Επί Εσχάτη Προδοσία - 1968

tonytony

retron00b (sick admin's joke!)
Joined
14 Σεπ 2008
Μηνύματα
28.289
Αντιδράσεις
49.103
Κατοχικό δράμα του 1968 παραγωγής Π. Γιαννάτου , σε σενάριο και σκηνοθεσία Θανάση Παπαγεωργίου και Άγγελου Παπαηλία. Πρωταγωνιστούν ο Κώστας Μπάκας , ο Κώστας Καραγιώργης , ο Θανάσης Παπαγεωργίου , η Μαρία Ζαφειράκη , η Λήδα Πρωτοψάλτη , η Ελένη Μαβίλη κ.α. Η ταινία έκοψε14.273 εισιτήρια και ήρθε 98η ανάμεσα στις 108 ταινίες της χρονιάς.

 


Υπόθεση : Ένας πατέρας ξαναβρίσκει τον αγνοούμενο από τα χρόνια της Κατοχής γιο του , αλλά , όταν διαπιστώνει πως υπήρξε προδότης και συνεργάτης των Γερμανών , δε διστάζει να τον εκτελέσει με τα ίδια του τα χέρια...

 


165284_1703804282395_1456643246_1758398_7873358_n.%20%20jpg


[video=youtube_share;4GEZix1IWNk]http://youtu.be/4GEZix1IWNk

Οι τίτλοι της ταινίας.
 
χαχαχαχα...επικαιρο σεναριο :)
 
Δεν πρέπει να έχει προβληθεί η ταινία αυτή στην τηλεόραση ποτέ
 
Ο Θανάσης Παπαγεωργίου της "Στοάς"? (Η συμμετοχή της Λήδας Πρωτοψάλτη μου λέει πως ίσως ναι). Αλλά και οι άλλοι ηθοποιοί με κάνουν να υποψιάζομαι ότι η ταινία δεν ήταν ένα απλό πατριωτικό μελό στυλ "Πατέρα γιατί" (ταινία που έχω θάψει εδώ αρκετές φορές) αλλά σοβαρό κοινωνικό δράμα που απλώς χρησιμοποιεί τα κλισέ άλλων ταινιών. Πράγμα που ίσως εξηγεί γιατί πάτωσε εμπορικά. Η διαφορά ταινιών με "συμβατική" πλοκή αλλά καλλιτεχνικές απαιτήσεις από ανόητες παρόμοιας δομής δεν είναι προφανής από μια σύντομη περίληψη της πλοκής (προσπαθήστε να συνοψίσετε τον "Δράκο" ή την "Ευδοκία" και να καταλάβετε από τη σύνοψη ότι πρόκειται για σπουδαίες ταινίες κι όχι για θρίλλερ της σειράς ή αισθηματικό μελό).
 
Ο Θανάσης Παπαγεωργίου της "Στοάς"? (Η συμμετοχή της Λήδας Πρωτοψάλτη μου λέει πως ίσως ναι). Αλλά και οι άλλοι ηθοποιοί με κάνουν να υποψιάζομαι ότι η ταινία δεν ήταν ένα απλό πατριωτικό μελό στυλ "Πατέρα γιατί" (ταινία που έχω θάψει εδώ αρκετές φορές) αλλά σοβαρό κοινωνικό δράμα που απλώς χρησιμοποιεί τα κλισέ άλλων ταινιών. Πράγμα που ίσως εξηγεί γιατί πάτωσε εμπορικά. Η διαφορά ταινιών με "συμβατική" πλοκή αλλά καλλιτεχνικές απαιτήσεις από ανόητες παρόμοιας δομής δεν είναι προφανής από μια σύντομη περίληψη της πλοκής (προσπαθήστε να συνοψίσετε τον "Δράκο" ή την "Ευδοκία" και να καταλάβετε από τη σύνοψη ότι πρόκειται για σπουδαίες ταινίες κι όχι για θρίλλερ της σειράς ή αισθηματικό μελό).
Ναι αυτός είναι ο οποίος είναι και συν- σκηνοθέτης της ταινίας και συν-σεναριογράφος της ταινίας. Εκπλητκτικός επίσης ο τρόπος που παίζει τον αμνησιακό. Πολύ ωραία η ερμηνεία του Κώστα Καραγιώργη και του Κώστα  Μπάκα. Η Ελένη Μαβίλη είναι η γνωστή σεναριογράφος. 
 
Λίγα χρόνια μετά ο έτερος σκηνοθέτης της συγκεκριμένης ταινίας ο Άγγελος Παπαηλίας έκανε μια εντελώς φευγάτη ασπρόμαυρη ταινία,το "Πέρασμα" γύρω στο 1974-75. Νομίζω την έχω αναφέρει σε κάποιο thread.
 
Πίσω
Μπλουζα