Επίτομη ελληνική & παγκόσμια μυθολογία (Έντιθ Χάμιλτον) [Εκδ. Άγκυρα (τσέπης)]

caprice

RetroMasteR
Joined
30 Νοέ 2010
Μηνύματα
1.181
Αντιδράσεις
186
Αθάνατες ιστορίες για θεούς και ήρωες. Ιστορίες από την ελληνική και τη ρωμαϊκή μυθολογία αλλά και τη μυθολογία των βορείων (όπως ο δικός μας Thor ;) ).

Πρωτότυπος τίτλος: Mythology: Timeless tales of gods and heroes. Συγγραφέας: Έντιθ Χάμιλτον (βλ. φωτό)

Χρονολογία πρώτης έκδοσης: 1972, δεύτερης έκδοσης: 1977.

Μετάφραση: Ε. Γραμμένου, Α. Κοντοσιάνου. Επιμέλεια κειμένου: Κώστας Ι. Τσαούσης. Επιμέλεια Εξωφύλλου: Νίκος Καστρινάκης

Σελίδες 345, 22 εικόνες, διαλέγω τον τίτλο μίας εξ αυτών: Ο Ζίγκουρντ περνά μέσα από τις φλόγες για να φτάση στη Βρουνχίλδη

Στο τέλος του τόμου "γενεαλογικά δέντρα" των: κυριότερων θεών, απογόνων του Προμηθέα, προγόνων του Περσέα και του Ηρακλή, οίκου της Τροίας, οικογένειας της Ελένης της Τροίας, βασιλικών οίκων των Θηβών, των Ατρειδών και του οίκου των Αθηνών.

Προβολή συνημμένου 66406

Προβολή συνημμένου 66407

Προβολή συνημμένου 66408

Αυτό το βιβλίο το είχα δανείσει και δεν γύρισε ποτέ ξανά στη βιβλιοθήκη μου. Μετά από αρκετά χρόνια το βρήκα και το αγόρασα (πόσο χαρούμενη ένιωσα). Δεν το έχω βαρεθεί ούτε μια στιγμή. Το ξεφυλλίζω συχνά ανοίγοντας σε τυχαία σελίδα κάθε φορά. Πληρέστατο, περιγραφικότατο χωρίς να κουράζει, εξηγεί και τεκμηριώνει ανατρέχοντας στην "απαρχή" της δημιουργίας (χμ! πλεονασμός) του κάθε μύθου / θεού / ημίθεου κ.λπ. Εκτός από τους 12 θεούς και τα κατορθώματά τους, έχει μύθους αγάπης και περιπέτειας (π.χ. Πύραμος και Θίσβη, Ενδυμίων, κ.λπ.), ήρωες του τρωϊκού πολέμου, τις μεγάλες οικογένειες της μυθολογίας, τους λιγότερους σημαντικούς μύθους (π.χ. Ερυσίχθων, Πομώνα και Βερτούμνος) και τη Μυθολογία των Βορείων.

Αν το πάρει πουθενά το μάτι σας, μην το προσπεράσετε.
 
Φαίνεται πολύ ενδιαφέρον και παιδαγωγικό βιβλίο, γραμμένο από αυτή που θεωρείται η μεγαλύτερη γυναίκα κλασικίστρια.
 
Εγώ, πέρα του ότι είχα τη χαρά να το δω και από κοντά, ζήλεψα κιόλας! #)

Είναι όντως πραγματικό διαμαντάκι το βιβλίο - αν πέσει στην αντίληψή μου, το τσίμπησα! ;)
 
Πίσω
Μπλουζα