες που θα σας δείξω τις βρήκα στο internet.Πολλά απο αυτά τα τάπερ τα έχω ακόμα στο πατρικό μου σπίτι.Με τη πρώτη ευκαιρία θα ανεβάσω το δικό μου προσωπικό αρχείο.Μέχρι τότε, απολαύστε αυτά.

Στη πρώτη φωτογραφία βάζαμε ελιές.

Στη δεύτερη φωτογραφία στο μικρό 'κανατάκι' αριστερά η μάνα μου έβαζε ζάχαρη.(ένας θεός ξέρει γιατί)

Στη τρίτη φωτογραφία απλά μου άρεσε να γυρνάω τον έλικα όταν ήμουνα μικρός.(το ίδιο και σε ένα απο τη δεύτερη)

Στη τέταρτη φωτογραφία στη βάση της δείχνει ένα  στρογγυλό πιάτο όπου έτρωγα τη κρέμα μου όταν ήμουνα μικρός(ακόμα τρώω σε αυτό....κρέμα ...και όχι μόνο)

Στη πέμτη φωτογραφία βάζαμε νερό και το είχαμε στο χρώμα της ενδέκατης φωτογραφίας.

Απο την έκτη και δέκατη  φωτογραφία πρέπει να έχουμε το κόκκινο και το κίτρινο ποτήρι.

Στην έβδομη φωτογραφία βάζαμε τη φέτα μας και ακόμα τη βάζουμε.Μόνο που το έχουμε σε καφε βαση-άσπρη κάλυψη.

Στην όγδοη καφέ φραπέ( καλά κουνημένο, όχι ανακατεμένο)

Στην ένατη πάλι φέτα.

Στην ενδέκατη με το τριπλό αποθηκευτικό χώρο βάζαμε ζάχαρη, κακάο, καφέ.Ενίοτε βάζαμε μέλια διαφόρων ειδών.

Δωδέκατη νερό.

Δέκατη τρίτη νερό.

064365efc2eba1a77791857988cb1626.jpg

08508bcc32cb36961d3e6f7be282026b.jpg

22323b31ba071615830256f9bda764f5.jpg

282c2ccf1664c1dd658492146014af90.jpg

39aa894f1e951b7e7b80325741f61fd6.jpg

67c578f781d6517125b85150ed482343.jpg

7c0cfc5fbd95a4138a0a34f1d6b83930.jpg

a3fb6d08d5738da5a458947a810d545b.jpg

c200c3e6ad7dae1fd978a19e834a15f0.jpg

e13728611e2b0d26f8b0fcbae6cba0eb.jpg

e75fd18e3eec206c0de34c9f3a84e6a0.jpg

f259b3808ea9b399352276c50a213a8b.jpg

fc0c8c4bf04d36b41ac693244d2c0918.jpg
 
Τη θεωρώ ως μία από τις πιό χαρακτηριστικές "ρετρό" δραστηριότητες των 80's...

Τέλη της δεκαετίας του '70

Προβολή συνημμένου 105761

Ηταν ιδεα της εταιριας ενω βρισκοταν σε δυσκολη θεση καποτε και την εκανε διασημη.
Αυτο το ειχαμε σε κοκκινο, μεσα ειχε συνηθως φασολαδα-ρεβυθια και αντεξε για 20+ χρονια.
 
Πίσω
Μπλουζα